Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2017, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Z Maryją w czas niepokoju i zamętu

Modlitwa w obronie nienarodzonych była duchowym darem złożonym Maryi z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej przez uczestników I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Blisko tysiąc pielgrzymów, którzy przybyli na Jasną Górę 2 września br., reprezentowało setki tysięcy osób z całego świata, które podejmując tę modlitwę, bronią życia dzieci nienarodzonych. Okazją do zorganizowania pielgrzymki było również przypadające w tym roku 30-lecie DADP w Polsce.

Jak podkreślił o. Stanisław Jarosz, paulin, moderator dzieła duchowej adopcji na Jasnej Górze, pielgrzymka miała na celu dziękczynienie za nie, zawierzenie go Maryi oraz przebłaganie za grzechy przeciwko życiu. Pielgrzymkę zorganizowano pod hasłem: „Z Maryją w czas niepokoju i zamętu”. Uczestniczyli w niej również animatorzy, którzy przed 30 laty zapoczątkowali dzieło w paulińskim kościele pw. Świętego Ducha w Warszawie, wśród nich Wiesława Kowalska, która w kraju i za granicą intensywnie promuje tę inicjatywę przez spotkania i publikacje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem o. Jarosza, z dzieła duchowej adopcji wyrasta wiele dobra, m.in. apostolstwo osób cierpiących na syndrom poaborcyjny, bo ta forma modlitwy jest jednym z kroków pomagających w uwolnieniu z ciężaru winy po grzechu aborcji.

Mszę św. koncelebrowaną dla uczestników pielgrzymki sprawował bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. W wygłoszonej homilii zaapelował o zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem #ZatrzymajAborcje, zakazującym dokonywania tzw. aborcji eugenicznych, czyli zabijania nienarodzonych, u których badania prenatalne wykazały duże prawdopodobieństwo nieuleczalnego schorzenia. – Ciągle słyszymy o wysiłkach ludzi i całych instytucji, by tzw. prawo do aborcji zaliczyć do podstawowych praw człowieka. Tym bardziej trzeba naszej ciągłej mobilizacji w obronie wszystkich poczętych dzieci – mówił bp Wątroba. Podkreślił, że „podpisy same się nie zbiorą”, potrzeba wielu wolontariuszy, którzy włączą się w ich zbieranie. Zwrócił uwagę, że dzieło duchowej adopcji jest realizacją Jasnogórskich Ślubów Narodu, w których zawarte jest przyrzeczenie stania na straży każdego budzącego się życia, walki w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski.

Reklama

Bp Wątroba podziękował wszystkim, którzy poczuli się zaproszeni do włączenia się przez modlitwę w obronę nienarodzonych, szczególnie gorąco – animatorom DADP, którzy od początku propagują tę cenną inicjatywę i sprawili, że powstała wspólnota modlitewna, która wyszła daleko poza granice Polski. Podczas Mszy św. pielgrzymi złożyli przyrzeczenie duchowej adopcji.

akw

***

50 lat

Złoty jubileusz brata SAVIO

Doskonale znany jasnogórskim pielgrzymom br. Savio Standerski, paulin, brat kapliczny Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, 30 sierpnia br. obchodził 50-lecie ślubów zakonnych. Jubileuszowej Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Obecni byli: br. Izaak Kapała z Zakonu Benedyktynów – przewodniczący Komisji Braci Zakonnych przy Konsulcie Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich oraz o. Marian Szamrej – prowincjał Braci Szkolnych.

Podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski na początku uroczystej Mszy św. zauważył, że br. Savio jest najbardziej znanym zakonnikiem w Polsce i na całym świecie, bo prawie każdego wieczoru widzą go pielgrzymi i rodacy w Polsce oraz poza jej granicami dzięki transmisji Apelu Jasnogórskiego przez Telewizję Trwam – to on zwykle podchodzi z mikrofonem podczas modlitwy różańcowej. W homilii abp Wacław Depo zacytował słowa modlitwy, które Jubilat umieścił na obrazku jubileuszowym: „Maryjo, Matko i szczególna Opiekunko paulińskiego Zakonu! Wypraszaj łaski u Boga tym, od których wyszedłem, wśród których żyję, i tym, którym posługuję”.

Reklama

Podczas Mszy św. br. Savio uroczyście ponowił śluby zakonne. Z okazji 50-lecia profesji zakonnej otrzymał jubileuszowe pamiątki, m.in. ryngraf Matki Bożej, różaniec papieski, a także dokumenty z błogosławieństwem udzielonym przez papieża Franciszka oraz przez kard. Stanisława Dziwisza.

***

Ruszyła inicjatywa #ZatrzymajAborcje

Zbieramy podpisy przeciwko zabijaniu dzieci

1 września 2017 r. ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem zakazującym aborcji eugenicznej.

Projekt nowelizacji Ustawy z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zakłada wykreślenie z ustawy zapisu o tzw. przesłance eugenicznej, czyli art. 4a ust. 1 pkt 2. Artykuł ten zezwala na aborcję w sytuacji, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Podpisy może zbierać każdy i wszędzie! Wystarczy wydrukować kartę, zebrać podpisy i odesłać pod adresem podanym na karcie.

Szczegóły – na stronie: www.zatrzymajaborcje.pl.

2017-09-06 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję