Reklama

Lektura obowiązkowa

Chwiejna równowaga

2018-08-21 12:26

Witold Dudziński
Niedziela Ogólnopolska 34/2018, str. 54

Pozakończeniu trwającego pół wieku konfliktu między Wschodem a Zachodem zapanowało przekonanie, że nastaje wieczny pokój, a decydenci będą zajmować się wyłącznie zapewnianiem ludziom dobrobytu. Rzeczywistość nie dorosła jednak do oczekiwań. Tak jak niegdyś, silne państwa napadają na słabsze, wymuszają zmianę rządów, wielkie firmy i tzw. rynek finansowy ponad głowami narodów decydują o ich losach. Świat i my żyjemy w czasach niepokojów, zagrożenia, strachu, przemocy. Demokratyzacja typu zachodniego jako lekarstwo na bolączki świata doznała porażki – pisze w swojej najnowszej książce „Chaos. Nowy porządek świata” Marek Orzechowski, znany dziennikarz i publicysta, korespondent polskich mediów na Zachodzie.

Wojny i konflikty nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale tam szczególnie, wielu ludziom uzmysłowiły, że twierdzenie, iż żyjemy w najbardziej stabilnym, pokojowym okresie w dziejach świata, trzeba włożyć między bajki. Jeszcze nigdy od 1945 r. nie prowadzono tylu wojen co dziś. Zdaniem Orzechowskiego, dziś światem rządzi nie porządek, lecz chaos: to on urasta do rangi jedynego porządku zdolnego skutecznie zapanować nad światem.

Reklama

Dotychczasowy ład, zapewniany przez Stany Zjednoczone, które utraciły swoje przywództwo, kończy się. Europę destabilizują jej wewnętrzne problemy i najazd uchodźców, Europę Wschodnią – Rosja, próbująca odzyskać pozycję supermocarstwa. Do panowania szykują się Chiny. Wygląda na to, że na chaos jesteśmy skazani. To on wydaje się Orzechowskiemu – opowiadającemu najnowsze dzieje – nowym porządkiem świata w XXI wieku. Na razie zapewnia coś w rodzaju chwiejnej równowagi. Ale jak długo jeszcze – nie wiemy.

Miłość małżeńska - ks. Marek Dziewiecki [#9]

2019-02-22 08:37

salvenet.pl

Czym jest miłość małżeńska i co ją wyróżnia? Jak tę miłość powinniśmy pielęgnować? Co ślubujemy swojemu współmałżonkowi? Czy mąż/żona powinni być naszymi przyjaciółmi?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: więcej miejsca w Kościele dla geniuszu kobiecości

2019-02-23 11:55

vaticannews / Watykan (KAI)

W Kościele, który jest matką, trzeba zrobić więcej miejsca dla geniuszu kobiecości, bo poprzez niego Kościół sam się wyraża – w ten spontaniczny sposób Papież zareagował na wystąpienie Lindy Ghisoni. Podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia wskazała na potrzebę komunii, dzielonej odpowiedzialności, prewencji i solidarności wobec osób zranionych duchowo i cieleśnie przez nadużycia w Kościele.

Grzegorz Gałązka

"Zaproszenie kobiety do wygłoszenia referatu nie jest wchodzeniem w kościelny feminizm, gdyż każdy feminizm kończy na maskulizmie w spódnicy. Nie. Zaproszenie kobiety, aby mówiła o ranach Kościoła, jest zaproszeniem samego Kościoła, aby mówił o sobie, o ranach, które nosi. I to jest krok, który moim zdaniem powinniśmy zrobić z wielkim zaangażowaniem: kobieta jest obrazem Kościoła, który jest kobietą, oblubienicą, matką. To jest ten styl. Bez niego będziemy mówić o ludzie Bożym jako organizacji, może synodalnej, ale nie jako o rodzinie zrodzonej przez matkę Kościół. Nie chodzi o to, aby w Kościele dawać kobietom więcej zadań, choć to też jest dobra rzecz, ale w ten sposób nie rozwiąże się problemu. Chodzi o ukazanie w naszej myśli kobiety jako obrazu Kościoła. I o myślenie o Kościele w kategoriach kobiecych" - powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem