Reklama

Duchowo piękni

2017-08-30 12:21

Zdzisław Wójcik
Edycja przemyska 36/2017, str. 4

Zdzisław Wójcik
Uroczystościom przewodniczył bp Stanisław Jamrozek

Parafia pw. św. Wincentego á Paulo w Moszczanach liczy około tysiąca wiernych. Tworzą ją trzy miejscowości – Wietlin III, Łazy i Moszczany. 15 sierpnia w Moszczanach koło Radymna pod przewodnictwem bp. Stanisława Jamrozka parafianie dziękowali Panu Bogu za Matkę Najświętszą Wniebowziętą

We wstępie do Mszy św. proboszcz parafii ks. Ryszard Buryło powitał wszystkich bardzo serdecznie, a w szczególności bp. Stanisława. Następnie, zwracając się do przybyłych na uroczystość odpustową, podkreślił znaczenie odpustu. „Aby ta uroczystość nie ograniczała się tylko do zewnętrznych przejawów, które są ważne, ale nie najistotniejsze, przypomnę, że głównym celem uroczystości odpustowej jest bycie w stanie łaski uświęcającej i zyskanie odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami” – powiedział ks. Buryło.

Oręduje za nami

Bp Stanisław Jamrozek w homilii zauważył, że piękność Maryi wypływa z bliskości Pana Boga. „Całe Jej życie to zjednoczenie z Panem, dlatego promieniuje światłością i pokazuje każdemu z nas, że ktoś, kto żyje w bliskości z Panem Bogiem, też tym światłem bijącym od Niego będzie mógł promieniować na innych ludzi”. Bp Stanisław zwrócił uwagę, że Matka Najświętsza w całej pełni zrealizowała Bożą wolę, bo potrafiła słuchać. „Otworzyła całe swe serce dla Pana, ale stała się także mieszkaniem dla Niego, kiedy Jezus przychodzi na ziemię” – powiedział. Bp Jamrozek odwołał się też do uroczystości Wniebowzięcia NMP. „Dzisiejszy dzień jest dniem, w którym szczególnie uświadamiamy sobie, że Matka Najświętsza jako pierwsza ze stworzeń dostąpiła pełni chwały, która z duszą i ciałem uczestniczy w tej samej chwale, jaką ma Jej Syn, który wstąpił do nieba. Jako druga ze stworzeń wstępuje po to, aby później orędować za nami i wypraszać potrzebne nam łaski” – podkreślał bp Jamrozek. Po chwili zapytał: „Skąd się wzięło to wyniesienie Matki Najświętszej? Na pewno wzięło się z tego, że Maryja całkowicie zawierzyła Panu Bogu. Jeżeli głęboko wierzymy w to, co Bóg do nas mówi, to później my także będziemy wyniesieni na niebiosa, ale warunkiem jest posłuszeństwo Bogu i wypełnianie Bożego Słowa” – mówił.

Wszystko jest darem Boga

Kaznodzieja zachęcał do wiary w to, że można żyć pięknie: „Jeżeli ja uwierzę, że w moim życiu mogą być rzeczy niezwykłe, to później moje życie staje się naprawdę piękne. Widzę, że Bóg jest przy mnie, On mnie prowadzi za rękę, On mi towarzyszy, o mnie nie zapomniał. Ja Go dostrzegam, później staram się chwalić Pana Boga i uwielbiać Go, tak jak Matka Najświętsza. Gdy spojrzymy na nasze życie, też na pewno dostrzeżemy, że Bożych interwencji było w nim bardzo wiele (…)”. Hierarcha zaznaczył, że dzisiejsze święto pokazuje, iż wszystko jest darem Boga. „Matka Najświętsza, która stała się Matką Boga, później Jej Wniebowzięcie z ciałem i duszą. Św. Paweł się zapyta – cóż masz, czego byś nie otrzymał? Wszystko jest darem od Pana Boga i powinniśmy o tym pamiętać, że nic mi się nie należy. Bóg mi daje ze swojej łaskawości. Jeśli będę pokornie prosił, to otrzymam” – zauważył. Później mówił o godności ludzkiego ciała, o otwieraniu się na miłość do drugiego człowieka, o uczeniu się od Jezusa miłości ofiarnej, prawdziwej, która nie jest tylko uczuciem, ale pełnym oddaniem się drugiemu człowiekowi, po to żeby mu służyć i przychodzić z pomocą, bo w nim jest Bóg, który zamieszkuje w jego sercu, a służąc temu człowiekowi, pomagamy samemu Jezusowi.

Reklama

Na zakończenie Ksiądz Biskup, zwracając uwagę na piękne wiązanki kwiatów, ziół i zboża oraz wieniec dożynkowy, wykonany przez Koło Gospodyń z Wietlina III, powiedział: „Nazbierane dobre uczynki prowadzą nas do tego, żeby kiedyś królować razem z Matką Najświętszą, żebyśmy byli duchowo piękni, które to piękno prowadzi nas do zjednoczenia z Panem, do bliskości bycia zawsze przy Nim. Niech Boża łaska i opieka Matki Najświętszej zawsze nam towarzyszy, byśmy pięknie przeszli przez życie i zażywali tej chwały, która stała się Jej udziałem”.

Podziękowania

Na koniec uroczystości ks. Buryło powiedział: „Składam wszystkim, na czele z Księdzem Biskupem serdeczne podziękowania. Wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem moich kochanych parafian, a w szczególności: Rady Duszpasterskiej i Komitetu Budowy Kościoła na czele z przewodniczącym Janem Fusiek, Parafialnego Oddziału Akacji Katolickiej z prezesem Stanisławem Cisoń, Ochotniczej Straży Pożarnej, Grupy Maryjnej, scholi parafialnej oraz Liturgicznej Służbie Ołtarza za dzisiejszą oraz całoroczną animację muzyczną i liturgiczną. Dziękuję panu organiście i panu kościelnemu oraz paniom, które jako wolontariuszki pracują przez cały rok przy pięknym wystroju kościoła. Słowa szczególnej wdzięczności przekazuję paniom z Koła Gospodyń Wiejskich i wszystkim grupom duszpasterskim działającym w parafii za zaangażowanie w dzisiejszą uroczystość odpustową. Serdeczne Bóg zapłać składam wszystkim wolontariuszom!”.

Uroczystość odpustową zakończyła procesja eucharystyczna wokół kościoła wraz z modlitwą przed wystawionym na ołtarzu Najświętszym Sakramentem.

Podczas rozmowy z Księdzem Proboszczem dowiedziałem się, że parafianie pięknie angażują się w życie sakramentalne i liturgiczne Kościoła oraz we wszelkie prace. „Do tego stopnia, że nie nazywają tego wysiłkiem czy krzyżem, ale większość parafian wie, że to zaangażowanie w duszpasterstwo jest normalną częścią codziennego życia. Jednocześnie dziękuję, że moi kochani parafianie są nie tylko chlubą, ale i oparciem we wspólnej posłudze dla Pana Boga i bliźnich. Wszystkim parafianom Bóg zapłać za modlitwę i wszelką pomoc w konkretnych czynach miłości” – powiedział z radością w głosie ks. Buryło.

Parafia istnieje od 1976 r. 21 czerwca 2015 r. konsekracji nowego kościoła w Łazach dokonał abp Józef Michalik. Proboszczem parafii od 17 lat jest ks. Ryszard Buryło.

Tagi:
parafia

Diamentowa parafia na Żernikach

2018-06-13 10:08

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 24/2018, str. V

Wszystko w życiu parafian w Żernikach Wrocławskich zaczęło się w 1958 r. od dekretu ówczesnego abp. Bolesława Kominka, który w małej osadzie na południu dużego miasta powołał do życia nową parafię – mówił w powitaniu Dariusz Lewera. Od tamtej chwili minęło 60 lat. Świętowanie diamentowego jubileuszu było okazją do wspomnień i wzruszeń

Agnieszka Bugała
Podziękowanie ks. Rusnakowi

Tonie były lata chude. Parafianom i kolejnym księżom proboszczom udało się wiele, ale do największych osiągnieć należy bez wątpienia budowa kościoła pw. Matki Bożej Pompejańskiej. W 2003 r., gdy parafię objął ks. prał. Tadeusz Rusnak, odnowił kościółek Serca Pana Jezusa, ale po pewnym czasie okazało się, że mieszkańców przybywa i w świątyni coraz ciaśniej. Spytał mieszkańców, czy daliby radę podjąć się trudu budowy nowego kościoła. Rada Parafialna – jak wspominają po latach – nie mogła mu odmówić. W 2006 r. podjęto decyzję o budowie, a dziś, zaledwie 12 lat później, nowy kościół nie tylko mieści bez trudu dużą liczbę wiernych, ale zachwyca ciepłym wystrojem, który przynagla do modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polska przegrała z Senegalem

2018-06-19 19:02

wpolityce.pl

Niestety, gole padły po fatalnych błędach zawodników naszej reprezentacji. W 37. minucie bramkę samobójczą strzelił Thiago Cionek, a w 60. minucie kolejnego gola strzelił Mbaye Niang.

PolandMFA / Foter.com / CC BY-ND

Grzegorz Krychowiak w 86. minucie strzelił gola na 2:1.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Poznań: rozpoczynają się centralne obchody jubileuszu najstarszego biskupstwa

2018-06-20 20:09

msz / Poznań (KAI)

Eucharystia z udziałem legata papieskiego kard. Dominika Duki, podczas której zostanie odczytane specjalne przesłanie papieża Franciszka i koncert światowej sławy kwartetu Il Divo złożą się na obchody jubileuszu 1050-lecia pierwszej polskiej diecezji. „Chcemy w tych dniach wspólnie świętować i pokazać różne oblicza Kościoła oraz podkreślić wartość rodziny i podjąć to wielowiekowe dziedzictwo” – powiedział podczas konferencji prasowej bp Damian Bryl.

Adrian Grycuk/pl.wikipedia.org

Jak tłumaczy KAI bp Bryl, jednym z ważnych znaków obchodów będzie koronowany 50 lat temu wizerunek Matki Bożej w Cudy Wielmożnej. Uroczystej Mszy św. jubileuszowej 23 czerwca z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio oraz kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów będzie przewodniczył legat papieski kard. Dominik Duka, prymas Czech.

Z okazji jubileuszu w sąsiedztwie najstarszej polskiej katedry odbędzie się koncert kwartetu Il Divo, specjalizującego się w gatunku muzycznym zwanym classical crossover, znakomicie łącząc operę i muzykę klasyczną, i prezentując ją w nieco lżejszym wydaniu, dostępnym nie tylko dla koneserów.

Janusz Stefański z agencji Prestige MJM podkreśla, że będzie to „niezapomniane wydarzenie”, dlatego, że koncerty w plenerze rzadko odbywają się w Polsce. Zespół zaprezentuje przeboje od standardów o miłości Elvisa Presley’a czy Franka Sinatry, po utwory Richarda Marxa, Adel, Robbiego Williamsa. „Publiczność usłyszy wielkie hity oraz utwory operowe” – zaznacza Stefański.

Występ zespołu Il Divo poprzedzi koncert „Śpiewanki Wielkopolskie”, przygotowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu we współpracy z Teatrem Polskim w Poznaniu. Wydarzenie to upamiętni 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Podczas koncertu artyści wykonają dwanaście utworów w nowych aranżacjach, związanych z powstaniem wielkopolskim, uwzględniając tradycję niepodległościową zakorzenioną w Wielkopolsce” – mówi Przemysław Kieliszewski. Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu zaznacza, że koncert ma przywrócić z pamięci historycznej utwory często zapomniane jak „Marsylianka wielkopolska” czy „Gdy szedłem raz od Warty”.

Na scenie wystąpią soliści Teatru Muzycznego, Chór Akademicki Uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu raz orkiestra Teatru Muzycznego pod batutą Piotra Deptucha. Gościem specjalnym będzie Jacek Kowalski, poeta, pieśniarz i historyk sztuk. Do wspólnego śpiewania zostanie zaproszona publiczność, która otrzyma bezpłatne śpiewniki.

W ramach jubileuszu w różnych kościołach Poznania odbędą się spotkania wspólnot i stowarzyszeń katolickich archidiecezji, m.in. Akcji Katolickiej, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., KSM, Ruchu Światło-Życie czy wspólnoty neokatechumenalnej.

W niedzielę 24 czerwca na Ostrowie Tumskim odbędzie się Ogólnopolski Festyn Rodzinny, organizowany przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i miasto Poznań, pod hasłem „Poznań dla zdrowia i rodziny – Bądźmy razem”. Rodzinne świętowanie poprzedzi Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego.

„Festyn rozpocznie widowisko teatralne pt. „Madagaskar” przygotowane przez Teatr Muzyczny w Poznaniu, wystąpią też grupa Małe TGD oraz zespół Punto Latino” – mówi Jan Montowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Wśród atrakcji dla najmłodszych znajdą się m.in. place gier i zabaw, ścianki wspinaczkowe, dmuchane zamki, trampoliny. Nie zabraknie też pokazów wozów strażackich, jednostek ratowniczych oraz policji.

Rodzinne świętowanie zakończy finał loterii charytatywnej, w której można wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na pomoc osobom potrzebującym.

W ramach miasteczka prozdrowotnego podczas festynu będzie można skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy, badań profilaktycznych oraz badania wideodermatoskopem.

Obchody jubileuszowe odbywają się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Ich celem jest ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną. 

Biskupstwo poznańskie powstało w 968 r. i do roku 1000 obejmowało całe państwo polskie. Biskup Jordan, ustanowiony przez papieża Jana XIII, zapoczątkował historię polskiej hierarchii kościelnej, a książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W latach 1821-1946 w Poznaniu znajdowała się rezydencja prymasów Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem