Reklama

Jest dla wszystkich

2018-01-11 07:12

Maria Bocheńska
Edycja małopolska 2/2018, str. VI

Maria Bocheńska
Jeden z projektów witraża „Bóg Ojciec – Stań się”

Blisko 500 dzieł! W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można obejrzeć najobszerniejszą wystawę monograficzną przybliżającą twórczość Stanisława Wyspiańskiego; malarza, rysownika, grafika i designera, dramaturga, poety, scenografa i reformatora teatru

Totrzeba, to należy zobaczyć i przeżyć. Podczas prezentacji wystawy „Wyspiański” przedstawicielom mediów dyr. MNK dr Andrzej Betlej mówił: – Na tę wystawę czekaliśmy. To ekspozycja bardzo trudna w realizacji. Jak bowiem można przedstawić tak wielką, tak różnorodną postać, której twórczości tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ogarnąć?

Koncepcja

Realizacji bardzo wymagającego zadania podjęły się kuratorki Danuta Godyń i Magdalena Laskowska oraz autor aranżacji Bartosz Haduch. – Wystawa jest podzielona na siedem przestrzeni, prezentowanych w siedmiu salach – koncepcję ekspozycji, która będzie prezentowana do 20 stycznia 2019 r., przedstawiła dziennikarzom Magdalena Laskowska. Poinformowała, że na wystawie znajdują się zarówno obrazy olejne, pastele, rysunki, przedmioty rzemiosła artystycznego i książki, które Wyspiański napisał. Poszczególnym salom patronują cytaty z twórczości autora „Wesela”: „U mnie w domu”, „Polybarwność kościoła Franciszkanów. Dekoracja malarska”, „Polybarwność kościoła Franciszkanów. Witraże”, „Teatr narodu”, „Nie Paryż, tylko Kraków”, „Ars – Apollo”.

Na wystawie można zobaczyć m.in. słynne pastele – portrety śpiących dzieci artysty i „Macierzyństwo”. Są projekty polichromii i witraży, w tym trzy wersje projektów witraża „Bóg Ojciec – Stań się” z kościoła Franciszkanów, wykonane farbami olejnymi, pastelami i ołówkiem. Są też projekty kostiumów do inscenizacji „Bolesława Śmiałego” i projekty do wydań dramatów Wyspiańskiego. Są listy, książki… W holu na parterze Gmachu Głównego jest prezentowany powstały wg projektu twórcy witraż „Apollo, czyli system słoneczny Kopernika”. To efekt wielomiesięcznej pracy Piotra Ostrowskiego i jego współpracowników.

Reklama

Różnorodna oferta

Organizatorzy ekspozycji są przekonani, że „Wyspiański jest dla wszystkich”, stąd też propozycja bardzo różnych cyklów przybliżających twórczość artysty. Jak poinformował Filip Skowron, prezentacji towarzyszy bogaty program edukacyjny i podkreślił: – Liczymy na to, iż każdy znajdzie coś dla siebie! Dorośli mogą więc zainteresować się wykładami przybliżającymi postać i twórczość mistrza spod Wawelu. Planowane są spotkania w przestrzeni wystawy, warsztaty dla dorosłych, w trakcie których będzie można zapoznać się z różnego rodzaju technikami stosowanymi przez Wyspiańskiego. Jest oferta skierowana do osób niepełnosprawnych, do uczniów, nauczycieli, wychowawców.

Warto zainteresować się otwartym w Krakowie szlakiem Stanisława Wyspiańskiego. Filip Skowron informuje: – Korzystając z pomocy Urzędu Miasta Krakowa, wydaliśmy mapę tego szlaku, jest ona dostępna we wszystkich oddziałach naszego muzeum i we wszystkich punktach informacyjnych miasta, a przygotowana w trzech językach; polskim, angielskim i niemieckim. Ponadto dzięki aplikacji na komórki będzie można samodzielnie zwiedzać Kraków, patrząc na niego oczyma Stanisława Wyspiańskiego. Zainteresowanych zapraszamy do udziału w spacerach tematycznych po Krakowie i wycieczkach naokoło miasta.

Jest oferta dla osób, które z różnych powodów nie mogą osobiście obejrzeć wystawy. Filip Skowron: – To program skierowany do mieszkańców domów pomocy społecznej, do osób przebywających w szpitalach czy w hospicjach. Skoro oni nie mogą przyjść do muzeum, to my przyjdziemy do nich z serią spotkań, warsztatów. Liczymy, że uda się zaproponować i zrealizować wirtualne zwiedzanie wystawy.

Uzupełnienie

Przy okazji poznawania, odkrywania historii życia i twórczości „Czwartego wieszcza”, warto obejrzeć drugą wystawę (poświęconą jego ojcu) „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz”, stanowiącą uzupełnienie tej w Gmachu Głównym. Ekspozycję przygotowaną w Domu Józefa Mehoffera (przy ul. Krupniczej 26) można zwiedzać do 30 lipca br. Kuratorka Beata Studziżba-Kubalska wyjaśnia:

– Wystawa jest szkicem portretu Franciszka Wyspiańskiego jako artysty i jako człowieka. Prezentujemy pewien wybór jego rzeźb, są też zdjęcia rzeźb plenerowych.

Jak podkreślił dyrektor MNK Andrzej Betlej, wystawa została zrealizowana w ramach programu „Niepodległa” i stanowi drugi element tryptyku. – Po „Dziedzictwie” prezentujemy wystawę przybliżającą Wyspiańskiego, a trzecią część będzie stanowić ekspozycja poświęcona niepodległości – informuje dyr. Betlej.

15 stycznia będziemy obchodzić 149. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego! Może już teraz warto obejrzeć wystawy?

Tagi:
wystawa

Wystawa o kardynale Hlondzie

2018-07-17 13:10

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 29/2018, str. IV

W bazylice strzegomskiej 29 czerwca przed uroczystą Sumą odpustową odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”. Swój urząd zwierzchnika polskiego Kościoła ten wielki kościelny hierarcha sprawował w latach 1926-48. Ekspozycja mu poświęcona została przygotowana przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej – dr. Andrzeja Drogonia i Łukasza Kobielę

Ryszard Wyszyński

Do Strzegomia wystawa dotarła wprost z Niemiec, gdzie jako pierwsi w tym kraju obejrzeli ją członkowie wspólnoty katolickiej w Essen z okazji obchodzonej w tym roku 90. rocznicy wizyty kard. Augusta Hlonda w tym niemieckim mieście, co było wielkim religijnym i patriotycznym przeżyciem dla ówczesnej wielotysięcznej polskiej społeczności, zamieszkałej w kraju naszego zachodniego sąsiada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odkryli 16 nowych chorób

2018-07-17 08:56

azr (KAI) / Rzym

16 nowych rzadkich chorób odkryli w 2017 r. badacze watykańskiego Szpitala Dziecięcego Bambino Gesù w Rzymie. Na co dzień w tej placówce pracuje ponad 700 naukowców, a pod opiekę szpitala trafiło w 2017 r. ponad 13,2 tys. młodych pacjentów z rzadkimi schorzeniami.

jarmoluk/pixabay.com

Podczas dorocznej konferencji prasowej, prezentującej bilans działalności watykańskiej placówki medycznej, zaprezentowano wyniki prac personelu naukowego i medycznego szpitala Bambino Gesù w roku 2017 r. Jedne z najbardziej imponujących danych, to te, dotyczące osiągnięć naukowych placówki. W ubiegłym roku, kadra badawcza placówki, licząca ponad 700 naukowców, odkryła 16 nowych rzadkich chorób, co pozwoliło zdiagnozować ponad połowę pacjentów, zgłoszonych z nierozpoznanymi dotąd schorzeniami. Pracownicy naukowi mogą się też poszczycić 663 publikacjami naukowymi o łącznej wartości punktowej 2700 IF (punkty tzw. Impact Factor). Z kolei personel medyczny przyjął w 2017 r. aż 13 203 młodych pacjentów z rzadkimi schorzeniami.

W minionym roku watykański szpital przyjął ponad 84 tys. młodych pacjentów z wielu stron świata, a dla najbliższych rodzin ponad 3,5 tys. hospitalizowanych dzieci zorganizował ponad 89,5 tys. noclegów na terenie szpitala na czas leczenia. Personel szpitala przeprowadził ponad 2 mln zabiegów ambulatoryjnych a także blisko 29,8 tys. operacji. Wdrożono też projekt "Nascita OPBG", zapewniający opiekę przed- i okołoporodową matkom, których ciąża zagrożona jest przedwczesnym rozwiązaniem, a dziecko narażone jest na śmierć.

Jako jedyny w Europie, szpital Bambino Gesù jest w stanie przeprowadzić każdego rodzaju przeszczep u dziecka. W 2017 r. przeprowadzono ich w tej placówce 321.

Placówka pediatryczna założona w 1869 r. z inicjatywy zamożnej rzymskiej hrabiny Arabelli Salviati. W 1924 r. szpital ofiarowano papieżowi Piusowi XII i odtąd stał się on placówką watykańską. Obecnie personel Szpitala Dziecięcego Bambino Gesù liczy ponad 3,3 tys. osób. Współpracuje z nim także 116 stowarzyszeń wolontariackich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Bydgoszcz: Monstrancja Fatimska podczas pielgrzymki na Jasną Górę

2018-07-17 21:22

jm / Bydgoszcz (KAI)

Akademicka grupa „Przezroczysta” przy parafii MB Królowej Męczenników w Bydgoszczy zaprasza do wspólnej modlitwy podczas Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w towarzystwie Monstrancji Fatimskiej „Niewiasta Eucharystii”, która wyruszy z pątnikami na szlak.

Aleksandra Wojdyło

Monstrancja - a w niej przede wszystkim Eucharystyczny Pan Jezus - staje się dla pielgrzymów wielkim darem w przygotowaniu do peregrynacji kopii cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, której wizytę przeżywać będziemy w parafiach diecezji bydgoskiej od września. - Chcemy adorować Pana Jezusa poprzez Jego Matkę Maryję i od Tej, która jest „Pełna Łaski”, uczyć się wymawiać nasze codzienne „fiat” - powiedział ks. Piotr Wachowski.

Kapłan dodał, że adoracja Najświętszego Sakramentu podczas pielgrzymki staje się na dziś najważniejszą intencją dla diecezji. - Chcemy modlić się za młodzież w cieniu zbliżającego się synodu biskupów na temat ich wiary i rozeznania powołania, by wyraźnie odczytywała swoją życiową misję i odpowiadała na nią ochoczo - jednym słowem: by nie zabrakło naszej diecezji kapłanów i sióstr zakonnych. Tego roku intensywnej modlitwy o powołania nie możemy zmarnować i jest to zadanie każdego z nas - dodał.

Pierwsza Adoracja będzie miała miejsce podczas wieczoru uwielbienia „Pełna łaski” w Bazylice kolegiackiej św. Piotra i Pawła w Kruszwicy 22 lipca o godz. 20.

Monstrancje powstała w renomowanej pracowni Drapikowski Studio. Przedstawia Maryję - Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum, w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce, w którym umieszczany jest Najświętszy Sakrament. Niepokalane Serce Maryi to Dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. Symboliczną wartość monstrancji podkreśla 12 fragmentów meteorytu, rozmieszczonych w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem