Reklama

Dziękowali przez Maryję

2018-08-21 12:27

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 34/2018, str. VI

Ks. Adam Stachowicz
Czas ostatnich przygotowań przed wejściem w Aleje

Zwieńczeniem 9 lub 11 dni pielgrzymowania jest wspólne wejście całej pielgrzymki ziemi sandomierskiej na Jasną Górę. Tradycyjnie diecezjanie w czterech grupach – janowskiej, sandomierskiej, stalowowolskiej i ostrowieckiej – opanowują częstochowskie sanktuarium 12 sierpnia. W tym roku wyjątkowości pielgrzymowaniu dodał fakt wyrażenia wdzięczności za 200 lat istnienia diecezji oraz permanentna prośba o powołania kapłańskie. Hasłem pielgrzymowania były słowa „Wielbi dusza moja Pana”

Na Jasnogórskich Błoniach pątników witał bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Edwardem Frankowskim. Ponieważ wejście przypadło w niedzielę, do Częstochowy przebyło wielu gości i bliskich tych, którzy pielgrzymowali. Pątnicy nieśli ze sobą intencje Kościoła, diecezji, swoich parafii, rodzin oraz osobiste i te, które podjęli w drodze. Dało się zauważyć, że najwięcej pielgrzymowało ludzi młodych – studentów i uczniów szkół średnich. Rozpiętość wieku jest ogromna, bo najmłodszy spośród 1500 pątników miał zaledwie 4 miesiące, a najstarszy 81 lat. Opiekę duchową sprawowało 47 kapłanów diecezjalnych i Księża Michalici. Wspierali ich diakoni, klerycy i kilkanaście sióstr zakonnych. Animację zapewniały grupy muzyczne, natomiast nad bezpieczeństwem czuwali porządkowi.

U bram Jasnej Góry

Po dojściu przed Wały Jasnogórskie każdą grupę przedstawiał kierownik kolumny. Następnie pątnicy, klękając lub padając na twarz, oddawali hołd Bogu i dziękowali Maryi za pomoc w pokonaniu pielgrzymiego szlaku. Każdy choć na chwilę mógł udać się do kaplicy z Cudownym Wizerunkiem Królowej Polski. Tam wszyscy składali swój pątniczy trud oraz intencje, które nieśli przez drogę.

Uwieńczeniem pielgrzymiego wysiłku była Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Edwardem Frankowskim oraz kapłanami sandomierskimi, rzeszowskimi i z Księżmi Michalitami. Kapłani z Rzeszowa przyprowadzi do Częstochowy diecezjalną pielgrzymkę rowerową.

Reklama

Słowo pasterskie

Biskup Ordynariusz przywołał w homilii słowa Chrystusa, który nazywa siebie Chlebem Żywym. Jednocześnie obiecuje życie wieczne wszystkim przyjmującym z wiarą ten szczególny pokarm. – Robiliście to każdego dnia podczas pielgrzymki. Wasza wiara wyrażała się nie tylko w godnym przyjmowaniu Komunii św. ale również w zjednoczeniu z Panem Jezusem przez trud wędrowania w upale i deszczu, rezygnację z wielu rzeczy oraz przez braterskie relacje z innymi pielgrzymami. Zachowajcie ten „styl”, ten pielgrzymi sposób myślenia i bycia również po powrocie do waszych domów. Wówczas będziecie mieli życie w obfitości i to na całą wieczność. Pan Jezus naprawdę chce być naszym „chlebem”, abyśmy stawali się coraz bardziej podobni do Niego – powiedział Biskup.

Na koniec Eucharystii diakon odmówił modlitwę w intencji powołań kapłańskich, a Biskup Ordynariusz pobłogosławił wszystkim pątnikom i przybyłym gościom. Po krótkiej przerwie rzesza pielgrzymów autokarami lub własnym transportem oraz z bliskimi udała się w drogę powrotną do swoich domów.

Pielgrzymka w liczbach

Grupie z Janowa Lubelskiego przewodził ks. Grzegorz Polak, a towarzyszyło mu 5 kapłanów i 3 kleryków. Prowadzili oni 195 pątników. Za organizację Kolumny Sandomierskiej był odpowiedzialny ks. Marcin Grzyb wspierany przez 9 kapłanów, 2 seminarzystów oraz 2 siostry zakonne. W tym roku szło na Jasną Górę 331 pątników w 3 grupach. Kolumnę Stalowowolską prowadził ks. Dominik Bucki. Łącznie wędrowało ok. 730 pątników. Prowadziło ich 26 kapłanów, 12 diakonów oraz kleryków, 3 siostry zakonne oraz brat zakony. Pielgrzymi tradycyjnie podążali w 6 grupach. Kolumnie Ostrowieckiej przewodził ks. Mariusz Wasil. Wspomagało go 4 kapłanów, diakon oraz 3 siostry zakonne. Łącznie w dwóch grupach pielgrzymowało ok. 160 osób.

Tagi:
pielgrzymka

Reklama

II Pielgrzymka Rzemieślników

2019-02-12 09:54

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie serdecznie zaprasza na II Pielgrzymkę Rzemieślników, która odbędzie się 19 marca 2019 roku. Program tegorocznego spotkania upłynie we wspólnej modlitwie i integracji, a dodatkowo uatrakcyjniony będzie wykładem historyczno-edukacyjnym, warsztatami rękodzielniczymi, oraz możliwością zwiedzenia specjalnej trasy "Śladami Budowniczych". Patronat nad wydarzeniem objął Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej - Zbigniew Ładziński.

Cały program tegorocznej pielgrzymki został przygotowany w taki sposób, aby każdym punktem mocno nawiązywać do charakteru naszego spotkania. Łączymy więc modlitwę, ze zdobywaniem nowej wiedzy, dajemy możliwość do wymiany doświadczeń, długich rozmów i integracji. Zachęcamy do zapoznania się z programem, oraz do uczestnictwa.

Godz. 10:00 – Przywitanie (punkt zbiorczy w Biurze Obsługi Pielgrzyma)

Godz. 10:30 – Konferencja edukacyjno-historyczna w wyk. Barbary Skoczylas-Stadnik

Godz. 11:15 – Czas wolny (możliwość osobistej modlitwy, skorzystania z warsztatów, restauracji, czas na zapoznanie się z ofertą turystyczną)

Godz. 12:00 – Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Józefa

*Kościół pw. Św. Józefa to świątynia, która swym pięknem dorównuje samej bazylice. Wybudowana przez opata Bernard Rose założyciela Bractwa św. Józefa, jednego z największych opatów krzeszowskich. Wnętrze zdobione jest licznymi freskami, które swym malarskim kunsztem stworzył „Śląski Rembrandt” Michał Leopold Willmann, a które opowiadają niezwykłą historię Świętego Cieśli.

Godz. 13:30 – Posiłek dla uczestników pielgrzymki, pożegnanie

Godz. 14:30 – Możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanej na ten dzień oferty turystycznej tj. trasy specjalnej „Śladami Budowniczych”.

Trasa turystyczna „Śladami Budowniczych” jest skierowana bezpośrednio do uczestników II Pielgrzymki Rzemieślników. Uczestnikom zwiedzania przypisani zostaną przewodnicy, którzy w ok. 1,5-godzinnych przejściach oprowadzą grupy po obiektach i miejscach wpisujących się w tematyczny charakter spotkania. Poczynając od Studni Książęcej, uczestnicy zobaczą niedostępne miejsca opactwa, takie jak klasztorne podziemia czy strychy, na wieży widokowej kończąc. Bilety można nabyć przed przyjazdem, korzystając z naszego sklepu internetowego www.sklep.opactwo.eu lub na miejscu w Biurze Obsługi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Jędraszewski na spotkaniu nt. ochrony małoletnich w Kościele

2019-02-19 12:28

mp, bpkep / Warszawa (KAI)

Od kilku dni abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP jest hospitalizowany z powodu ostrego zapalenia płuc, dlatego Konferencję Episkopatu Polski na spotkaniu nt. ochrony małoletnich w Kościele reprezentował będzie Zastępca Przewodniczącego KEP abp Jędraszewski.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Komunikat o delegacji Konferencji Episkopatu Polski na spotkanie w Watykanie nt. ochrony małoletnich w Kościele

Od kilku dni abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP jest hospitalizowany z powodu ostrego zapalenia płuc, dlatego Konferencję Episkopatu Polski na spotkaniu przewodniczących episkopatów z Papieżem Franciszkiem w Watykanie nt. ochrony małoletnich w Kościele reprezentował będzie abp Marek Jędraszewski, Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W skład polskiej delegacji wchodzą również: bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP oraz o. Adam Żak, Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Blisko 5,7 mln na cenne opactwa

2019-02-19 20:06

dziar / Kielce (KAI)

Zespół klasztorny cystersów w Jędrzejowie, kaplica św. Anny w Pińczowie, kaplica Firlejów w Bejscach, czy zespół kolegiacki w Wiślicy - to cenne zabytki sakralne diecezji kieleckiej, które znalazły się na liście obiektów dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ten cel ministerstwo przeznaczyło łącznie dla regionu świętokrzyskiego blisko 5,7 mln złotych.

ANDRZEJ NIEDŹWIECKI

Jak tłumaczy poseł PiS Krzysztof Lipiec, wsparcie trafi m.in. do archiopactwa cystersów w Jędrzejowie, najstarszego w Polsce, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka. Ministerialne wsparcie zostanie przeznaczone m.in. na rewitalizację dzwonnicy oraz części ogrodzenia z bramą i reliktami dawnej furty (to drugi etap prac opiewający na kwotę 580 tys. zł) oraz na konserwację techniczną i estetyczną polichromii, wystroju i wyposażenia nawy północnej wraz z kaplicą bł. Wincentego Kadłubka (410 tys. zł).

Z kolei Zespół Kościoła Kolegiackiego w Wiślicy i bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku otrzymają dofinansowanie na remont dzwonnicy, zbudowanej w latach 1460-70 oraz na prace konserwatorskie i konstrukcyjne, kwocie 550 tys. zł. Będzie także wsparcie na badania konserwatorskie w zakresie romańskiego wątku kamiennego i detalu architektoniczno-rzeźbiarskiego elewacji świątyni (230 tys. zł).

Kościół św. Mikołaja w Bejscach z unikatową renesansową kaplicą Firlejów (1594 r.) dzięki kwocie 170 tys. zł. może realizować kolejny etap prac konserwatorskich dekoracji kaplicy, polichromii oraz posadzki.

Wsparcie otrzymały też m.in. kaplica św. Anny w Pińczowie, zbudowana przez Santi Gucciego (na prace remontowo- konserwatorskie elewacji zewnętrznej 200.000 zł) oraz kościół św. Jana Chrzciciela w Tuczępach (1674 r.) - na remont dachu prezbiterium 60 tys. zł.

Jak informuje poseł Krzysztof Lipiec, pomoc wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego pozwoli na renowacje ważnych miejsc na mapie kulturowego dziedzictwa województwa świętokrzyskiego.

dziar/kielce

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem