Reklama

Z prasy zagranicznej

2018-08-21 12:26


Niedziela Ogólnopolska 34/2018, str. 39

Dlaczego Amerykanie nie chodzą na modlitwy do świątyń?

Tydzień temu pisaliśmy na tej stronie o pobożnych Amerykanach. Dziś krótko o Amerykanach niepobożnych, tzn. tych, którzy do kościoła, synagogi czy meczetu (USA to społeczeństwo wielokulturowe i multireligijne) nie chodzą w ogóle albo zaglądają tam bardzo rzadko. Jakie są powody tego, że część mieszkańców Stanów Zjednoczonych omija świątynie szerokim łukiem?

Amerykanie i na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź. Otóż „wierzący niepraktykujący” najczęściej motywują swoje postawy znanym i u nas argumentem, że modlić się można wszędzie. Podają jeszcze wiele innych pospolitych przyczyn tzw. religijności bezobjawowej. Według badania z 2014 r., co trzeci Amerykanin rzadko albo w ogóle nie chodzi do świątyni na nabożeństwa.

Pew Research Center

Reklama

Media społecznościowe to nie tylko strata czasu

Wszyscy koptyjscy mnisi i mniszki mają miesiąc na zlikwidowanie wszelkiej aktywności w mediach społecznościowych, w szczególności na Facebooku i Twitterze. Zdaniem koptyjskiego papieża Tawadrosa II i innych duchowych przywódców koptyjskich, aktywność mnichów w mediach społecznościowych jest nie tylko stratą czasu, ale i zagrożeniem dla życia mniszego. Mnisi mają więc wycofać się z obecności w Internecie. Ci, którzy nie podporządkują się zarządzeniu, będą podlegać karom kanonicznym.

Zakaz aktywności w sieci jest tylko jedną z 12 nowych reguł wprowadzonych w Kościele koptyjskim w celu odnowienia życia monastycznego. Ostatnim symptomem jego erozji było zabójstwo biskupa Epifaniusza, opata klasztoru św. Makariusza w Wadi al-Natrun. Biskupa znaleziono w kałuży krwi 29 lipca br. Morderstwa dokonał prawdopodobnie ktoś, kto pozostawał w kontakcie z klasztorem. Policja aresztowała już dwóch podejrzanych.

W związku z tym smutnym wydarzeniem wprowadzono jeszcze inne obostrzenia. Przez rok do klasztorów nie będzie przyjęć, a przez trzy lata – święceń kapłańskich mnichów. Ma zostać ustalony również limit przyjęć do klasztorów. Surowsze będą także reguły odwiedzania klasztorów przez pielgrzymów i turystów.

abouna.org

„Pływająca” cerkiew

Do 31 sierpnia br. potrwa misja „pływającej” cerkwi, która w miesiącach letnich dociera do odciętych przez większość roku skupisk ludzkich na dalekiej rosyjskiej Syberii.

Cerkiew, która znajduje się na statku przemierzającym obecnie rzekę Ob, nosi wezwanie św. Andrzeja Apostoła. Na pokładzie są nie tylko duchowni (jest ich 30), ale również lekarze, nauczyciele i pracownicy socjalni. To już 20. rejs „pływającej” cerkwi. W trakcie wszystkich duchowni udzielili 140 tys. sakramentów chrztu św., a lekarze prawie 100 tys. porad medycznych.

Udzielanie Komunii św. tylko w czasie obecności kapłana

Bp Robert Francis Vasa, ordynariusz jednej z kalifornijskich diecezji w Santa Rosa, zakazał udzielania Komunii św. podczas nieobecności kapłana. W kilkunastu parafiach i instytucjach jego diecezji od pewnego czasu przyjął się zwyczaj, że świeccy szafarze udzielali w dni powszednie, a czasem i w niedziele Komunii św. gdy nie było na miejscu kapłana. Zakaz zaczął obowiązywać w całej diecezji 1 sierpnia br.

Biskup powołał się na instrukcję Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2004 r., która podkreśla, że zgoda biskupa na takie ceremonie powinna mieć charakter nadzwyczajny. Jednocześnie bp Vasa zezwolił na roznoszenie Komunii św. przez nadzwyczajnych szafarzy do chorych.

Catholic Herald

Bogate niedawno państwo na naszych oczach się rozpada

– Wenezuela znajduje się na skraju totalnej zapaści ekonomicznej. Kryzys przybiera niespotykane rozmiary, a ludzie nie widzą dla siebie żadnej nadziei na przyszłość – mówi Paolo Beccegato, który z ramienia włoskiej Caritas odpowiada za działania pomocowe w Wenezueli. Wskazuje on, że dyktatorskie rządy prezydenta Nicolása Maduro doprowadziły do totalnego wyniszczenia tego kraju. – Kryzys w Wenezueli destabilizuje sytuację w całym regionie. Tylko do Kolumbii uciekło co najmniej 800 tys. Wenezuelczyków – mówi Beccegato i podkreśla, że wspólnota międzynarodowa zamyka oczy na to, co się dzieje w Wenezueli.

– Po 5 latach nieustannej recesji inflacja osiągnęła 40 tys. proc., na rynku jest o połowę mniej najpotrzebniejszych produktów, a siła nabywcza pieniądza z każdym dniem maleje, wzrasta za to absolutne ubóstwo – mówi Radiu Watykańskiemu Paolo Beccegato. – Jesteśmy świadkami ogromnego kryzysu humanitarnego nie tylko w samej Wenezueli, ale i w całym regionie. Największym wyzwaniem jest rosnący wskaźnik niedożywienia szczególnie wśród dzieci. Brakuje nawet wody pitnej. Ogromny niepokój budzi też brak lekarstw i odpowiedniej pomocy medycznej. Niestety, na sile przybierają epidemie dyfterytu, odry i malarii. Odnotowano nawet przypadki polio. Mówimy więc nie tylko o kryzysie humanitarnym, ale i sanitarnym.

Biskupi Wenezueli wystosowali apel do prezydenta Maduro, w którym wzywają go do przestrzegania praw człowieka oraz położenia kresu trwającym represjom i do zaprzestania arbitralnych sądów. Odnoszą się tym samym do działań podjętych przez prezydenta po rzekomym zamachu na jego życie. Obserwatorzy podkreślają, że był on sfingowany i stanowił jedynie wymówkę do jeszcze większego zaostrzenia represji przeciwko opozycji.pr

Vatican News

Reklama

Nigeria: zamordowano 120 chrześcijan – media milczą

2019-03-19 13:33

ts (KAI) / Wiedeń

Od lutego w Nigerii zamordowano ponad 120 chrześcijan, ostatnio 52 w miniony poniedziałek. Informując o tym katolicki portal internetowy kath.net dziwi się, że ta wiadomość nie znalazła się w serwisach żadnej agencji informacyjnej, nie było żadnej wiadomości telewizyjnej. Milczą o tym także przedstawiciele Kościoła, nie tylko katolickiego.

Wiesław Ochotny
„Jezus, chcąc zdobyć człowieka, oddał wszystko, co miał: pozbawił się bóstwa i poświęcił się aż do śmierci krzyżowej”

Agencja cytuje doniesienia „Christian Post”, według której bilans ostatniego ataku na chrześcijan, to nie tylko 52 zamordowanych, ale także kilkadziesiąt osób ciężko rannych i zniszczone 143 domy w wioskach Inkirimi, Dogonnoma i Ungwan Gora. Dzień wcześniej we wsi Ungwan Barde w regionie Kajuru zamordowano 17 chrześcijan. Pod koniec lutego podczas ataku w Maro zamordowano 38 chrześcijan i spalono kościół.

Nigeria jest obecnie na 12 miejscu wśród krajów świata, najbardziej prześladujących chrześcijan. Według chrześcijańskiej organizacji wspierającej i monitorującej prześladowanych chrześcijan „Open Doors” w 2018 roku muzułmańscy bojownicy zamordowali w tym kraju tysiące wyznawców Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: 39. Pielgrzymka Obrońców Życia

2019-03-23 13:25

mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

Jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu „Zatrzymaj Aborcję”, realne przestrzeganie konstytucyjnych praw rodziców wobec ofensywy ideologii gender w polskich szkołach i żądań ruchu LGBT oraz promowanie naprotechnologii w miejsce in vitro - to główne tezy apelu uczestników 39. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę.

Mazur/episkopat.pl
Jasna Góra

- Wobec narastającego w świecie i w ojczyźnie zagrożenia dla wartości ludzkiego życia, prosimy dla wszystkich sumień o Bożą moc, by dojrzewało w nich poczucie odpowiedzialności za każde życie poczęte pod sercem matki – modlił się podczas Mszy św. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W kazaniu mówił o odpowiedzialności każdego z nas za kolejne pokolenia i przypominał, że „przyszłość świata idzie przez rodzinę”. Zauważył, że wbrew zapowiedziom Unia Europejska stała się strukturą o charakterze totalnym. - Wbrew deklaracjom przyjmowanym naiwnie kiedyś przez część środowisk zatroskanych o prawa człowieka, rządzący nią ideolodzy mają za nic prawa państw członkowskich do suwerennego stanowienia w kwestiach moralnych – stwierdził metropolita częstochowski.

Przeczytaj także: Apel organizacji pro-life o uchwalenie projektu Zatrzymaj Aborcję

Przypomniał, że przed referendum akcesyjnym wszystkie siły polityczne agitowały za oddawaniem głosu na „tak” przekonując, że Unia Europejska nie będzie narzucała Polsce norm w zakresie ochrony życia ludzkiego.

- Dziś wiemy, że są to słowa bez pokrycia a obrona życia ludzkiego jest dzisiaj ośmieszana i ignorowana – diagnozował duchowny. Wskazał na raport przegłosowany przez Parlament Europejski, w którym jest zapis o konieczności zagwarantowania kobietom łatwego dostępu do środków antykoncepcyjnych i bezpiecznej aborcji, bezwarunkowego dostępu do wspomaganego zapłodnienia bez względu na stan cywilny i orientacje seksualną.

Abp Depo nawoływał do odpowiedzialności i dalekowzroczności, których nauczycielami są św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński.

Podczas Eucharystii złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

- Nie możemy być obojętni na ataki na życie i rodzinę, które wciąż podejmowane są w naszej Ojczyźnie – przypomina dr Paweł Wosicki. Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) mówi o konieczności nowej strategii obrony życia.

Zdaniem Wosickiego taktyka przyjęta przez rządzących, że „tych tematów” - tzn. na przykład inicjatywy Zatrzymaj Aborcję - nie poruszamy, żeby nie drażnić społeczeństwa i strony przeciwnej, zupełnie nie zdała egzaminu. „Widać, że zostało to wykorzystane i potraktowane jako słabość i atak na wartości życia i rodziny, został podjęty z tym większa mocą i teraz trzeba się bardzo mocno temu przeciwstawić” 0 stwierdził prezes PFROŻ.

Pielgrzymka tradycyjnie odbywa się w przededniu Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia. Uczestnicy wydarzenia zaapelowali do rządu o uchwalenie blokowanego projektu ustawy Zatrzymaj Aborcję, którego celem jest delegalizacja przesłanki eugenicznej.

„Szczególnym okrucieństwem jest zabijanie w łonach matek dzieci, u których podejrzewa się poważną wadę wrodzoną. Małym pacjentom przysługuje nie tylko prawo do życia, ale również prawo do opieki medycznej świadczonej według najwyższych standardów. Apelujemy więc o jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu Zatrzymaj Aborcję” – napisali przedstawiciele ruchów obrońców życia.

Obrońcy życia odnieśli się również to kwestii demoralizacji dzieci, którą postuluje warszawski ratusz w podpisanej deklaracji LGBT+. Autorzy apelu napisali o poważnym naruszeniu „fundamentalnego prawa rodziców” oraz „gwałtem na delikatnej psychice dziecka”.

W modlitwie pamiętano o zmarłym w ubiegłym roku Antonim Ziębie organizatorze pielgrzymek na Jasną Górę, jednym z najbardziej zasłużonych i oddanych obrońców ludzkiego życia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem