Reklama

Dookoła świata

2018-12-05 11:05


Niedziela Ogólnopolska 49/2018, str. 8

Prezydent Bush Inspirował nie tylko rodaków

Zanim zmarły 30 listopada br. George Bush został prezydentem, poznał amerykańską politykę od podszewki. Przez dwie kadencje zasiadał w Izbie Reprezentantów, był ambasadorem USA przy ONZ, szefował misji łącznikowej w Chinach, kierował CIA, wreszcie był wiceprezydentem za prezydentury Ronalda Reagana. W wyborach prezydenckich w 1988 r. był naturalnym kandydatem Republikanów do kontynuacji polityki Reagana. Prezydentem był jedną kadencję – w latach 1989-93.

Walka o reelekcję zakończyła się porażką z Billem Clintonem. Prezydenturę Bush pełnił w ciekawych czasach końca zimnej wojny, I wojny w Zatoce Perskiej, upadku ZSRR czy zjednoczenia Niemiec. W 1991 r. zawarł z ZSRR układ START I o redukcji zbrojeń strategicznych – był to pierwszy układ przewidujący faktyczną redukcję arsenałów jądrowych, nie tylko kontrolę zbrojeń.

Bush wspierał przemiany w Polsce. Był u nas kilkakrotnie, m.in. za prezydentury Lecha Wałęsy, w 1992 r., gdy wziął udział w uroczystościach związanych ze sprowadzeniem do Polski z USA prochów pianisty, kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego. Obecny prezydent Donald Trump podkreśla zasługi swojego poprzednika. „Prezydent Bush inspirował pokolenia swoich rodaków do służby publicznej – stwierdził w oświadczeniu. – Dzięki przenikliwemu osądowi, zdrowemu rozsądkowi i opanowanemu przywództwu Prezydent Bush poprowadził nasz naród i świat do pokojowego oraz zwycięskiego zakończenia zimnej wojny”. Do śmierci byłego prezydenta USA doszło kilka miesięcy po odejściu jego żony Barbary. Byli małżeństwem ponad 70 lat, mieli pięcioro dzieci – w tym 43. prezydenta USA George’a W. Busha – i siedemnaścioro wnucząt.

Reklama

Julian Kostrzewa

Powstrzymać Rosję

Coraz bardziej płonne wydają się nadzieje prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki na twardą reakcję Zachodu na kolejny akt rosyjskiej agresji – atak na ukraińskie okręty u wejścia na Morze Azowskie. – Putin zagraża wschodnim granicom NATO. Jeśli będziecie dalej milczeć, Putin będzie wiedział, że może rozszerzać działania i odnosić nowe korzyści – oświadczył prezydent Poroszenko i przedstawił propozycje działań wobec Moskwy. Są wśród nich propozycje zablokowania projektu Nord Stream 2, zwiększenia obecności NATO na Morzu Czarnym, nowe sankcje przeciwko odpowiedzialnym za kryzys w rejonie Morza Azowskiego, zakaz wpływania rosyjskich okrętów do europejskich portów. – Nasza niepodległość jest w niebezpieczeństwie, a wraz z nią europejskie bezpieczeństwo – podkreślił ukraiński prezydent.

wd

Teraz parlament

Coprawda na szczycie w Brukseli zgodzili się na brexit: 27 przywódców UE z jednej strony i premier Wielkiej Brytanii z drugiej, ale potrzebna jest jeszcze akceptacja brytyjskiego parlamentu. Głosowanie nad umową ws. brexitu odbędzie się w brytyjskim parlamencie 11 grudnia br., a sprawa jest niepewna. Warunki brexitu są na Wyspach krytykowane, zarówno przez zwolenników, jak i przez przeciwników wyjścia z UE. Samo głosowanie poprzedziła kilkudniowa debata w tej sprawie. Premier Theresa May w Izbie Gmin przekonywała do zaakceptowania umowy. Ostrzegała, że jej odrzucenie może doprowadzić do kolejnych podziałów.

wd

Chwilowa zgoda

Przywódcy USA Donald Trump i Chin Xi Jinping uzgodnili podczas szczytu w Buenos Aires zawieszenie wprowadzenia nowych ceł na 90 dni. Ma to umożliwić prowadzenie rozmów i znalezienie trwalszego kompromisu. To spory postęp, bo jeszcze w przededniu szczytu Donald Trump zapewniał, że cła na chińskie towary zostaną podwyższone. To było pierwsze spotkanie Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem od momentu, gdy USA i Chiny nałożyły na siebie cła importowe. Trump zgodził się nie podnosić ceł z 10 do 25 proc. na towary chińskie o wartości 200 mld dol. rocznie, ponieważ Chiny wyraziły zgodę na zakup znacznych ilości produktów rolnych, energetycznych, przemysłowych i innych.

wd

Jugendamty pod lupę

Krokiem w dobrym kierunku, choć niewystarczającym, jest rezolucja Parlamentu Europejskiego dotycząca działań Jugendamtów – niemieckich urzędów ds. dzieci i młodzieży. Chodzi o dyskryminację w sporach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej i opieki nad dziećmi rodziców, którzy nie są Niemcami. Projekt rezolucji powstał jako odpowiedź na bardzo wiele petycji do PE w sprawie działalności Jugendamtów. Europosłowie wzywają Komisję Europejską do zapewnienia kontroli procedur i praktyk stosowanych w niemieckim systemie prawa rodzinnego, w tym w Jugendamtach. Niestety, rezolucja ma charakter niewiążący.

wd

Francja bez kar

Francuskie Zgromadzenie Narodowe głosowało w sprawie wymierzania kar cielesnych dzieciom przez rodziców. Praktyka ta nadal cieszy się bowiem w kraju szerokim poparciem. Projekt ustawy o „karach cielesnych i upokorzeniach” ma na celu zapewnienie, że władza rodzicielska jest sprawowana „bez przemocy” jakiegokolwiek rodzaju, w tym przemocy „fizycznej, słownej lub psychicznej”. Teraz ustawą zajmie się Senat. Jeśli zostanie ona przyjęta, Francja stanie się 55. państwem zakazującym kar cielesnych wobec dzieci.

wd

Reklama

Nowy rektor krakowskiego seminarium

2019-02-20 14:20

archidiecezja krakowska

Decyzją Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, po biskupie Januszu Mastalskim, obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie od 1 marca br. obejmie ks. Andrzej Tarasiuk, dotychczasowy ojciec duchowny Seminarium.

cwr-skawina.pl
Ks. Andrzej Tarasiuk był gościem warsztatów psychoedukacyjnych dla kobiet, organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archiwiści podziękowali paulinom za wkład w ocalenie narodowego dziedzictwa

2019-02-20 21:01

mir/Radio Jasna Góra / Jasna Góra (KAI)

- To wielkie zadanie chronić przeszłość, niektórzy czynili to z narażeniem życia - mówił dziś na Jasnej Górze o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła. Przedstawiciele Archiwum Akt Nowych podziękowali Zakonowi Paulinów za pomoc w ocaleniu dużej części zbiorów w czasie II wojny światowej. W tym roku przypada 100-lecie podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Henryk Tomasik. Ordynariusz diecezji radomskiej podziękował troszczącym się o naszą kulturę i dokumentację dotyczącą „wielkich polskich spraw”. W modlitwie uczestniczyła ponad 20-osobowa delegacja archiwistów, w tym trzech dyrektorów archiwów państwowych.

Tadeusz Krawczak dyrektor Archiwum Akt Nowych zwrócił uwagę na wielką rolę jasnogórskich paulinów, którzy w czasie wojny przechowali część narodowego zasobu archiwalnego. Sporej części nie dało się uratować od wojennej pożogi. Jak podaje Krawczak, 37 kilometrów dokumentów z Archiwum Akt Nowych Niemcy spalili już po Powstaniu Warszawskim, 3 listopada 1944 r. Zbiory innych archiwów warszawskich zostały zniszczone przez hitlerowców w czasie Powstania Warszawskiego.

W listopadzie 1944 r. zwieziono na Jasną Górę najcenniejsze materiały przeznaczone do wywozu do Niemiec. Jak wyjaśnia o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła i Zakonu Paulinów, Jasna Góra na trasie między Warszawą a Katowicami była punktem zbornym wypatrzonym przez historyka, zasłużonego archiwistę, profesora Uniwersytetu Poznańskiego, Kazimierza Kaczmarczyka, który od grudnia 1939 do lipca 1940 roku porządkował jasnogórskie archiwum.

Dokumenty – jak podaje prof. Zbudniewek - w ponad 480 wielkich kartonach i ok. 800 workach materiałów w teczkach zwieziono na Jasna Górę. To były najcenniejsze materiały, sięgające dwunastego stulecia po rok 1944, które udało się przewieźć pracownikom polskim, za zgodą życzliwych Niemców. Kazimierz Kaczmarczyk uczestniczył w gromadzeniu i zabezpieczaniu archiwaliów wywiezionych z Warszawy nad którymi sprawował nadzór do marca 1945 roku.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak złożył na Jasnej Górze ryngraf jako wotum dziękczynne.

Z kolei o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry przekazał w darze kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, aby mogła zawisnąć w Archiwum Akt Nowych na pamiątkę dzisiejszej modlitwy. Paulin wyraził radość, że Jasna Góra, wpisując się w duchowe życie Polaków, w duchowe życie ludzi Kościoła, ludzi wierzących, mogła też stać się ważnym miejscem, które posłużyło przechowaniu pamięci narodu, w postaci archiwaliów. „Bardzo dziękuję za to, że razem z państwem możemy dziś, w ramach tej Mszy św., dziękować Bogu za to, że możemy też naszą pracą wpisywać się w wielkie dziedzictwo historii naszej Ojczyzny”- mówił przeor Jasnej Góry.

W 2019 r. trwają obchody stulecia istnienia sieci archiwów państwowych. 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał "Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”. Obecnie sieć archiwów państwowych tworzy 75 instytucji, w tym 30 regionalnych, do których należy 39 wydziałów zamiejscowych i 3 ekspozytury, a także 3 archiwa centralne z siedzibami w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem