Reklama

Wyróżnieni za opiekę nad zabytkami

2017-07-19 15:20

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 30/2017, str. 3

Joanna Ferens

Z rąk Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, w Teatrze Starym w Lublinie, mieszkaniec Tarnogrodu Henryk Serek oraz proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, ks. Jerzy Tworek otrzymali odznaki „Za opiekę nad zabytkami” przyznane im przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego.

Tarnogród to małe miasteczko, jednakże obfitujące w zabytki, które wciąż wymagają odnawiania i restaurowania, aby mogły służyć i cieszyć kolejne pokolenia. W Tarnogrodzie są zatem ludzie, którzy dbają o to, aby zabytki nie niszczały. Ks. Jerzy Tworek, pracujący w tarnogrodzkiej parafii od 2011 r., otrzymał złotą odznakę za prace remontowe przy kościele parafialnym pw. Przemienia Pańskiego. Jak sam przyznaje, kontynuuje tylko dzieło swoich poprzedników i nie czuje się godny aż takiego odznaczenia. – Jestem tutaj proboszczem i patrząc na ten piękny, zabytkowy kościół, nie mogłem go pozostawić samemu sobie. Wiele osób przyjeżdżających tutaj jest zachwyconych wnętrzem, budowlą, architekturą i tym wszystkim, co ten kościół w sobie kryje. Rodzi się tutaj naturalna potrzeba, aby o ten kościół nieustannie dbać, pielęgnować i troszczyć się o niego. Przecież na co dzień dbamy o swój dom rodzinny, aby był miejscem przytulnym, tak samo i świątynia, to szczególny dom, miejsce, gdzie mieszka Bóg, a ludzie przychodzą, aby się z Nim spotkać. Co roku podejmujemy się nowych przedsięwzięć, małymi krokami idąc do celu. Niczego szczególnego nie robię, spotykam się z wielką życzliwością, dobrocią, troską i otwartością parafian, razem działamy na rzecz kościoła. To odznaczenie jest dla mnie wielkim wyróżnieniem całej wspólnoty parafialnej za ten wkład i troskę o Bożą świątynię – podkreślał.

Z kolei Henryk Serek otrzymał odznakę srebrną. Jest on tarnogrodzkim społecznym działaczem, przewodniczącym parafialnej rady, który w l. 1990 – 2011 kierował Społecznym Komitetem Remontu i Renowacji Drewnianego Kościoła św. Rocha w Tarnogrodzie. Jest to człowiek niezwykle zaangażowany w prace na rzecz zabytków, który z wielką pasją i wzruszeniem mówi o tej działalności. – Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie za ciężką pracę, którą tu włożyłem. To odznaczenie zobowiązuje mnie do dalszej pracy i ile będę miał sił, będę pracował i pomagał, zarówno przy kościółku, jak i przy dużym kościele. Jako przewodniczący Rady Parafialnej będę służył zawsze księdzu proboszczowi radą i pomocą – zaznaczył.

Reklama

Kościółek św. Rocha jest to najstarszy kościół drewniany na Zamojszczyźnie, który powstał w 1600 r., a więc zaledwie 33 lata po lokacji miasta. Był wotum mieszkańców, w związku z często występującymi epidemiami. Wybudowany jest z drewna modrzewiowego, zaś nad głównym wejściem znajduje się obraz przedstawiający patrona świątyni – św. Rocha. Umieszczona, na ozdobionej piękną rozetą, belce tęczowej data 1624 r. odnosi się do pierwszego odnawiania kościoła.

Odznaka „Za opiekę nad zabytkami” to polskie odznaczenie resortowe, czyli nadawane na mocy decyzji ministra lub urzędnika kierującego instytucją odznaczającą. Zostało ono ustanowione 15 lutego 1962 r. w formie dwustopniowej odznaki – złotej lub srebrnej, przyznawanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaka ma kształt wieży obronnej z ostrołukową bramą u dołu, wypełnionej jasnoniebieską emalią, z okienkiem strzelniczym oraz napisem „Za opiekę nad zabytkami”. Nadawana jest m.in. za utrzymywanie dóbr kultury, zgodnie z zasadami opieki nad zabytkami, za projektowanie i wykonywanie prac konserwatorskich lub robót budowlanych przy dobrach kultury, przeciwdziałanie zagrożeniom dóbr kultury oraz popularyzację zagadnień związanych z działalnością konserwatorską.

Tagi:
wyróżnienie

Sukces świdnickiej katechetki

2018-06-20 08:09

Ks. Sławomir Marek
Edycja świdnicka 25/2018, str. III

Sekretariat konkursu
Nagrodę dr Małgorzacie Wawszczyk wręczył bp Jerzy Mazur SVD

W XVII edycji ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji” wzięły udział 273 szkoły podstawowe oraz gimnazja. Konkurs swym patronatem honorowym objęli: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, Anna Zalewska, minister Edukacji Narodowej, oraz bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W przeprowadzenie konkursu zaangażowało się 1 400 nauczycieli, katechetów i wychowawców, aktywizując 4 500 uczniów. W ramach kategorii charytatywnej zebrano 35 000 zł, które Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przekaże misjonarce świeckiej Małgorzacie Kiedrowskiej na remont i wyposażenie szkoły podstawowej w miejscowości Mann (Republika Środkowoafrykańska). Szkoła obecnie jest zdewastowana i wymaga kapitalnego remontu. W imieniu misjonarki czek odebrała jej mama, która odczytała list z podziękowaniami od dzieci z Mann.

Wśród laureatów konkursu znalazła się świdnicka katechetka dr Małgorzata Wawszczyk, na co dzień pracująca w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy. Jako zdobywczyni II miejsca została zaproszona do udziału w uroczystej Gali Laureatów, w której wzięli udział zwycięzcy konkursu w kategorii literackiej, plastycznej, muzycznej i charytatywnej oraz nauczyciele i katecheci, laureaci w kategorii scenariusz zajęć.

Podczas Mszy św. bp Jerzy Mazur SVD zachęcił uczestników do jeszcze gorliwszej pracy misyjnej, a do radości i zapału wezwał dzieci i młodzież. W homilii wyraził radość z tego, że tysiące młodych osób angażują się w misyjne dzieło Kościoła, ofiarowując misjonarzom swą modlitwę i wspierając dzieła na placówkach misyjnych. Zwrócił uwagę na niezwykłość tego miejsca, jakim jest Niepokalanów. Stąd wyruszył do dalekiej Japonii św. Maksymilian, by zdobyć ją dla Chrystusa. – Maksymilian chciał przyprowadzić do Boga cały świat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pielgrzymkowe cuda

2018-07-17 17:48

Salve TV

Dlaczego warto iść na pielgrzymkę? Czym zajmuje się dyrektor pielgrzymki? Jakie nadzwyczajne znaki i cuda dzieją się podczas pielgrzymek?

Waldemar Kucharczyk

- Oczywiście, że warto iść na pielgrzymkę. Z jednej strony jest to wypraszanie u Matki Bożej wielu łask, a z drugiej strony ma również wymiar pokutny. Warto podjąć ten trud - mówił ks. Dariusz Bala

- Pielgrzymowanie to trud, który mogę ofiarować Matce Bożej. Ale to także czas, kiedy mogę popatrzeć na wiarę ludzi, która mnie buduje - podkreślał ks.Rafał Goliński

- Na pielgrzymce jest mnóstwo uzdrowień duchowych. Są też spowiedzi, rozmowy. To jest nieustannie i rzeczywiście widać, jak ludzie dojrzewają do odkrywania głębi wiary - dodawał ks. Dariusz

- Serce ciągnie do Maryi. Do Matki się po prostu idzie - podsumował ks. Rafał

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Bydgoszcz: Monstrancja Fatimska podczas pielgrzymki na Jasną Górę

2018-07-17 21:22

jm / Bydgoszcz (KAI)

Akademicka grupa „Przezroczysta” przy parafii MB Królowej Męczenników w Bydgoszczy zaprasza do wspólnej modlitwy podczas Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w towarzystwie Monstrancji Fatimskiej „Niewiasta Eucharystii”, która wyruszy z pątnikami na szlak.

Aleksandra Wojdyło

Monstrancja - a w niej przede wszystkim Eucharystyczny Pan Jezus - staje się dla pielgrzymów wielkim darem w przygotowaniu do peregrynacji kopii cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, której wizytę przeżywać będziemy w parafiach diecezji bydgoskiej od września. - Chcemy adorować Pana Jezusa poprzez Jego Matkę Maryję i od Tej, która jest „Pełna Łaski”, uczyć się wymawiać nasze codzienne „fiat” - powiedział ks. Piotr Wachowski.

Kapłan dodał, że adoracja Najświętszego Sakramentu podczas pielgrzymki staje się na dziś najważniejszą intencją dla diecezji. - Chcemy modlić się za młodzież w cieniu zbliżającego się synodu biskupów na temat ich wiary i rozeznania powołania, by wyraźnie odczytywała swoją życiową misję i odpowiadała na nią ochoczo - jednym słowem: by nie zabrakło naszej diecezji kapłanów i sióstr zakonnych. Tego roku intensywnej modlitwy o powołania nie możemy zmarnować i jest to zadanie każdego z nas - dodał.

Pierwsza Adoracja będzie miała miejsce podczas wieczoru uwielbienia „Pełna łaski” w Bazylice kolegiackiej św. Piotra i Pawła w Kruszwicy 22 lipca o godz. 20.

Monstrancje powstała w renomowanej pracowni Drapikowski Studio. Przedstawia Maryję - Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum, w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce, w którym umieszczany jest Najświętszy Sakrament. Niepokalane Serce Maryi to Dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. Symboliczną wartość monstrancji podkreśla 12 fragmentów meteorytu, rozmieszczonych w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem