Reklama

Na Bożą chwałę i rolników

2017-08-30 12:21

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 36/2017, str. 2

Ryszard Wyszyński
Klasztor „Chrystusa Króla” w Polanicy-Zdroju

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieszkańcy Międzyrzecza koło Strzegomia uczestniczyli w uroczystej dożynkowej Eucharystii, która jak co roku została odprawiona na rozwidleniu dróg przy wielkim granitowym ołtarzu i krzyżu. Mszę św. sprawował i okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Marek Babuśka, proboszcz strzegomskiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, do której należą wierni z tej wsi.

W ostrych tego dnia promieniach słońca wspaniale prezentowały się przy ołtarzu: wielki dożynkowy wieniec, bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna oraz kosze dorodnych owoców i warzyw oraz ziół, kwiatów i kłosów zbóż przyniesione z przydomowych ogródków, sadów oraz okolicznych pól i łąk, które zostały poświęcone na końcu nabożeństwa.

W tym roku wraz z dożynkami i uroczytością Wniebowzięcia NMP społeczność Międzyrzecza miała też trzeci powód do dumy – udział w uroczystości poświęcenia trzech rzeźb z granitu: figury Chrystusa umieszczonej na krzyżu, a po jego obu stronach – na kamiennych cokołach – figur Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Imponujących rozmiarów rzeźby zostały wykonane przez strzegomskiego artystę kamieniarza Zbigniewa Zycha, a ufundowali je na Bożą chwałę i podarowali mieszkańcom Międzyrzecza państwo Wiesława i Józef Boblowie.

Reklama

Na rozpoczęcie Mszy św. mieszkańcy odśpiewali maryjną pieśń, a miejscowe dzieci i młodzież powitały Księdza Proboszcza pięknymi wierszami sławiącymi rolniczy trud.

– Cieszę się ogromnie, że mieszkańcy Międzyrzecza i przyjezdni, którzy tafią na to miejsce, będą mogli oglądać ten zobrazowany przez artystę w kamieniu testament Chrystusa, w którym przekazywał On swoją Matkę umiłowanemu uczniowi Janowi pod jego opiekę – mówił, wyjaśniając teologiczną treść zobrazowanej przez artystę sceny Ksiądz Prałat, po czym każdą z figur uroczyście poświęcił.

Po okolicznościowej homilii wierni uczestniczyli w poświęceniu dożynkowego wieńca powstałego z tegorocznych kłosów i chleba, co było wyrazem dziękczynienia Panu Bogu za tegoroczne plony. Na zakończenie Mszy św. głos zabrała sołtys wsi Teresa Stopa. Podziękowała Księdzu Proboszczowi za odprawioną w tak szczególnym dla mieszkańców miejscu Mszę św. polową, która weszła już do tradycji wsi, a następnie zwróciła się z wyrazami głębokiej wdzięczności do fundatorów figur i artysty, mówiąc: „W imieniu całej wspólnoty Międzyrzecza dziękuję fundatorom rzeźb państwu Józefowi i Wiesławie Boblom oraz p. Zbigniewowi Zychowi za ich hojny dar serca, który ozdobił miejsce naszej modlitwy i pozostanie tu na wieki. Będziemy o was pamiętać w naszych modlitwach i niech wam i nam Bóg błogosławi” – podkreśliła.

Po Mszy św. Ksiądz Prałat, łamiąc dożynkowy chleb, podzielił się nim ze wszystkimi uczestnikami, podchodząc do każdego. Tradycyjnie dożynki w Międzyrzeczu zwieńczył poczęstunek w miejscowej świetlicy przygotowany przez koło gospodyń wiejskich.

Tagi:
dożynki

Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Garnku

2018-10-05 12:23

Dawid Witczak

W dniu 9 września w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Garnku odbyły się jak co roku dożynki. Starostami tegorocznych uroczystości była wieś Garnek wraz z sołtysem panią Wiesławą Jędras. Tradycyjne wieńce przygotowali mieszkańcy Garnka, Karczewic, Kuźnicy, Piasków, Kajetanowic i Chmielarzy.

Dawid Witczak
Dawid Witczak

Uroczystą Mszę Świętą o godz. 11.30 odprawił proboszcz ks. Dariusz Tuczapski. W swojej homilii zaznaczał jak ważna jest praca rolnika ale jak i też trudna: „Chrystus pyta: "Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec.

Tak i my za przykładem tego cudzoziemca powinniśmy dziękować Bogu z tegoroczne plony” - mówił ks.Tuczapski.Podczas nabożeństwa pobłogosławił wieńce i chleby dożynkowe. Liturgię swoim śpiewem uświetniło Koło Gospodyń Wiejskich „Garnkowianki”. Po skończonej Eucharystii wszyscy parafianie otrzymali po kawałku dożynkowego chleba.

Dawid Witczak
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Młody Irakijczyk przemawiał na Synodzie. Papież zaprosił go do domu

2018-10-15 17:19

ts (KAI) / Watykan

Papież Franciszek nieoczekiwanie przyjął w Domu św. Marty młodego Irakijczyka, uczestnika Synodu Biskupów w Watykanie na temat młodzieży i przekazał mu przesłanie do młodych chrześcijan w jego kraju. 26-letni stomatolog Safa al.-Abbia musi wcześniej wracać do kraju, aby opiekować się chorą na raka matką. Przed powrotem do domu wierny Kościoła chaldejsko-katolickiego pragnął osobiście pozdrowić papieża – Franciszek natychmiast spełnił jego życzenie.

VaticanNews/YouTube.com
Safa al.-Abbia z Iraku

Zdjęcia z tego serdecznego spotkania z 13 października zostały natychmiast zamieszczone na oficjalnym synodalnym Twitterze @Synod2018. Młodemu Irakijczykowi papież podarował różaniec dla mamy oraz przekazał przesłanie do młodych chrześcijan w Iraku. Franciszek zapewnił, że stale nosi w sercu młodych chrześcijan znad Eufratu i Tygrysu i zdaje sobie sprawę z ich cierpień. Jednocześnie przekonywał młodych chrześcijan w Iraku, aby ufali w przyszłość i nie dali się zniechęcić bolesną przeszłością oraz trudnym czasem współczesnym gdyż towarzyszy im Chrystus.

Safa al-Abbia zwrócił na siebie uwagę swoim wystąpieniem w auli synodalnej 11 października, kiedy przedstawił raport ukazujący męczenników w Iraku, którzy w ciągu minionych 15 lat zginęli z powodu świadectwa wiary w Chrystusa. Młody Irakijczyk podkreślał, że dziś dla młodzieży irackiej największymi wyzwaniami są „pokój, stabilizacja i prawo dożycia w godności”. Kończąc swoje wystąpienie wezwał młodych Irakijczyków do modlitwy za wszystkich cierpiących chrześcijan, nie tylko w ich kraju i wypowiedział życzenie leżące w sercach wielu irackich chrześcijan, „abyśmy pewnego dnia mogli pozdrowić papieża u nas, w naszym kraju”. Według uczestników synodalnych obrad, wystąpienia Safa al-Abbia spotkało się z największą – jak dotychczas – owacją.

W rozmowie z portalem vaticannews młody Irakijczyk powiedział, że chodziło mu o to, aby zwrócić uwagę, iż w Iraku żyje wielu wspaniałych chrześcijan, którzy mimo „smutnych i nędznych warunków życia żyją silną wiarą i ją zaświadczają”. Młodzi chrześcijanie w Iraku chcą po prostu móc żyć w swoim kraju „w godnych warunkach”. "Módlcie się za nas, my także modlimy się za was", zaapelował do młodych chrześcijan w krajach, w których nie są oni prześladowani.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Honorowy Obywatel Orzech

2018-10-16 00:04

Agnieszka Bugała

Kamil Szyszka

15 października w Operze Wrocławskiej odbyła się uroczysta Sesja Sejmiku oraz Gala z okazji 20. rocznicy samorządu województwa  dolnośląskiego. Podczas uroczystości tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO otrzymał ks. Prałat Stanisław Orzechowski – nagrodę w imieniu laureata odebrał Wiesław Wowk, znany we wrocławskim środowisku jako Kuzyn. Wręczono także Odznaki Honorowe Zasłużonym dla Województwa Dolnośląskiego, które otrzymali Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Filip Springer, Beata Maciejewska, Jacek Antczak, Davit Gabaidze i Irina Tkeshelashvili. Za szczególne osiągnięcia dla regionu wręczono także Nagrody Marszałka, a za służbę na rzecz budowania tożsamości regionalnej na Dolnym Śląsku wyróżnienia Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

W 2009 r. radni ustanowili 16 października – dzień wspomnienia liturgicznego św. Jadwigi Śląskiej – Świętem Województwa Dolnośląskiego. W tym dniu wyróżniane są osoby związane z naszym regionem. W tegorocznej uchwale radni napisali, że ks. Stanisław Orzechowski jest charyzmatycznym duszpasterzem wrocławskiej młodzieży, a z regionem związany jest od 1957 r., kiedy rozpoczął naukę w Technikum Budowlanym we Wrocławiu. Rok później wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego, święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. z rąk abp. Bolesława Kominka.

Do tej pory tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska zostali uhonorowani m.in.: kard. Henryk Gulbinowicz, Władysław Bartoszewski,  Leon Kieres, Lech Kaczyński, Waldemar Krzystek, Sylwester Chęciński, Jan Miodek i… św. Jadwiga Śląska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem