Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Cześć i chwała bohaterom walczącym o polskę

2018-08-28 12:11

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 35/2018, str. II

Joanna Ferens
Poczty sztandarowe biorące udział w uroczystości

Patriotyczno-religijne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i 98. rocznicy Cudu nad Wisłą miały miejsce w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Poczty sztandarowe, władze państwowe i samorządowe oraz mieszkańcy miasta zgromadzili się na Mszy św. w biłgorajskim kościółku, gdzie Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Budzyński, który witał przybyłych i nawoływał do wspólnej modlitwy za Ojczyznę.

Bezcenna wolność

– Chcę przywitać wszystkich, którzy zgromadzili się na dzisiejszej uroczystości, aby modlić się za Ojczyznę naszą, bohaterów 1920 r., a przede wszystkim, by modlić się o piękną Polskę, taką, jaką wymarzyli sobie ci żołnierze, którzy w Bitwie Warszawskiej polegli. Chcieli mieć Polskę wielką, piękną, sprawiedliwą. Kraj, gdzie ludzie będą się wzajemnie miłować i szanować. Jednakże wiemy, że sami tego nie uczynimy, potrzebujemy pomocy z góry, w co również wierzyli bohaterowie z 1920 r., który swoje zwycięstwo zawdzięczali i przypisywali Matce Najświętszej – wskazał.

Homilię wygłosił pochodzący z Biłgoraja ks. Michał Skubis, na co dzień pracujący na misjach w Papui-Nowej Gwinei. Ks. Michał zwrócił szczególną uwagę na opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną. – Gdy patrzymy na dzieje naszej Ojczyzny, na jej historię, to widzimy, że istnieje ona dzięki temu, iż od samego początku budowała swój byt na Bogu, na Kościele, a synowie naszego kraju zwracali swoje twarze ku Matce Najświętszej, Królowej Polski, zanosząc Maryi swoje intencje i prośby. Zawsze, gdy w naszym kraju działo się coś ważnego, to nasi władcy uciekali się do Pana Boga i pod opiekę Maryi – podkreślił.

Reklama

Pochylając głowę przed żołnierzem

Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia przeszli na pl. Wolności, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Zgodnie z ceremoniałem najpierw został odśpiewany hymn narodowy i wciągnięto flagę na maszt. Następnie z okolicznościowym referatem wystąpił por. Witold Dembowski, syn legionisty z 1920 r. i honorowy prezes Związku Inwalidów Wojennych w Biłgoraju. – Żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, dlatego przysługuje im odpowiednie miejsce w historii. Obojętnie skąd się włączyli do walki to wiedzieli, że wszystkie drogi prowadzą do Ojczyzny. Dzisiejsze Święto Wojska Polskiego, które zostało po wojnie przywrócone w 1992 r., jest istotnym elementem przywracania pamięci o naszych bohaterach, ale ma się również przyczynić do patriotycznego wychowania młodych Polaków. Początkowo Dzień Żołnierza obchodzono w latach 1914-1918 dnia 8 sierpnia, czyli w rocznicę wymarszu I Kadrowej z Krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego na Kielecczyznę. Po II wojnie światowej Święto Wojska Polskiego obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Święto to miało zawsze istotne znaczenie w zakresie patriotycznego wychowania pokoleń. Z satysfakcją można odnotować to, że wychowanie patriotyczne mocno zaowocowało zarówno w czasie największej próby w trakcie działań II wojny światowej, jak i odradza się dzisiaj. Dlatego też pochylamy dzisiaj głowy nad żołnierzami Wojska Polskiego, którzy poświęcili swoje życie w czasie dwóch wojen światowych na rzecz naszej niepodległej Ojczyzny. Cześć i chwała ich pamięci! – mówił najstarszy biłgorajski kombatant.

Następnie przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem miasta, starostą biłgorajskim i wójtem gminy Biłgoraj złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności znajdującym się przy biłgorajskim ratuszu. Wszystkim obecnym na uroczystości dziękował sekretarz miasta Bogdan Kowalik, zaś uroczystości zakończył koncert Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio.

Na żołnierską nutę

Dopełnieniem uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, na które zaprosili biłgorajscy seniorzy. Wszyscy zainteresowani spotkali się przy fontannie w Parku Solidarności, aby razem cieszyć się z wolności naszego kraju, gdyż okazji do zorganizowania spotkania było w tym roku wyjątkowo wiele. Obok Święta Wojska Polskiego była to również 98. rocznica Bitwy Warszawskiej oraz włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Kierownik Zespołu „Retrospekcje” Halina Wlaź tłumaczyła, że jest to przede wszystkim czas integracji i radosnego świętowania mieszkańców Biłgoraja. W patriotyczne śpiewanie zaangażowały się zespoły seniorskie działające przy Biłgorajskim Centrum Kultury: Złoty Wiek, Złota Jesień i Zespół Związku Nauczycielstwa Polskiego Belferki, a także Zespół Artystyczny Retrospekcje Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Biłgoraju.

Biłgorajskie uroczystości Święta Wojska Polskiego zostały zorganizowane przez Związek Inwalidów Wojennych RP Oddział Biłgoraj, burmistrza Biłgoraj oraz środowiska kombatanckie ziemi biłgorajskiej.

Tagi:
historia

Ocalić od zapomnienia

2018-09-19 10:33

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 38/2018, str. III

Od odśpiewania hymnu państwowego rozpoczęła się gala wręczenia nagród i wyróżnień w diecezjalnym konkursie literacko-historycznym pt.: „Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne”

Piotr Lorenc
Laureaci i patroni konkursu

Uroczystości odbyły się 11 września w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Nagrody ufundowane przez mecenasa konkursu firmę Tauron Polska Energia S.A. wręczyli biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak oraz prezes firmy Filip Grzegorczyk. Galę poprowadził ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. A o podniosłą, patriotyczną oprawę muzyczną zadbali Młodzieżowy Chór Jubileuszowy Wydziału Katechetycznego Sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej, Silesian Brass Artists – Śląski Kwintet Dęty oraz ks. prof. Paweł Sobierajski – kantor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Św. Stanisław i św. Dorota chronią Wrocław przed kataklizmami

2018-09-24 08:56

Marek Zygmunt

23 września już po raz 21. ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami św. Stanisława i św. Doroty. Dzieje się to zgodnie ze średniowieczną tradycją wskrzeszoną przez ks. kard. Henryka Gulbinowicza po powodzi tysiąclecia, jaka dotknęła Wrocław w 1997 r.

Marek Zygmunt

Tegorocznej procesji przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Rozpoczęła się o godz. 16.00 w bazylice garnizonowej, pw. św. Elżbiety, a zakończyła się Eucharystią w kościele pw. Świętych Stanisława, Doroty i Wacława przy pl. Franciszkańskim. W homilii dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej ks. Arkadiusz Krziżok dziękował Bożej Opatrzności za uchronienie naszego miasta od powodzi i prosił za wstawiennictwem świętych patronów o Boże błogosławieństwo na ,, nowy czas”. - Modlimy się, bo staramy się nie myśleć tylko o sobie, o zaspokojeniu naszej żądzy. Myślimy o pokoju, o bezpieczeństwie, o naszym mieście ufając, że Bóg wysłucha naszej płynącej z serca modlitwy - akcentował kończąc homilię ks. A. Krziżok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czy Rzecznik Praw Dziecka będzie bronić wszystkich dzieci?

2018-09-24 21:15

Artur Stelmasiak

Artur Stelmasiak

Z kandydatury dr Agnieszki Dudzińskiej na Rzecznika Praw Dziecka mogą się cieszyć rodziny i dzieci niepełnosprawne. Pytanie: Czy również te niepełnosprawne dzieci, które nie zdążyły się jeszcze narodzić?

Prawo i Sprawiedliwość na bardzo ważny urząd Rzecznika Praw Dziecka zgłosiło dr Agnieszkę Dudzińską. Kobieta jest socjologiem, działaczem społecznym na rzecz osób niepełnosprawnych, a prywatnie matką m. in. chłopca z Zespołem Downa. Od lat jest aktywna w różnych organizacjach i stowarzyszeniach rodzin dotkniętych niepełnosprawnością, co może być dla niej dobrą rekomendacją. Nie mam nic przeciwko temu, by przyszła Rzecznik z większą troską pochyliła się na losem dzieci niepełnosprawnych. Osobiście będę jej kibicował w tej trudnej, ale i jednocześnie bardzo ważnej misji. Niestety w tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu, a także zasadnicze pytanie do kandydatki.

Gdy pojawiły się pierwsze informacje o tym, że Dudzińska może być jedynym kandydatem na RPD, zajrzałem na jej profil w mediach społecznościowych. I zobaczyłem kilka wpisów, w których Dudzińska dość ostro krytykuje ludzi zaangażowanych w Duchową Adopcję dzieci nienarodzonych, a nawet użyła hasła pielgrzymki "podwyższenie Krzyża w rodzinie", by powiedzieć "rodzicom adopcyjnym", aby zamiast się modlić pomagali osobom niepełnosprawnym. "Kiedyś po akcji adopcjonistów podeszłam z dzieckiem do proboszcza z prośbą o prawdziwą pomoc tych osób" - napisała na Twiterze Dudzińska.

Takie słowa u osoby, która uważa się za wierzącą i troszczy się o ludzi niepełnosprawnych, muszą wywoływać zdumienie. Przecież modlitewna aktywność, nie wyklucza wolontariatu na rzecz niepełnosprawnych. Sam znam osoby zaangażowane w pro-life i jednocześnie działające w środowisku osób niepełnosprawnych. Przeciwstawianie tych grup jest sztuczne, destrukcyjne i krzywdzące. Dezawuowanie ludzi, którzy codziennie modlą się w intencji życia dzieci musi być odebrane jako brzydki gest ze strony kandydatki na Rzecznika Praw Dziecka. Przecież prawo o Rzeczniku Praw Dziecka nie pozostawia złudzeń. - W rozumieniu ustawy dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności - czytamy w ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka.

Jako społecznik i naukowiec Agnieszka Dudzińska doskonale wie, że dziś masowo zabijane są niepełnosprawne dzieci. I troska o nie powinna stać na pierwszym miejscu, bo przecież prawo do życia, jest najbardziej podstawowym prawem człowieka i dziecka. Dlatego przed objęciem urzędu powinna jasno określić się, po której stoi stronie, ale także jasno powiedzieć, czy popiera obywatelski projekt #ZatrzymajAborcję, który staje w obronie właśnie niepełnosprawnych dzieci.

Rozumiem, że pani Agnieszka Dudzińska jest zaangażowana prywatnie i również zawodowo na rzecz osób niepełnosprawnych. Może ten niezbyt mądry wpis na twitterze powstał pod wpływem emocji. Jest jednak pewne, że jako Rzecznik Praw Dziecka nigdy nie powinna dzielić ludzi na tych, którzy pomagają i na tych, którzy modlą się przecież za te same dzieci niepełnosprawne, którym pani Dudzińska bardzo chce pomagać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem