Reklama

Złotoryja nie tylko złotem słynie

2017-08-03 11:17

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 32/2017, str. 8

Ks. Piotr Nowosielski
W kościele znajduje się m.in. studnia, która w czasie wojen służyła obrońcom

Złotoryja najczęściej jest kojarzona z dorocznymi zawodami w płukaniu złota, nawiązującymi do dawnej historii miasta, tymczasem warto odwiedzić to miasto także z innego względu. Miejscowość ta może się poszczycić niezwykłymi zabytkami, a jednym z nich jest kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Miasto szczyci się tym, że zostało założone przez księcia Henryka I Brodatego w 1211 r. na prawie magdeburskim, co czyni zeń pod względem prawnym najstarsze miasto w Polsce. Skoro zaś o złocie mowa, to był to okres 60 lat, w latach 1180 –1240. Uzyskiwano wtedy od 24 do 48 kg tego kruszcu rocznie. Tereny ówczesnego górnictwa złota objęły miasto oraz okolice. Okres opłacalnego wydobycia złota ustał w XIV wieku. Odtąd Złotoryja dzięki licznym przywilejom zaczęła słynąć z czego innego: sukiennictwa, browarnictwa, a także szkolnictwa.

Wczoraj...

Wspomniany zaś kościół sięga XIII wieku. Jego budowę zainicjował książę Henryk, ale wznoszenie go było podzielone na kilka etapów i rozłożone w czasie. Swój kształt zawdzięcza rycerskiemu zakonowi joannitów, który pojawił się tu w 1270 r. Historia kościoła jest też związana z wydarzeniami, które miały miejsce w historii tych ziem. Okazuje się, że w 5 lat po wystąpieniu Marcina Lutra, w 1522 r. pojawił się w świątyni wędrowny kaznodzieja, który wygłosił tu kazanie w duchu protestanckim. Niedługo potem reformacja objęła całe miasto i sam kościół, z małymi wyjątkami, pozostał w rękach wspólnoty ewangelików do końca II wojny światowej. Po wojnie kościół został przekazany katolikom w 1958 r. i pełnił funkcję kościoła pomocniczego.

...i dziś kościoła

Nowy czas świątyni nastał po utworzeniu parafii 28 czerwca 2000 r. w wyniku podziału parafii pw. św. Jadwigi. – Początki nie były łatwe – wspomina tę chwilę ks. Stanisław Śmigielski, proboszcz. – Kościół wymagał gruntownego remontu. Od 2004 r. zaczęliśmy kapitalny remont, począwszy od dachu, przez położenie nowej posadzki, malowanie wnętrza, nowe ławki, remont zakrystii, zakup sprzętu liturgicznego i wyposażenia świątyni. W dalszych latach dopiero zajęliśmy się renowacją znajdujących się tu elementów zabytkowych, aby dzisiaj kościół wyglądał tak, jak wygląda.

Reklama

Kościół uzyskał też jeszcze jeden przywilej. Z dniem 28 czerwca 2014 r. dekretem ówczesnego administratora apostolskiego diecezji legnickiej bp. Stefana Cichego został ustanowiony lokalnym sanktuarium maryjnym Matki Bożej z Lourdes. Było to efektem pielgrzymki wiernych tej parafii do Lourdes i przywiezienia stamtąd poświęconej w Grocie Massabielskiej figury Matki Bożej, która uroczyście została wprowadzona do kościoła 11 lutego 2017 r. Odtąd każdego 11. dnia miesiąca jest odprawiana Msza św. z procesją, gromadząca liczną rzeszę wiernych.

Warto zobaczyć

Dziś istnieje możliwość zwiedzania kościoła codziennie od godz. 7.00 do godz. 18.00. Od 1 maja do 31 października można także zwiedzić wieżę widokową, która zapewnia nie tylko piękne widoki na panoramę miasta i okolic, ale daje okazję poznania historii miasta i miejsca przez odwiedzenie np. lochu joannitów, biblioteki łańcuchowej czy też pracowni budowlanej. Miejsca te warto odwiedzać z przewodnikiem, który ukaże bogactwo historii kościoła, zwróci uwagę na elementy jego wystroju i opowie o ciekawostkach.

Dziękuję Romanowi Gorzkowskiemu za poświęcony czas.

Tagi:
Złotoryja

Kenijski franciszkanin najlepszym nauczycielem na świecie

2019-03-26 07:25

Vaticannews.va

O. Peter Tabichi, nauczyciel matematyki w jednej ze szkół w Kenii otrzymał nagrodę dla najlepszego nauczyciela na świecie. Na działalność edukacyjną w swoim regionie będzie mógł przeznaczyć milion dolarów.

36-letni franciszkanin poza nauczaniem matematyki przyczynił się także do wyciszenia napięcia pomiędzy grupami etnicznymi w swojej wiosce poprzez utworzenie tzw. „Klubu Pokoju”. 80 proc. swojej pensji przeznacza dla najbiedniejszych, ucząc jednocześnie metod uprawy pozwalających na to, by plony przetrwały suszę. To niektóre z powodów, dla których jury wybrało o. Tabichi z grona ponad 10 tys. kandydatów z całego świata.

Była to już piąta edycja konkursu organizowanego przez fundację Varkey’a.

Na ceremonii w Dubaju franciszkanin mówił, że ta nagroda otworzy przed młodzieżą nowe możliwości oraz będzie znakiem, że nie ma rzeczy niemożliwych. Uczniowie nie będą więcej powstrzymywani przez brak oczekiwań i ambicji. Afryka wykształci naukowców, inżynierów, przedsiębiorców, których nazwiska będą znane w każdym zakątku świata – przekonywał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: poczucie humoru jest postawą najbliższą łaski Bożej

2019-03-26 14:42

vaticannews / Rzym (KAI)

Franciszek złożył niezapowiedzianą wizytę na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Wspólnota akademicka zgromadziła się dzisiaj na tradycyjnej medytacji wielkopostnej. Poprowadził ją sam Papież. Ojciec Święty nawiązał do tekstu z księgi proroka Daniela, opowiadającego o trzech młodzieńcach, którzy w obliczu prześladowań zachowali wiarę w Boga oraz posłuszeństwo prawu.

Grzegorz Gałązka

Pamięć zawsze daje siłę: pamięć przeszłości nie niesie jedynie orędzia, ale daje poczucie przynależności do ludu – mówił Franciszek. – Trzeba pamiętać o korzeniach, które są czym innym niż drzewo. One są pod ziemią. Pamięć jest jak żywotny sok, który płynie od korzeni i pozwala rozwijać się drzewu. Papież nawiązał do stylu życia współczesnych ludzi, który często jest naznaczony wygodnym i zachłannym indywidualizmem. Przejawia się on m.in w „zimie demograficznej”. To jest drzewo bez owoców. Ludzie zainteresowani są przede wszystkim realizacją siebie. To jest podejście prymitywne, które z pozoru jest jedynie „kulturalne”. Ono nie pozwala tworzyć historii, pozostawić po sobie historii. Ojciec Święty wskazywał na potrzebę zmiany paradygmatu. Zachęcał do „odważnej rewolucji kulturalnej”, która przyniesie „nową ewangeliczną hermeneutykę”, aby lepiej zrozumieć życie, świat oraz ludzi.

"Jeszcze nie przezwyciężyliśmy logiki illuminizmu, nie pokonaliśmy jej. I to jest właśnie wyzwaniem: nowa hermeneutyka, która idzie w tym kierunku. Hermeneutyka pamięci, przynależności do ludu, tworzenia historii; hermeneutyka podążania w nadziei, hermeneutyka – powtarzam jedną rzecz, którą bardzo lubię przypominać – wskazał Franciszek – trzech języków, razem, w harmonii. Język umysłu, język serca, język rąk. W ten sposób, że to co się myśli, to się też czuje i robi; czuje się to, co się myśli i robi; robi się to, co się czuje i myśli. Potrzebujemy tej hermeneutyki, aby przezwyciężyć dziedzictwo iluminizmu".

Papież przypomniał studentom, że życie nie zaczyna się od nich, ale potrzebuje ich, aby szło naprzód. Zachęcił do bycia zakorzenionymi w pamięci przodków oraz w poczuciu przynalezności do ludu. Teraźniejszość jest wasza i nie jest wasza – zwrócił uwagę Ojciec Święty. - To jest dar, który przychodzi z historii, ofiarowany każdemu, ale po to, aby ponieść go dalej. Decyzją każdego jest powiedzenie „tak”, aby ten dar mógł się rozwijać i przyniósł owoce. Papież zachęcił zebranych, aby nie zagubili swojej młodości, poczucia humoru. To jest postawa najbliższa łaski Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem