Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Poświęcenie Sanktuarium Dzieci Fatimskich

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2017, str. 1

[ TEMATY ]

sanktuarium

Szczecin

dzieci fatimskie

Ks. Robert Gołębiowski

Kopia Kaplicy Objawień z Fatimy w Szczecinie

Kopia Kaplicy Objawień z Fatimy w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwa bogaty w swojej treści modlitewnej jubileuszowy Rok Fatimski, w czasie którego oddajemy nie tylko hołd Maryi za dar, jaki przekazała światu sto lat temu podczas objawień w Fatimie. Czynimy to w różnorodny sposób, dziękując za wskazanie dróg przemiany ludzkiego serca, za troskę i opiekę nad światem, abyśmy nie zagubili najważniejszego celu, jakim jest zbawienie człowieka. Odbywają się chociażby w naszych parafiach Misje Fatimskie, fundowane są figury Matki Bożej, organizowane są pielgrzymki do miejsca objawień. Wydarzeniem na skalę całego świata będzie jednak konsekracja pierwszego w świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich z wierną repliką Kaplicy Fatimskiej w parafii pw. św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie, która odbędzie się w najbliższą sobotę 9 września o godz. 12. Odwiedziłem budujące się sanktuarium, a także zapracowanego, ofiarnie zabiegającego o wszystkie szczegóły ks. kan. Marka Maciążka, proboszcza i kustosza sanktuarium. Usiedliśmy na chwilę na zapleczu dotychczasowej kaplicy, aby porozmawiać o zbliżającej się konsekracji i o wielu wzruszających doświadczeniach łask, które już są widoczne i które złożyły się na to, że w tym pięknym zakątku na obrzeżach Szczecina dokonują się prawdziwe cuda.

Zostałem zauroczony opowieścią ks. Marka, który z pasją, temperamentem i z ogromną radością opowiadał o dotychczasowej historii, a zarazem o wszystkich ważnych kwestiach związanych z sanktuarium i jego późniejszym funkcjonowaniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Historia parafii św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie i powstania jedynego na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich z wierną repliką kaplicy Fatimskiej jest wyjątkowym zbiegiem Bożej Opatrzności.

Miejsce, czas i okoliczności nie sprzyjały duszpasterstwu. Osiedle było mocno zlaicyzowane, pozbawione przez dziesiątki lat miejsca sakralnego. Widoczna i wyraźna w różnych formach walka dobra ze złem, wyrażana znakiem nienawiści do Kościoła, jako materialnego znaku tymczasowej kaplicy (pożar budynków gospodarczych, tarcicy przygotowanej na nową świątynię, obrzucanie kamieniami z wybijaniem szyb) oraz braku szacunku dla sprawowania Najświętszej Ofiary. Wobec tak wielkiej nienawiści do Boga i kapłana udałem się do Rzymu w lipcu 2005 r., by przy grobie Jana Pawła II prosić o owoce w prowadzeniu tej parafii.

Reklama

Powiedziałem tak po synowsku: „Ojcze Święty, proszę cię, pomóż mi prowadzić tę wspólnotę parafialną, bo szatan zatacza coraz większe kręgi, a ja już nie mam sił”. Już wtedy pierwszą myślą i głosem było w sercu wołanie: Fatima, choć wtedy jeszcze tam nigdy nie byłem. Głos duszy nasilał się, dlatego tego samego roku udałem się do Fatimy, by polecić Matce Bożej całą wspólnotę parafialną i przywieźć do parafii figurę Matki Bożej, którą poświęcił w czasie głównych uroczystości 13 października 2005 r. obecny w Fatimie arcybiskup Sewilli kard. Carlos Amigo Vallejo. Następnego dnia podczas Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Objawień dotknąłem zakupioną figurą o cudowną figurę Pani Fatimskiej. Figura została uroczyście wprowadzona do parafii 21 października 2005 r. i od tego dnia rozpoczęliśmy odmawiać codziennie Różaniec św. i czuwać całą noc do godz. 6. Od 13 maja 2006 r. rozpoczęliśmy uroczyste obchody kolejnych objawień fatimskich. Obecność figury Matki Bożej i nieustanna modlitwa zapoczątkowały wśród wiernych potrzebę zbiórki złota na koronę i różaniec dla Pani Fatimskiej. Starania parafian docenił abp Zygmunt Kamiński, który poparł inicjatywę, aby Ojciec Święty Benedykt XVI pobłogosławił wota w Rzymie. To ważne wydarzenie miało miejsce 8 września 2008 r., gdy Ojciec Święty wypowiedział po polsku słowa: „Pozdrawiam Polaków, witam pielgrzymów ze Szczecina, którzy przygotowują się do koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Jej opiece zawierzam wszystkich obecnych, wasze rodziny i cały Kościół w Polsce”.

Reklama

Ale szatan nie odpuszczał – kontynuuje swą opowieść ks. Marek. – W dalszym ciągu bluźniono przeciw Bogu i Kościołowi. W czasie Misji Świętych ojcowie franciszkanie za pozwoleniem dokonali egzorcyzmu miejsca i parafii. Postanowiliśmy, że najlepszą formą zadośćuczynienia będzie post ścisły w parafii przy szklance wody i suchego chleba. Wierni wraz ze mną zobowiązali się przez 40 dni pościć, przyjąć Komunię św. i modlić się na Różańcu za grzeszników.

Postanowiliśmy, że momentem zakończenia postu będzie koronacja figury Matki Bożej i nałożenia różańca, której dokonał abp Andrzej Dzięga 3 października 2009 r. Zostały wprowadzone również pierwsze soboty miesiąca jako wynagrodzenie za grzechy parafii, archidiecezji, Polski i świata. Szczególnego znaczenia – dodaje ks. Marek – nabierają nabożeństwa do dzieci fatimskich.

Od 2009 r. odbywają się systematycznie katechezy dla dzieci. Kult i modlitwa do już św. Franciszka i Hiacynty nastąpił po tym, jak 9 września 2012 r. bp Fatimy Antonio Marto uroczyście wprowadził relikwie błogosławionych pastuszków do naszej parafii. Wydarzenie to było jednym z przejawów coraz liczniejszego nawiedzania kaplicy przez indywidualne i zorganizowane grupy wiernych, co świadczyło o rosnącym kulcie Matki Bożej i Dzieci Fatimskich. Dlatego też po rozmowie z bp. Antonio Marto i z sekretarzem w Fatimie otrzymaliśmy pozwolenie na wybudowanie wiernej kopii Kaplicy Objawień z Fatimy. Będzie to druga na świecie wierna kopia wykonana z tego samego materiału obok już istniejącej kopii w Brazylii. Pani Isaura Lalanda, projektantka wnętrz z Portugalii, podjęła się objęcia nadzoru nad projektem i wykonaniem wnętrza kościoła. Jestem jej niezmiernie wdzięczny, gdyż wykonała kolosalną pracę z niezwykłą wrażliwością serca i dokładnością.

Abp Andrzej Dzięga, obserwując wydarzenia związane z tym miejscem, na moją prośbę ustanowił 9 października 2014 r. pierwsze na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich. Uroczysta konsekracja nowo wybudowanej świątyni będzie miała miejsce w sobotę 9 września 2017 r. o godz. 12. Na tę uroczystość serdecznie zapraszamy wszystkich archidiecezjan, czcicieli Niepokalanego Serca NMP oraz Dzieci Fatimskich. Głównym konsekratorem będzie abp Andrzej Dzięga, współkonsekratorem bp Antoni Marto z Fatimy. Swoją obecność zapowiedział także bp Antoni Długosz z Częstochowy – przyjaciel dzieci.

Reklama

Przygotowaniem do samej konsekracji będą Misje Fatimskie, które potrwają od 1 do 8 września. Będą one miały specyficzny charakter, gdyż każdego dnia Słowo Boże głosić będzie inny kapłan, przybliżając kolejne ważne treści orędzia fatimskiego. Homiletami będą: bp prof. Henryk Wejman, ks. dr Paweł Płaczek, ks. Kazimierz Kotlarz TChr, ks. Gwidon Ekiert SDB, ks. kan. Józef Dudek, ks. kan. Robert Gołębiowski, ks. prał. Andrzej Buczma i ks. Marek Maciążek – kuzyn z Radomia.

Podczas uroczystości konsekracji nastąpi uroczyste otwarcie drzwi sanktuarium, następnie konsekracja wnętrza świątyni, konsekracja ołtarza, ambonki, tabernakulum, zacheuszków, po czym z niezwykłym namaszczeniem wprowadzona zostanie figura Matki Bożej Fatimskiej i umieszczona na postumencie, wiernie tak jak w Fatimie.

Po Mszy św. konsekracyjnej na placu przy świątyni odbędzie się także festyn dla wszystkich pielgrzymów. – Z głębi serca – mówi ks. kan. Marek Maciążek – pragnę podziękować wszystkim ludziom dobrego serca, moim parafianom, przyjaciołom, darczyńcom, wszystkim, którzy ofiarowali swe serce, czas i pracę, abyśmy wspólnie mogli cieszyć się tą podniosłą uroczystością. W intencji wszystkich ofiarodawców od września odprawiane będą Msze św. wieczyste, a w sposób szczególny zawsze będą oni polecani w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

Reklama

Kiedy pytam ks. Marka o przyszłość sanktuarium, uśmiecha się i odpowiada: – Duch Święty, Niepokalane Serce Maryi i Dzieci Fatimskie doskonale poprowadzą całe dzieło. To, co najbardziej przyciągnie wiernych do tego sanktuarium, i w to głęboko ufam, to przesłanie nadziei.

Po wizycie razem z ks. Markiem w budującym się sanktuarium głęboko w to wierzę. Widząc rozmach budowli, mądrość koncepcji wyposażeniowej, głęboki przekaz orędzia fatimskiego ukazany we wnętrzu świątyni, a nade wszystko charyzmat samego ks. Marka oraz zapał parafian, którzy przez całą naszą rozmowę przychodzili, by jeszcze w czymś pomóc dostrzegłem to, o czym powiedział ks. Marek: – To miejsce naprawdę wybrała sobie Matka Najświętsza!

Zapraszamy więc raz jeszcze wszystkich na os. Kasztanowe do Szczecina na historyczną uroczystość konsekracji Sanktuarium Dzieci Fatimskich.

2017-08-30 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Andrzej Dzięga obchodzi 10. rocznicę sakry biskupiej

[ TEMATY ]

Szczecin

abp Andrzej Dzięga

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

Dziesiątą rocznicę przyjęcia sakry biskupiej obchodzi abp Andrzej Dzięga. Z tej okazji 24 listopada w szczecińskiej katedrze abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Podczas liturgii kandydaci do bierzmowania złożyli uroczyste wyznanie wiary, a członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ślubowali przyrzeczenia.

CZYTAJ DALEJ

Główny patron Polski

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

[ TEMATY ]

św. Wojciech

commons.wikimedia.org

Św. Wojciech

Św. Wojciech

Stał się patronem ładu hierarchicznego Kościoła w Polsce.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję