Reklama

Pielgrzymka wielkim fenomenem

2017-07-12 14:40

Edyta Hartman
Edycja podlaska 29/2017, str. 6

Archiwum prywatne

Z ks. Andrzejem Falkowskim, kierownikiem Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia Edyta Hartman

EDYTA HARTMAN: – Już niebawem na szlak po raz 27. wyruszy Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę. Kiedy przebyte kilometry nie są tylko zwykłym utrudzeniem, a wręcz przeciwnie – mają sens?

KS. ANDRZEJ FALKOWSKI: – Gdy zbliża się czas wakacji, wiele osób szuka ciekawej propozycji spędzenia wolnego czasu. Wśród wielu propozycji można znaleźć wakacje all inclusive, propozycje 5-gwiazdkowych hoteli, ciepłego piasku i słońca. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę proponuje to wszystko, tylko w zupełnie innej formie. Na pielgrzymce mamy swoiste all inclusive, ponieważ uświadamiamy sobie, jak niewiele potrzebujemy do życia. Gdy w nocy wychylimy głowę z namiotu, widzimy na niebie nie 5, lecz niezliczoną ilość gwiazdek. Piasek mamy w sandałach, a słońce nad sobą. Okazuje się jednak, że taką formę spędzania czasu wybiera coraz więcej młodych i starszych osób. Pielgrzymka jest wielkim fenomenem. Nie proponuje wygód, a zmęczenie i trud do pokonania. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze, to czas dla Boga, dla drugiego człowieka i dla siebie. Trud ofiarowany Panu Bogu staje się tutaj piękną modlitwą.

– Z których jeszcze miast, poza oczywiście stolicą diecezji – Drohiczynem, wyruszą pielgrzymi i jaka trasa ich czeka?

– 1 sierpnia z katedry w Drohiczynie wyruszą grupy zielona i fioletowa, a z Łochowa grupa żółta. Dzień później wyruszą pozostałe grupy, czyli z Węgrowa – grupa niebieska oraz z Sokołowa Podlaskiego grupa pomarańczowa. Dziennie pielgrzymi będą pokonywali trasę ok. 30 km, aby już 13 sierpnia stanąć przed tronem Pani Jasnogórskiej.

– Gdzie i czy już trwają zapisy na pielgrzymkę?

– W tym roku zapisy na pielgrzymkę rozpoczynamy w niedzielę 23 lipca. Osoby, które wybierają się na pątniczy szlak, mogą udać się do swojego księdza proboszcza, a on z pewnością bardzo się ucieszy i pokieruje je dalej. Można także od razu zgłosić się do miejsca zapisów. Stałe punkty zapisów mieszczą się w kancelariach parafialnych w: Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Brańsku, Ciechanowcu, Siemiatyczach, Drohiczynie, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie i Łochowie. Informacje o zapisach możemy znaleźć także na plakatach, ulotkach, Facebooku i na stronie internetowej: www.doczestochowy.pielgrzymuj.pl.

– Co należy ze sobą zabrać na pielgrzymkę?

– Odwrócę trochę to pytanie i może zacznę od tego, co można zostawić w domu. Gdy rozmawiałem z młodzieżą, zapytałem ich, bez czego nie wyobrażają sobie codziennego życia. Na pierwszym miejscu pojawiło się łózko, potem pralka, lodówka, suszarka, a w przypadku dziewczyn zestaw kosmetyków. Okazuje się jednak, że zabranie tego wszystkiego na pielgrzymkę nie będzie najlepszym pomysłem. To wszystko jest zbyteczne, ponieważ pielgrzymka to rekolekcje w drodze, więc wśród pierwszych rzeczy, które należy zabrać, jest różaniec, potem pakujemy ubranie na dwa tygodnie, pamiętając, że może czekać nas zarówno upał, jak i deszcz. Konieczne są wygodne buty, nakrycie głowy i płaszcz przeciwdeszczowy.

– Jak wygląda typowy dzień pielgrzyma?

– Dzień pielgrzyma to czas, który poświęcamy Panu Bogu i drogiemu człowiekowi. Każdy dzień zaczyna się bardzo wcześnie, bo ok. 5.00 lub 6.00 rano, a kończy Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Każdy dzień jest przepełniony modlitwą i trudem, ale zarazem wielką radością i spotkaniami z niesamowitymi ludźmi.

– Wokół jakich tematów będą się koncentrować tegoroczne konferencje pielgrzymkowe?

– W tym roku przeżywamy 300 lat koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz 100. rocznicę objawień fatimskich, więc będą to motywy, do których odwołuje się nasze pielgrzymowanie. 27. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę wyruszy w drogę z hasłem roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”. Pątnicy zostawiają swoje domy, pracę, obowiązki i wyruszają, aby głosić Chrystusa. Czynią to, idąc za krzyżem, śpiewając i modląc się. Pątnicy dla ludzi, których spotykają na drodze, stają się pięknym świadectwem życia. W pielgrzymowaniu pątnikom będą pomagały codzienne konferencje oparte na adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Christifideles laici”, a rozważania apelowe będą dotyczyły treści objawień fatimskich.

– Co zrobić, jeżeli ktoś ze względów fizycznych, zdrowotnych lub braku możliwości otrzymania urlopu w pracy nie może wyruszyć w drogę. Jakie są inne formy pielgrzymowania?

– We wszystkich parafiach naszej diecezji powstają grupy pielgrzymów duchowych. W ubiegłym roku duchowo pielgrzymowało ponad 2500 osób. To osoby, które mają wielkie pragnienie wyruszenia do tronu Matki Jasnogórskiej, lecz z różnych powodów nie mogą tego uczynić. W czasie gdy pątnicy pokonują kolejne kilometry, pielgrzymi duchowi na swój sposób włączają się w pielgrzymowanie. W wielu parafiach są organizowane wówczas Msze św. z rozważaniami pielgrzymów duchowych oraz Apele Jasnogórskie. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim księżom za promowanie ducha pielgrzymkowego oraz organizowanie spotkań z duchowymi pątnikami. Obowiązki pielgrzyma duchowego to codzienne: odmówienie Różańca, modlitwy pielgrzyma, nawiedzenie kościoła lub – jeśli nie jest to możliwe – odmówienie dowolnej modlitwy przed obrazem Matki Bożej oraz dobrowolne wyrzeczenie, umartwienie lub dobry uczynek

– I na koniec. Warto wyruszyć w drogę, bo...?

– ...bo będą to wasze najpiękniejsze wakacje. Serdecznie wszystkich zapraszam. Do zobaczenia na pątniczym szlaku.

Tagi:
wywiad pielgrzymka

Włóczykoła 2018 - na rowerach wokół Bałtyku, w intencji młodzieży

2018-07-22 10:45

azr (KAI) / Karlskrona

Zakończyła się tegoroczna edycja pielgrzymki rowerowej "Włóczykoła". Młodzi rowerzyści pokonali wokół Bałtyku blisko 2300 km, modląc się - zgodnie z prośbą papieża Franciszka - w intencji młodzieży. Wyprawę nazwaną "Misja Północ" zakończyli 21 lipca w szwedzkiej Karlskronie.

Antranias/pixabay.com

Rowerowi pielgrzymi wyruszyli 3 lipca z Kokotka, gdzie odbywał się Festiwal Życia - spotkanie młodych, organizowane przez Oblackie Centrum Młodzieży "Niniwa", w którym uczestniczyło ok. 700 młodych ludzi całej Polski.

- Przed wyjazdem pobłogosławił nas o. Tomasz Maniura, oblat ze wspólnoty "Niniwa", młodzież się za nas pomodliła i ruszyliśmy. Wybraliśmy kraje nadbałtyckie, bo tu nas jeszcze nie było. Czy jesteśmy pielgrzymami? Tak. To była nasza kolejna wyprawa, której towarzyszyła ważna duchowa intencja - mówi w rozmowie z KAI ks. Dawid Sładek, kierownik pielgrzymki, w której wzięło udział 15 młodych rowerzystów.

Trasa pielgrzymki wiodła przez Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię i Szwecję. We wszystkich krajach pielgrzymi odwiedzili stolice. Po drodze modlili się w intencji, którą nieustannie powierza Kościołowi papież Franciszek.

- Modliliśmy się o wiarę dla młodzieży, odpowiadając na prośby papieża i z myślą o Synodzie Biskupów. Poza tym, przez całą drogę internauci przesyłali nam swoje intencje, w których odmawialiśmy różaniec i odprawialiśmy Mszę św. - relacjonuje kapłan.

Ideą rowerowych pielgrzymek grupy "Włóczykoła" jest to, że nie towarzyszy im wóz techniczny, a pielgrzymi nie mają wcześniej zarezerwowanych noclegów.

- Jedziemy, wierząc, że Pan Bóg troszczy się o swoje sługi. Każdego ranka zawierzamy Mu dzień, prosimy o dobry nocleg i jedziemy przed siebie. Wychodziło różnie, czasem nocowaliśmy u gospodarzy na polu, czasem "na dziko", a np. w Tallinie spaliśmy na Starym Mieście w klasztorze dominikańskim, a w Helsinkach w parafii katedralnej - wyjaśnia ks. Sładek.

Ekipa "Włóczykół" przejechała w tym roku blisko 2300 km. Trasa rowerowa z Kokotka do Karlskrony była już piątą wyprawą grupy. Przez pierwsze dwa lata, uczestnicy organizowali wyprawy rowerowe dookoła Polski. Następnie udali się nad Morze Czarne do Rumunii, a w ubiegłym roku do Rzymu. Dalsze plany stoją pod znakiem zapytania, ponieważ lider grupy ks. Dawid Sładek w najbliższym czasie rozpoczyna pięcioletnią posługę misyjną w miejscowości Szczucińsk na terenie diecezji Astana w Kazachstanie.

"Młodzi coś przebąkują, że za rok do mnie przyjadą, ale musimy to przekalkulować na spokojnie, bez emocji" - zapowiada kapłan.

Dziś o 17.00 pielgrzymi wezmą udział w "powitalnej" Mszy św. w katowickiej archikatedrze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Australia: premier prosi papieża o zdjęcie z urzędu arcybiskupa Adelajdy

2018-07-21 18:11

ts (KAI) / Canberra

Premier Australii zwrócił się do papieża Franciszka w sprawie arcybiskupa Adelajdy, Philipa Wilsona, który za ukrywanie przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych w podległej mu diecezji został wyrokiem sądu skazany na 12 miesięcy więzienia. „To pora, aby Ojciec Święty go zwolnił z urzędu” - powiedział Malcolm Turnbull podczas konferencji prasowej, którą transmitowała rozgłośnia ABC.

Grzegorz Gałązka

Apele do papieża o zwolnienie z urzędu skazanego wyrokiem sądu hierarchy „z całego serca” poparła krajowa Rada Księży. Byłoby to z pożytkiem „dla dobra Kościoła Australii i ludu Bożego Adelajdy”, czytamy w opublikowanym 20 lipca oświadczeniu National Council of Priests (NCP). Założona w 1970 roku z akceptacją episkopatu Australii Rada skupia ok. 1,7 tys. duchownych.

W swoim oświadczeniu księża krytykują ponadto, że pozwala się abp Wilsonowi, aby mógł ustąpić z urzędu arcybiskupa dopiero po wyroku sądu. „Jeśli natomiast wobec księdza diecezjalnego pojawia się podejrzenie o czyn karalny, automatycznie zawieszany jest w swojej funkcji do wyjaśnienia, czy jest winien czy nie. Ale abp Wilson przez cały proces pozostał na swoim urzędzie” - skonstatowali australijscy kapłani.

W czerwcu sąd w Newcastle skazał 67-letniego abp Wilsona na karę 12 miesięcy więzienia. Do 14 sierpnia sąd chce zbadać, czy są spełnione warunki aresztu domowego zamiast pobytu w więzieniu. „Mam świadomość, że wiele osób chciałoby mojego ustąpienia i traktuję je poważnie” - powiedział duchowny. Oświadczył jednocześnie, że korzysta z prawa odwołania i „nie zamierza ustąpić” dotąd, dokąd nie zostanie zamknięta droga prawna.

Po ogłoszeniu wyroku wielu biskupów australijskich proponowało pomóc abp. Wilsonowi wyjść z zaistniałej sytuacji, mówił przewodniczący Konferencji Biskupów Australii, abp Mark Coleridge. Tłumaczył, że episkopat „nie ma takiego autorytetu”, aby zmusić arcybiskupa do ustąpienia. „Ten autorytet ma tylko papież” - powiedział abp Coleridge.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Czy można znaleźć szczęście bez Boga?

2018-07-23 13:13

Salve TV

Czy można znaleźć szczęście bez Pana Boga? Czy można być szczęśliwą kobietą jako zakonnica? W jak sposób odnaleźć sens życia? Jak odkryć swoje powołanie? Jaką wartość ma życie w czystości?

HannahJoe7/pixabay.com

- Kiedy odkrywamy powołanie do miłości, kiedy chcemy oddać siebie komuś drugiemu, czy to będzie drugi człowiek, czy to będzie Pan Bóg, oddajemy się w całości, czy to będzie mąż, czy żona, czy osoba konsekrowana, oddajemy się w całej naszej integralności, dlatego możemy mówić o kobiecie spełnionej, jako kobiecie konsekrowanej - s. Anna Maria Pudeło AP.

- Warto zadać sobie pytanie, kim jestem? A drugie, jaką mnie wymarzył sobie Bóg? Bo kiedy dochodzimy do marzenia Boga względem kobiety, dochodzimy do źródła piękna, kobieta odkrywa swoją wolność, piękno, niepowtarzalność i zaczyna się fantastyczna przygoda - dodała.

- Ważne jest znaleźć czas dla siebie. Na zatrzymanie. Zastanowienie się czego pragnę, tak bardzo głęboko. Ważne jest, byśmy miały odwagę otwierać Słowo Boże i spotykać z tamtymi kobietami - podkreśliła.

- Często się zakochiwałam. Miałam chłopaka. Marzyliśmy o wspólnej rodzinie. W pewnym momencie zrozumieliśmy, że Pan Bóg chce od nas czegoś więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem