Reklama

Niedziela Świdnicka

Pozytywnie zagrali po raz trzynasty

Niedziela świdnicka 45/2017, str. 1

[ TEMATY ]

muzyka

przegląd

Krzysztof Zaremba

Oprawa muzyczna Mszy św. na rozpoczęcie Przeglądu

Oprawa muzyczna Mszy św. na rozpoczęcie Przeglądu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 21 października 2017 r. odbył się już po raz trzynasty Wałbrzyski Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”. Soliści, zespoły wokalno-instrumentalne, chóry i schole z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego zaprezentowali się w hali widowiskowo-sportowej Aqua Zdrój w Wałbrzychu, mieszczącej się przy ulicy Ratuszowej 6 w dzielnicy Biały Kamień. Hasłem tegorocznego „Pozytywnego Grania” brzmiało: „Jan Paweł II – Misjonarz Pokoju”. Głównym organizatorem przeglądu było Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II” z Wałbrzycha, które wsparli: Aqua Zdrój Centrum Aktywnego Wypoczynku w Wałbrzychu, Urząd Miasta Wałbrzycha, Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Patronat honorowy nad imprezą objęli ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec oraz prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Przegląd poprzedziła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. inf. Józefa Strugarka. W kazaniu Ksiądz Infułat nawiązał do roli muzyki i śpiewu w życiu religijnym człowieka. Na początku przywołał słowa zapisane w Księdze Psalmów: „A ja chcę wielbić na harfie Twoją wierność, mój Boże! Będę Ci grał na cytrze, Święty Izraela! Rozradują się moje wargi, gdy będę Ci śpiewał i dusza moja, którą odkupiłeś” (fragm. Ps 71) oraz „Pieśnią chcę chwalić imię Boga i dziękczynieniem Go wysławiać” (fragm. Ps 69). – Wszyscy, którzy dziś tu przybyliśmy, pragniemy wielbić Pana Boga muzyką i śpiewem. To są rzeczy bardzo piękne, dlatego że dotykają ducha, chciałoby się powiedzieć nawet – wieczności. Muzyka jest wytworem naszego rozumu zapisanym na pięciolinii. Dzięki instrumentom muzycznym zapis ten zamieniany jest w różne tony i w końcu cieszy słuchacza swoim pięknem. Muzyka to jest mowa dźwięków, które uporządkowane tworzą przepiękne melodie uskrzydlające ludzką wyobraźnię, dające ukojenie i uspokojenie. W Piśmie Świętym jest również mowa o królu Saulu, którego uspokajała muzyka w wykonaniu Dawida.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dalej kaznodzieja kontynuował: – Muzyka ubogacona ludzkim głosem otulonym piękną melodią staje się śpiewem. Dzisiaj wy, śpiewem i muzyką, chcecie wielbić Pana Boga, pokazać, że Go kochacie i przekazać innym, co kryje się w waszych sercach. Muzyka towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Świadczą o tym na przykład wykopaliska archeologiczne, gdzie odnajdywane są instrumenty muzyczne towarzyszące człowiekowi od tysięcy lat. W sposób szczególny mówi nam o tym jednak najstarsza, najpiękniejsza i najważniejsza księga – Pismo Święte. Cytowane wcześniej psalmy są zarówno modlitwą, jak i śpiewem kierowanym do Boga w różnych sytuacjach życiowych. To one posłużyły Kościołowi, by nimi modlić się i śpiewać na chwałę Bogu w czasie liturgii.

Ksiądz Infułat kierował dalej słowa do uczestników „Pozytywnego Grania”: – Za chwilę będziemy słuchać przygotowane przez was pieśni i piosenki religijne i nimi uwielbiać Pana Boga, by oddać Mu hołd i cześć, a także śpiewając, zachęcić innych, by poszli w wasze ślady. Życzę wam tego, bo rzeczywiście pieśni i piosenki religijne mogą dzisiaj porwać niejednego człowieka na wyżyny ducha. Ten przegląd nosi znamienną nazwę – „Pozytywne Granie”. Gdyby zadać pytanie, dlaczego się tak nazywa, to odpowiedź sama się nasuwa: bo mogłoby być negatywne. I tak jest w rzeczywistości, często zdarza się, że śpiew i muzyka niosą za sobą ogromny, negatywny ładunek. Muzyka i śpiewanie mogą być zatem złe, niszczące i odzierające człowieka z radości i pięknych przeżyć. Jednakże dziś nasze granie będzie pozytywne, bo chrześcijańska muzyka i śpiew uskrzydlają człowieka i pomagają mu przejść największe trudności w życiu. Wy chcecie śpiewać i grać tak, by z tego miejsca wyjść radosnymi i wnieść w swoje życie nadzieję i szczęście. Wszyscy pragniemy, by to śpiewanie jeszcze bardziej przybliżyło nas wszystkich do Pana Boga i do ludzi. Pozytywne granie, pozytywny śpiew to nuty, pieśni i utwory nadziei podnoszące nas na wyżyny radości. I jest to piękne, kiedy jeden człowiek do drugiego się uśmiecha i okazuje wzajemną życzliwość, a na ich twarzy widać radość ze spotkania z Panem Bogiem, który zawsze ma dla nas otwarte serce. Śpiew i muzyka mogą nam pomóc w otwarciu się na Boga i drugiego człowieka. Chwalmy więc Pana Boga pieśnią i muzyką i dziękujmy Mu za to, że jesteśmy tu razem, grajmy i śpiewajmy. Nie wstydźcie się śpiewać i pląsać, bo to idzie wszystko na chwałę Bożą – zakończył kazanie ks. inf. Józef Strugarek.

Reklama

Po zakończeniu Eucharystii, scenę w hali Aqua Zdroju przejęli wykonawcy, którzy zaprezentowali po dwa utwory muzyczne. Prezentacji przysłuchiwała się Rada Artystyczna w składzie: Sylwia Wywrot, Violetta Mrozińska i Zbigniew Szałko. Zadaniem Rady było udzielenie wskazówek artystycznych, muzycznych dla dalszego rozwoju zespołu oraz wyłonienie zwycięzców w poszczególnych kategoriach – I, II i III miejsce. Występy były przeplatane różnymi ciekawymi konkursami, których ogłoszenie wyników nastąpiło pod koniec imprezy. Każdy z wykonawców po występie otrzymał dyplom uczestnictwa w XIII Wałbrzyskim Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie” oraz nagrodę. Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie” ma głównie na celu ujawnianie muzycznych uzdolnień dzieci i młodzieży oraz aktywizowanie i zachęcanie ich do uczestniczenia w festiwalach, przeglądach twórczości artystycznej, wystawach i warsztatach, a którzy poprzez swój śpiew i muzykę chcą przekazać innym pozytywne wartości, radość i nadzieję płynącą z wartości chrześcijańskich. Celem organizacji Przeglądu jest także integrowanie dzieci i młodzieży wokół zainteresowań artystycznych.

Klasyfikacja w kategorii szkół podstawowych:

1. Schola „Hermon” z parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach

Reklama

2. Schola „Zrodzeni w Panu” z parafii pw. Świętej Rodziny w Wałbrzychu, 3. Schola z parafii pw. Józefa Oblubieńca w Starych Bogaczowicach.

Klasyfikacja w kategorii szkół ponadpodstawowych i dorośli:

1. „Hills”– Zespół Szkół nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu,

2. Schola dziecięco-młodzieżowa „Gaudete” z parafii pw. Świętej Trójcy w Jedlinie-Zdroju,

3. Roksana Nawrocka, Nikola Garbacz, Marta Świątek z parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach.

Nagrody specjalne:

– bp. Ignacego Deca dla Diakonii Muzycznej „Emaus” z parafii pw. Świętej Trójcy w Boguszowie-Gorcach,

– prezydenta miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja dla Krzysztofa Kota,

– sekretarza stanu w MON, posła na Sejm RP Michała Dworczyka dla PSP nr 15 w Wałbrzychu,

– radnego sejmiku dolnośląskiego Piotra Sosińskiego dla Śpiewających Aniołków z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu,

– wicewojewody dolnośląskiego, Kamila Krzysztofa Zielińskiego dla scholi „Vincentes” z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu.

2017-10-31 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzycznie o drodze męczeństwa

[ TEMATY ]

muzyka

Karol Porwich/Niedziela

Przyzwyczailiśmy się już, że o wielkich, godnych upamiętnienia postaciach pisze się artykuły, publikuje na ich temat broszury, książki; ich życiu i działalności poświęca się często całe monografie. Powstają filmy biograficzne, artyści umieszczają ich wizerunki na obrazach i grafikach. Zapominamy przy tym, że artystyczną formą opowieści o człowieku może być także... muzyka.

Jednym z dzieł muzycznych, które traktuje o życiu pięknej, choć nieco zapomnianej postaci, jest powstały niedawno utwór „6665. Martyris via” na klawesyn autorstwa Marka Kunickiego. Kompozycja ta została zainspirowana świadectwem wiary, życia i śmierci męczennika II wojny światowej, sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki, oblata.

CZYTAJ DALEJ

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję