Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Deribie Mekanene

Św. Lambert uczczony w Radomsku

2017-09-27 10:53

Patryk Ptak
Edycja częstochowska 40/2017, str. 4

Patryk Ptak
W procesji nie zabrakło pocztów sztandarowych

W kolegiacie pw. św. Lamberta w Radomsku 17 września br. odbyła się uroczystość odpustowa połączona w tym roku z wizytacją kanoniczną. Sumie odpustowej przewodniczył bp Antoni Długosz. Razem z nim uroczystą Mszę św. sprawowali: o. Zdzisław Tamioła, gwardian klasztoru Ojców Franciszkanów w Radomsku, i ks. Włodzimierz Kowalik, m.in. prepozyt Kapituły Radomszczańskiej.

Modlono się m.in. w intencji Ojczyzny w 78. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Na Mszy św. obecni byli posłowie na Sejm VIII kadencji, władze miasta i powiatu oraz poczty sztandarowe. Przed rozpoczęciem uroczystości ks. Antoni Arkit, proboszcz parafii i dziekan regionu radomszczańskiego, przywitał wszystkich zebranych i poprosił Księdza Biskupa, by sprawował Najświętszą Eucharystię w intencji parafian z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski.

Patronem parafii jest św. Lambert, który urodził się w 635 r. i pochodził ze szlacheckiej rodziny z Maastricht. Był niezłomnym pasterzem i krzewicielem wiary wśród wiernych diecezji w Liege, w której pełnił posługę biskupią. Zginął w 700 r. z rąk zbójów, którzy chcieli zemścić się za rzekome przyczynienie się biskupa do śmierci jego krewnych. Padł pod ciosami mieczy w bramie kościoła, a przed śmiercią modlił się w intencji swoich oprawców. 17 września, w rocznicę jego męczeńskiej śmierci, obchodzone jest liturgiczne wspomnienie patrona radomszczańskiej kolegiaty. Warto dodać, że jest to jedyna parafia w Polsce, która ma za patrona właśnie św. Lamberta.

Reklama

W homilii bp Długosz nawiązał do historii chrześcijaństwa w Polsce i obecności Chrystusa w każdej minucie naszego życia. Przypomniał wizytę papieża Franciszka w Częstochowie, podczas której dziękowaliśmy u tronu Matki Bożej za 1050. rocznicę istnienia chrześcijaństwa w naszym narodzie. Stwierdził, że Europa nie może istnieć bez Chrystusa, a Polska dzięki sakramentowi chrztu św. została włączona do wielkiej rodziny Jezusa Chrystusa. Staliśmy się silnym narodem, który zdołał przezwyciężyć trudne chwile zaborów i agresji płynących z Zachodu i Wschodu podczas II wojny światowej.

Ksiądz Biskup przypomniał również postać św. Siostry Faustyny Kowalskiej, która miała misję głoszenia Jezusa Miłosiernego. Poprosił, aby parafianie, za przykładem swojego patrona św. Lamberta, szli za Chrystusem. Tradycyjnie na zakończenie Sumy odpustowej wokół kościoła przeszła procesja eucharystyczna.

Tagi:
odpust

Wielki Odpust Tuchowski ku czci Matki Bożej Tuchowskiej

2018-06-18 10:00

br. Grzegorz Pruś CSsR

30 czerwca w Tuchowie rozpocznie się coroczny Wielki Odpust Tuchowski ku czci Matki Bożej Tuchowskiej.


Podczas jego trwania, w piątek 6 lipca, odbędzie się kolejne czuwanie młodzieżowe z serii „Droga wewnętrzna”. Hasło tego spotkania brzmi „Panie, co mam czynić?”, a patronat biblijny obejmie Samuel. Wydarzenie rozpocznie się konferencją o godz. 20.00, po której nastąpi modlitwa uwielbienia Pana Jezusa. Ostatnim punktem spotkania będzie Msza Święta o godz. 22.00. Zapraszamy wszystkich serdecznie!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Sophia Loren: kiedy widzisz i słuchasz Franciszka, masz chęć wierzyć

2018-06-16 16:56

ts / Rzym (KAI)

Dzięki papieżowi Franciszkowi gwiazda włoskiego filmu 83-letnia Sophia Loren czuje się znowu mocniejsza w wierze. „Obecny papież bardzo pomaga ludziom w ich wierze”, powiedziała aktorka w wywiadzie dla katolickiego czasopisma „Famiglia Cristiana”.

wikipedia.org

Loren przyznała, że praktykuje wiarę „trochę na własny sposób”. W niedzielę ogląda zawsze w telewizji modlitwę Anioł Pański z papieżem. Podkreśliła, że jego bezpośredni sposób bycia oraz wypowiedzi dają poczucie bezpieczeństwa. „Kiedy go zobaczyłeś i posłuchałeś, masz naprawdę chęć żyć i wierzyć, wierzyć, wierzyć”, podkreśliła Loren.

Jednocześnie znana włoska aktorka wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją w jej kraju, a zwłaszcza ludźmi, którzy nie są w stanie się przebić. „Nie, nie jestem optymistką, to wszystko napełnia strachem”, wyznała Loren dodając, że pozostaje tylko modlitwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kościół kieruje spojrzenie ku wszystkim młodym świata

2018-06-19 12:48

abd (KAI) / Watykan

Kościół pielgrzymujący ku Synodowi, kieruje spojrzenie ku wszystkim młodym świata - przypomina papież Franciszek w oficjalnej modlitwie październikowego Synodu Biskupów nt. "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania".

Wspólnota LEDNICA 2000

Publikujemy treść modlitwy XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów:

Panie Jezu, Twój Kościół pielgrzymujący ku Synodowi Kieruje spojrzenie ku wszystkim młodym świata. Prosimy Ciebie, aby odważnie brali swe życie w swoje ręce Dążyli do tego, co najpiękniejsze i najgłębsze I zachowali zawsze serce wolne

Wspieranym przez mądrych i wielkodusznych przewodników, pomóż im odpowiedzieć na powołanie jakie kierujesz do każdego z nich, aby wypełnili swoje plany życiowe i osiągnęli szczęście. Zachowaj ich serca otwarte na wielkie marzenia i spraw, aby byli wrażliwi na dobro braci.

Niech jak umiłowany Uczeń, i oni będą pod krzyżem By przyjąć twoją Matkę, otrzymując ją jako dar od Ciebie. Niech będą świadkami Twojego Zmartwychwstania i potrafią rozpoznać Ciebie żyjącego u swego boku głosząc z radością, że Ty jesteś Panem.

Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem