Reklama

Jest odpowiedzią na potrzeby rodzin

2017-09-06 12:18

Małgorzata Czekaj
Edycja krakowska 37/2017, str. 7

Archiwum szkoły
Karol to miłośnik zwierząt, nie tylko tych prehistorycznych

W Krakowie przy ul. ks. Pawlickiego powstaje Centrum Edukacji, Diagnozy i Rehabilitacji (C.E.D.R.). Jego celem będzie kompleksowe wsparcie rodzin z chorymi dziećmi w procesach postawienia diagnozy, leczenia i rehabilitacji, a także konkretna pomoc dla rodziców.

Pomysł jest inicjatywą Fundacji Wspierania Idei Marii Montessori „Ziarnko Maku”, która od 2012 r. przy ul. ks. Pawlickiego prowadzi Katolicką Szkołę Podstawową i Gimnazjum (od września przekształcone w Liceum).

W obu placówkach uczą się także dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. – Nauka metodą Montessori jest przystępna dla wszystkich uczniów, pozwala na inkluzję, czyli pełne włączenie każdego dziecka do grupy. Mamy uczniów z zespołem Downa, Aspergera czy różnym spektrum autyzmu, którzy świetnie sobie radzą. Inne dzieci również z tego czerpią korzyści. Uczą się empatii i wrażliwości – tłumaczy Agnieszka Górecka, prezes Fundacji.

Dla dzieci i rodziców

C.E.D.R. powstanie, aby ułatwić nauczycielom kontakt ze specjalistami prowadzącymi rehabilitację ucznia, a rodzicom i dziecku – dostęp do postawienia diagnozy oraz rozpoczęcia rehabilitacji i leczenia. Gabinety psychologów, logopedów, pedagogów, rehabilitantów czy specjalistów od terapii sensorycznej znajdą się w jednym miejscu. Podobne ośrodki, na których będzie wzorowany C.E.D.R., działają w Monachium i Erfurcie w Niemczech. Prowadzi je Fundacja „Promyk Słońca”.

Reklama

Centrum będzie otwarte dla wszystkich dzieci, także tych, które nie uczą się w szkołach Fundacji „Ziarnko Maku”. Wsparcie psychologiczne znajdą tutaj również rodzice niepełnosprawnych dzieci, przeżywający trudności związane z wychowaniem pociechy. W planach Fundacji jest otwarcie także innych poradni (np. dietetycznej), aby objąć pełną opieką zdrowotną całego człowieka.

C.E.D.R. będzie znajdował się przy ul. ks. Pawlickiego, na terenie należącym do Księży Zmartwychwstańców, podobnie jak szkoła podstawowa i liceum. Obok mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Zmartwychwstańców i Centrum Zmartwychwstania. Pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie pozostają pod opieką duchową księży ze Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego.

– Tworzymy tutaj wspólnotę – podkreśla Agnieszka Górecka. – Organizujemy rekolekcje, wspólne wyjazdy, pielgrzymki. Dla tych, którzy chcą uczyć się u nas, a nie są w stanie opłacić czesnego, przewidujemy wsparcie. Staramy się dobrze poznać rodziców, współpracować z nimi. Czasami opowiadają nam o swoich problemach. Centrum Edukacji, Diagnozy i Rehabilitacji jest właśnie odpowiedzią na ich potrzeby oraz wielu innych, zmagających się z podobnymi trudnościami.

Potrzebne dary serca

Na razie w miejscu, gdzie ma powstać C.E.D.R., jest niewykończona sala gimnastyczna. Dzięki ofiarności darczyńców udało się wykonać nowe pokrycie dachowe. W bieżącym roku przygotowano parking. Teraz pora na następny etap budowy: wykończenie sali i wyposażenie gabinetów. Całość budowy Centrum to koszt ok. 3 mln zł. – Mamy już projekt architektoniczny, warty 100 tys. zł, ofiarowany w darze serca. Mamy wizualizację, jak Centrum będzie wyglądać – mówi Agnieszka Guzik. Wiceprezes Fundacji „Ziarnko Maku” razem z panią Górecką ufnie powierzają całą budowę Panu Bogu, ale nie stoją z założonymi rękami. Starają się o dotacje z Unii Europejskiej i proszą, szczególnie firmy budowlane, o dary serca. – Najbardziej potrzebne są w tej chwili materiały do wykończenia sali – informuje pani Guzik.

Po spotkaniu z paniami Agnieszkami rozmawiam z uczniami, a także odwiedzam jedną z sal lekcyjnych. W szkole Montessori nie ma klasycznego podziału na lekcje i przerwy. Dzieci pod okiem nauczyciela wykonują swoje zadania – w grupie bądź indywidualnie. Uczeń samodzielnie wybiera pomoce rozwojowe, z których korzysta, realizując program nauczania w danej klasie.

Anula, uczennica 3 klasy podstawówki, siedzi obok wielkiego atlasu planet. Interesuje się kosmosem. Do ulubionych przedmiotów jej koleżanki, Kasi, należą matematyka i przyroda. Karol, sympatyczny chłopiec z niepełnosprawnością, pokazuje mi książkę o psach. Bardzo je lubi. Rozmawiam też z Jankiem z 3 klasy gimnazjum. Mówi, że podoba mu się system nauki oparty na metodzie Marii Montessori. Uczy organizacji i pozwala dowiedzieć się czegoś więcej o jego pasji – historii.

Zainteresowanych, którzy chcieliby pomóc w budowie C.E.D.R.-u, zapraszamy do kontaktu z Fundacją „Ziarnko Maku” poprzez stronę internetową: http://www.ziarnko-maku.pl/ lub pod nr. tel. 12 266-36-48.

Tagi:
rodzina

Rodzina fundamentem niepodległości

2018-03-21 09:42

Andrzej Tarwid
Edycja warszawska 12/2018, str. V

Rodzina powinna być źrenicą oka, przez którą państwo patrzy na swoją przyszłość – powiedział kard. Kazimierz Nycz na pierwszej konferencji z cyklu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”

Łukasz Krzysztofka
Abp Stanisław Gądeck, obok wicepremier Jarosław Gowin i ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW

W swoim wystąpieniu na Uniwersyteckie Kardynała Stefana Wyszyńskiego Metropolita Warszawski zachęcał do inspirowania się Katolicką Nauką Społeczną (KNS) w myśleniu o Polsce i naszej przyszłości. – Katolicka Nauka Społeczna nie jest ani teorią, ani nie jest – i być nie może – ideologią. Jest światłem wynikającym z Ewangelii i nauki Kościoła, do którego może przyjść każdy. Także polityk i ludzie stanowiący prawo – przypomniał kard. Kazimierz Nycz i zaapelował o ponadpartyjne porozumienie dotyczące wsparcia dla rodzin.

Na szeroki konsensus polityczny i społeczny w sprawach kluczowych dla przyszłości naszego kraju liczy także wicepremier Jarosław Gowin. – Poczucie, że jesteśmy jednym narodem, a nie dwoma zwalczającymi się plemionami, trzeba dzisiaj odbudować – powiedział polityk i dodał. – Liczę na to, że dzięki wielu znawcom Katolickiej Nauki Społecznej i praktykom reprezentującym najważniejsze instytucje państwowe, zyskamy aksjologiczną podbudowę pod to, aby znacząco zasypać podziały. I wrócić do poszukiwania dialogu.

Tam wszystko się zaczyna

To właśnie kierowany przez ministra Gowina resort Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Radą ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski są pomysłodawcami cyklu debat pt. „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, które odbędą się na różnych uczelniach.

Inaugurującą konferencję na UKSW nieprzypadkowo poświęcono rodzinie, bo – jak powiedział wicepremier Gowin – „to w rodzinie i od rodziny wszystko się zaczyna”. Według polityka, kluczowe obecnie spory dotyczące rodziny toczą się wokół takich pojęć jak: ideologia gender i model rodziny. – Musimy zdiagnozować, jak przemiany społeczne, obyczajowe i kulturowe ostatnich lat wpłynęły na wyobrażenia Polaków o rodzinie – mówił Jarosław Gowin.

Ważne informacje o kondycji polskich rodzin można odnaleźć m. in. w statystykach. W ostatnim roku urodziło się ponad 400 tys. dzieci. To o 16 proc. więcej niż dwa lata temu. Zdaniem ekspertów, „baby boom” to wynik Programu „Rodzina 500+” oraz dobrej sytuacji na rynku pracy. Jednocześnie fachowcy podkreślają, że prognozy demograficzne są pesymistyczne. W 2040 r. ma nas być tylko 35 mln, czyli o 3 mln mniej niż teraz.

– Jeśli mamy ocaleć, to musimy przejść od prymatu ekonomii do prymatu osoby. Jeżeli natomiast postawimy sobie za cel tylko rozwój ekonomiczny bez względu na wszystkie okoliczności, to osoba nie będzie miała najmniejszego znaczenia – stwierdził abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał także, że znajdujące się w tytule debat słowo „restitute” oznacza powrót do pierwotnego porządku, swoistego kodu genetycznego narodu.

W 1979 r., w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski, Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że dziejów człowieka i dziejów narodu nie można zrozumieć bez Chrystusa. Jak tę papieską myśl odczytywać w roku 100-lecia odzyskania niepodległości? – Po pierwsze, chodzi o rolę, jaką chrześcijaństwo i Kościół katolicki odegrały w historii Polski. Po drugie, z uwagi na to, co Kościół ma do powiedzenia Polakom odnośnie przyszłości Ojczyzny – powiedział ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, który podczas konferencji wygłosił wykład o tym, jak w oparciu o Dekalog rozpoznawać i podejmować współczesne wyzwania.

Kongres o sumieniu i odpowiedzialności

W pierwszej konferencji oprócz duchownych i polityków wzięli udział również publicyści i związkowcy. A także naukowcy i eksperci z wielu różnych dziedzin. Uczestnicy sympozjum dyskutowali w sumie ponad 7 godzin.

Na kolejnych sympozjach cyklu poruszane będą m. in. tematy: zrównoważonego rozwoju, solidarności społecznej, patriotyzmu, przedsiębiorczości, relacji państwo – Kościół, tożsamości i kultury. Zwieńczeniem 10. konferencji będzie międzynarodowy kongres. Odbędzie się on w kwietniu 2019 r., a jego uczestnicy podejmą problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W obronie życia przed Sejmem

2018-03-21 19:27

Łukasz Krzysztofka

Kolejne posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny ma się odbyć pomiędzy 11 a 13 kwietnia. To oznacza, że do tego czasu zostanie od dnia dzisiejszego zabite około osiemdziesięcioro dzieci. Jedna trzeci z tych dzieci ze względu na to, że mają zespół Downa – mówi „Niedzieli” Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.

Łukasz Kszysztofka

Przed Sejmem - w odpowiedzi na fakt, że Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie zajmie się dziś projektem „Zatrzymaj aborcję” – pikietowali obrońcy życia. Była wśród nich Joanna Bakon, która przyszła pod Sejm ze swoją dziesięciomiesięczna córeczką Łucją. – Jestem tu, ponieważ chcę zmiany obowiązującego obecnie w Polsce prawa. Opowiadam się za całkowitą ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Uważam, że każdy człowiek, niezależnie od tego, czy jest zdrowy czy chory, powinien mieć prawo do życia – mówi.

- W Sejmie jest ustawa, która ma zlikwidować możliwość zabijania tych dzieci i ta ustawa od pierwszego czytania leży już dwa i pół miesiąca. Wokół tej ustawy wykonywane są pozorne ruchy. W poniedziałek Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała ją pozytywnie, ale Komisja Polityki Społecznej, która ma się nią zasadniczo zajmować, od dwóch i pół miesiąca nie może wprowadzić tego punktu pod obrady. To jest sytuacja absolutnie niezrozumiała – stwierdziła Godek. Podkreśliła, że dzisiejsza pikieta jest po to, aby powiedzieć posłom, że wyborcy patrzą na to, co posłowie robią z tą ustawą. - Pod tą ustawą podpisał się ich elektorat, który patrzy czy obietnice składane w kampanii wyborczej przez posłów i wrażenie, że wybieraliśmy obrońców życia potwierdzi się w realnym, faktycznym działaniu – mówiła Godek.

Przyznała, że politycy zrobili bardzo brzydki prezent na przypadający właśnie dzisiaj dzień osób z zespołem Downa. - Przedłużają prace nad ustawą, która przyznaje osobom z zespołem Downa na etapie prenatalnym prawa człowieka. Bo prawo do życia jest pierwszym, podstawowym prawem człowieka. To jest rzeczywiście zlekceważenie osób niepełnosprawnych, po drugie obywateli, którzy podpisali się pod tym wnioskiem. To jest również zlekceważenie głosu biskupów, którzy bardzo jasno artykułowali swoje zdanie, żeby ten projekt był procedowany bez żadnej zwłoki.

Pojawiają się różne sygnały, że prace nad projektem „Zatrzymaj aborcję” już po tym, jak Komisja się nim zajmie, mogą się przedłużać i być długo rozpatrywane. - Tu tak naprawdę chodzi o usunięcie jednego krótkiego przepisu z ustawy, tutaj nie trzeba rozmawiać o definicjach, nie trzeba krok po kroku śledzić każdego zapisu ustawy, którą przynieśliśmy do Sejmu. Projekt to jest dosłownie kilkaset znaków. Naprawdę uchwalenie tego powinno się odbyć bardzo szybko, nawet w trakcie jednego posiedzenia – uważa Godek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Dwa nowe łózka dla wrocławskiej Caritas

2018-03-22 20:38

Anna Buchar

„Wspólnota” – organizacja pomocowa z Freiburga w Niemczach przekazała wrocławskiej Caritas dwa nowe łóżka pielęgnacyjne. To kolejny dar otrzymany od tej instytucji. Pierwszym było 5 wózków dla osób niepełnosprawnych, które społeczność z Freiburga przekazała przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

Archiwum Caritas
Archiwum Caritas

Organizacja stara się pozyskiwać środki finansowe na zakup kolejnych łóżek pielęgnacyjnych dla wypożyczalni Caritas w całej Polsce. - Serdecznie dziękujemy Panu Jozefowi Pawliczek i Panu Maranowi Jagielskiemu za życzliwą pamięć i osobiste zaangażowanie w niesienie pomocy i ulgi w chorobie czy niepełnosprawności osób w Polsce – mówi Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.

Sprzęt wypożyczany jest na podstawie umowy użyczającego z biorącym na okres jednego roku. Po tym czasie na biorącym ciąży obowiązek zwrócenia sprzętu w stanie niepogorszonym. Jeżeli zachodzi potrzeba przedłużenia umowy należy skontaktować się z pracownikiem Wypożyczalni Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego znajduje się przy ul Katedralnej 7.

Archiwum Caritas
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem