Reklama

Kanonizacja papieży i synod o rodzinie – Prymas Polski podsumowuje 2014 rok

2014-12-30 11:05

bgk / Gniezno / KAI

episkopat.pl

Kanonizacja papieży Jana Pawła II i Jana XXIII oraz pierwszy etap zwołanego przez papieża Franciszka synodu o rodzinie to zdaniem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka najważniejsze wydarzenia mijającego roku. A w perspektywie nowego roku – bezpośrednie przygotowanie do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i obchodów Światowych Dni Młodzieży.

„Kanonizacja papieży, w szczególności tak bliskiego naszym sercom Jana Pawła II, była z całą pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń w Kościele powszechnym” – powiedział w rozmowie z KAI abp Wojciech Polak. Jak dodał, warto przy tym zwrócić uwagę na wskazanie, jakie podczas tej uroczystości zrobił papież Franciszek nazywając Jana Pawła II papieżem rodzin.

„To miało nie tylko przypomnieć szczególną troskę papieża Polaka o rodzinę, ale także podkreślić i docenić rolę rodziny w misji ewangelizacyjnej Kościoła i jednocześnie wskazać na troskę duszpasterską, jaką Kościół pragnie rodziny otaczać” – stwierdził abp Polak.

Drugim wydarzeniem wskazanym przez Prymasa Polski i wiążącym się z tematem rodziny – tak bardzo akcentowanym w mijającym roku w życiu Kościoła – było październikowe Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów obradujące nt. wyzwań duszpasterskich dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji. Zdaniem abp. Polaka synod unaocznił konieczność ożywienia troski o rodzinę zarówno w wymiarach życia regularnego, jak i tych, które "Familiaris consortio określa jako sytuacje nieregularne.

Reklama

„Mamy już pewien obraz, pewną perspektywę przed kolejnym zgromadzeniem, które odbędzie się w październiku 2015 roku i będzie pogłębionym namysłem nad powołaniem i misją rodziny we współczesnym świecie, ale będzie także pochyleniem się nad konkretnymi sytuacjami, które domagają się duszpasterskiej troski” – przyznał abp Polak.

Do najważniejszych wydarzeń 2014 roku metropolita gnieźnieński zaliczył także papieskie pielgrzymki do Ziemi Świętej, Korei Południowej, Albanii, Strasburga i Turcji, a w szczególności ważny i podkreślany w wielu gestach wymiar ekumeniczny pierwszej i ostatniej podróży. Ponadto wołanie papieża w obronie prześladowanych chrześcijan i wszystkich cierpiących z powodu wojen, jak również jego wymowne słowa w Parlamencie Europejskim o Europie, która powinna być rodziną narodów budowaną wokół świętości osoby ludzkiej.

W wymiarze Kościoła w Polsce za ważne w kończącym się roku abp Polak uznał włączenie się w dziękczynienie za kanonizację św. Jana Pawła II oraz szereg inicjatyw ewangelizacyjnych podejmowanych w tym kontekście w różnych obszarach, w szczególności w duszpasterstwie młodych. Wymienił także IV Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który podjął temat aktywności ludzi świeckich w misji ewangelizowania współczesnego świata oraz międzynarodową konferencję nt. przeciwdziałania pedofilii, która odbyła się w czerwcu w Krakowie i w ramach której odbyło się pierwsze w Polsce nabożeństwo pokutne za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych.

„Dziękowaliśmy również za 25-lecie wolności. W tym kontekście Kościół szczególnie akcentował to, na co wskazywał bł. ks. Jerzy Popiełuszko – na postawę wewnętrznej wolności, która niezależnie od zewnętrznych okoliczności pozwala człowiekowi zachować godność. Był to także rok 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego i początek jego procesu kanonizacyjnego” – dodał arcybiskup gnieźnieński.

Pytany o nadchodzący rok 2015 abp Polak przyznał, że będzie to czas bezpośredniego przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski i zaplanowanych na 2016 roku Światowych Dni Młodzieży. Jak dodał, pierwsze z wydarzeń będzie nie tylko świętowaniem ważnego wydarzenia z historii Polski, ale także okazją do przypomnienia sobie, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym, znaczenia i konsekwencji przyjęcia chrztu świętego. Będzie to również sposobność do podkreślenia, że zarówno Polska, jak i Europa ma chrześcijańskie korzenie.

„Kiedy o tym myślę, to zawsze przypominam sobie słowa Jana Pawła II z Gniezna, gdzie mówił, że historia Europy jest jak rzeka mająca wiele dopływów, a więc wiele różnorodnych kultur i tradycji, które ją tworzą. Najżywotniejszym spośród nich było jednak chrześcijaństwo i obyśmy do tego wracali i tego dziedzictwa nie deptali” – podkreślił Prymas Polski.

Tagi:
rok podsumowanie

Reklama

Rada DIAK

2018-10-22 12:50

Mirosław Olejniczak

Mszą św. dziękczynną w paradyskiej świątyni celebrowanej przez ks. kan. Zbigniewa Samociaka – Asystenta Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej 20 października rozpoczęto spotkanie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, zamykające działalność pracy Stowarzyszenia w kadencji 2014-2018.

Archiwum autora
Uczestnicy spotkania w Paradyżu

Członkowie Rady DIAK zebrani na zwyczajnym posiedzeniu sprawozdawczo – wyborczym w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie – Paradyżu podsumowali wydarzenia mijającej kadencji w wymiarze: parafialnym, diecezjalnym i krajowym. Za najważniejsze uznano przeprowadzenie przez najbardziej trudny okres Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze i utworzenie z niej największej placówki katolickiej w diecezji, znaczne rozszerzenie podejmowanych rekolekcji formacyjnych, prowadzonych konkursów, przeglądów i zawodów oraz wydanie Śpiewnika Pieśni Patriotycznej jako daru AK dla Niepodległej. AK szeroko włączyła się w krajową inicjatywę „Różaniec do granic”, ogólnopolską promocję życia nienarodzonego „Żyjesz bo Twoi Rodzice Cię kochali” oraz uroczystości ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem AK w Polsce. Poprzez uruchomienie strony na Facebooku, DIAK podjęła też wyzwanie nowej formy komunikowania się i ewangelizacji. Podczas Rady przyjęto sprawozdania: finansowe oraz z działalności DIAK z kadencji 2014-2018. Na wniosek Komisji Rewizyjnej Rada udzieliła ustępującemu Zarządowi absolutorium. Prezes DIAK w latach 2007-2018 Urszula Furtak, pełniąca od roku 2016 również funkcję Prezesa Akcji Katolickiej w Polsce, odstąpiła od kandydowania na kolejną kadencję. W przeprowadzonych wyborach Rada DIAK wyłoniła trzech kandydatów na prezesa DIAK: Ryszarda Furtaka, Stanisława Walnera i Marka Witkowskiego. Ostatecznego mianowania prezesa dokona dekretem Biskup Diecezjalny. Rada DIAK wybrała także sześciu pozostałych członków Zarządu: Urszulę Furtak, Zbigniewa Gawła, Jana Greczycho, Krystynę Koszylowską, Andrzeja Stankowiaka i Danutę Tchórzewską oraz pięcioosobową Komisję Rewizyjną. Delegatem Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej do Rady Krajowego Instytutu wybrano Marka Witkowskiego. Z pasterskim błogosławieństwem JE Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego, który odwiedził zebranych, rozpoczęto kolejną kadencję apostolskiej działalności Stowarzyszenia, wyznaczoną na lata 2018-2022.

Króluj nam Chryste!

*Mirosław Olejniczak, przewodniczący zebrania Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaufała Jezusowi. I zaczęły się dziać dziwne rzeczy

2019-02-18 14:21

- Chodzi o to, żeby się nie martwić, żeby się nie zamartwiać, żeby nie myśleć negatywnie, żeby nie myśleć, że się nie uda. Jak zaufaliśmy, to wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Naprawdę wierzymy, że Pan Bóg działa, że się troszczy, że to należy do Niego - mówiła s. Glapka

- Jeśli oddajemy obawy, lęki, ufamy Mu całkowicie, to Pan Bóg przemienia nas całkowicie - dodawała

- Bóg działa w ten sposób, że po prostu stawia ludzi, organizuje pewne wydarzenia i trzeba z odwagą za tym pójść - podkreśliła s. Jolanta Glapka RSCJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: katechezy w bazylice Mariackiej - Kim On jest? Zbawiciel

2019-02-18 17:02

Sala na Górze

W najbliższy czwartek, 21 lutego, w Bazylice Mariackiej - znowu słuchać będziemy o Jezusie! Po Mszy Świętej, czyli o godz. 19:15 - kolejna katecheza wspólnoty Sala na Górze z cyklu: Kim On jest?

Sala na Górze

Tym razem, o Jezusie jako ZBAWICIELU, o tym, jak mamy tę prawdę rozumieć i „co nam to daje” mówić będzie ks. dr hab. Jacek Kempa, kapłan Archidiecezji Katowickiej.

Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą o 18:30. Po niej, o godz. 19:15 — katecheza, a następnie dyskusja. Serdecznie zapraszamy!

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/252742628985301/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem