Reklama

Niedziela Częstochowska

Ambasador kultury polskiej

Niedziela częstochowska 2/2019, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

Beata Pieczykura/Niedziela

Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” obchodził 40. urodziny

Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” obchodził 40. urodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest ambasadorem kultury polskiej, promuje tradycję, twórczość ludową i narodową. Jest zjawiskiem wyjątkowym w życiu kulturalnym miasta. Prezentuje programy dojrzałe, mające nie tylko wysokie walory artystyczne, lecz także porywające barwnością, dynamiką i rozmachem, co przysparza mu sympatyków. W tym roku świętuje czterdzieste urodziny. Jubilat, czyli Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, zaprezentował się podczas jubileuszowego koncertu galowego pt. „Pory roku” 15 grudnia ub.r. w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Występ żywiołowy i nostalgiczny, barwny i jednokolorowy, piękny i wzruszający dostarczył dobrych przeżyć, u jego źródła bowiem leżą zaangażowanie, pasja i praca; w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przed oczami publiczności zarysował piękno naszej Polski.

Urodziny

Na rocznicowe obchody przybyli: władze Częstochowy wraz z prezydentem, radni miasta, dyrektorzy instytucji kultury i jednostek samorządowych, reprezentanci organizacji gospodarczych, stowarzyszeń kulturalnych, świata kultury, nauki i mediów, związków twórczych i zespołów folklorystycznych, m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, byli tancerze z różnych stron Polski, którzy z dumą oglądali występ młodszych kolegów, osoby związane z zespołem, rodzice i rodzina tancerzy. Wśród zebranych była prof. Anna Brzozowska-Krajka, przewodnicząca Polskiej Sekcji Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej afiliowanej przy UNESCO, która przypomniała, że kierownik Danuta Morawska jest wiceprzewodniczącą Polskiej Sekcji Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej ds. Zespołów Folklorystycznych i Festiwali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z okazji jubileuszu kierownik Danuta Morawska otrzymała Nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w 2018 r. oraz od prezydenta RP Andrzeja Dudy Medal Złoty za Długoletnią Służbę, kierownik artystyczny Jarosław Świątek odebrał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zespół „Częstochowa” – odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama

Przedsięwzięcia i uznanie

W repertuarze zespołu znajdują się tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski, od północy do południa i od wschodu do zachodu, takie jak: kaszubskie, kujawskie, łowickie, lubelskie, śląskie, cieszyńskie, góralskie, okolic Częstochowy oraz wszystkie tańce narodowe. Ponadto koncerty wokalne: ludowe, patriotyczne i koncerty kolęd, a także plenerowe obrzędowe widowiska „Wesele częstochowskie” i „Noc Świętojańska”. Wśród licznych przedsięwzięć artystycznych na uwagę zasługują udział w przygotowaniu, wspólnie z artystami Teatru Wielkiego w Łodzi oper Stanisława Moniuszki – „Strasznego dworu” i „Halki” oraz częstochowskiej inscenizacji „Krakowiaków i górali” Wojciecha Bogusławskiego, a także opracowanie tańców i przyśpiewek z okolic Częstochowy we współpracy z Muzeum Częstochowskim i Klasztorem Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Dlatego nie dziwi, że występy zespołu spotykają się z gorącym przyjęciem publiczności, co sprawia, że cieszy się popularnością i uznaniem. O sukcesie zespołu świadczą zaproszenia i koncerty odbywające się na całym świecie: na 4 kontynentach, w 24 krajach, w tym w Polsce, województwie, Częstochowie oraz w szkołach i przedszkolach. W ten sposób przybliża przede wszystkim dzieciom i młodzieży piękno naszego rodzimego folkloru. Uznanie dla działalności zespołu potwierdzają liczne wyróżnienia, nagrody czy odznaki. Najważniejsze z nich to m.in. pierwsze nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Częstochowie i Międzynarodowym Konkursie Polskich Tańców Narodowych Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Elblągu, nagrody specjalne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Reklama

Według wyliczeń 40 lat to ponad 2 tys. tancerzy, setki koncertów w kraju i za granicą, setki godzin spędzonych w autokarach, dziesiątki godzin spędzonych w samolotach, setki godzin spędzonych na próbach, hektolitry wylanego potu, kilometry zużytej czerwonej wstążki, setki agrafek, łzy szczęścia po udanym koncercie i nieszczęścia, gdy coś poszło nie tak, a przede wszystkim grono wspaniałych przyjaciół, tworzące jedną wielką rodzinę.

Z kart historii

Tajemnicą zapewne pozostanie, w jaki sposób udało się w okresie historycznych zawirowań utrzymać zespół i stworzyć mu warunki mniej lub bardziej aktywnej działalności, otwierającej drogę do rozwoju artystycznego możliwego w szerszym zakresie dopiero od początku lat 90. XX wieku. To zasługa przede wszystkim ludzi: kadry instruktorskiej, opiekunów organizacyjnych, a w szczególności młodzieży zarażonej bakcylem muzyki ludowej i tańca. W okresie minionego czterdziestolecia współpracowało z nim wiele osób znanych i znaczących dla częstochowskiej kultury. Ewa Piernik, Jadwiga Opala-Spisak, Tadeusz Gorzelak, Czesław Płaczek, Marek Koper – oto nazwiska choreografów i muzyków związanych z zespołem w pierwszych latach jego aktywności. Organizacyjną pieczę nad „Częstochową” sprawowali w tym czasie Bożena Pęciak i Stanisław Nocuń. W 1992 r. ZPiT „Częstochowa” stał się oficjalnie zespołem miasta Częstochowy, działając przy Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Od 1996 r. nad stroną artystyczną czuwa z powodzeniem pełen energii i pomysłów artystycznych choreograf Jarosław Świątek, którego obecnie wspomagają Teresa Turek, Michał Knaś i Maria Szczyrkowska. Opiekę nad stroną organizacyjną zespołu sprawuje już od 31 lat Danuta Morawska, poświęcając tej pracy wiele zapału i energii. Zmiany te zaowocowały niezwykle szybkim rozwojem i dynamicznym wzrostem aktywności Zespołu. Od stycznia 2017 r. zespół działa w strukturach Miejskiego Domu Kultury, a od roku współpracuje z Politechniką Częstochowską.

2019-01-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia pisana przez parafian

Niedziela bielsko-żywiecka 18/2015, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Monika Jaworska

Bierzmowana młodzież z bp. Romanem Pindlem

Bierzmowana młodzież z bp. Romanem Pindlem

Na Śląsku Cieszyńskim znajdują się dwie miejscowości o nazwie Marklowice – jedne są dzielnicą Cieszyna, a drugie – Marklowice Górne – znajdują się w gminie Zebrzydowice. I to w parafii św. Jozafata Kuncewicza w Marklowicach Górnych w niedzielę 19 kwietnia odbyło się wielkie świętowanie. Parafia świętowała srebrny jubileusz 25-lecia istnienia. Uroczystości połączono z wizytacją bp. Romana Pindla, udzieleniem sakramentu bierzmowania i poświęceniem prezbiterium

Świętowanie właściwie rozpoczęło się już 9 listopada ub.r. – w uroczystość odpustową. Wówczas parafia przy udziale kanclerza Kurii Bielsko-Żywieckiej ks. Stanisława Lubaszki uroczyście zainaugurowała rok srebrnego jubileuszu. Do uroczystości jubileuszowych parafia przygotowywała się przez konkretne prace i działania. Jesienią wymalowano wnętrze kościoła. Prezbiterium uzupełniono o dwa nowe obrazy patronów parafii – św. Jozafata i św. Jana Pawła II, które wykonał ks. Zygfryd Kot z Krakowa. Wokół probostwa wykonano ogrodzenie. Jak podkreślał proboszcz parafii św. Jozafata Kuncewicza w Marklowicach Górnych, ks. Stanisław Wójcik, „wszystko to było możliwe dzięki wspólnemu zaangażowaniu nas wszystkich”.

CZYTAJ DALEJ

Cenzura czy mowa nienawiści?

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 34-35

[ TEMATY ]

gender

Adobe Stock

Ostra krytyka środowisk homoseksualnych oraz jednoznaczne twierdzenie, że są tylko dwie płcie, już niedługo może się stać przestępstwem zagrożonym karą 3 lat więzienia. Takie zmiany w Kodeksie karnym przygotował resort sprawiedliwości.

Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian Kodeksu karnego ma zapewnić „pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”. „Mowa nienawiści” to specjalnie zaprojektowany termin prawniczy, który jest narzędziem służącym do zakazu krytyki m.in. ze względu na „orientację seksualną” lub „tożsamość płciową”. W ekstremalnych przypadkach za mówienie i pisanie, że aktywny homoseksualizm jest grzechem, albo za podkreślanie, iż istnieją tylko dwie płcie, może grozić nawet do 3 lat więzienia. – Oczywiście, nie stanie się to od razu, bo nie wiadomo, jak zachowają się polskie sądy, ale praktyka wymiaru sprawiedliwości w innych państwach wskazuje, że najpierw jest seria procesów, a później coraz większe ograniczanie wolności słowa – mówi mec. Rafał Dorosiński, który z ramienia Ordo Iuris monitoruje proponowane zmiany w Kodeksie karnym ws. „mowy nienawiści”.

CZYTAJ DALEJ

Świętość w codzienności

2024-04-25 11:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przy relikwiach Męczenników z Markowej modlili się wierni z dekanatów: staszowskiego, świętokrzyskiego i połanieckiego.

– Witamy Józefa, Wiktorię i ich dzieci: Stasia, Basię, Władzia, Franciszka, Antosia, Marysię i dzieciątko, które w chwili egzekucji przyszło na świat. Jako rodzice daliście życie siedmiorga dzieciom i jednocześnie chroniliście życie innych ludzi. Nikt nie musiał was przekonywać, że życie każdego człowieka jest wartościowe i zasługuje na szacunek bez względu na pochodzenie czy wyznanie. My małżeństwa chcemy się od was uczyć i stawać w obronie tego, co słuszne nawet za cenę życia i pamiętać, że miłość jest silniejsza od nienawiści – mówili małżonkowie, witając relikwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję