Reklama

Od oceanu do oceanu - 1%

Bliżej świata

2017-10-04 10:21


Niedziela Ogólnopolska 41/2017, str. 5

Czas na Jamajkę

Strata przez niemiecką wielką koalicję – CDU/CSU – SPD w wyborach do niemieckiego Bundestagu w ciągu 4 lat aż 15 proc. wyborców to niezłe podsumowanie rządów kanclerz Angeli Merkel. Pragmatyzm kanclerz, przejawiający się m.in. w daleko idących kompromisach z socjaldemokratami, także w kwestiach światopoglądowych – wyraźne przesunięcie się chadecji na lewo – umożliwił kilkanaście lat jej rządów, ale wytworzył też lukę na scenie politycznej.

Wypełniła ją Alternatywa dla Niemiec (AfD). Ta eurosceptyczna i antyimigrancka partia przejęła ponad milion wyborców CDU/CSU. W Saksonii nawet pokonała chadecję i stała się najsilniejszą partią. Co prawda sojusz CDU/CSU Angeli Merkel wygrał wybory, ale z wynikiem najgorszym od 1949 r. Jeszcze w latach 90. dwie główne partie (CDU i SPD) razem zbierały 90 proc. poparcia w wyborach do Bundestagu. Teraz ledwo przekroczyły 50 proc. A zatem zwycięstwo nosi cechy porażki.

Także dlatego, że tym razem nie da się najpewniej odtworzyć wielkiej koalicji. Martin Schulz, szef SPD, z miejsca ogłosił, że w tę koalicję nie wejdzie. Powstanie zapewne mała koalicja CDU/CSU, liberałów z FDP i zielonych, nazywana jamajską lub Jamajką – nazwa nawiązuje do kolorów partii, które ją tworzą, a są one identyczne jak na fladze karaibskiego państwa. Angela Merkel będzie kanclerzem przez kolejne lata, ale niemieccy komentatorzy już wieszczą jej powolny początek końca i ostatnią kadencję.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

Kobiety do aut

Po raz pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej kobieta objęła wysokie stanowisko. Eman Al-Ghamidi jako wiceburmistrz Al-Chubaru – miasta leżącego na wschodzie Arabii – ma być częścią planu reform społeczno-gospodarczych króla Salmana. Nominacja nastąpiła dzień po królewskim dekrecie, na mocy którego od połowy przyszłego roku kobiety będą mogły – z pewnymi zastrzeżeniami – prowadzić samochód. Saudyjskie królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane.

jk

Szwajcaria pierwsza

USA nie są najbardziej konkurencyjnym pod względem gospodarki państwem świata. W rankingu ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) – opartego na danych z instytucji finansowych i ocenie potencjału wzrostu – Stany wyprzedziła Szwajcaria. Kolejne miejsca zajęły: Singapur, Holandia i Niemcy. Ranking stanowi barometr dla inwestorów.

wd

Atak huraganów

Miliardy dolarów strat i tysiące zniszczonych domów – to dane ze wstępnych szacunków zaprezentowane po przejściu przez Karaiby niedawnych huraganów. Straty mają wynosić nawet 85 mld dolarów, przy czym największe dotknęły Puerto Rico – terytorium nieinkorporowane USA (mieszkańcy są obywatelami Stanów). Wyspa ekonomicznie znajduje się na skraju upadku. Znacząca większość jej terenu jest pozbawiona prądu oraz bieżącej wody. Doprowadzenie wodociągów i prądu do stanu używalności może potrwać nawet kilka miesięcy.

wd

Na wyjeździe

Tunezja jest gospodarzem rozmów pokojowych między skłóconymi i pragnącymi przejąć kontrolę nad Libią frakcjami. Rozmowy nadzoruje wysłannik ONZ Ghassan Salamé. O kontrolę nad zniszczonym krajem walczą wojska Fayeza al-Sarraja, premiera rządu jedności z nadania ONZ, i siły zbuntowanego generała Khalifa Haftara. Wojna domowa rozpoczęła się po upadku reżimu Muammara Kaddafiego w 2011 r. Według oceny Salamé, rozmowy są obiecujące, można mieć nadzieję, że w połowie przyszłego roku uda się zorganizować w Libii wybory parlamentarne i prezydenckie.

wd

Nierówno w Brazylii

To wydaje się niemożliwe, a jednak... Sześciu najbogatszych Brazylijczyków ma łącznie tyle samo majątku, co połowa brazylijskiej populacji razem – wynika z raportu Oxfam. Poniżej poziomu ubóstwa żyje ponad 16 mln ludzi (z ok. 210 mln), ich liczba ta stale się powiększa.

jk

Rosja łamie prawo

To będzie kolejne złamanie prawa międzynarodowego. Rosja chce zbudować metalowy płot oddzielający Krym od Ukrainy. Ma on mieć ok. 50 km i biec lądem oraz wzdłuż płytkich zatok Morza Azowskiego, oddzielających część zaanektowanego przez Rosję półwyspu od Ukrainy. W wielu miejscach można je przejść pieszo, choć po kolana w błocie. Obecnie tędy chadzają przemytnicy. Z jawnej części projektu rosyjskiego budżetu na przyszły rok zniknęły wydatki na „humanitarną pomoc oddzielnym terenom” – tak ukryto w nim finansowanie Donbasu. Fundusze skierowano na Krym. Rosja koniecznie chce sfinansować wodociąg na półwyspie, odciętym od wiosny od dostaw wody płynącej kanałami ze zbiornika na Dnieprze. Trwa budowa mostu łączącego Krym z lądową częścią Rosji, który stał się symbolem korupcji.

wd

Kandydaci do kapłaństwa odzwierciedlają nasze społeczeństwo

2018-04-20 17:57

Rozmawiał Dawid Gospodarek / Warszawa (KAI)

Kandydaci do kapłaństwa w sensie psychologicznym i socjologicznym odzwierciedlają nasze społeczeństwo i Kościół w Polsce - mówi KAI ks. Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. W wywiadzie mówi m.in. o spadku powołań, profilu kandydatów do kapłaństwa oraz o formacji seminaryjnej. 22 kwietnia, w Niedzielę Dobrego Pasterza, obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

B.M. Sztajner/Niedziela

Dawid Gospodarek (KAI): Mówi się często o kryzysie powołań. Czy rzeczywiście da się dostrzec niepokojący spadek?

Ks. Wojciech Wójtowicz: Nie używałbym tu słowa „kryzys”, ale właśnie „spadek”. Porównajmy na przykład pielgrzymki seminariów na Jasną Górę. W 1999 roku była pierwsza taka pielgrzymka i uczestniczyło w niej dokładnie dwa razy tyle alumnów, co podczas tegorocznej, która odbyła się w minionym tygodniu. Wtedy w seminariach było prawie 7 tysięcy kleryków, dzisiaj nieco ponad 3 tysiące.

- Dlaczego więc nie mówić o „kryzysie”?

- – Słowo „kryzys” wydaje mi się niezbyt adekwatne, dlatego że poza pewnymi oczywistymi problemami wewnątrzkościelnymi, problemami z religijnością młodzieży, mamy do czynienia również z czynnikiem socjologicznym – ostatnich latach demografia załamała się bardzo mocno. Spadek i doświadczenie braku w niektórych diecezjach czy wspólnotach zakonnych są dość mocno odczuwalne. Przyczyny są jednak wieloaspektowe. W perspektywie ogólnopolskiej „kryzys” wydaje się zbyt dużą kategorią.

- Jacy mężczyźni pukają dziś do seminaryjnych furt?

- – Mężczyźni tacy, jakie jest dzisiejsze społeczeństwo, dzisiejszy świat. Czyli bardzo różni – z nadziejami i pragnieniami takimi, jakie występują w świecie i Kościele. Motywowani ewangelicznie, ale też z bagażem trudności, trosk i problemów charakterystycznych dla współczesnego świata. W sensie psychologicznym i socjologicznym odzwierciedlają oni nasze społeczeństwo i Kościół w Polsce.

- Można wskazać na jakieś cechy wspólne?

- – Gdyby poszukać wspólnego mianownika, można zauważyć, że duża część z kandydatów do kapłaństwa odbywała formację w różnych wspólnotach kościelnych. W większości polskich diecezji to wspólnoty, ruchy czy stowarzyszenia apostolskie są miejscami, w których rodzą się nowe powołania kapłańskie.

- Czy dzisiejsi kandydaci różnią się czymś od tych z poprzednich pokoleń?

- – Osobiście uważam, że są to mężczyźni być może nawet piękniejsi w sferze motywacji niż dawniej. Dzisiaj kandydaci zdają sobie sprawę, że idą do świata, który jest bardzo często wrogo nastawiony do Ewangelii, kontestacyjny. Mimo świadomości, że misja kapłańska, apostolska, którą wybierają, nie jest łatwa - oni przychodzą.

- Wspomniał Ksiądz o trudnościach, z którymi przychodzą kandydaci. Może Ksiądz podać jakieś przykłady?

- – One są często wyniesione po prostu z życia rodzinnego. Znamy kondycję polskiej rodziny, która jest często bardzo poraniona. Jeśli klerycy wychowywali się w rodzinach niepełnych, w rodzinach targanych różnymi trudnymi życiowymi doświadczeniami, niosą to w sobie – w postaci trudnej do określenia własnej tożsamości osobowościowej, w postaci lęków, napięć. W końcu noszą też te wszystkie symptomy typowe dla współczesnego młodego pokolenia, takie jak oddziaływanie mediów, bardzo duża i bardzo aktywna obecność w przestrzeni świata wirtualnego – czasem młodzi potrafią być bardziej w świecie wirtualnym niż realnym.

- Jak naprzeciw tym problemom wychodzą formatorzy seminaryjni?

- – Jeśli chodzi o tego typu kwestie, mamy do czynienia z całą paletą formacyjną. Trzeba pamiętać, że seminarium zawsze oferuje na początku drogi formację ludzką, bo dużo problemów, z którymi młodzi przychodzą, dotyczy właśnie tej ludzkiej sfery. Dlatego oprócz kierownictwa duchownego i pracy z ojcem duchownym, w wielu seminariach, jeśli jest taka potrzeba, zapewniona jest możliwość pracy psychologicznej. Ale coraz częściej seminaria otwierają się na różnego rodzaju formy warsztatowe.

- A jak to jest w seminarium, któremu Ksiądz szefuje?

- – U nas dobrze przyjęły się właśnie takie warsztaty. Na roku propedeutycznym są warsztaty rozwoju osobowościowego, komunikacji interpersonalnej, także warsztaty relacji z kobietami czy budowania własnej tożsamości męskiej. Paleta takich propozycji rozwoju psychopedagogicznego jest naprawdę bardzo duża, w różnych formach występuje także w wielu innych polskich seminariach.
***
Ks. dr Wojciech Wójtowicz – rektor Wyższego Seminarium Duchownego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Delegat KEP ds. Powołań: w dar powołania wpisana jest Miłość Boga

2018-04-20 21:21

mag / Warszawa (KAI)

W dar powołania wpisana jest Miłość Boga – podkreślił w rozmowie z KAI Delegat KEP ds. Powołań bp Marek Solarczyk. W czwartą Niedzielę Wielkanocną zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza w Kościele obchodzony jest 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce otwiera tydzień modlitw w intencji osób poświęconych Bogu oraz o nowe powołania do szczególnej służby w Kościele. Tym razem będzie przebiegał pod hasłem „Napełnieni Duchem Świętym”.

BP KEP
Bp Marek Solarczyk

- Jako ludzie ochrzczeni jesteśmy zaproszeni by nieustannie żyć darami Ducha Świętego, który otwiera nas na Boga i na Jego plan zbawienia zarówno wobec nas, jak i całego Kościoła. Tylko bowiem pozwalając się Mu prowadzić człowiek może odkryć swoje powołanie, a wiec dar miłości Boga dla niego, a poprzez niego także dla innych – zwrócił uwagę bp Solarczyk.

Nawiązując do papieskiego orędzia na 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania zatytułowanego "Słuchać, rozeznawać, żyć powołaniem Pana”, biskup podkreślił, że ważną przestrzenią pogłębiania relacji z Bogiem jest modlitwa. Jest ona słuchaniem Pana w Jego Słowie wypowiedzianym na kartach Pisma Świętego, jak i odczytywaniem tego, co mówi Chrystus poprzez doświadczenia codziennego życia - zaznaczył bp Solarczyk.

Podkreślił, że powołanie zawsze jest tajemnicą inicjatywy Boga. – Tym, co my możemy zrobić pomagając młodym, którzy stają przed wyborem drogi życia, to sami żyć w pełni swoim powołaniem, być wyrazistymi oraz wspierać ich swoją modlitwą i obecnością – powiedział Delegat KEP ds. Powołań.

Zwrócił uwagę, że młodzi zawsze szukali wzorów. – Jeśli my im tego nie damy, znajdą wówczas inne, które niekoniecznie pomogą im w pełni się rozwinąć w sferze ludzkiej i duchowej. - Tylko sami żyjąc w jedności z Bogiem będziemy świadkami, że powołanie to dar Jego miłości – stwierdził bp Solarczyk.

Przyznał, że droga powołania nie zawsze jest łatwa i przyjemna, ale człowiek w każdej sytuacji otrzymuje niezbędne wsparcie ze strony Boga. Zapewnił też, że młodzi odpowiadając na Boże zaproszenie nie są pozostawieni sami sobie, bo Bóg, który ich powołuje, nieustannie im towarzyszy.

Bp Solarczyk zwrócił uwagę, że w tym roku Niedziela Dobrego Pasterza wpisuje się również w inicjatywę ‘Sztafety Młodych’, która polega na tym, że w ramach przygotowań do zbliżającego się synodu każdego dnia inna wspólnota młodzieżowa modli się za zbliżające się obrady i osoby które wezmą w nich udział.

Z okazji 55. Światowego Dnia Modlitw o Powołania Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań przygotowała specjalne materiały duszpasterskie w formie teczki, która trafiły do wszystkich parafii w kraju. Zawierają one min. konspekty katechez, komentarze, rozważania do nabożeństw, oraz świadectwa tych którzy idą drogą powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem