Reklama

Młodzi dla środowiska

Na Bożą chwałę i rolników

2017-08-30 12:21

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 36/2017, str. 2

Ryszard Wyszyński
Klasztor „Chrystusa Króla” w Polanicy-Zdroju

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieszkańcy Międzyrzecza koło Strzegomia uczestniczyli w uroczystej dożynkowej Eucharystii, która jak co roku została odprawiona na rozwidleniu dróg przy wielkim granitowym ołtarzu i krzyżu. Mszę św. sprawował i okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Marek Babuśka, proboszcz strzegomskiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, do której należą wierni z tej wsi.

W ostrych tego dnia promieniach słońca wspaniale prezentowały się przy ołtarzu: wielki dożynkowy wieniec, bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna oraz kosze dorodnych owoców i warzyw oraz ziół, kwiatów i kłosów zbóż przyniesione z przydomowych ogródków, sadów oraz okolicznych pól i łąk, które zostały poświęcone na końcu nabożeństwa.

W tym roku wraz z dożynkami i uroczytością Wniebowzięcia NMP społeczność Międzyrzecza miała też trzeci powód do dumy – udział w uroczystości poświęcenia trzech rzeźb z granitu: figury Chrystusa umieszczonej na krzyżu, a po jego obu stronach – na kamiennych cokołach – figur Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Imponujących rozmiarów rzeźby zostały wykonane przez strzegomskiego artystę kamieniarza Zbigniewa Zycha, a ufundowali je na Bożą chwałę i podarowali mieszkańcom Międzyrzecza państwo Wiesława i Józef Boblowie.

Reklama

Na rozpoczęcie Mszy św. mieszkańcy odśpiewali maryjną pieśń, a miejscowe dzieci i młodzież powitały Księdza Proboszcza pięknymi wierszami sławiącymi rolniczy trud.

– Cieszę się ogromnie, że mieszkańcy Międzyrzecza i przyjezdni, którzy tafią na to miejsce, będą mogli oglądać ten zobrazowany przez artystę w kamieniu testament Chrystusa, w którym przekazywał On swoją Matkę umiłowanemu uczniowi Janowi pod jego opiekę – mówił, wyjaśniając teologiczną treść zobrazowanej przez artystę sceny Ksiądz Prałat, po czym każdą z figur uroczyście poświęcił.

Po okolicznościowej homilii wierni uczestniczyli w poświęceniu dożynkowego wieńca powstałego z tegorocznych kłosów i chleba, co było wyrazem dziękczynienia Panu Bogu za tegoroczne plony. Na zakończenie Mszy św. głos zabrała sołtys wsi Teresa Stopa. Podziękowała Księdzu Proboszczowi za odprawioną w tak szczególnym dla mieszkańców miejscu Mszę św. polową, która weszła już do tradycji wsi, a następnie zwróciła się z wyrazami głębokiej wdzięczności do fundatorów figur i artysty, mówiąc: „W imieniu całej wspólnoty Międzyrzecza dziękuję fundatorom rzeźb państwu Józefowi i Wiesławie Boblom oraz p. Zbigniewowi Zychowi za ich hojny dar serca, który ozdobił miejsce naszej modlitwy i pozostanie tu na wieki. Będziemy o was pamiętać w naszych modlitwach i niech wam i nam Bóg błogosławi” – podkreśliła.

Po Mszy św. Ksiądz Prałat, łamiąc dożynkowy chleb, podzielił się nim ze wszystkimi uczestnikami, podchodząc do każdego. Tradycyjnie dożynki w Międzyrzeczu zwieńczył poczęstunek w miejscowej świetlicy przygotowany przez koło gospodyń wiejskich.

Tagi:
dożynki

Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Garnku

2018-10-05 12:23

Dawid Witczak

W dniu 9 września w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Garnku odbyły się jak co roku dożynki. Starostami tegorocznych uroczystości była wieś Garnek wraz z sołtysem panią Wiesławą Jędras. Tradycyjne wieńce przygotowali mieszkańcy Garnka, Karczewic, Kuźnicy, Piasków, Kajetanowic i Chmielarzy.

Dawid Witczak
Dawid Witczak

Uroczystą Mszę Świętą o godz. 11.30 odprawił proboszcz ks. Dariusz Tuczapski. W swojej homilii zaznaczał jak ważna jest praca rolnika ale jak i też trudna: „Chrystus pyta: "Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec.

Tak i my za przykładem tego cudzoziemca powinniśmy dziękować Bogu z tegoroczne plony” - mówił ks.Tuczapski.Podczas nabożeństwa pobłogosławił wieńce i chleby dożynkowe. Liturgię swoim śpiewem uświetniło Koło Gospodyń Wiejskich „Garnkowianki”. Po skończonej Eucharystii wszyscy parafianie otrzymali po kawałku dożynkowego chleba.

Dawid Witczak
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Kiedy zabraknie wina…

2019-01-16 11:02

O. Dariusz Kowalczyk SJ
Niedziela Ogólnopolska 3/2019, str. 33

Św. Jan, mozaika (XXI wiek)/fot. Graziako

Brak alkoholu na weselu to kompromitacja gospodarzy. Nie inaczej było za czasów Jezusa. Maryja była kobietą spostrzegawczą. Zauważyła, że zaczyna brakować wina. Powiedziała o tym swemu Synowi, Jezusowi, ufając, że On znajdzie rozwiązanie. Przypominają mi się tutaj słowa coraz bardziej znanego w Polsce włoskiego kapłana z Neapolu Dolindo Ruotolo, mistyka, który często się modlił, wymawiając proste słowa: „Jezu, Ty się tym zajmij”. Maryja mówi Jezusowi właśnie to: „Jest problem. Zajmij się tym, mój Synu”. Odpowiedź Jezusa może się wydawać szorstka: „Czyż to moja lub Twoja sprawa?”. Maryja jednak, jakby na przekór tym słowom, zwraca się do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Jezus rzeczywiście nie każe czekać. Dokonuje znaku, a jednocześnie ratuje sytuację na weselu – wodę przemienia w znakomite wino.

Możemy zobaczyć w winie symbol tego, co nadaje smak naszemu życiu. Czasem jednak bywa, że życie jakby traci smak, problemy nas przygniatają, nie potrafimy cieszyć się życiem. Kto nam może pomóc? Jezus za wstawiennictwem Maryi. Nie oznacza to, że Maryja jest bardziej wrażliwa od swego Syna. Syn jest Bogiem, choć jest także człowiekiem, a Jego Matka jest tylko stworzeniem. Wszelkie łaski, którymi pełna jest Maryja, pochodzą od Boga. Ale Bogu po prostu się podoba, kiedy zwracamy się do Niego za pośrednictwem Maryi. Kiedy więc brak nam wina, kiedy życie doskwiera, prośmy o potrzebne łaski Jezusa za pośrednictwem Jego Matki. Pamiętajmy jednak, że tam, gdzie działają Maryja i jej Syn, tam jest też obecny Duch Święty, o którym mówi dzisiejsze II czytanie. „Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch” – stwierdza Paweł Apostoł. Wspólnota Kościoła jest zróżnicowana. Czasem mogłoby się wydawać, że aż za bardzo. Tym bardziej prośmy Ducha Świętego, aby dając nam różne dary, tworzył z nas jedną wspólnotę. Katolicy mogą mieć w różnych sprawach społeczno-politycznych odmienne poglądy, ale ważne jest, byśmy w sprawach dotyczących wiary i moralności mówili jednym głosem.

Wielka jest w tym względzie rola pasterzy, którzy mają strzec wiary, nawet jeśli współczesnemu światu integralnie głoszona wiara się nie podoba. „Nie umilknę”, „nie spocznę” – czytamy u Izajasza. Prośmy za naszych pasterzy, by tak jak św. Jan Paweł II mieli moc i wytrwałość w głoszeniu Ewangelii, wedle tego, co czytamy w dzisiejszym psalmie: „Każdego dnia głoście Jego zbawienie./ Głoście jego chwałę wśród wszystkich narodów”. Winem, czyli smakiem, Kościoła jest właśnie przepowiadanie Ewangelii wszystkim narodom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Podsumowanie Programu Spiżarnia Caritas 2018

2019-01-21 12:51

Kamil Krasowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej od 2017 r. uczestniczy w Programie Spiżarnia Caritas, w ramach którego przekazuje pomoc żywnościową swoim podopiecznym. W naszym regionie w programie uczestniczą sklepy Jeronimo Martins Biedronka i Aldi (w sumie 20 sklepów), które przekazują do Caritas pełnowartościową żywność z krótką datą ważności. Wartość przekazanych przez nie produktów w 2018 r. w sumie wyniosła niespełna 1,2 mln zł.

caritaszg.pl
Wartość przekazanych produktów w 2018 r. w sumie wyniosła niespełna 1,2 mln zł.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem