Reklama

W trosce o rodzinę i życie

2019-01-16 11:11

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 3/2019, str. VI

Piotr Lorenc
Podczas uroczystej Eucharystii w kościele w Jaworznie-Jeleniu

Z nowym rokiem Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (SRK) Diecezji Sosnowieckiej weszło w 26. rok działalności

Zanim do tego doszło, w trzecią niedzielę grudnia zarząd stowarzyszenia, prezesi poszczególnych kół oraz rodziny zrzeszone w organizacji spotkali się w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworznie-Jeleniu, by podsumować dotychczasową działalność, wytyczyć plany na przyszłość, a przede wszystkim świętować jubileusz i Boże Narodzenie. Gościem specjalnym uroczystości jubileuszowych był Kazimierz Kapera – prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.

Uroczysta Eucharystia

Uroczystości rozpoczęła koncelebrowana Msza św. w kościele w Jeleniu, której przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Wspólnie z nim Liturgię sprawowali: ks. Grzegorz Rozpończyk, ks. Włodzimierz Sęk, ks. Przemysław Szot i ks. Janusz Glanowski, kapelan stowarzyszenia. Nie mogło oczywiście zabraknąć wielkiego sympatyka i przyjaciela stowarzyszenia – emerytowanego już ks. prał. Jana Szkoca.

W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego przypomniał, że życie społeczne opiera się na dwóch filarach, których naruszenie powoduje katastrofalne skutki. – Tymi filarami są rodzina i życie ludzkie. Jeżeli chcemy zachwiać społeczeństwem, zniszczyć je, nie trzeba prowadzić wojen, wystarczy uderzyć w rodzinę i życie, podważyć ich zasadność, manipulować w prawie naturalnym. To oczywiście bardzo groźne i nieodpowiedzialne działania, które niestety są obecnie prowadzone przez różnorodne środowiska niesprzyjające człowiekowi – podkreślił biskup. Kaznodzieja przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił wielokrotnie, na różnych kontynentach, że rodzina jest podstawową komórką społeczną, a naród zabijający swoje dzieci nie ma przyszłości. – Nie dziwię się więc, że ten, który nie może zdzierżyć, że się człowiekowi dobrze wiedzie, że jest szczęśliwy, nie będzie bezczynny i będzie atakował te dwie fundamentalne kolumy, na których opiera się społeczeństwo. W naszych czasach w sposób szczególny siły zła atakują rodzinę i życie ludzkie. I to jest atak bardzo przemyślany, mający znamiona atrakcyjności. Ale nie dajmy się zwieść – zły ma na celu zniszczenie całego społeczeństwa. Pamiętajmy, że kiedy nie będzie zdrowej rodziny, gdy nie będzie w niej miłości, kiedy zostanie wypaczona, np. przez związki partnerskie, to wówczas nie będzie spełniała swojej podstawowej misji. Kolejny filar: życie ludzkie – bez niego nie ma społeczeństwa. A widzimy, że dziś próbuje się to życie niszczyć, deprecjonować, zniechęcać do przyjmowania przez rodziny kolejnych dzieci. Naszym obowiązkiem jest obrona rodziny i życia ludzkiego. Musimy stanąć do obrony tych wartości, na miarę możliwości i sił – podkreślił hierarcha. Bp Grzegorz Kaszak wyraził też zadowolenie, że istnieją organizacje broniące rodziny i życia. – Cieszę się, że jestem wśród osób należących do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które postawiły sobie za cel obronę życia ludzkiego i rodziny. Mało tego – wiem, że stwarzacie warunki do tego, aby rodzina mogła się rozwijać – z jej misją przekazywania życia i troski o życie. Stolica Apostolska w 1983 r. wydała Kartę Praw Rodziny, w której czytamy, że rodziny mają prawo do zrzeszania się z innymi rodzinami i instytucjami celem właściwego i gorliwego wypełniania zadań, a także dla ochrony praw rodziny, popierania jej dobra i reprezentowania jej interesów. Powyższe stwierdzenie wynika z prawa naturalnego – przypomniał kaznodzieja. Na koniec podziękował za 25 lat pracy członków stowarzyszenia na niwie diecezji sosnowieckiej. – Dziękuję za wasze zaangażowanie, modlitwę i konkretne działania. Życzę, by stowarzyszenie dalej się rozwijało, wzrastało w siłę, powiększało szeregi i podejmowało nowe dzieła – stwierdził. Przypomniał także słowa, jakie skierował Pan Jezus do św. Siostry Faustyny: „Nie za pomyślny wynik nagradzam, ale za cierpliwość i trud dla Mnie podjęty”.

Reklama

Z historii stowarzyszenia

Dwa zdania o SRK. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające w naszej diecezji od 25 lat jest organizacją społeczną, skupiającą katolików świeckich, którzy pragną poprzez zaangażowanie społeczne pomagać w rozwiązywaniu codziennych problemów rodzin. Głównymi celami stowarzyszenia są umacnianie instytucji małżeństwa, kształtowanie warunków sprzyjających zaspokajaniu potrzeb rodziny oraz właściwemu wypełnianiu jej misji wobec społeczeństwa, a taże wcielanie nauki Kościoła katolickiego w życie rodzin i społeczeństwa. Działalność stowarzyszenia realizuje się w dwóch głównych nurtach: pracy formacyjnej rozumianej jako nieustanne samokształcenie przez pogłębianie nauki Kościoła, dyskusje, sympozja, spotkania z kompetentnymi osobami, analizowanie dokumentów Kościoła katolickiego oraz w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym i gospodarczym.

Inicjatorem powstania stowarzyszenia w naszej diecezji byli: Jerzy Żmudziński, Zdzisława Dąbrowska i Tadeusz Kawa. I to ten ostatni został prezesem I kadencji. Od 3 marca 2007 r. funkcję szefa stowarzyszenia pełni Renata Szopa. Obecnie stowarzyszenie działa w 6 parafiach diecezji. W sumie w strukturze organizacji działa blisko 60 osób. Opiekunem duchowym stowarzyszenia od kilku lat jest ks. Janusz Glanowski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworznie-Jeleniu. Oprócz „mrówczej” pracy wykonywanej w parafiach czy dekanatach stowarzyszenie od 9 lat prowadzi Diecezjalną Akademię Rodziny – pionierską w skali kraju inicjatywę formacyjno-edukacyjną. Co miesiąc organizowane są spotkania w auli konferencyjnej Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu z ekspertami z różnych zakątków Polski – zarówno z kapłanami, jak i osobami świeckimi, które poruszają najważniejsze sprawy istotne dla rodziny, Kościoła i Ojczyzny.

Tagi:
rodzina

Biskupi francuscy bronią rodziny: mama i tata, a nie rodzic

2019-02-15 17:35

vaticannews.va / Paryż (KAI)

Biskupi francuscy wydali oświadczenie, w którym bronią tradycyjnego modelu rodziny oraz funkcji, które są jej przypisane. Zajęli oni stanowisko wobec projektu ustawy o nazwie „szkoła zaufania”, w którym pojęcia: „ojciec” i „matka” znikają ze słownictwa szkolnego. Zostają zastąpione zwrotami: „rodzic 1” i „rodzic 2”.

alotof/fotolia.com

Hierarchowie wskazują, że to kolejna próba dekonstrukcji rzeczywistości rodzinnej, podjęta pod pretekstem ujednolicenia procedur administracyjnych. Nie jest obojętne dla dziecka, jak pojmuje same siebie, szczególnie poprzez sformułowania administracyjne, również te odnoszące się do ojca oraz matki. Używanie tych tradycyjnych pojęć nie może być uznawane za przejaw „zacofania” i „wstecznictwa”, ponieważ one pozwalają każdemu z nas identyfikować się w kolejnych pokoleniach. Szkoła - zdaniem biskupów - powinna uczestniczyć w tym procesie.

Ta aseptyzacja administracyjna życia rodzinnego jest przejawem przenikania teorii gender, która dąży do uczynienia sprawą obojętną, czy rodzice są tej samej lub różnej płci, czytamy w oświadczeniu. Co więcej, w żadnej rodzinie, wliczając rzadkie przypadki, kiedy występuje związek dorosłych tej samej płci, nie są faktycznie używane pojęcia typu „rodzic 1” i „rodzic 2”. Można w końcu zapytać, które spośród rodziców będzie numerem jeden, a które numerem dwa? Czy w przypadku rozwodu, numer dwa stanie się numerem jeden? Tutaj znajduje się właśnie absurdalność proponowanej poprawki.

Mamy nadzieję – konkludują biskupi – że zdrowy rozsądek weźmie górę i dobro dzieci zostanie postawione na pierwszym miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liderze już czas! EDK 2019 czeka na Ciebie!

2019-01-16 09:38

Ks. Jarosław Raczak

Przygotuj innym drogę do spotkania z Bogiem! Poszukiwani liderzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2019

Archiwum organizatorów

Noc, cisza, samotność i co najmniej 40 kilometrów wędrówki. Ekstremalna Droga Krzyżowa to forma duchowości dla tych, którzy nie boją się wyzwań. Rozpoczęła się rekrutacja liderów, którzy zainicjują EDK w swojej okolicy, aby dać innym możliwość przeżycia tego wielkopostnego nabożeństwa w niecodziennej formie.

W piątek 12 kwietnia już po raz jedenasty odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tylko w 2018 r. wydarzenie przyciągnęło 80 tys. uczestników, w 353 miejscowościach, którzy pokonali 720 tras. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest już obecna na całym świecie.

Aby w tegorocznym wydarzeniu wzięło udział jak najwięcej osób, potrzebni są liderzy, którzy zainicjują EDK w swojej okolicy.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa

Piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności, co najmniej 40 kilometrów. Ekstremalna, bo trzeba pokonać tę trasę w nocy, samotnie i w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, by opuścić swoją strefę komfortu i powiedzieć Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać. Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się wycieńczenia.

EDK to czas zmagania

– Na początku jest normalnie, po prostu idę, co jakiś czas stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki – opowiada o swoich doświadczeniach Bartek, jeden z uczestników EDK. – Zmaganie może zacząć się na 18, 30, albo jeszcze innym kilometrze. I raczej zostanie do końca – dodaje.

Z błogosławieństwem Papieża

W zeszłym roku Papież Franciszek, łącząc się duchowo z Organizatorami i wszystkimi Uczestnikami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, zachęcał do ufnego powierzenia Chrystusowi siebie, swoich rodzin, przyjaciół i nieprzyjaciół, by w każdym z nich zamieszkał pokój i moc Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Na wędrówkę śladami Chrystusa, jednocząc się w modlitwie, Ojciec Święty udzielił wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa.

Liderzy poszukiwani

Trwają poszukiwania Liderów Rejonów – osób, które stworzą EDK w swoich miejscowościach, dając tym samym możliwość wzięcia udziału w tej wyjątkowej Drodze innym osobom ze swojego otoczenia. Im więcej Liderów, tym więcej ludzi będzie miało możliwość odkryć tę formę duchowości.

Lider rejonu EDK odpowiada m.in. za wyznaczenie trasy w swojej okolicy i przygotowanie jej opisu, promocję wydarzenia w lokalnym środowisku.

Już czas!

Liderze! Za kilka miesięcy trasami EDK przejdzie tysiące osób. To od nas zależy, czy stworzymy im warunki do spotkania z Bogiem i rozpoczęcia piękniejszego życia. Nadszedł czas, by przygotować trasy i rejony do EDK 2019.

Dołącz do nas! Wejdź na: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaufała Jezusowi. I zaczęły się dziać dziwne rzeczy

2019-02-18 14:21

- Chodzi o to, żeby się nie martwić, żeby się nie zamartwiać, żeby nie myśleć negatywnie, żeby nie myśleć, że się nie uda. Jak zaufaliśmy, to wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Naprawdę wierzymy, że Pan Bóg działa, że się troszczy, że to należy do Niego - mówiła s. Glapka

- Jeśli oddajemy obawy, lęki, ufamy Mu całkowicie, to Pan Bóg przemienia nas całkowicie - dodawała

- Bóg działa w ten sposób, że po prostu stawia ludzi, organizuje pewne wydarzenia i trzeba z odwagą za tym pójść - podkreśliła s. Jolanta Glapka RSCJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem