Reklama

Lubsacro

Ale kino

Z życia gangstera

2018-09-12 10:40

wd
Niedziela Ogólnopolska 37/2018, str. 54

Ciekawe, czy kolejny film o Johnie Gottim, amerykańskim mafioso, przywódcy nowojorskiej rodziny mafijnej Gambino, w Polsce będzie taką klapą jak w Stanach Zjednoczonych?

Tam – i chyba słusznie – nikt nie pozostawił na obrazie suchej nitki, a gazety uznały go za kiepską podróbkę gangsterskich filmów Martina Scorsese. Po kolejnym filmie o nowojorskiej mafii i jednym z jej najgłośniejszych bossów należało się spodziewać czegoś więcej, jakiejś wartości dodanej. Tym bardziej że powstawał 7 lat, zmieniali się reżyserzy i producenci. Wyszła natomiast produkcja do niczego, której nikt nie będzie pamiętał: z takim sobie scenariuszem, byle jaką reżyserią i całą resztą pod zdechłym psem. Z jednym wyjątkiem: Johna Travolty grającego Gottiego. Ale aktor już nas przyzwyczaił do tego, że dobrze wykonuje swój zawód. Natomiast reszta to nieporozumienie. Kina wyświetlające film Kevina Connolly’ego „Gotti” trzeba omijać z daleka. Ileż można oglądać przeciętnych, brutalnych filmów o mafii i o Johnie gangsterze?

Dziękczynienie za wolną Polskę

2018-11-11 15:13

Łukasz Krzysztofka

Łukasz Krzysztofka

Mszą św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęły się centralne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. We Mszy św. uczestniczyły najwyższe władze Rzeczypospolitej z Prezydentem Andrzejem Dudą i Premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Przed Mszą św. Prezydent Duda, Premier Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Minister Obrony Narodowej złożyli kwiaty przy sarkofagu Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźctwie w Panteonie Wielkich Polaków.

Zobacz zdjęcia: Dziękczynienie za wolną Polskę

Na rozpoczęcie Eucharystii kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, odczytał przesłanie, jakie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości skierował do narodu polskiego papież Franciszek.

W homilii abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że przyszłość Polski zależy od naszej wiary, wrażliwości sumień i troski o pamięć, a także od odnowy kultury i polityki.

- W setną rocznicę odzyskania niepodległości najpierw oddajemy cześć polskiemu domowi czasu zaborów i jego staraniom na rzecz podtrzymania miłości do Ojczyzny. Wyrażamy nasze uznanie wszystkim organizatorom pracy u podstaw, którzy krzewili gospodarność, pracowitość, oświatę pośród uboższej ludności i przygotowywali ją do konkurencji z zaborcami. Oddajemy szacunek wszystkim twórcom ówczesnej kultury, która kształtowała dusze Polaków, gwarantując im zachowanie ich tożsamości. Dziękujemy duchowieństwu, które pracowało wówczas nad świętością ludu polskiego. A przede wszystkim oddajemy chwałę tym, którzy w kolejnych pokoleniach, walcząc z zaborcami, złożyli najwyższą ofiarę krwi – powiedział metropolita poznański.

Abp Gądecki przestrzegał przed pokusą instrumentalizacji tak Kościoła, jak i państwa. - Zasada „Oddajcie Bogu, co boskie, a cesarzowi, co należy do cesarza” daje początek dobrze pojmowanej autonomii Kościoła i państwa przy jednoczesnej życzliwej ich współpracy. Państwo postrzega czasami Kościół jako instrument do osiągnięcia własnych celów, Kościół może czasami w analogiczny sposób odnieść się do instytucji państwa. Kościół owszem, ma obowiązek przemawiać z pozycji metapolitycznych, przypominając o normach, zasadach i wartościach etycznych, jakimi powinien kierować się rząd podejmując decyzje w tej dziedzinie. Nie może jednak - jeśli nie chce utracić swojej politycznej wiarygodności - zmieniać formy swego zaangażowania z politycznej na metapolityczną i odwrotnie, w zależności od tego, co w danym momencie uzna za bardziej dla siebie korzystne – mówił abp Gądecki.

Po homilii Prezydent Duda zapalił Świecę Niepodległości, ofiarowaną przez Piusa IX Warszawie w roku 1867, gdy Polska była pod zaborami, a o odzyskanie wolności prosiły Boga kolejne pokolenia Polaków. Odmówiono również Akt Dziękczynienia i Zawierzenia.

Bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii Prezydent Andrzej Duda otworzył Aleję Ojców Niepodległości. Hierarchowie pobłogosławili tworzące ją dęby, z których każdy poświęcony jest najwybitniejszej postaci, która wniosła najważniejszy wkład w powrót Polski na mapę Europy.

O godz. 17 zaplanowano koncert, na którym usłyszymy światową premierę oratorium "Missa Solemnis", napisanego specjalnie na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Pawła Muzykę. Godzinę później zebrani w świątyni wierni wezmą wraz z artystami wykonującymi oratorium udział w śpiewaniu pieśni religijnych i patriotycznych. Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz odmówienie Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia będą ostatnimi punktami obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Papież pragnie jedności w ruchu charyzmatycznym

2018-11-12 17:24

vaticannews.va / Watykan (KAI)

To sam papież Franciszek pragnie większej jedności w katolickim ruchu charyzmatycznym. Stąd powołanie przy Stolicy Apostolskiej instytucji CHARIS, która zastąpi istniejące dotąd dwa różne międzynarodowe organizmy koordynacyjne – powiedział ks. Miguel Delgado Galindo, który w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia jest odpowiedzialny za ruchy i wspólnoty kościelne.

BOŻENA SZTAJNER

Podkreśla on, że ta zjednoczeniowa tendencja w Odnowie w Duchu Świętym wynika również z samego rozumienia charyzmatu. Z założenia jest darem przeznaczonym dla całego Kościoła – mówi ks. Delgado.

- CHARIS ma służyć bardzo zróżnicowanej rzeczywistości Odnowy w Duchu Świętym. Bo istnieją w niej stowarzyszenia wiernych świeckich, szkoły ewangelizacji, grupy modlitewne… Ta różnorodność jest bardzo duża i stąd potrzeba specyficznej posługi ze strony Kościoła, na przykład na polu formacji. W tym względzie wkład tego nowego organizmu CHARIS będzie bardzo ważny. Chociaż i do tej pory już coś takiego robiono – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Delgado. – A zatem jest to narzędzie innowacyjne, ale nie całkiem nowe. Ta instytucja powołana z inicjatywy Papieża ma służyć przede wszystkim zjednoczeniu, zgodnie z tym, o co apelował Franciszek w ubiegłym roku podczas spotkania z Odnową Charyzmatyczną w Rzymie na Circo Massimo: niech nastanie jedność w tej zróżnicowanej rzeczywistości charyzmatycznej.

CHARIS zastąpi dwie dotychczas istniejące instytucje: International Catholic Charismatic Renewal Service i Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships. 8 grudnia mają zostać zatwierdzone jej statuty na okres próbny. Wejdą one w życie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019 r. i wówczas obie wspomniane instytucje przestaną istnieć. CHARIS obejmie więc wszystkie formy Odnowy w Duchu Świętym. Nie będzie jednak ich organem władzy. Każda forma Odnowy pozostanie pod jurysdykcją kościelną, jakiej dotychczas podlega i z zachowaniem własnej tożsamości. Będzie mogła natomiast swobodnie korzystać z pomocy CHARIS w pełnieniu swojej misji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem