Reklama

Z prasy zagranicznej

2019-02-06 11:47

pr
Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 39

The Washington Post

Czy gubernator zostanie ekskomunikowany?

Co zrobi kard. Timothy Dolan w sytuacji, gdy deklarujący się jako katolik gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podpisał ustawę, która zezwala na zabijanie nienarodzonych dzieci praktycznie aż do końca trwania ciąży? Nowy Jork stał się tym samym stanem, w którym zabijać nienarodzonych jest najłatwiej na całym terytorium USA. Duża część katolików jest oburzona taką postawą Andrew Cuomo i naciska na kardynała, aby stanowczo zareagował na tę sytuację. Zdaniem „The Washington Post”, nacisk jest tak silny, że kard. Dolan choćby nie chciał reagować, będzie musiał to zrobić, i to szybko. Jakie zatem kroki może podjąć? Część środowiska kościelnego chciałaby ekskomuniki dla Cuomo. To najcięższa kara, którą dysponuje Kościół. Stosowana jest w kilku ściśle określonych przypadkach. Jeśli chodzi o aborcję, można nią ukarać katolika, który bezpośrednio przyczynił się do zabicia nienarodzonego dziecka. Czy polityk, który podpisał ustawę, wypełnia ten warunek? Większość kanonistów w to wątpi. Zwolennicy tej kary nie dają jednak za wygraną i wskazują, że Cuomo podlega ekskomunice z racji długiego i upartego trwania w swoich przekonaniach godzących w życie i sprzecznych z nauczaniem Kościoła. Dziennikarz „The Washington Post” przypuszcza, że kard. Dolan raczej nie pójdzie tą drogą. Jak może inaczej dyscyplinować polityka? Amerykański dziennik wskazuje, że kardynał może ogłosić, iż Cuomo mimo wcześniejszych upomnień trwa w grzechu i dlatego nie może przystępować do Komunii św. ani być chrzestnym czy świadkiem bierzmowania.

Pew Research Center

Po której stronie sceny politycznej stoją katoliccy wyborcy w USA?

Katoliccy wyborcy w USA są łakomym kąskiem dla działających za oceanem partii politycznych. 51-milionowa, największa jednorodna grupa religijna często stanowi języczek u wagi. Kiedyś katolicy głosowali chętniej na Demokratów. Dziś są podzieleni niemal po równo – tyle samo wśród nich zwolenników Demokratów co Republikanów. W ostatnich wyborach proporcje wynosiły 50 do 49.

Z badań katolickich wyborców przeprowadzonych przez Pew Research Center wynika, że w najbardziej istotnych sprawach bardziej słuchają oni linii partyjnej niż nauczania Kościoła. Jeśli chodzi np. o obronę życia nienarodzonych, katolicy sprzyjają Republikanom i są w większości za tym, żeby zakazać aborcji w każdej formie. Z kolei ci, którzy są stronnikami Demokratów, opowiadają się za dopuszczalnością aborcji.

Reklama

Większość katolików sprzyjających Republikanom to biali Amerykanie, podczas gdy katolicy wspierający Demokratów to w dużej części Latynosi.

CRUX

Kościół wzywa prezydenta do ustąpienia

W Wenezueli doszło do przesilenia politycznego. Sytuacja tego kraju jest trudna od 6 lat, a może i dłużej. Nieudolne rządy prezydenta Nicolása Maduro wywołały przez ten czas prawdziwą katastrofę humanitarną, ale on sam nie zamierza odejść z urzędu. Ostatnie protesty, zwołane przez przedstawicieli Zgromadzenia Narodowego, które jest kontrolowane przez opozycję, pokazały, że naród ma dość, i wywołały międzynarodową reakcję. Przewodniczący zgromadzenia Juan Guaidó obwołał się przejściowym prezydentem do czasu zorganizowania prawdziwie wolnych wyborów, bo ostatnie, w 2018 r., po których Maduro objął urząd prezydencki na drugą kadencję, takie nie były.

Kilka państw, m.in. USA, Wielka Brytania, Kanada i Brazylia, uznało przejściową prezydenturę. Na ulicach wenezuelskich miast trwają protesty, które mają wsparcie biskupów. Niektórzy z hierarchów oraz księża i seminarzyści biorą udział w demonstracjach, które są krwawo tłumione przez siły bezpieczeństwa.

Biskupi coraz częściej wzywają socjalistycznego prezydenta do rezygnacji z urzędu w imię dobra całego ludu, który jest największą ofiarą 6-letnich nieudolnych rządów następcy Hugona Cháveza.

Agenzia Fides

Chrześcijanie niemal zniknęli z Syrii

Sytuacja chrześcijan w Syrii stała się krytyczna. Wskutek trwającej od 7 lat wojny tylko 2 proc. syryjskiego społeczeństwa to chrześcijanie i wszystko wskazuje na to, że będzie ich coraz mniej. To opinia nuncjusza apostolskiego w Syrii kard. Mario Zenariego, który gościł w Budapeszcie na konferencji zorganizowanej przez tamtejszy uniwersytet katolicki.

Watykański dyplomata podkreślił w czasie swojego wystąpienia, że tuż po zakończeniu II wojny światowej jedna czwarta Syryjczyków przyznawała się do chrześcijaństwa. Później było ich coraz mniej. Przed wybuchem ostatniego konfliktu chrześcijanie stanowili już tylko 6 proc. wszystkich Syryjczyków, ale wojna zmieniła chrześcijańską obecność na niekorzyść.

Większość chrześcijan uciekła przed prześladowaniami. Wyemigrowali przede wszystkim mężczyźni. W tej sytuacji chrześcijańskie kobiety, które wychodzą za mąż za muzułmanów, przechodzą zwykle na wiarę męża.

Bazylika św. Piotra w pełnej krasie

Dopiero teraz wydobyto wszystkie elementy wystroju Bazyliki Watykańskiej, a pielgrzymi i turyści będą mogli oglądać renesansowe arcydzieło w pełnej krasie. Niedostępnych wcześniej wrażeń będzie można doświadczyć dzięki nowemu oświetleniu największego katolickiego kościoła na świecie. Specjaliści od oświetlenia pracowali nad nim przez 2 lata, a efekt jest oszałamiający.

Do oświetlenia bazyliki użyto 780 specjalnych opraw i 100 tys. ledów. Na dodatek zamontowano specjalną centralę sterującą z predefiniowanymi programami doświetlenia konkretnych części bazyliki. Wiele dzieł sztuki pozostawało do tej pory w cieniu – teraz arcydzieła zostały wydobyte na światło dzienne.

Liderze już czas! EDK 2019 czeka na Ciebie!

2019-01-16 09:38

Ks. Jarosław Raczak

Przygotuj innym drogę do spotkania z Bogiem! Poszukiwani liderzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2019

Archiwum organizatorów

Noc, cisza, samotność i co najmniej 40 kilometrów wędrówki. Ekstremalna Droga Krzyżowa to forma duchowości dla tych, którzy nie boją się wyzwań. Rozpoczęła się rekrutacja liderów, którzy zainicjują EDK w swojej okolicy, aby dać innym możliwość przeżycia tego wielkopostnego nabożeństwa w niecodziennej formie.

W piątek 12 kwietnia już po raz jedenasty odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tylko w 2018 r. wydarzenie przyciągnęło 80 tys. uczestników, w 353 miejscowościach, którzy pokonali 720 tras. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest już obecna na całym świecie.

Aby w tegorocznym wydarzeniu wzięło udział jak najwięcej osób, potrzebni są liderzy, którzy zainicjują EDK w swojej okolicy.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa

Piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności, co najmniej 40 kilometrów. Ekstremalna, bo trzeba pokonać tę trasę w nocy, samotnie i w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, by opuścić swoją strefę komfortu i powiedzieć Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać. Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się wycieńczenia.

EDK to czas zmagania

– Na początku jest normalnie, po prostu idę, co jakiś czas stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki – opowiada o swoich doświadczeniach Bartek, jeden z uczestników EDK. – Zmaganie może zacząć się na 18, 30, albo jeszcze innym kilometrze. I raczej zostanie do końca – dodaje.

Z błogosławieństwem Papieża

W zeszłym roku Papież Franciszek, łącząc się duchowo z Organizatorami i wszystkimi Uczestnikami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, zachęcał do ufnego powierzenia Chrystusowi siebie, swoich rodzin, przyjaciół i nieprzyjaciół, by w każdym z nich zamieszkał pokój i moc Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Na wędrówkę śladami Chrystusa, jednocząc się w modlitwie, Ojciec Święty udzielił wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa.

Liderzy poszukiwani

Trwają poszukiwania Liderów Rejonów – osób, które stworzą EDK w swoich miejscowościach, dając tym samym możliwość wzięcia udziału w tej wyjątkowej Drodze innym osobom ze swojego otoczenia. Im więcej Liderów, tym więcej ludzi będzie miało możliwość odkryć tę formę duchowości.

Lider rejonu EDK odpowiada m.in. za wyznaczenie trasy w swojej okolicy i przygotowanie jej opisu, promocję wydarzenia w lokalnym środowisku.

Już czas!

Liderze! Za kilka miesięcy trasami EDK przejdzie tysiące osób. To od nas zależy, czy stworzymy im warunki do spotkania z Bogiem i rozpoczęcia piękniejszego życia. Nadszedł czas, by przygotować trasy i rejony do EDK 2019.

Dołącz do nas! Wejdź na: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież spotka się z rzecznikiem ofiar pedofilii księży

2019-02-19 19:53

ts / Rzym (KAI)

Przed rozpoczęciem w Watykanie szczytu na temat ochrony małoletnich papież Franciszek spotka się z rzecznikiem włoskiej sieci ofiar pedofilii „Rete L’Abuso”, Francesco Zanardim. Prywatne spotkanie z papieżem po środowej audiencji generalnej 48-letni Włoch potwierdził w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA w Rzymie.

Grzegorz Gałązka

Zanardi jest jednym z założycieli międzynarodowej sieci „Ending Clergy Abuse” (ECA - Stop wykorzystywaniu przez duchownych). Będzie to pierwsze spotkanie z papieżem tego mężczyzny, który jako nastolatek był molestowany seksualnie przez księdza.

W rozmowie z włoskim dziennikiem „ Il Fatto quotidiano” Zanardi zapewnił, że otacza wielkim szacunkiem papieża Franciszka. „Jednak papież napotyka też na duże opory”, zauważył. Jego zdaniem, w walce z pedofilią niewiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich 20 lat, a „w tym czasie wykorzystano seksualnie znaczną liczbę ofiar”.

Rzecznik „Rete L’Abuso” pragnie przedstawić papieżowi żądania ofiar. Jest wśród nich obowiązek zgłaszania przez biskupów przypadków wykorzystywania seksualnego. Poza procesami kościelnymi muszą też być prowadzone procesy w sądach państwowych. Zapowiedział też, że w czasie trwania szczytu w Watykanie ECA zorganizuje w Rzymie spotkania informacyjne oraz demonstracje.

Zanardi przyznał, że zdaje sobie sprawę, z jakim oporem wewnątrz Kościoła musi się spotykać papież Franciszek. Jak zauważył, w czasie tego pontyfikatu sakrę biskupią otrzymało kilku księży, wobec których istnieje podejrzenie, że przemilczeli czyny pedofilii. Nie wymienił przy tym ani nazwisk, ani liczby tych duchownych. „Ten, kto nas zranił, nie jest w niebie, ale na ziemi. Winni są ludzie: księża, którzy nas wykorzystali i wszyscy ci, którzy to tuszowali”, stwierdził Zanardi.

Na 21-24 lutego papież Franciszek zwołał do Watykanu na międzynarodowe spotkanie w sprawie ochrony małoletnich w Kościele katolickim. W konferencji będą uczestniczyć przewodniczący Konferencji Biskupów katolickich oraz Kościołów obrządku wschodniego, a także przełożeni 22 zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, szefowie 14 dykasterii watykańskich oraz ofiary wykorzystywania seksualnego z różnych części świata. Wśród 190 uczestników spotkania będzie też wiceprzewodniczący Episkopatu Polski, abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem