Reklama

Pielgrzymka do Ojca Pio

Po trudnych żniwach podziękowano za plony

2017-09-06 12:18

Ks. Robert Gołębiowski
Edycja szczecińsko-kamieńska 37/2017, str. 1

Ks. Robert Gołębiowski
Dożynkom Archidiecezjalnym w Pyrzycach przewodniczył bp prof. Henryk Wejman

Słowo wdzięczności jest jedną z najpiękniejszych dyspozycji ludzkiego serca. Wyrażamy w ten sposób hołd za otrzymane dobro, ukazujemy pełnię wnętrza i uczucia, stajemy się przez to szlachetniejszymi ludźmi. Co roku pod koniec sierpnia w Pyrzycach gromadzi się wspólnota archidiecezjalna, by wyrazić dziękczynienie za plony, za wszystko, co otrzymaliśmy dzięki heroicznej pracy rolnika, a co posłuży ku temu, by nikt nie był głodny. Taka właśnie była intencja Dożynek Archidiecezjalnych, które w niedzielę 27 sierpnia odbyły się w Pyrzycach przy kościele Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

Patrząc na dojrzewające zboże, dostrzegamy dynamizm życia ukryty w małym ziarnie, którego człowiek nie jest w stanie wyprodukować, ponieważ jego rozwój zależy od Boga, Stwórcy i Dawcy Życia. Każdy rolnik, pochylający się nad polską ziemią, doskonale wyczuwa to, że życie jest święte, że pogoda, rozwój ziarna, plony, a ostatecznie każdy bochen codziennego chleba są darami Boga. Gromadzi ono gospodarzy i gospodynie, którzy do świątyń przynoszą chleb i żniwne wieńce, warzywa i owoce, kwiaty i zioła, stanowiące ukoronowanie ich ciężkiej pracy, aby podczas Mszy św. dziękować Bogu za opiekę, pogodę, plony ziemi i prosić o błogosławieństwo dla pracy, rodzin i gospodarstw.

Taka właśnie była intencja modlitewna pełnego głębokich symboli spotkania na placu, które jak zawsze perfekcyjnie przygotowane zostało przez ks. kan. Grzegorza Harasimiaka. Przez godzinę zaprezentowano najpierw blisko 40 wieńców przywiezionych przez przedstawicieli wielu parafii. Delegacje parafii wraz z duszpasterzami ukazały bogactwo ducha i moc symboliki, która została zawarta we wszystkich wieńcach. Dostrzec można było misterną pracę, jaką wnieśli rolnicy we współpracę w przetwarzanie darów nieba, które ofiarował nam Bóg. Wyrażały one głęboką prawdę o miłości do Matki Ziemi oraz hołd wdzięczności składany Bogu za Jego dary. Bp prof. Henryk Wejman z zainteresowaniem wysłuchał bogatych w treści świadectw rolników mówiących o inspiracjach dotyczących wykonania wieńców, jak i ich relacji o przebiegu tegorocznych żniw.

Reklama

Uroczysta dożynkowa Eucharystia sprawowana przez bp. prof. Henryka Wejmana oraz ponad 30 kapłanów zgromadziła na błoniach kościoła szeroką gamę osób związanych z sektorem rolnictwa: rolników, producentów, przetwórców, leśników, pszczelarzy, ogrodników, związkowców – rolników. Słowo wstępne wygłosił ks. kan. Waldemar Gasztkowski – diecezjalny duszpasterz rolników, który wskazał na wartość słowa dziękczynienia za otrzymane plony ziemi. Zaprosił także wszystkich do pokornej modlitwy, w której zawierać ma się motyw wdzięczności za to, co urodziła ziemia. Starostami tegorocznych dożynek było małżeństwo Karoliny i Czesława Ciołków z Jedlic w gminie Lipiany. Swoją działalność rolniczą rozpoczęli w 2005 r. na areale 12 ha gospodarstwa, który rozrosło się do 140 ha, z czego 85 ha jest ich własnością. W gospodarstwie uprawiają rzepak, żyto, kukurydzę, pszenicę, czego owocem jest dobre jego zmechanizowanie i zaplecze budynków gospodarczych. Wychowują przy tym bardzo godnie dwójkę dzieci: 10-letniego syna Dominika i 6-letnią córkę Sandrę.

W słowie Bożym dostojny Celebrans pochylił się nad kilkoma ważnymi aspektami dotykającymi etosu pracy rolnika, godności jego pracy, a także nad wymiarem ducha, który wnoszony jest w codzienne trudne posługiwanie wszystkich, którzy trudzą się nad tym, by niczego nie uronić z tego, co ofiarował nam Bóg w owocach ziemi. Ksiądz Biskup mówił m.in.: „Kiedy gromadzimy się w Pyrzycach na dożynkach, nie sposób przywołać słów św. Jana Pawła II, który mówił do rolników – «chleb, który rolnik wydziera ziemi, jest chlebem, który żywi ludzkość. Jest to chleb, który żywi naszą wiarę na drodze pielgrzymowania». Święty Papież w tych słowach podkreślił, że praca rolnika jest z jednej strony wręcz walką o owoce ziemi, a z drugiej – przyjmuje ona nadprzyrodzony charakter, bowiem rolnik przez swoją pracę staje się współpracownikiem Boga Stwórcy. Drodzy rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze, wasza praca jest zawsze ciężka i niezwykle żmudna. W tym roku przez niesprzyjającą pogodę musieliście nieustannie czuwać, aby każdą chwilę rozpogodzeń wykorzystać na zebranie plonów. Nie zawsze tak się udało. Gdy jeżdżę na różne spotkania duszpasterskie, widzę, jak wiele jest jeszcze zboża niezebranego. Za to poświęcenie wyrażamy wam naszą wdzięczność i zapewniamy o solidarności w modlitwie. Pamiętajcie także, że chlebem wyjętym z wnętrza ziemi żywicie nie tylko ludzi, ale i Kościół, gdy chleb składany na ołtarzu staje się mocą słów konsekracji Eucharystią. To wasza żmudna praca, której wyrazem jest symbol chleba, pozwala nam wszystkim żyć w pokoju i bez obaw o pokarm. Dożynkowa uroczystość skłania nas także do zwrócenia uwagi na prawa rolników. Nigdy nie jest dość podkreślać obywatelskiego statusu rolnika. On ma prawo, aby jego trud rolniczy był uznany i sprawiedliwe nagradzany. Rolnik zawsze bronił ziemi i żywił naród. Kiedy gospodarz ma ziemię tzn., że nie ma jej tylko dla siebie, bo gospodarować znaczy z ziemi czynić rolę. Kto z ziemi czyni rolę, ten pomaga jej rodzić”.

Po homilii nastąpiło błogosławieństwo i poświęcenie chlebów oraz wieńców. Piękną oprawę i wymowę miała również procesja z darami, którą animowali przedstawiciele różnych wymiarów działalności rolniczej z gminy Lipiany. U kresu zaś Mszy św. po słowach gospodarza dożynek ks. kan. Grzegorza Harasimiaka, jak zawsze wzruszającym był obrzęd dzielenia się nawzajem bochenkami chleba, który w swych dłoniach zanieśli wszystkim europarlamentarzyści, parlamentarzyści, samorządowcy, związkowcy, co uwidoczniło wspólnotę serc rolników i mieszkańców miast.

Tagi:
dożynki

Dziękczynienie za tegoroczne plony

2017-09-21 09:31

Marek Zygmunt
Edycja świdnicka 39/2017, str. 4

Marek Zygmunt
Uczestnicy dożynek

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody nie tylko mieszkańcy Lutomi koło Świdnicy, ale i delegacje ze wszystkich naszych dekanatów uczestniczyli licznie w Dożynkach Gminy Świdnica połączonych z Dożynkami Diecezjalnymi. W dożynkowych obrzędach wzięli udział m.in.: minister edukacji narodowej Anna Zalewska, senator Wiesław Kilian, posłowie – Katarzyna Mrzygłocka i Ireneusz Zyska, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji, instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Centralnym punktem dożynek była polowa Msza św. koncelebrowana m.in. przez kanclerza Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. prał. dr. Stanisława Chomiaka, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego ks. dr. Krzysztofa Orę pod przewodnictwem ordynariusza bp. Ignacego Deca.

W okolicznościowej homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że dziękujemy Panu Bogu za nowy chleb, żywność, podtrzymującą nasze życie, za pogodę na ziemi uprawianej przez rolników, która jest naszą karmicielką. – Ziemia jest podstawowym zakładem pracy, który nie może upaść, bo gdyby tak się stało, to ginie życie na ziemi. – Polityka rolna nie zawsze rozpieszczała i rozpieszcza rolników. Relacja między cenami nawozów, maszyn rolniczych a skupem produktów rolnych nie zawsze jest korzystna dla rolników. Rolnicy borykają się z przeróżnymi trudnościami, ale trwają, nie odchodzą od warsztatów pracy, przy których stanęli – akcentował kaznodzieja.

Dziękując także za kultywowanie dożynkowych tradycji w muzyce, w tańcu, w śpiewie, Ksiądz Biskup nawoływał do tego, byśmy nie dali się okraść w imię jakichś fałszywych idei z tej pięknej tradycji, którą odziedziczyliśmy od naszych przodków. Ordynariusz wskazał, że chleb, nad którym pracuje najpierw rolnik, Pan Jezus wybrał po to, żeby być z nami. Ten chleb mocą Ducha Świętego przez kapłanów będzie przemieniony w Chleb Eucharystyczny, który wielu z nas przyjmie, który daje życie, trwanie w Chrystusie i jest zadatkiem życia wiecznego. Przyjmujemy chleb Boży, o którym Pan Jezus powiedział, że będzie żyć na wieki. – Dlatego chwała wam, rolnicy, bo Pan Jezus wybrał produkt waszej pracy – chleb, żeby być z nami, by w tym Chlebie Eucharystycznym dawać nam moc i siłę i mieć zadatek życia wiecznego – apelował, kończąc homilię Pasterz Kościoła świdnickiego.

W czasie Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił dożynkowe wieńce, a potem przejechał wraz z gospodynią dożynek – wójtem Gminy Świdnica Teresą Mazurek specjalną konną bryczką na miejsce stoisk kiermaszowych promujących wszystkie sołectwa Gminy Świdnica. Na scenie Ksiądz Biskup najpierw poświęcił, a potem razem z panią wójt pokroił chleb i podzielił się nim z wieloma uczestnikami dożynek.

Ksiądz Biskup wyraził ogromne uznanie i podziękowanie dla wszystkich osób, instytucji, które przyczyniły się do wspanialej organizacji i przebiegu tegorocznych dożynek. Wśród nich podkreślił szczególne zaangażowanie ze strony wójt Teresy Mazurek, jej współpracowników, a przede wszystkim parafian z Lutomi na czele z ks. prob. Bogdanem Deroniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Wielka Brytania: minister wzywa Kościół do zmiany nauczania

2018-07-18 06:42

azr (The Telegraph/Catholic Herald/KAI) / Londyn

Penny Mordaunt, brytyjska sekretarz stanu ds. międzynarodowego rozwoju, spotkała się z przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia abp Vicenzo Paglią. Przekonywała go, że Kościół katolicki powinien zmienić nauczanie dotyczące stosowania środków antykoncepcyjnych.

dalaprod/Fotolia.com

Jak informuje brytyjski dziennik The Telegraph, minister Mordaunt użyła m.in. argumentu mówiącego o tym, że każdego dnia 800 kobiet umiera z powodu powikłań ciążowych i połogowych. Argumentowała, że szerszy dostęp do środków antykoncepcyjnych "złagodziłby ten problem". Podczas spotkania w Watykanie, Mordaunt przekonywała, że przywódcy religijni powinni zmienić swoje "głębokie przekonania i postawy", aby umożliwić kobietom szerszy dostęp do "prokreacyjnej opieki medycznej".

W rozmowie z The Telegraph polityk podsumowała swoje spotkanie z abp Vicenzo Paglią i abp Paulem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami watykańskiego Sekretariatu Stanu. Mówiła o potrzebie pomocy młodym kobietom, narażonym na utratę życia i zdrowia, m.in. w związku z niedostateczną dostępnością środków antykoncepcyjnych.

"Kościół katolicki może nam w tym pomóc, a moim apelem było, aby pomógł nam w ratowaniu życia, zwłaszcza młodych matek" - mówiła.

Jej wystąpienie zbiegło się w czasie z jubileuszem 50-lecia ogłoszenie encykliki "Humanae Vitae" papieża Pawła VI, która porządkowała nauczanie Kościoła m.in. w kwestii antykoncepcji. Jak przypomina Catholic Herald, w ubiegłym miesiącu blisko 500 księży z Wielkiej Brytanii podpisało się pod dokumentem wyrażającym wdzięczność za zawarte w encyklice nauczanie i podtrzymującym całkowity sprzeciw przeciwko sztucznej antykoncepcji.

"Jako księża, pragniemy poprzeć, w 50. rocznicę Humanae Vitae tę szlachetną wizję miłości życiodajnej, jak zawsze nauczał Kościół i jak ją rozumiał. Wierzymy, że prawdziwa "ludzka ekologia", ponowne odkrycie dróg natury i szacunku dla godności ludzkiej, są kluczowe dla przyszłości naszego narodu: zarówno katolików, jak i nie-katolików. Proponujemy ponowne odkrycie Humanae Vitae, nie tylko w wierności Słowu Bożemu, ale jako klucz do uzdrowienia i trwałego rozwoju naszego społeczeństwa" - napisali w dokumencie brytyjscy księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Tour de France 2018: kolarze spotkają się w sanktuarium maryjnym

2018-07-18 19:16

azr (KAI) / Lourdes

27 lipca odbędzie się 19. etap kolarskiego wyścigu Tour de France, świętującego w tym roku swoje 100-lecie. Tym razem kolarze wyruszą z Lourdes. Przed rozpoczęciem sportowych zmagań będą mogli wziąć udział we wspólnej modlitwie z pielgrzymami i otrzymać specjalne błogosławieństwo na drogę.

AlphaTangoBravo / Adam Baker / Foter / CC BY

Kolarze uczestniczący w Tour de France odwiedzą Lourdes w jubileuszowym roku 160-lecia objawień Matki Bożej. W miasteczku położonym u stóp Pirenejów, rozpoczną 19. etap wyścigu, uznawany za jeden z najbardziej malowniczych. Po przejechaniu 200,9 km. kolarze spotkają się na mecie w Laruns.

Zanim jednak rozpoczną sportową rywalizację, zaproszeni są do wspólnej modlitwy z pielgrzymami, nawiedzającymi sanktuarium maryjne. "Naszym wyzwaniem jest zapewnienie pielgrzymom i gościom możliwości kontynuowania ich praktyk religijnych, a zarazem skorzystania z wydarzeń towarzyszących, jakie proponuje Tour de France" - deklaruje biuro prasowe francuskiego sanktuarium. Wiadomo, że pielgrzymi i kolarze są zaproszeni do wspólnego udziału w wieczornej procesji z lampionami i nabożeństwie maryjnym w przeddzień wyścigu, a 27 lipca do udziału w Mszy św. pod przewodnictwem miejscowego biskupa Nicolas Brouwet, który na zakończenie udzieli błogosławieństwa wyruszającym w trasę.

Wyścig kolarski Tour de France już po raz 4. zagości w maryjnym sanktuarium u stóp francuskich Pirenejów. Po raz pierwszy kolarze przybyli tam 70 lat temu, a zwycięzcą etapu był wówczas Giro Bartali, który w dowód wdzięczności złożył kwiaty pod figurą Matki Bożej. Po raz ostatni metę jednego z odcinków Tour de France wyznaczono w Lourdes w 2011 r., a triumfował na niej Norweg Thor Hushovdt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem