Reklama

Szkoła Wyższa Zarządzania i Ekonomii

1717 metrów dla Matki Bożej

2017-09-27 10:53

Ks. Michał Kozak
Edycja przemyska 40/2017, str. 4-5

Magdalena Kapuścińska i Rafał Czepiński
W Biegu dla Matki Bożej brały udział całe pokolenia

Pośpiech – jedna z największych współczesnych chorób cywilizacyjnych. I choć na pierwszy rzut oka takie stwierdzenie może wydać się mocno przesadzone, to czyż nie tak właśnie biegnie nasze życie? Rano pobudka, śniadanie w biegu, odwożenie dzieci do szkoły, przekroczona prędkość w drodze do pracy, gorączkowe przewracanie papierów na biurku, a potem trzeba odebrać dzieci, ugotować obiad, posprzątać, wyprać, wyprasować i ogarnąć wiele innych zadań. A w tym czasie setka telefonów, maili, spraw do załatwienia... I kiedy wreszcie wieczorem uda się na chwilę usiąść, odkrywamy, że przez cały dzień nie mieliśmy czasu na spokojną rozmowę, na chwilę lektury czy obejrzenie kolejnego odcinka serialu. Więc zarywamy noc, by choć w małym stopniu nadrobić to, na co zabrakło czasu. A od rana znów to samo…

Wydawać by się mogło, że na współczesne tempo życia jesteśmy skazani. Jednak nic bardziej mylnego. Są miejsca, w których czas płynie inaczej, a na pierwszy plan wysuwają się wartości na co dzień zapomniane. Pewnie każdy z nas odkrył w swoim życiu choć jedno miejsce, w którym sprawy światowe przestają mieć znaczenie. Jednym z takich jest Jarosławskie Opactwo i działający w jego murach Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke. W ciągu roku odbywają się tutaj liczne rekolekcje i dni skupienia, ale swoje miejsce ma też wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym i społecznym. Na Opactwie swoje piętno w znaczący sposób odcisnęła także jego burzliwa historia. Każdego dnia można także w tym miejscu uczestniczyć w Eucharystii, przystąpić do spowiedzi i wreszcie odnaleźć ciszę, której na co dzień tak często nam brakuje.

To jednak nie wszystko – od kilku lat, w drugi weekend września w murach Jarosławskiego Opactwa ma miejsce wydarzenie, które łączy ze sobą kulturę, historię, wiarę, integrację społeczną i międzynarodową, a nawet sport. To wszystko podczas Jarmarku Benedyktyńskiego, który odbywa się zawsze w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Jego VII edycja przypadła 9, 10 i 12 września. W tych dniach w murach Opactwa rzesze odwiedzających mogły podziwiać wyroby rękodzielnicze, domowe przetwory, egzotyczne przyprawy i wiele innych dóbr, pochodzących nie tylko z Polski. Szczególne miejsce w czasie Jarmarku Benedyktyńskiego zajmuje Dzień Węgierski. Gospodarze Jarosławskiego Opactwa kultywują pamięć o relacjach, które łączyły Polaków i Węgrów, stąd w czasie Jarmarku wystawcy z Węgier, ale także wystawy, które znajdują się w opackich basztach i korytarzach. Tych wystaw jest tu zawsze sporo, a na czas Jarmarku przybywają kolejne, także powiązane z historią relacji polsko-węgierskich. Ciekawe oblicze historii prezentuje Turniej Rycerski Ziemi Jarosławskiej, którego uczestnicy swoimi strojami, tradycyjnym obozowiskiem i walkami na białą broń ukazują bogactwo minionych dziejów.

Od kilku już lat wydarzenia Jarmarku powiązane są z promocją sportu. W tym roku odbyła się Pielgrzymka Biegowa z okazji 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nieprzypadkowo dystans Biegu wyniósł 1717 metrów – w tym właśnie roku miała wszak miejsce koronacja Jasnogórskiego Wizerunku. Swoim patronatem to wyjątkowe wydarzenie objęli: abp Adam Szal – metropolita przemyski, o. Marian Waligóra – przeor klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz o. Kazimierz Szymczycha – sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Biegi organizowane przez Jarosławskie Opactwo mają na celu nie tylko promowanie sportu, ale także pokazanie, że może on być wspaniałym sposobem na wspólne spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Na starcie Biegu ustawiały się całe rodziny – od najstarszych po najmłodszych (tymi okazały się kilkumiesięczne dzieci), a także osoby niepełnosprawne. Duchową rozgrzewkę przed Biegiem poprowadził ks. Zbigniew Suchy, redaktor naczelny przemyskiej edycji tygodnika „Niedziela”. Przywołał osobę Maryi, która pospieszyła do Elżbiety, aby iść jej z pomocą. Również do nas spieszy Ona każdego dnia, obecna w życiu polskiego narodu poprzez swój Jasnogórski Wizerunek. Tak jak Maryja powróciła od Elżbiety do domu, tak i my powinniśmy po Biegu powrócić do swoich środowisk i żyć w nich wiarą. Na mecie Biegu każdy otrzymał pamiątkowy medal, a w pakiecie startowym znalazły się m.in. jubileuszowe różańce, modlitewniki ucznia-misjonarza, obrazki z Jasnogórską Ikoną.

Reklama

Był czas na osobistą modlitwę w kościele, na uczestnictwo w Eucharystii czy zwiedzenie wnętrz Jarosławskiego Opactwa. Na spędzenie czasu z rodziną, co ma wielkie znaczenie dla rozwoju duchowości człowieka.

Również niektóre koncerty w czasie Jarmarku miały wymiar ewangelizacyjny – na czele z gwiazdą Jarmarku, którą w tym roku był zespół „niemaGotu”. Sobotni koncert zespołu zgromadził tak wielkie grono osób, jakiego Jarosławskie Opactwo nie widziało od dawna. Był to czas wielkiej radości, ale także uwielbiania Boga i dziękowania za Jego hojność.

Jarmark Benedyktyński zakończył się nieprzypadkowo 12 września. W tym dniu do Jarosławskiego Opactwa przybyły zaproszone osoby niepełnosprawne nie tylko z terenu archidiecezji przemyskiej. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą w kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława, biskupów. Dla uczestników została przygotowana skrócona trasa Biegu Jasnogórskiego, a każdy z nich został po jego ukończeniu nagrodzony pamiątkowym medalem. Potem była także okazja do zaprezentowania talentów – zarówno artystycznych, jak i rękodzielniczych.

Bogu niech będą dzięki za wszystkich ofiarnych wolontariuszy i pracowników Ośrodka, bez których organizacja tego dzieła nie byłaby możliwa, jak również wszystkim, którzy w trakcie Jarmarku i przez cały rok nawiedzają mury Jarosławskiego Opactwa Pobenedyktyńskiego, tworząc klimat tego miejsca.

Już dziś zapraszamy na VIII Jarmark Benedyktyński w drugi weekend 2018 r.

Tagi:
bieg

Wrocławski Bieg ,,Tropem Wilczym”

2018-03-05 07:44

Anna Buchar

Już po raz 6. we Wrocławiu odbył się Bieg ,,Tropem Wilczym”. 4 marca na Stadionie Olimpijskim blisko 800 osób przebiegło dla uczczenia czci pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. - To był słoneczny i lekko mroźny dzień. Idealny do biegania, tym bardziej, że w bardzo szczytnym celu.

Archiwum Pro-Run Wrocław

Zawodnicy mogli zapoznać się z inscenizacjami historycznymi, a niewątpliwą atrakcją było prowadzenie biegu przez jeźdźców na koniach – relacjonuje Jacek Urbanowicz, ze Stowarzyszenia Pro – Run Wrocław. Rywalizacja sportowa odbyła się na trzech dystansach 5 i 10 km oraz symbolicznym 1963 m. Najszybszym zawodnikiem na trasie 10 km okazał się Dariusz Jamro, który pokonał dystans w 35:34 min. Wśród kobiet najlepszą okazała się Agnieszka Osmolak - 30latka przebiegła trasę w 46:07 min. W biegu na 5 km zwyciężył Wit Grosicki, z czasem 17:37. Najlepszą wśród kobiet była Jagoda Petryna, która pokonała dystans w 20:22 min.

Zobacz zdjęcia: Wrocławski Bieg ,,Tropem Wilczym”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Zdrada Judasza

2012-11-19 12:00

Justyna Wołoszka
Edycja szczecińsko-kamieńska 13/2009

Tadeusz Poźniak
Judasz u arcykapłanów

Jedną z najbardziej haniebnych opowieści zapisanych w Biblii jest opowieść o Judaszu Iskariocie, który zdradził swego Mistrza. Był jednym z dwunastu Apostołów powołanych przez Jezusa, który pełnił we wspólnocie specjalną funkcję. Zgodnie z przekazem Ewangelii, powierzono mu pieczę nad wspólnymi finansami. Dopuszczał się sprzeniewierzeń, dlatego oburzył się, widząc czyn Marii z Betanii, która namaściła Jezusowi nogi drogocennym olejkiem nardowym i otarła je włosami: „«Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano” (J 12, 5-6). Po przybyciu Jezusa do Jerozolimy „udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam». A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać” (Mt 26, 14-16).
Los Judasza i suma trzydziestu srebrników przyjętych w zamian za zdradę posiada odniesienia starotestamentalne. Trzydzieści srebrników to ustanowione przez Prawo odszkodowanie za zabitego niewolnika: „Gdyby zaś wół zabódł niewolnika lub niewolnicę, jego właściciel winien wypłacić ich panu trzydzieści syklów srebrnych, wół zaś będzie ukamienowany” (Wj 21, 32). W Księdze Zachariasza pojawia się proroctwo, że taka kwota zostanie zapłacona za Mesjasza (Za 11, 12). Kiedy Judasz przyjął trzydzieści srebrników za życie Chrystusa, spełniło się starotestamentalne proroctwo.
Chociaż trudno współcześnie ustalić dokładną wartość trzydziestu srebrników, wiemy, że nie była to duża suma pieniędzy. W Nowym Testamencie nie mówi się jednoznacznie o monetach żydowskich. Żydzi wraz z utratą niezależności nie mieli prawa bić własnej monety. Od czasów Heroda posługiwano się oficjalnie rzymskim systemem monetarnym. Stosowano jednak nadal nazwy greckie i semickie. W czasach Pana Jezusa najpowszechniej używany był rzymski denar, który stanowił przeciętną dniówkę ówczesnego robotnika. Nie oznacza to, że robotnik zarabiał 365 denarów rocznie, ponieważ nie pracowano w dni szabatu i inne święta religijne. Denar miał taką samą wartość jak grecka drachma. Pieniądz ten był wybity ze srebra i nosił podobiznę głowy cesarza. Z tego powodu Żydzi nie mogli używać denarów do regulowania opłat za czynności religijne, dlatego je wymieniano. Ogólne określenie „srebrnik” obecnie uważa się za synonim sykla. Sykl był dawną jednostką wagi (14 g), która z czasem została przekształcona w żydowską jednostkę monetarną, wykonywaną ze srebra. Używając terminu sykl na określenie monety, dodawano zazwyczaj określenie: „ze srebra” - srebrnik. Jeden sykl odpowiadał zarobkowi za cztery dni pracy. Judasz otrzymał za wydanie Pana Jezusa prawdopodobnie trzydzieści srebrnych syklów z Tyru (zob. ilustracje) albo Antiochii. Suma ta równała się w przybliżeniu 120 denarom, co trudno uznać za fortunę. Dla porównania talent srebra był wart 10 tys. drachm lub 10 tys. denarów. Roczny dochód Heroda w ostatnim roku jego życia wynosił ok. 1000 talentów. W przypowieści o nielitościwym dłużniku (Mt 18, 23-24) czytamy o anulowanym przez króla długu wynoszącym niewyobrażalną sumę 10 tys. talentów, czyli tyle, ile wynosiły dziesięcioletnie dochody Heroda.
Wiadomość o skazaniu Jezusa dotarła do Judasza i wywarła na nim wstrząsające wrażenie. Srebrniki, które otrzymał za zdradę, stały się dla niego wyrzutem nie do zniesienia. Wrócił do świątyni, aby je oddać, jednak arcykapłani odmówili ich przyjęcia. Wyjaśnić należy, dlaczego faryzeusze wzbraniali się przed przyjęciem pieniędzy zwróconych przez Judasza. Prawo zabraniało składać w ofierze Bogu pieniądze uzyskane niegodziwie: „Nie zaniesiesz do domu Pana, Boga twego, zarobku nierządnicy, jak i «zapłaty dla psa», jako rzeczy ofiarowanej ślubem. Tak jednym, jak i drugim brzydzi się Pan, Bóg twój” (Pwt 23, 19). Faryzeusze uznali, że Judaszowe srebrniki należą do dochodów tego właśnie rodzaju i dlatego nie włożyli ich do skarbon świątynnych. W takim wypadku należało zwrócić pieniądze ofiarodawcy, a gdy ten się nie zjawiał, obrócić na jakiś dobry cel.
Judasz „rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi, oddalił się, potem poszedł i powiesił się” (Mt 27, 5). Za srebrniki zakupiono „pole garncarzowe” z przeznaczeniem na grzebanie cudzoziemców. Według późniejszej relacji Dziejów Apostolskich, Judasz „za pieniądze, niegodziwie zdobyte, nabył ziemię i spadłszy głową na dół, pękł na pół i wypłynęły wszystkie jego wnętrzności. Rozniosło się to wśród wszystkich mieszkańców Jerozolimy, tak że nazwano ową rolę w ich języku „Hakeldamach”, to znaczy: Pole Krwi” (Dz 1, 18-19). Obydwa opisy śmierci Judasza nawiązują do biblijnych opisów śmierci ludzi bezbożnych. Warto porównać te teksty z opisami śmierci Achitofela (2 Sm 17, 23) i Antiocha Epifanesa (2 Mch 9, 7-9).
Ciekawe objaśnienie dotyczące śmierci Judasza podaje Jakub de Voragine - dominikanin, arcybiskup Genui - w „Złotej legendzie”, którą spisał w latach 1263-73. „Później jednak żal go ogarnął i powiesił się na powrozie. Gdy zaś wisiał, ciało jego pękło przez pół i wylały się wszystkie wnętrzności jego. Nie wyzionął zaś ducha ustami, nie godziło się bowiem, aby usta, które dotknęły chwalebnej twarzy Chrystusa, zostały tak haniebnie splamione. Natomiast słuszne było, aby wnętrzności, które poczęły zdradę, pękły i wypadły i aby powróz zdusił krtań, z której wydobywał się głos zdrajcy. Ciało zaś Judasza zawisło w powietrzu, aby w ten sposób on, który obrażał aniołów w niebie, a ludzi na ziemi, odsunięty został od nieba i ziemi, a w powietrzu stał się towarzyszem diabłów”.
Warto odwołać się do św. Jana Chryzostoma, który zwraca uwagę na pewien istotny szczegół: „Zauważ natomiast, kiedy pojawiają się u niego wyrzuty. Gdy grzech został spełniony i doprowadzony do końca. Taki właśnie jest diabeł. Tym, którzy nie czuwają, nie pozwala, by widzieli zło, aby nie zmienił się ten, kto wpadł w jego sidła. Gdy zbrodnia została dokonana w całości, wtedy poczuł żal, a i wówczas bez skutku. Wszystko można by uznać: że się potępił, że rzucił srebrniki, że nie uszanował żydowskiego ludu. Lecz jest dziełem złośliwego szatana, nie do przebaczenia, to z kolei, że się powiesił. Oderwał go od żalu, by nie miał z tego żadnej korzyści; zgładził go najhaniebniejszą i jawną dla wszystkich śmiercią, kusząc go, by sam odebrał sobie życie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: 2 kwietnia – wieczorne czuwanie w 13. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

2018-03-22 20:11

CMJPII, lk / Warszawa (KAI)

„Nie lękajcie się!” – słowa wypowiedziane podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat papieża są hasłem 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II przypadającej w drugi dzień Wielkanocy. Tegoroczne wspomnienie będzie także początkiem obchodów 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Tomasz Lewandowski

2 kwietnia od godz. 21.00 Centrum Myśli Jana Pawła II będzie obecne na placu Piłsudskiego w Warszawie, aby towarzyszyć warszawiakom w tradycyjnym w tym dniu wieczornym czuwaniu. Wezmą w nim udział także kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Zgromadzonym na placu towarzyszyć będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

„Spotkamy się tego dnia, aby przywołać atmosferę sprzed 13 lat. Wtedy byliśmy razem w poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności za jej budowanie. Dziś wspólnie odwołujemy się do tamtych przeżyć. Chcemy też na nowo zrozumieć zobowiązania, które wówczas podjęliśmy” – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Po zmierzchu na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego, zostanie wyświetlona specjalna animacja z wizerunkiem Papieża. Zgromadzeni usłyszą także jego głos dzięki przygotowanym fragmentom z papieskich przemówień.

Centrum Myśli Jana Pawła II cytat ze słowami „Nie lękajcie się!” uczyniło hasłem obchodów 2 kwietnia nie przez przypadek. Tymi słowami instytucja przypomina jeden z filarów pontyfikatu swojego patrona – dawanie nadziei, która szczególnie mocno wybrzmiewa w Święta wielkanocne.

„2 kwietnia to dla nas nie tylko wspomnienie, ale także początek obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża” - wyjaśnia Michał Senk. - Słowami «Nie lękajcie się» Jan Paweł II otworzył swój pontyfikat i wielokrotnie do nich wracał. Właśnie ten aspekt nauczania Papieża chcemy przypominać podczas obchodów jubileuszu Jego wyboru w roku, w którym równolegle świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości - dodaje.

Dla Jana Pawła II wolność wspólnoty jest połączona z wolnością osoby. Jednym z największych zniewoleń człowieka może być lęk, który zamyka go w jego egoizmie i nie pozwala wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem. A to właśnie takie spotkanie jest jednym z fundamentów budowania solidarności - tłumaczą organizatorzy czuwania.

„W 100. rocznicę odzyskania niepodległości, Centrum Myśli Jana Pawła II przypomina, że wolność ma swój głębszy wymiar. I do tego głębokiego wymiaru wolności będziemy wracać przy okazji kolejnych wydarzeń związanych z rocznicą wyboru Wojtyły na papieża” – podsumowuje Michał Senk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem