Reklama

Ciechocinek

Nagroda dla Szembruka

2017-09-27 10:53

Anna Głos
Edycja toruńska 40/2017, str. 2

Anna Głos
Ks. kan. Flisikowski (pierwszy z prawej) z medalem Hereditas Saeculorum

Teatr Letni to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Ciechocinku. Nie bez powodu właśnie tam zainaugurowano 25. Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” i przyznano nagrody w konkursie województwa kujawsko-pomorskiego „Dziedzictwo wieków”.

Na uroczystość przybyło oprócz nagrodzonych, ich rodzin i przyjaciół, członków Kapituły konkursu, wielu gości, wśród nich Jerzy Janczarski dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiciele Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Sambor Gawiński, główny konserwator zabytków. Z interesującym, ilustrowanym slajdami wykładem o historii uzdrowiska Ciechocinek, warzelni soli i tężniach wystąpił dr inż. Waldemar Jerzy Affelt.

W tym roku medal Hereditas Saeculorum w kategorii prace konserwatorskie i restauratorskie otrzymał ks. kan. Kazimierz Flisikowski proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szembruku oraz współpracujący przy renowacjach kościoła: Katarzyna Wantuch-Jarkiewicz, Bartosz Sobolewski i Henryk Taczyński. Medal przyznano za wykonanie prac w kościele filialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gubinach. Kapituła doceniła, że prace zostały poprzedzone badaniami i starannie udokumentowane. Podkreślono osobiste zaangażowanie proboszcza oraz włączenie się parafian i ofiarodawców do prac na rzecz ratowania zabytku.

Reklama

Prawie 700-letni gotycki kościół w Gubinach, został w latach 2007-15 poddany gruntownemu remontowi, co uchroniło zabytek od zniszczenia. Przeprowadzono renowację ołtarza głównego, dwóch ołtarzy bocznych oraz ambony i konfesjonału. Konsekracji odrestaurowanej świątyni dokonał bp Andrzej Suski 13 września 2015 r. (por. Aleksandra Wojdyło, „Gdzie niebo spotyka się z ziemią”, „Głos z Torunia” nr 39/2015).

Ks. kan. Flisikowski skierował słowa podziękowania do wszystkich dzięki, którym udało się przeprowadzić renowację oraz Kapitule konkursowej za medal będący wyróżnieniem dla małej, liczącej zaledwie 1200 osób parafii szembruckiej. – Bóg zapłać za dobre serce, życzliwość i pomoc. Zawsze uważałem, że trzeba wszystko z siebie dać nie tylko pod względem duszpasterskim, ale także remontując obiekty zabytkowe – powiedział.

Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół jazzowy Dixie Team, po czym jej uczestnicy mieli okazję udać się na wycieczkę po Ciechocinku. Ks. kan. Kazimierzowi Flisikowskiemu i wszystkim parafianom z Szembruka dziękujemy za trud poniesiony dla ratowania świątyni w Gubinach oraz życzymy wytrwałości w dalszych pracach konserwatorskich.

Tagi:
wyróżnienie

Sukces świdnickiej katechetki

2018-06-20 08:09

Ks. Sławomir Marek
Edycja świdnicka 25/2018, str. III

Sekretariat konkursu
Nagrodę dr Małgorzacie Wawszczyk wręczył bp Jerzy Mazur SVD

W XVII edycji ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji” wzięły udział 273 szkoły podstawowe oraz gimnazja. Konkurs swym patronatem honorowym objęli: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, Anna Zalewska, minister Edukacji Narodowej, oraz bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W przeprowadzenie konkursu zaangażowało się 1 400 nauczycieli, katechetów i wychowawców, aktywizując 4 500 uczniów. W ramach kategorii charytatywnej zebrano 35 000 zł, które Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przekaże misjonarce świeckiej Małgorzacie Kiedrowskiej na remont i wyposażenie szkoły podstawowej w miejscowości Mann (Republika Środkowoafrykańska). Szkoła obecnie jest zdewastowana i wymaga kapitalnego remontu. W imieniu misjonarki czek odebrała jej mama, która odczytała list z podziękowaniami od dzieci z Mann.

Wśród laureatów konkursu znalazła się świdnicka katechetka dr Małgorzata Wawszczyk, na co dzień pracująca w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy. Jako zdobywczyni II miejsca została zaproszona do udziału w uroczystej Gali Laureatów, w której wzięli udział zwycięzcy konkursu w kategorii literackiej, plastycznej, muzycznej i charytatywnej oraz nauczyciele i katecheci, laureaci w kategorii scenariusz zajęć.

Podczas Mszy św. bp Jerzy Mazur SVD zachęcił uczestników do jeszcze gorliwszej pracy misyjnej, a do radości i zapału wezwał dzieci i młodzież. W homilii wyraził radość z tego, że tysiące młodych osób angażują się w misyjne dzieło Kościoła, ofiarowując misjonarzom swą modlitwę i wspierając dzieła na placówkach misyjnych. Zwrócił uwagę na niezwykłość tego miejsca, jakim jest Niepokalanów. Stąd wyruszył do dalekiej Japonii św. Maksymilian, by zdobyć ją dla Chrystusa. – Maksymilian chciał przyprowadzić do Boga cały świat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież zapewnił prezydenta Dudę o modlitwie za Polskę

2018-09-22 11:08

st (KAI) / Wilno

Przelatując nad terytorium Polski papież Franciszek zapełnił prezydenta Andrzeja Dudę o swej modlitwie za Polskę i jej mieszkańców.

Grzegorz Jakubowski/KPRP
Spotkanie Prezydenta RP z Ojcem Świętym na Wawelu (lipiec 2016 r.)

Oto tekst papieskiego telegramu w tłumaczeniu na język polski:

Jego ekscelencja Andrzej Duda

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

Warszawa

Przelatując nad terytorium Polski w drodze na Litwę, Łotwę i do Estonii zapewniam Pana o mej modlitwie za Pański kraj i jego mieszkańców, modląc się dla wszystkich o błogosławieństwo Wszechmocnego Boga pokoju i radości.

FRANCISCUS PP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Papież zza żelaznej kurtyny

2018-09-22 22:25

IPN

Komitet Pamięci Narodowej (NEB) i Instytut Pamięci Narodowej (IPN)
serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję
PAPIEŻ ZZA ŻELAZNEJ KURTYNY
WPŁYW PONTYFIKATU JANA PAWŁA II
NA PAŃSTWA I KOŚCIOŁY BLOKU SOWIECKIEGO

IPN

HONOROWY PATRONAT KONFERENCJI

Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński

Przewodniczący Parlamentu Węgier László Kövér

CZAS I MIEJSCE KONFERENCJI

9-10 października 2018 r. Polska, Kraków

Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (Aula Duża A)

12 października 2018 r. Węgry, Budapeszt

Parlament, Sala Konferencyjna Izby Wyższej

ZOBACZ PROGRAM KONFERENCJI
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem