Reklama

Arche Hotel

Ten zespół ma przyszłość

2017-07-19 15:20

Tadeusz Szereszewski
Edycja podlaska 30/2017, str. 1-2

Tadeusz Szereszewski

Wiązanką polonezów i Białym Mazurem w wykonaniu czterech grup tanecznych rozpoczął się koncert z okazji 45-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki”, działającego przy Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim

Jubileusz był okazją do podsumowania nie tylko działalności artystycznej, lecz także niespełna półwiekowej promocji szkoły, wzbogacony cyklem wspomnień, promocji miasta i regionu. Oficjalnego powitania gości przybyłych na czerwcowy jubileusz dokonał dyrektor szkoły Bolesław Hryniewicki. Wspominając Mikołaja Turowicza – dawnego dyrektora szkoły, przypomniał początki zespołu ludowego, który w ciągu 45 lat zdobył wiele nagród i wyróżnień na festiwalach w Kielcach oraz w Turcji, Macedonii, Belgii, Rosji, Białorusi, Niemczech i Czechach.

Na pierwszą część koncertu „Jesteś potrzebny tej ziemi” złożyły się obrzęd sobótkowy, „Suita bielska” i pieśni patriotyczne. Uczestniczyły w nim trzy grupy. Pieśń powitalna „Idziemy, idziemy” zapoczątkowała pokaz obrzędu. Najmłodsi uczniowie i najstarsi absolwenci wystąpili także w „Suicie podlaskiej”. Kolejną odsłoną był występ grupy uczennic klas trzecich w „Suicie łowickiej”. Zebrani uczcili minutą ciszy byłych członków zespołu, współzałożyciela zespołu, ówczesnego dyrektora szkoły Aleksandra Wiśniewskiego oraz instruktorów zespołu.

W drugiej części koncertu zatytułowanej „Piękna nasza Polska cała” wykonane zostały pieśni: „Na Podlasiu”, „Walczyk bielski” z tańcami i „Handlarka” ze scenką przekupek. W trzeciej części na scenie odbył się m.in. nowatorski występ trzech grup tanecznych, w tym dziecięcej ze szkoły podstawowej. Kolejną odsłoną sobotniej gali był występ absolwentów i uczniów w „Suicie sdeckiej” i „Lubelskiej”. „Suitę sądecką” zatańczyli członkowie drugiej grupy tanecznej. W wykonaniu trzeciej grupy podziwiać było można tańce lubelskie. „Suitę podlaską” wykonały pierwsza i czwarta grupa taneczna. W barwnym korowodzie tańców, śpiewu, wspomnień, wielką dynamikę zaprezentowali w śpiewnej „Suicie rzeszowskiej” członkowie najstarszej, czwartej grupy absolwentów.

Reklama

Bp Tadeusz Pikus nawiązał do swoich przeżyć, wyrażając wdzięczność za zaproszenie. – Była to dla mnie bardzo miła przygoda z kulturą. Chcę powiedzieć, że kultura to słoneczna strona życia ludzkiego. I jeśli chodzi o tego typu twórczość, jak również wykonawstwo, to chcę podkreślić, że w tańcu, muzyce uzyskuje się największą wartość, jaka może być w życiu ludzkim – zaufanie i współpracę. W naszym życiu mówimy o wzroście. Wzrost ma swoje granice, rozwój nie ma granic. I właśnie kultura, która ma też elementy religijne, bo jak patrzyłem, pewne momenty wyglądały jak modlitwa, piękne, takie ludzkie przeżycie. Mikołajowi Turkowiczowi, który otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Ksiądz Biskup przekazał pamiątkę wraz z błogosławieństwem, udzielając pasterskiego błogosławieństwa i obfitości łask Bożych. Mikołaj Turkowicz podziękował w imieniu członków zespołu za nagrody, słowa uznania, wsparcie duchowe i materialne.

Niezwykle barwny i dynamiczny 1555. koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki”, z udziałem 7-osobowej kapeli pod kierownictwem Eugeniusza Sacharzewskiego, według scenariusza i reżyserii Mikołaja Turkowicza i choreografii Magdaleny Sokólskiej, po odśpiewaniu „Sto lat”, przeszedł do historii.

W koncercie wystąpiły cztery grupy taneczne. Dwie grupy uczniów szkolnych i dwie grupy absolwentów, soliści i kapela. W koncercie udział wzięło 26 absolwentów. Na scenie gościnnie wystąpiły też: Małe „Kukułki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim oraz schola dziecięca „Karmelki” z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim.

Tagi:
koncert

Claret Gospel we Wrocławiu

2018-07-09 06:13

Anna Majowicz

Już po raz 11 gościmy w naszym kraju grupę ewangelizacyjną Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej. Zespół został założony w 2002 r. przez misjonarzy klaretynów - o. Romana Woźnicę i o. Andrzeja Kobylińskiego.

Anna Majowicz

Tysiące wiernych w dziesiątkach parafii w całej Polsce, były już świadkami entuzjazmu, radości, wiary i tego wszystkiego, co płynie z serc afrykańskich chrześcijan. 8 lipca zespół zagrał koncert w parafii pw. Macierzyństwa NMP we Wrocławiu - Pilczycach. – Koncert pięknie wpisał się w 80. rocznicę powstania naszej parafii – zaznacza ks. Jacek Dziadkiewicz, proboszcz pilczyckiej wspólnoty. Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą, podczas której grupa swym śpiewem i tańcem ubogaciła liturgię. Najbardziej widowiskowy był moment ofiarowania – członkowie zespołu tańcząc podchodzili do ołtarza i składali dary ofiarne (różne owoce, warzywa, kwiaty, chleb i wino). 

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego niezwykłego spotkania, zajrzyj do najnowszego numeru naszego tygodnika. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Kraków: w krypcie kościoła pijarów odnaleziono relikwie

2018-07-14 16:22

led / Kraków (KAI)

W krypcie kościoła ojców pijarów w Krakowie konserwatorzy znaleźli 59 nisz, w których złożone są relikwie świętych i Krzyża Świętego. Jak podkreślają specjaliści, choć w źródłach archiwalnych były wzmianki o tym, że relikwie zostały tam umieszczone w XVIII wieku, to zaskoczeniem jest, że dotrwały do naszych czasów.

Zygmunt Put Zetpe0202 / pl.wikipedia.org
Kościół Przemienienia Pańskiego w Krakowie

Relikwie zostały odnalezione przez konserwatorów w "świętych schodach" krypty kościoła. Krypta ta została konsekrowana w 1733 r. jako kaplica z ołtarzem "Więzienia Chrystusa". W głównej jej części znajdują się dwubiegowe schody nawiązujące do "Scala Sancta", czyli schodów, po których Chrystus szedł przed sąd Piłata.

W XVIII wieku w krypcie kościoła odprawiane były nabożeństwa związane z Męką Pańską. Pod schodami znajdowała się grota wyłożona sztukateriami, w której w okresie Wielkanocy przygotowywano Grób Pański. Tradycja ta przetrwała do dzisiaj.

Pod każdym ze stopni schodów konserwatorzy odnaleźli otwory, w które wkładane były relikwie. - Z materiałów archiwalnych wynika, że w trzech stopniach znajdują się relikwie Krzyża Świętego, a w pozostałych miejscach relikwie świętych - mówi Karolina Pachota z Firmy Konserwatorskiej Piotr Białko, która prowadzi prace. - Otwory te są niewielkie, ile relikwii się w nich zachowało oraz których świętych, jeszcze nie wiadomo – dodała. Odnalezione relikwie pod nadzorem ojców pijarów mają być zinwentaryzowane i zabezpieczone.

Polska Prowincja Zakonu Pijarów realizuje projekt pt. "Perła polskiego baroku – rewaloryzacja nowoodkrytych, unikatowych polichromii w krypcie kościoła Pijarów w Krakowie". Zakłada on również odtworzenie historycznych galerii w Kolegium Pijarskim w celu udostępnienia zabytkowych wnętrz i poszerzenia działalności kulturalnej. Środki na ten cel pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i od Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.

Prace potrwają do jesieni 2019 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzków na szlaku Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki

2018-07-15 19:36

Beata Pieczykura

Martyna Rechul/Radio Fara

Ostatniej Mszy św. podczas rekolekcji w drodze dla pątników 38. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal 14 lipca w Gorzkowie Nowym. Metropolita Przemyski przypomniał żywą więź łączącą Częstochowę z Przemyślem, co dzieje się za sprawą jasnogórskiego sanktuarium i „Niedzieli”, oraz zachęcał do sięgania do tego pisma. Wyrazem tej jedności była obecność ks. inf. Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który do pątników skierował słowo Boże. Podkreślił on, że Chrystus zmartwychwstał, żyje i działa. Przybliżył również ideę Ruchu „Europa Christi”, którego jest moderatorem. – Trzeba nam wracać do teologii życia. Zechciejcie więc podjąć teologię zmartwychwstania – podkreślił kaznodzieja. I w tym duchu z mocą mówił: – Chrześcijanie muszą się obudzić, także kapłani! Muszą zobaczyć perspektywę płynącą z teologii zmartwychwstania, radosne kapłaństwo, które będzie owocowało powołaniami, bo młody człowiek, który zobaczy księdza cieszącego z Mszy św., z tego, że jest kapłanem, pójdzie za Chrystusem, bo zobaczy szczęśliwych kapłanów i siostry zakonne. Wszystkich zaprosił do udziału w kongresie Ruchu „Europa Christi”, który rozpocznie się w Częstochowie 14 października.

W domu św. Jana Berchmansa, patrona parafii w Gorzkowie – Trzebniowie, w miejscu naznaczonym jego obecnością w znaku relikwii, a także św. Dominika Savio, św. Stanisława Kostki i św. Alojzego Gonzagi, patronów liturgicznej służby ołtarza, proboszcz miejsca ks. kan. Bogumił Kowalski powiedział: – Przynosicie do naszej wspólnoty parafialnej i archidiecezji częstochowskiej wielki dar Ducha Świętego – dar pobożności. Jesteśmy wdzięczni za waszą modlitwę oraz wsparcie materialne. Proszę was, abyście ten dar pobożności wyprosili także dla naszej wspólnoty parafialnej i archidiecezji częstochowskiej.

Ksiądz Proboszcz wyraził radość z obecności ks. inf. Skubisia i przypomniał udział redakcyjnej delegacji na uroczystości poświęcenia figury św. Dominika Savio oraz zaprosił pielgrzymów na ciepły posiłek; tych, którzy z wiarą, nadzieją i miłością wędrują do Czarnej Madonny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem