Reklama

Biały Kruk 1

Rzeszowskie festiwalowe lato

2017-08-30 12:21

Ks. Rafał Przędzik
Edycja rzeszowska 36/2017, str. 6

Archiwum festiwalu

Z dr. hab. Markiem Stefańskim – dyrektorem festiwalu rozmawia ks. Rafał Przędzik.

Ks. Rafał Przędzik: – Jak można podsumować kolejną edycję przestrzeni muzycznej festiwalu?

Dr hab. Marek Stefański: – Koncertem wokalno-organowym w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie-Zalesiu we wtorek 15 sierpnia zakończył 26. Festiwal „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”.
W tym roku odbyło się 8 koncertów w rzeszowskich świątyniach. Głównym miejscem realizacji koncertów pozostaje rzeszowska katedra, gdzie z inicjatywy ks. inf. Stanisława Maca w roku 1991 festiwal powstał. W tym roku po raz pierwszy obowiązki gospodarza festiwalu pełnił nowy proboszcz rzeszowskiej katedry ks. Krzysztof Gołąbek. Ponadto koncerty odbywały się w bazylice Ojców Bernardynów u boku Matki Bożej Rzeszowskiej, gdzie kilka lat temu oddano do użytku zrekonstruowane organy, w kościele Świętego Krzyża, stanowiącym prawdziwą perłę architektury baroku wśród rzeszowskich kościołów oraz tradycyjnie w niezwykle uroczym kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu.

– Jaka literatura muzyczna była prezentowana w tym roku?

– Dominantę wszystkich koncertów stanowiła muzyka organowa, w tym solowe recitale organowe. Tej bowiem sztuce poświęcony jest od początku istnienia rzeszowski festiwal. Wystąpili: znakomity wirtuoz z Mediolanu Carl Tunesi, organista i animator życia muzycznego z Koszalina Bogdan Narloch, adiunkt Akademii Muzycznej w Katowicach Witold Zaborny oraz prof. Akademii Muzycznej we Wrocławiu Piotr Rojek. Wszyscy ci artyści po raz pierwszy gościli podczas rzeszowskiego festiwalu. Festiwalowa publiczność wysłuchała ponadto mistrzowskiej gry organowej stałych naszych gości: prof. Andrzeja Chorosińskiego z Warszawy oraz organisty bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie prof. Romana Peruckiego.

– Czy tylko muzyka organowa była prezentowana w tym roku?

– Oprócz muzyki organowej w murach rzeszowskich świątyń zabrzmiały jeszcze inne instrumenty. W pamięci słuchaczy na pewno pozostaną mistrzowskie prezentacje znakomitego puzonisty Tomasza Stolarczyka z Krakowa oraz wirtuoza fletni Pana, Mołdawianina Dumitru Harea, który przybył do Rzeszowa po raz drugi, tym razem na specjalne życzenie festiwalowej publiczności. Są to niecodzienne połączenia tych instrumentów z organowym akompaniamentem, które publiczność przyjęła entuzjastycznie. Znakomite okazały się występy utalentowanej flecistki Edyty Fil i skrzypaczki Marii Peruckiej.

– Repertuar festiwalu to tylko utwory na instrumenty muzyczne?

– Nie mogło zabraknąć w programie festiwalu muzyki wokalnej, która tradycyjnie zabrzmiała w Zalesiu, a jeszcze wcześniej, podczas festiwalowej inauguracji, w rzeszowskiej katedrze. Tutaj w obsadzie koncertów mieliśmy akcenty rzeszowskie, w osobach wykonawców: zaśpiewał baryton Wiesław Siewierski, na co dzień organista rzeszowskiej katedry, a także zespół wokalny „La strada”, działający przy zaleskim kościele, kierowany przez tamtejszego organistę Jacka Beresia. Jak zwykle znakomicie zaprezentował się w Chłopięco-Męski Chór Katedralny „Pueri Cantores Resovienses”, pod dyrekcją Marcina Florczaka.

– Czy miejscem festiwalu był tylko Rzeszów?

– Warto zaznaczyć, iż rzeszowskiemu festiwalowi towarzyszą jeszcze dwa cykle koncertowe: w Jarosławskim Opactwie Pobenedyktyńskim oraz po raz pierwszy w tym roku w bazylice Jezuitów w Starej Wsi.

– A czy tegoroczna edycja festiwalu miała też jakieś ponadczasowe zamierzenia?

– Tegoroczny festiwal wpisał się godnie w obchody 25-lecia erygowania diecezji rzeszowskiej. Patronat honorowy nad koncertami objął ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba. Do realizacji tego znaczącego dla kultury Rzeszowa i Podkarpacia wydarzenia artystycznego przyczynili się ponadto: Województwo Podkarpackie, Gmina Miejska Rzeszów oraz dwa rzeszowskie przedsiębiorstwa: Watkem Spółka z o.o. i Elektromontaż Rzeszów S.A., udzielając organizatorowi dotacji finansowych na realizację całego przedsięwzięcia.
Wielkim atutem festiwalu, jak co roku, była wspaniała publiczność, w tym młodzież, która bardzo licznie wypełniała wnętrza rzeszowskich kościołów podczas wszystkich koncertów.

Tagi:
wywiad festiwal

Jawor 2018

2018-02-14 11:10

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 7/2018, str. V

Przed nami 18. edycja znanego i cenionego w regionie Festiwalu Kultury Dzieci i Młodzieży „Jawor”. Organizatorami artystycznego przedsięwzięcia są niezmiennie od lat Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie

Archiwum Festiwalu Jawor
Podczas ubiegłorocznych przesłuchań

Jawor” to multiartystyczny przegląd różnych form wyrazu. Młodzi artyści będą mogli spróbować swoich sił w konkursach: plastycznym, recytatorskim, wokalnym, teatralnym i tanecznym. Do udziału w festiwalu zaproszone są zespoły nie tylko z Jaworzna, ale i z całego regionu.

Celem festiwalu jest rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży poprzez praktyczne zapoznanie się z kulturą plastyczną, muzyczną, teatralną i taneczną. Jurorzy dokonają przeglądu i oceny dorobku uczniowskich zespołów artystycznych. Nie bez znaczenia jest wymiana doświadczeń i pomysłów twórczych dla animatorów kultury i pedagogów. Przegląd jest też swojego rodzaju inspiracją i poszukiwaniem nowych form pracy artystycznej i wychowawczej. I ma na celu kształtowanie świadomego odbiorcy sztuki.

Kilka kategorii, a więc i terminy są różne. Warto się wcześniej z nimi zapoznać, by nie przegapić zapisów czy nie pomylić dnia przesłuchań. I tak przegląd plastyczny – ocena prac nastąpi 4 kwietnia w Domu Kultury w Szczakowej. Przegląd recytatorski odbędzie się 9 kwietnia w MDK, ul. Inwalidów Wojennych 2. Przegląd wokalny zaplanowany został 10,11 kwietnia również w MDK. Przegląd teatralny odbędzie się 17,18 kwietnia w DK w Szczakowej. Przegląd taneczny będzie zorganizowany 21 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej, ul. Grunwaldzka 80.

Specjalną kategorią jest przegląd przedszkolny, który odbędzie się 12 kwietnia w MDK, ul. Inwalidów Wojennych 2. Koncert galowy połączony z wręczeniem nagród zaplanowano na 22 maja, o godz. 11.00 w Domu Kultury w Szczakowej.

I najważniejsze – zgłoszenia. Do przeglądów teatralnego i tanecznego przyjmowane są na adres: jawor@mckis.jaw.pl . Natomiast do przeglądu przedszkolnego, recytatorskiego i wokalnego należy je zgłaszać na e-maila: mdkjaworzno@onet.pl . Zgłoszenia przyjmowane będą w terminach: taneczny – do dnia 5 marca; wokalny, recytatorski, teatralny, przedszkolny – do dnia 20 marca. Formularze zgłoszeniowe i regulaminy dostępne są na stronie internetowej MCKiS w Jaworznie: www.mckis.jaw.pl oraz MDK w Jaworznie: www.mdk.jaw.pl . Harmonogramy występów będą udostępnione na stronie organizatora na tydzień przed rozpoczęciem festiwalu. I jeszcze jedno – oceny uczestników dokona powołane przez organizatorów jury, w skład którego wejdą specjaliści z dziedziny muzyki, teatru, tańca i plastyki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Prezydent Duda uczestniczył w Mszy z okazji 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego

2018-02-17 11:59

mik / Wilno (KAI)

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, wziął w piątek udział w uroczystej Mszy świętej w katedrze wileńskiej. Nabożeństwu z okazji 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego przewodniczył metropolita wileński.

Jakub Szymczuk/KPRP/prezydent.pl

Wśród zgromadzonych w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie obecni byli także przywódcy państw regionu z Prezydent Litwy, Dalią Grybauskaite i Prezydentem Ukrainy, Petro Poroszenko, na czele.

Z okazji 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego w kościołach na terenie całej archidiecezji wileńskiej 16 lutego odbyły się świąteczne Msze święte a o godzinie 12.30 zabrzmiały kościelne dzwony.

Uczestnictwo w nabożeństwie jest jednym z elementów programu wizyty Pary Prezydenckiej w Republice Litewskiej. Wizyta potrwa do dziś, 17 lutego. Poza oficjalnymi spotkaniami z przywódcami państw regionu Para Prezydencka spotyka się także z litewską Polonią.

W sobotę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w ceremonii złożenia wieńca na wileńskim Cmentarzu na Rossie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie pochowane jest serce Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie ceremonii planowane jest spotkanie z przedstawicielami ZHP na Litwie i Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej.

Żona prezydenta, Agata Kornhauser-Duda, w sobotę spotka się natomiast z kierującą Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopo ki siostrą Michaelą Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza żałobna w seminarium za ks. prof. Jana Kowalskiego

2018-02-17 20:36

Kl. Michał Pierzchała, rok V

W dniu 16 lutego br. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie została odprawiona Eucharystia w intencji zmarłego ks. inf. prof. dr. hab. Jana Kowalskiego. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp dr Andrzej Przybylski.

Kl. Piotr Fedoryszak

W czasie homilii Ksiądz Biskup zaznaczył, że stajemy przed Bogiem przede wszystkim z ogromną wdzięcznością za dar życia i posługi śp. księdza Jana, który zawsze szczególną troską otaczał wspólnotę kandydatów do kapłaństwa.

Jego Ekscelencja zwrócił uwagę uczestników liturgii żałobnej na fakt, iż z pewnością zmarły ksiądz Jan tak bardzo troszczył się o kleryków, ponieważ wiedział, że tak dużo zależy w Kościele od kapłanów. Kaznodzieja wskazał na śp. księdza profesora jako na przykład kapłana, który najpierw troszczył się o Kościół, o sprawy Boże, o drugiego człowieka, a dopiero na końcu o samego siebie.

Zobacz zdjęcia: Eksporta śp. ks. prof. Jana Kowalskiego

Zmarły ks. inf. prof. Jan Kowalski pełnił liczne funkcje w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym. Był między innymi wykładowcą teologii moralnej, ojcem duchownym (1962-63), wicerektorem i prefektem studiów (1974-78) oraz rektorem naszego Wyższego Seminarium Duchownego (1978). Dobrodziej naszego Kościoła partykularnego odznaczał się autentycznym zaangażowaniem w kształcenie młodych pokoleń kapłanów oraz głęboką miłością do Kościoła Częstochowskiego. Jego troska wyrażała się przede wszystkim w braterskim wsparciu udzielanym wspólnocie alumnów w wymiarze intelektualnym, duchowym.

Nie sposób zapomnieć o ogromie dóbr materialnych, szczególnie przeznaczonych na sprawowanie kultu Bożego, naukę czy codzienne funkcjonowanie, które otrzymaliśmy dzięki otwartości serca śp. ks. prof. Jana. Stąd wyrażając naszą wdzięczność jako wspólnota księży przełożonych i profesorów oraz kleryków otoczyliśmy śp. księdza Jana modlitwą Liturgii Godzin oraz koronką do Bożego Miłosierdzia.

Zobacz zdjęcia: Msza żałobna katedrze

Ufamy, że dobry i miłosierny Pan przyjmie drogiego naszym sercom śp. ks. inf. prof. Jana Kowalskiego do swojej chwały. Wierzymy, że Bóg przebaczy mu grzechy popełnione wskutek ludzkiej ułomności i zakryje wszelką niedoskonałość swoją miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem