Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Deribie Mekanene

W służbie dla dobra i piękna

2017-10-18 14:08

Aleksandra Wojdyło
Edycja toruńska 43/2017, str. 4

Aleksandra Wojdyło
Adam Bujak (piąty z lewej) z uczestnikami uroczystości

Od 1996 r. kapituła ogólnopolskiej nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba przyznaje to wyróżnienie osobom, które w swoim życiu, działalności społecznej i twórczości reprezentują wartości chrześcijańskie i humanistyczne. Patron nagrody, wybitny kapłan diecezji chełmińskiej, swoją duszpasterską drogę rozpoczynał w 1952 r. w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu i to miasto o nim pamięta, m.in. poprzez nadawane wyróżnienia równie wybitnym, jak on osobom. W tym roku nagrodę przyznano Adamowi Bujakowi

Kapituła w składzie: Robert Malinowski, prezydent Grudziądza, ks. kan. Dariusz Kunicki, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Grudziądzu, Wioletta Pacuszka, dyrektor Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Jadwiga Drozdowska, starszy kustosz tegoż muzeum, Wojciech Cetkowski, przewodniczący kapituły, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, i Marian Sołobodowski, członek zarządu KIK w Grudziądzu, jednogłośnie przyznała nagrodę Adamowi Bujakowi za krzewienie wartości chrześcijańskich, patriotycznych i narodowych w kulturze polskiej, za twórczość oraz życie bliskie Bogu i człowiekowi. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 23 września.

Talent i skromność

Adam Bujak, artysta fotografik, to autor ponad 150 albumów, plakatów i kalendarzy. Fotograf kard. Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in.: nagrody Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Totus 2003, złotego medalu Jana Pawła II, srebrnego medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, ale przede wszystkim jest kawalerem Orderu Orła Białego, Orderu św. Marii Magdaleny, Orderu Wielkiego św. Zygmunta.

W laudacji prezes grudziądzkiego KIK Wojciech Cetkowski przypomniał zasługi laureata. Podkreślano talent, skromność i osobowość, które potrafią otworzyć przed jego obiektywem miejsca niedostępne dla zwykłych ludzi. Nie można być dobrym fotografem, nie będąc jednocześnie przyjacielem ludzi, co jest widoczne w twórczości Adama Bujaka. – Bóg towarzyszy mi w każdej sekundzie życia – mówi Adam Bujak. Prace artysty prezentowane są w kraju i za granicą, wystawiane w znamienitych muzeach. Stałe wystawy można oglądać w Domu Jana Pawła II w Wadowicach i Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Dokumentując z wielkim oddaniem od 1963 r. życie bp. Karola Wojtyły, a następnie papieża Jana Pawła II, towarzyszył mu w czasie najważniejszych wydarzeń religijnych, jak również w chwilach samotnej modlitwy i prywatnej zadumy, w doniosłych i niezapomnianych chwilach, jak wizyta w Grobie Chrystusa w Jerozolimie, pielgrzymki do ojczyzny, ostatnie dni życia i chwile pożegnania. Jest autorem fotografii utrwalających dla przyszłych pokoleń wydarzenia ważne dla życia Kościoła oraz cenne miejsca dla tradycji w kraju i poza jego granicami. Współpracuje z licznymi polskimi, niemieckimi, amerykańskimi wydawnictwami. W sposób szczególny zasłużył się dla kultury katolickiej.

Reklama

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, wręczając nagrodę Adamowi Bujakowi, podkreślił, że twórczość artysty to nie tylko fotografia, lecz także pewna opowieść, w której odnajdujemy emocje i odczuwamy przekazywany obiektywem nastrój.

Laureat w słowach refleksji wspominał unikatowe chwile spotkań i współpracy ze św. Janem Pawłem II. Wspomniał także o najnowszym albumie „Aleppo”. – Przez ostatnie dziesięć dni byłem w Syrii, żeby uwiecznić tragedię mieszkańców tamtejszych miast. Fotografowałem wiele zniszczonych zabytków, kościołów, meczetów, muzeów oraz ludzi, którzy próbują ułożyć sobie życie na nowo – mówił.

Zawierzony Matce

W grudziądzkiej bazylice pw. św. Mikołaja 24 września w intencji laureata została odprawiona Msza św., którą sprawował ks. inf. Tadeusz Nowicki. Proboszcz parafii ks. kan. Dariusz Kunicki, podkreślając zasługi Adama Bujaka, zwrócił uwagę, że jest to służba dla dobra i piękna. Liturgię uświetnił chór parafialny Kolegiata pod kierunkiem Marka Mateckiego. Na koniec Matce Bożej Łaskawej, patronce Grudziądza, zawierzono Adama Bujaka, jego rodzinę oraz dalszą twórczość artystyczną.

Wydarzenie zakończyło 32. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Grudziądzu, którego organizatorami byli: Klub Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu, Zarząd Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Grudziądzu oraz Grudziądzkie Centrum Caritas.

Tagi:
nagroda

Abp Głódź laureatem wyróżnienia „Człowiek Pojednania i Pokoju”

2018-06-16 22:00

kkk / Gdańsk (KAI)

Dziś w Łęgowie k. Gdańska odbyła się doroczną uroczystość wręczenia wyróżnienia „Człowiek Pojednania i Pokoju”. W uznaniu zasług dla dialogu między religiami i wyznaniami chrześcijańskimi Kapituła wybrała na tegorocznego laureata arcybiskupa gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia.

Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Uroczystość rozpoczęła się od okolicznościowej akademii w parafialnej hali sportowej, w trakcie której odbyło się wręczenie statuetki laureatowi. Dzieci ze scholi wręczyły też Medal Świętej Oliwii Gołąbeczki Pokoju biskupowi Edwardowi Janiakowi z Kalisza, który wygłosił laudację laureata.

- Za swoją postawę i działalność ksiądz arcybiskup otrzymał już wiele odznaczeń, wyróżnień i tytułów. Dzisiaj otrzymuje wyróżnienie: „Człowiek Pojednania i Pokoju 2018”. To uhonorowanie jest docenieniem nieprzemijających osiągnięć na rzecz budowania przestrzeni porozumienia, przebaczenia, szacunku, zdrowej pamięci i pokoju. Z całego serca gratulujemy! – powiedział biskup kaliski.

Akademię zakończył koncert Cappelli Gedanensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, po którym odsłonięto portret metropolity gdańskiego w pobliskim Domu Pojednania oraz granitową płytę z nazwiskiem arcybiskupa Głódzia na Drodze Pojednania.

Dotychczasowi laureaci wybrani przez kapitułę to: Adam Daniel Rotfeld i Johannes Goedeke (2012-2013), Chiara Anguissola d’Altoè i Giuseppe Petochi (2014), Jerzy Buzek (2015), Krzysztof Zanussi (2016) i Jakub Błaszczykowski (2017).

Wyróżnienie „Człowiek Pojednania i Pokoju” wpisuje się w codzienną modlitwę zanoszoną w sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Łęgowie. Tytuł ten nadawany jest osobie, która wyróżnia się w działaniach łączących różne środowiska i cieszy się szacunkiem ponad podziałami oraz kieruje się szlachetnymi zasadami ogólnie akceptowanymi przez chrześcijan, Żydów i muzułmanów.

Wyróżnienie „Człowiek Pojednania i Pokoju” ma charakter ponadlokalny, co oznacza, że decyzje Kapituły mają na celu uhonorowanie osób działających nie tylko na Pomorzu, ale także wnoszących istotny wkład w pojednanie w skali kraju i w wymiarze międzynarodowym. Oznacza to też, że laureaci wyróżnienia mogą reprezentować też różne narodowości.

Zaprojektowanie i wykonanie statuetki „Człowieka Pokoju i Pojednania” zostało w 2013 roku powierzone Wawrzyńcowi Sampowi, wybitnemu artyście z Gdańska. W statuetce umieszczony został motyw drzewka oliwnego, który ma wydźwięk uniwersalny i nawiązuje do ekumenicznych spotkań w Asyżu zainicjowanych przez św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Sophia Loren: kiedy widzisz i słuchasz Franciszka, masz chęć wierzyć

2018-06-16 16:56

ts / Rzym (KAI)

Dzięki papieżowi Franciszkowi gwiazda włoskiego filmu 83-letnia Sophia Loren czuje się znowu mocniejsza w wierze. „Obecny papież bardzo pomaga ludziom w ich wierze”, powiedziała aktorka w wywiadzie dla katolickiego czasopisma „Famiglia Cristiana”.

wikipedia.org

Loren przyznała, że praktykuje wiarę „trochę na własny sposób”. W niedzielę ogląda zawsze w telewizji modlitwę Anioł Pański z papieżem. Podkreśliła, że jego bezpośredni sposób bycia oraz wypowiedzi dają poczucie bezpieczeństwa. „Kiedy go zobaczyłeś i posłuchałeś, masz naprawdę chęć żyć i wierzyć, wierzyć, wierzyć”, podkreśliła Loren.

Jednocześnie znana włoska aktorka wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją w jej kraju, a zwłaszcza ludźmi, którzy nie są w stanie się przebić. „Nie, nie jestem optymistką, to wszystko napełnia strachem”, wyznała Loren dodając, że pozostaje tylko modlitwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Korea Płd.: modlitewna nowenna o pokój i pojednanie

2018-06-18 20:36

vaticannews.va / Seul (KAI)

W Korei Południowej trwa specjalna nowenna modlitewna o pokój i pojednanie na Półwyspie Koreańskim. Zorganizował ją tamtejszy episkopat podkreślając, że trwający dialog polityczny potrzebuje modlitewnego wsparcia.

East News/AP Photo/Ahn Young-joon

Zachodzące zmiany Koreańczycy wciąż przyjmują z pewną nieśmiałością, jakby nie dowierzając, że pojednanie między obu Koreami może stać się faktem. „Ziarno porozumienia i pokoju zostało zasiane, pierwsze mury obalono trzeba mieć nadzieję na wspólną pokojową przyszłość” – podkreśla bp Lazzaro You Heung-sik.

Ordynariusz Daejeon zauważa, że pierwszą oznaką nowej wiosny w relacjach między Północą a Południem był start sportowców zwaśnionych krajów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, a następnie szczyt w Singapurze i spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong-unem.

- 25 czerwca 1950 r. w Korei wybuchła wojna. Do ubiegłego roku Półwysep Koreański był najbardziej niebezpiecznym miejscem na świecie. Ostatnie inicjatywy były sianiem ziaren pokoju na tej ziemi i dały początek nowej erze – mówi Radiu Watykańskiemu bp You Heung-sik. – Ufam, że Korea Północna nie wycofa się z dialogu, byłoby to jak zbudowanie mostu, który następnie się rozpadł. Trzeba kontynuować dialog! Przez ponad 65 lat obie Korea żyły w klimacie nienawiści, podziałów, zazdrości. Teraz trzeba naprawdę otworzyć serca, umysły i nasze dusze na przebaczenie i pojednanie. Trzeba wspólnie zatroszczyć się o wzajemne braterstwo, szczerze i pełni ufności iść dalej tą drogą.

21 czerwca w Daegu odbędzie się konferencja poświęcona przyszłości Półwyspu Koreańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem