Reklama

Bliżej świata

2017-10-04 10:21


Niedziela Ogólnopolska 41/2017, str. 5

Czas na Jamajkę

Strata przez niemiecką wielką koalicję – CDU/CSU – SPD w wyborach do niemieckiego Bundestagu w ciągu 4 lat aż 15 proc. wyborców to niezłe podsumowanie rządów kanclerz Angeli Merkel. Pragmatyzm kanclerz, przejawiający się m.in. w daleko idących kompromisach z socjaldemokratami, także w kwestiach światopoglądowych – wyraźne przesunięcie się chadecji na lewo – umożliwił kilkanaście lat jej rządów, ale wytworzył też lukę na scenie politycznej.

Wypełniła ją Alternatywa dla Niemiec (AfD). Ta eurosceptyczna i antyimigrancka partia przejęła ponad milion wyborców CDU/CSU. W Saksonii nawet pokonała chadecję i stała się najsilniejszą partią. Co prawda sojusz CDU/CSU Angeli Merkel wygrał wybory, ale z wynikiem najgorszym od 1949 r. Jeszcze w latach 90. dwie główne partie (CDU i SPD) razem zbierały 90 proc. poparcia w wyborach do Bundestagu. Teraz ledwo przekroczyły 50 proc. A zatem zwycięstwo nosi cechy porażki.

Także dlatego, że tym razem nie da się najpewniej odtworzyć wielkiej koalicji. Martin Schulz, szef SPD, z miejsca ogłosił, że w tę koalicję nie wejdzie. Powstanie zapewne mała koalicja CDU/CSU, liberałów z FDP i zielonych, nazywana jamajską lub Jamajką – nazwa nawiązuje do kolorów partii, które ją tworzą, a są one identyczne jak na fladze karaibskiego państwa. Angela Merkel będzie kanclerzem przez kolejne lata, ale niemieccy komentatorzy już wieszczą jej powolny początek końca i ostatnią kadencję.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

Kobiety do aut

Po raz pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej kobieta objęła wysokie stanowisko. Eman Al-Ghamidi jako wiceburmistrz Al-Chubaru – miasta leżącego na wschodzie Arabii – ma być częścią planu reform społeczno-gospodarczych króla Salmana. Nominacja nastąpiła dzień po królewskim dekrecie, na mocy którego od połowy przyszłego roku kobiety będą mogły – z pewnymi zastrzeżeniami – prowadzić samochód. Saudyjskie królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane.

jk

Szwajcaria pierwsza

USA nie są najbardziej konkurencyjnym pod względem gospodarki państwem świata. W rankingu ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) – opartego na danych z instytucji finansowych i ocenie potencjału wzrostu – Stany wyprzedziła Szwajcaria. Kolejne miejsca zajęły: Singapur, Holandia i Niemcy. Ranking stanowi barometr dla inwestorów.

wd

Atak huraganów

Miliardy dolarów strat i tysiące zniszczonych domów – to dane ze wstępnych szacunków zaprezentowane po przejściu przez Karaiby niedawnych huraganów. Straty mają wynosić nawet 85 mld dolarów, przy czym największe dotknęły Puerto Rico – terytorium nieinkorporowane USA (mieszkańcy są obywatelami Stanów). Wyspa ekonomicznie znajduje się na skraju upadku. Znacząca większość jej terenu jest pozbawiona prądu oraz bieżącej wody. Doprowadzenie wodociągów i prądu do stanu używalności może potrwać nawet kilka miesięcy.

wd

Na wyjeździe

Tunezja jest gospodarzem rozmów pokojowych między skłóconymi i pragnącymi przejąć kontrolę nad Libią frakcjami. Rozmowy nadzoruje wysłannik ONZ Ghassan Salamé. O kontrolę nad zniszczonym krajem walczą wojska Fayeza al-Sarraja, premiera rządu jedności z nadania ONZ, i siły zbuntowanego generała Khalifa Haftara. Wojna domowa rozpoczęła się po upadku reżimu Muammara Kaddafiego w 2011 r. Według oceny Salamé, rozmowy są obiecujące, można mieć nadzieję, że w połowie przyszłego roku uda się zorganizować w Libii wybory parlamentarne i prezydenckie.

wd

Nierówno w Brazylii

To wydaje się niemożliwe, a jednak... Sześciu najbogatszych Brazylijczyków ma łącznie tyle samo majątku, co połowa brazylijskiej populacji razem – wynika z raportu Oxfam. Poniżej poziomu ubóstwa żyje ponad 16 mln ludzi (z ok. 210 mln), ich liczba ta stale się powiększa.

jk

Rosja łamie prawo

To będzie kolejne złamanie prawa międzynarodowego. Rosja chce zbudować metalowy płot oddzielający Krym od Ukrainy. Ma on mieć ok. 50 km i biec lądem oraz wzdłuż płytkich zatok Morza Azowskiego, oddzielających część zaanektowanego przez Rosję półwyspu od Ukrainy. W wielu miejscach można je przejść pieszo, choć po kolana w błocie. Obecnie tędy chadzają przemytnicy. Z jawnej części projektu rosyjskiego budżetu na przyszły rok zniknęły wydatki na „humanitarną pomoc oddzielnym terenom” – tak ukryto w nim finansowanie Donbasu. Fundusze skierowano na Krym. Rosja koniecznie chce sfinansować wodociąg na półwyspie, odciętym od wiosny od dostaw wody płynącej kanałami ze zbiornika na Dnieprze. Trwa budowa mostu łączącego Krym z lądową częścią Rosji, który stał się symbolem korupcji.

wd

Kongres 60 milionów – Globalny Zjazd Polonii już w sierpniu!

2018-08-20 09:19

W dniach 30-31 sierpnia, w G2A Arena – Centrum Wystawienniczo Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce odbędzie się kolejna edycja Kongresu 60mln czyli Globalny Zjazd Polonii.


Ideą leżącą u podstaw Kongresu jest integracja środowisk polskich i polonijnych oraz zdefiniowanie aktualnego statusu i charakteru współpracy między polskimi ośrodkami biznesowymi, naukowymi i kulturalnymi w Polsce oraz za granicą. Nazwa Kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków. Obchody przypadającej na 2018 r. setnej rocznicy odzyskania niepodległości stanowią doskonałą okazję do spotkania w gronie polonijnym i podjęcia dyskusji na temat aktualnego miejsca Polski na świecie i naszej pozycji w relacjach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich gospodarczego wymiaru.

Pierwsze dwie edycje kongresu miały miejsce w dniach 9-10 lutego 2018 r. w Miami na Florydzie oraz 21 Lipca 2018 roku w Buffalo w stanie Nowy Jork. Obydwa wydarzenia okazały się sukcesem, gromadząc blisko 400 gości z 11 krajów. Wśród uczestników Kongresu znaleźli się m.in. Nowojorski Senator Tim Kennedy, Republikański Kongresmen Brian Higgins, Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, Pełnomocnik Rządu ds. dialogu międzynarodowego Senator Anna Maria Anders, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Tadeusz Kościński, znana amerykańska dziennikarka Rita Cosby, Konsul generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski,, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, Członek Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Daniel Kawczyński były pracownik Departamentu Stanu USA Thaddeus Kontek oraz siedemdziesięciu innych mówców z dziedziny biznesu, polityki oraz życia społecznego środowisk Polonijnych. W ramach Kongresów odbyło się kilkanaście paneli dyskusyjnych. Dotyczyły one między innymi roli miast i regionów w budowaniu pomostów polsko-polonijnej współpracy gospodarczej, roli promowania rodzimej kultury, sztuki i sportu, budowy politycznej siły Polonii w Stanach Zjednoczonych i na świecie, ekspansji polskich i zagranicznych przedsiębiorstw, potencjału usług turystycznych i medycznych w Polsce oraz polskiego funduszu inwestycyjnego na Wall Street i opcji inwestycyjnych w Polsce.

Przed nami kolejna odsłona wydarzenia, która odbędzie się w G2A Arena w Jasionce, koło Rzeszowa.

„To szczególna edycja Kongresu 60 Milionów, ponieważ tym razem gromadzimy środowiska polonijne w Polsce.

Tym bardziej cieszę się, że kongres odbędzie się w G2A Arena – biznesowym sercu regionu, ponieważ dzięki temu mamy okazję zaprezentować Podkarpacie, a przede wszystkim jest możliwość pokazania jak Polska, a konkretnie nasz region zmienił się na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat” – mówi Kamil Szymański, Prezes Zarządu

CWK Operator, spółki zarządzającej G2A Arena.

Program najbliższej edycji wydarzenia został tak zaprojektowany, aby podczas dwóch dni w sposób interdyscyplinarny porozmawiać o Polonii, a wzajemne doświadczenia i osiągnięcia były inspiracją dla wszystkich zgromadzonych.

Zakres tematyczny najbliższej odsłony Kongresu 60 Milionów obejmie takie zagadnienia jak:

• etyka w relacjach biznesowych,

• Polska na tle krajów starej Europy,

• budowanie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej,

• międzynarodowe doświadczenie młodych Polaków, rozwijająca się nowoczesna Polska - co mogą sobie zaoferować?,

• marketing i promocja regionu,

• sport, jako katalizator najlepszych cech narodowych,

• Polska innowacja jako produkt eksportowy - działania rządu wspierające Polaków (fundusze dla przedsiębiorców),

• nowe Trójmorze i program Polska 3.0 współpraca transgraniczna, transfer wiedzy i innowacji

• bezpieczeństwo Polski i Polaków,

• MARKA POLSKA - współpraca międzynarodowa polskich przedsiębiorców - budowanie dobrych praktyk,

• rola Kościoła w budowaniu wspólnoty wśród Polonii na wszystkich kontynentach,

• współpraca regionów, rola placówek dyplomatycznych i organizacji w budowaniu partnerstwa miast i regionów

• jak zjednoczyć 60mln - inicjatywy łączące Polaków - media i organizacje polonijne.

Agenda najbliższego Kongresu 60 Milionów to nie tylko 15 paneli dyskusyjnych, w których głos zabierze ponad 70 przedstawicieli świata kultury, biznesu i polityki. W programie znajduje się również 7 wystąpień w formule power chat, liczne wydarzenia towarzyszące jak również oficjalna Gala i Polonijny Turniej w Golfa.

Na szczególną uwagę zasługuje, zaplanowany na 29. sierpnia, pokaz wybranych fragmentów międzynarodowej produkcji „DYWIZJON 303”, oraz making off filmu, który swą premierę będzie miał na stulecie lotnictwa polskiego i stulecie brytyjskiego Royal Air Force. Wyjątkowe spotkanie z Gośćmi Specjalnymi poprowadzi Ambasador filmu Angelika Jarosławska.

Kolejnym niecodziennym elementem programu aktualnej odsłony Kongresu 60 Milionów będzie panel: „Zrodzeni do Szabli. Polska szabla i polski bagnet oraz stojące za nimi wartości – historia, tradycja, kultura i honor”. W panelu weźmie udział Paweł Deląg – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny , reżyser i producent.

W ramach panelu odbędzie się wystawa oryginalnej polskiej szabli i bagnetu z kolekcji Janusza Jarosławskiego, eksperta broni białej. Dodatkową atrakcją będzie krótka walka szablą i bagnetem w wykonaniu Janusza Sieniawskiego i jego synów (są oni jedynymi osobami posiadającymi wiedzę i władającymi dawną bronią wedle niezwykłej polskiej tradycji).

Więcej informacji na temat kongresu oraz możliwość rejestracji można znaleźć na stronie www.60mln.pl

„Cieszy mnie bardzo, że z każdym tygodniem przybywają kolejni uczestnicy i partnerzy Kongresu, którzy chcą, aby 60 milionów Polaków z całego świata wspierało się i współpracowało. Przy obecnym rozwoju technologii odległości i miejsce zamieszkania za granicą nie są przeszkodą w sprawnej komunikacji i wspólnym poszukiwaniu możliwości współdziałania” – dodaje Zbigniew Klonowski, Członek Komitetu Organizacyjnego.

Szczegóły na:

Zobacz także: www.60mln.pl

Bilety na wydarzenie do nabycia na

Zobacz także: www.ebilet.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Irlandia: katolicy liczą, że papież da impuls do odnowy Kościoła

2018-08-20 17:23

vaticannews.va / Dublin (KAI)

W sobotę Franciszek na dwa dni udaje się do Irlandii. Zastanie tam Kościół w poważnym kryzysie, który wynika w głównej mierze z zaniechania ewangelizacji i „ukulturowienia” wiary.

WIKIPEDIA

Dla większości Irlandczyków papieska wizyta będzie jedynie wielkim wydarzeniem publicznym. Niewielka mniejszość katolików, którym zależy na sprawach wiary, ma jednak nadzieję, że Franciszek da impuls do odnowy Kościoła – uważa o. Bartłomiej Parys. Jako werbista został on posłany na misję właśnie do Irlandii. Z ojczyzny misjonarzy stała się ona bowiem krajem misyjnym.

Symptomy kryzysu są bardzo poważne. W ciągu ostatnich 20 lat opustoszały kościoły. Brakuje też powołań. W ostatnich dwóch referendach katolicy świeccy opowiedzieli się przeciwko katolickiej wizji człowieka. Zagłosowali za małżeństwami jednopłciowymi i aborcją. Jak mówi o. Parys, przyczyn kryzysu jest wiele.

„Myślę, że ten kryzys był wielotorowy. Z jednej strony wiązał się on z tym, że Kościół w Irlandii, która odradzała się na początku XX wieku, stworzył całą strukturę socjalną, czyli szkoły, szpitale… W ten sposób otrzymał pewne przywileje, miał autorytet moralny – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Parys. – Później, po ujawnieniu skandali autorytet ten został nadszarpnięty. Ponadto dokonała się kolonizacja kulturowa Irlandii przez kulturę laicką, którą przyjęto jako wyzwolenie ze starego systemu. Przestrzegał już przed tym młodych Jan Paweł II w 1979 r. Mówił im, że taki proces nadejdzie. A Kościół podjął za mało wysiłku ewangelizacyjnego. Masowość praktyk religijnych mogła trochę oszukiwać. Nałożył się na to proces pewnego «ukulturowienia» wiary, czyli zanikła wewnętrzna struktura wymagań wiary, wynikających z relacji z Chrystusem, a pozostały zewnętrzne formy, związane z obrzędami”.

Zdaniem polskiego misjonarza trwałą spuścizną chrześcijaństwa w Irlandii jest szczególna wrażliwość na drugiego człowieka. Prawdopodobnie jest to też jedna z dróg ponownej ewangelizacji tego kraju, pod warunkiem, że będzie to związane z wiarą i żywą relacją z osobą Jezusa Chrystusa – zastrzega o. Parys. Z tego też względu obecność Papieża Franciszka, który od samego początku swego pontyfikatu kładzie nacisk na potrzebę chrześcijańskiej bliskości, może się okazać bardzo skuteczna, choć będzie to obecność bardzo krótka.

Papież przybędzie do Irlandii już w najbliższą sobotę na zakończenie Światowego Spotkania Rodzin. Na zielonej wyspie pozostanie zaledwie 36 godzin. Z irlandzkimi katolikami spotka się dwukrotnie: w dublińskiej prokatedrze i sanktuarium maryjnym w Knock.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem