Reklama

Lektura na Wielki Post

W Górecku Kościelnym śpiewali dla Maryi

2017-08-16 13:36

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 34/2017, str. 4-5

Joanna Ferens
Uczestnicy festiwalu wyśpiewali chwałę Maryi

Już po raz 22. pieśni ku czci Matki Bożej rozbrzmiały na Polanie w Dąbrowie podczas Festiwalu Pieśni Maryjnej, który powstał wiele lat temu z inicjatywy ks. Tadeusza Sochana

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w święto Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia) i rozpoczęła od uroczystej Eucharystii w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym. Mszy św. przewodniczył bp Marian Rojek, pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który wygłosił również okolicznościowe słowo Boże oraz dokonał uroczystego otwarcia festiwalu. Po Eucharystii w kościele wystąpił Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Śpiewy na Polanie w Dąbrowie

Dalsza część festiwalu odbyła się na Polanie w Dąbrowie, gdzie w jury zasiedli Janina Biegalska, Andrzej Sar i ks. Sławomir Korona. W tegorocznej edycji festiwalu udział wzięło 28 zespołów muzycznych z całej diecezji.

Zasiadający w jury festiwalu Andrzej Sar, główny specjalista ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, podkreśla, iż wydarzenie ma wiele wartościowych walorów. – Festiwal był realizowany przez 20 lat przez ks. Sochana jako piękne przeżycie artystyczne i ważne wydarzenie religijne, które stanowi stały element oferty kulturalnej naszego regionu, dlatego niezmiernie cieszy fakt, że znalazł godnych następców i kontynuatorów. Jest wiele festiwali, gdzie zespoły mogą ze sobą rywalizować. Ten jest jednak szczególny z pewnością przez aspekt religijny, który mu przyświeca. Jest to okazja do poszukiwań utworów repertuarowych, daje możliwość przebywania ze sobą i promuje kulturę ludową – podkreślił.

Reklama

Z kolei Janina Biegalska, przewodnicząca jury i przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, wyraża swoją radość z trwania festiwalu. – Jestem szczęśliwa, że ten festiwal jest kontynuowany i że dzieło ks. Sochana nie zanikło. Ta inicjatywa spotkania zespołów jest wyjątkowa, gdyż przekazują pieśni znane z dziada pradziada okraszone współczesnością. Daje to możliwość wspólnej zabawy, ale i zastanowienia nad życiem, a także mobilizację do dalszej pracy – podkreśliła.

Ks. Sławomir Korona, jeden z członków jury, dziękował wszystkim występującym i organizatorom. – W imieniu jury pragnę podziękować za kontynuację i sprawną organizację ważnego kulturowo i oczekiwanego przez zespoły festiwalu. O wyjątkowości tego wydarzenia świadczy fakt, iż zasięg festiwalu wyszedł poza obszar diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Festiwal był na wysokim poziomie, należą się więc podziękowania wszystkim tym, którzy do jego organizacji się przyczynili – zaznaczał ks. Korona.

Inspektor ds. kultury Urzędu Gminy w Aleksandrowie Ewa Maciocha dodaje, iż sam występ na festiwalu góreckim jest wyróżnieniem. – Od lat obserwuję nasz maryjny festiwal i widzę niesłabnące zainteresowanie ze strony wykonawców. W zespołach tych występują kolejne pokolenia artystów, począwszy od dziadków, przez rodziców, po dzieci i wnuków. To pozwala przekazywać kolejnym pokoleniom bogactwo, jakie niosą z sobą zespoły ludowe. Cieszę się ogromnie, że ta tradycja wciąż istnieje, że na festiwal zjeżdżają się prawdziwe tłumy i możemy przyczyniać się do promocji kultury na chwałę Bożą – zauważa Ewa Maciocha.

Słowo gospodarza

Całość przedsięwzięcia podsumował jego główny organizator, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym ks. Jarosław Kędra. – Cieszę się, że festiwal doszedł do skutku i że mogliśmy w nim wziąć udział. Nasz festiwal maryjny swój początek ma w Łaszczówce, a jego pomysłodawcą był ks. Tadeusz Sochan, były proboszcz w Górecku Kościelnym. On rozpoczął go w Łaszczówce i kontynuował w Górecku Kościelnym, my zaś kontynuujemy jego dzieło. Nasz festiwal to przede wszystkim słuchanie przepięknych pieśni maryjnych wykonywanych przez chóry i zespoły naszej diecezji i regionu. To okazja do bycia ze sobą, dzielenie się swym talentem i wychwalanie Boga. Festiwal rozpoczął się od Mszy św., której przewodniczył bp Marian Rojek, a oprawę muzyczną zapewnił Chór Wojska Polskiego, który także koncertował po Eucharystii. Przesłuchania festiwalowe odbyły się na Polanie w Dąbrowie między Góreckiem Kościelnym a Aleksandrowem – podkreślił ks. Kędra.

Wyśpiewany sukces

Pierwszą nagrodę festiwalu, czyli Złoty Różaniec, wyśpiewał Chór Sitanianie z Sitańca. Srebrny Różaniec zdobył Zespół Śpiewaczy Kocudzanki z Kocudzy, zaś Różaniec Bursztynowy wywalczył Zespół Śpiewaczy Olszanka z Wólki Łosinieckiej. Wyróżnienia przyznano Zespołowi Aleksandrowiacy z Aleksandrowa, Chórowi Stanislaus z Górecka Kościelnego i Zespołowi Zorza z Dereźni. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem biskupa diecezjalnego Mariana Rojka.

Tagi:
festiwal

“KSF NIEPOKALANA 2018” czeka na Ciebie

2018-02-26 16:48

MR

Otrzymaliśmy już blisko 40 prac z 15 krajów: Chorwacji, Czeskiej Republiki, Dominikany, Egiptu, Libanu, Sudanu, Indii, Indonezji, Ukrainy, USA, Wenezueli, Włoch, Węgier, Turcji i z Polski, których wykaz i zwiastuny umieszczane są sukcesywnie na stronie www.ksfNiepokalana.pl

Termin nadsyłania prac : filmów fabularnych, dokumentalnych, amatorskich, edukacyjnych, programów telewizyjnych, radiowych i multimedialnych, video clipów oraz stron internetowych, Prosimy przesyłanie zgłoszeń (Formularz w załączeniu) pocztą elektroniczną do 28 lutego 2018 r. a następnie - przesyłanie prac na DVD/CD lub w postaci plików przesłanych przez internet, np. poprzez wetransfer, diskgoogle, vimeo, mybridge itp

na adres festiwal@ksfNiepokalana.pl Szczegóły - na stronie www.ksfNiepokalana.pl wraz ze zwiastunami zgłaszanych filmów.

Zapraszamy autorów prac nie tylko o tematyce religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki maryjnej oraz związanych z ogłoszonym przez Episkopat Polski Rokiem św. Brata Alberta, ale także-o tematyce patriotycznej, nawiązujące do 100-ej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, zwłaszcza zaś – roli Kościoła w jej odzyskaniu.

W imieniu Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Komitetu Organizacyjnego Festiwalu „KSF Niepokalana 2018” serdecznie zapraszamy na
XXXIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów “KSF NIEPOKALANA 2018”.

Projekcje i Zakończenie Festiwalu odbędą się od 20 do 28 maja 2018 r w Jozefowie i w Warszawie

Tradycyjne hasło Festiwalu brzmi: „Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną” nabrało szczególnego znaczenia w w roku ubiegłym - Roku Jubileuszu 100-lecia Objawień Matki Boskie Fatimskiej i powołania Rycerstwa Niepokalanej oraz 300-lecia Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej.

Na Festiwal "KSF Niepokalana 2017" nadesłano rekordowa ilość 240 prac festiwalowych: z 22 krajów: Australii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Indonezji, Litwy, Białorusi, Czeskiej Republiki, Dominikany, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Kanady, Korei Płd., Rosji, Ukrainy, USA, Singapuru, Zimbabwe i Polski.

GRAND PRIX otrzymał Paweł Woldan za spektakl telewizyjny "Totus Tuus" o Janie Pawle II i Fatimie.

Nagrodzono cztery filmy o Fatimie, w tym film fabularny Andresa Garrigo "Fatima - ostatnia tajemnica". Andres Garrigo z Goya Producciones z Hiszpanii >> oraz Jacek Kurski - prezes Telewizji Polskiej zostali laureatami dorocznej nagrody KSF im. Juliana Kulentego „Media w służbie Ewangelii”. Katalog Festiwalu 2017 - http://warszawa.mazowsze.pl/ksfniepokalana/2017/katalog2017.pdf

Serdecznie zapraszamy na tegoroczny Festiwal i prosimy o wsparcie.
W imieniu Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego
Ryszard Nowaczewski – prezes KSF , dyrektor Festiwalu, (+48) 601 814 096)
Danuta Stachyra – skarbnik KSF, wicedyrektor Festiwalu (+48) 604 455 824
Zygmunt Gutowski – członek Zarządu KSF (+48) 602126206

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Ks. prof. Budniak: ekumeniczny przekład Biblii to pomnik ekumenizmu

2018-03-22 14:10

rk / Bielsko-Biała (KAI)

„Polski przekład Biblii Ekumenicznej jest pomnikiem ekumenizmu w Polsce” – podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak, który jako wysłannik bielsko-żywieckiego biskupa wziął udział w niedawnej prezentacji tłumaczenia. Zdaniem duchownego, ukazanie się przekładu jest ogromnie cenne, gdyż jest ono owocem wysiłków wszystkich Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

congerdesign/pixabay.com

Referent ds. ekumenizmu w diecezji bielsko-żywieckiej przypomniał, że ekumeniczny przekład Biblii to projekt Towarzystwa Biblijnego w Polsce, na zwieńczenie którego czekać trzeba było 22 lata. W skład Międzywyznaniowego Zespołu Tłumaczy weszli przedstawiciele Kościołów członkowskich Towarzystwa.

„Przekład Biblii Ekumenicznej jest pomnikiem ekumenizmu w Polsce” – zaznaczył teolog i podkreślił, że wydanie jest bardzo dobrze zredagowane. „Jest świetnie przetłumaczone. Ma znakomity styl” – dodał, wyrażając też przekonanie, że przekład ten będzie używany podczas nabożeństw i modlitw ekumenicznych. „ Ukazanie się przekładu jest ogromnie cenne, bo jest to dzieło wspólne wszystkich Kościołów i wspólnot chrześcijańskich” – zauważył ekumenista.

W prezentacji pierwszego polskiego przekładu Biblii Ekumenicznej uczestniczyli zwierzchnicy 11 Kościołów chrześcijańskich w Polsce. 17 marca br. w warszawskim Muzeum Etnograficznym w dyskusji panelowej, jaką zorganizowano, udział wzięli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvattore Pennacchio, prawosławny biskup siemiatycki Warsonofiusz, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-reformowanego bp Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła Zielonoświątkowego bp Marek Kamiński, zwierzchnik Kościoła Chrześcijan-Baptystów w RP prezbiter Mateusz Wichary i zwierzchnik Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego ks. Jarosław Dzięgielewski.

Dzień wcześniej, 16 marca, w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne z okazji wydania Biblii Ekumenicznej. Modlitwie przewodniczył ks. superintendent Andrzej Malicki, prezes Komitetu Krajowego Towarzystwa Biblijnego w Polsce i jednocześnie zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: 2 kwietnia ukaże się papieska adhortacja o świętości

2018-03-23 10:20

st (KAI) / Watykan

2 kwietnia Stolica Apostolska opublikuje trzecią adhortację apostolską papieża Franciszka, która tym razem będzie dotyczyła świętości – podaje agencja Zenit.

TV Trwam

Jednocześnie przypomniano, że już 28 lutego o przygotowywanym dokumencie mówił koordynator Rady Kardynałów (K-9) – kard. Oscar Rodriguez Maradiaga – arcybiskup stolicy Hondurasu Tegucigalpa, należący do najbliższych współpracowników Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem