Reklama

Diecezja Włocławska ma nowego Ordynariusza

Redakcja
Edycja włocławska 15/2003

Bp Wiesław Alojzy Mering urodził się 10 grudnia 1945 r. w Żukowie k. Gdańska. Po maturze, w latach 1962-64 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie na Wydziale Filozoficznym KUL, gdzie w 1969 r. uzyskał magisterium z filozofii. Następnie kontynuował studia teologiczne w Pelplinie (1969-72), ukończone przyjęciem święceń kapłańskich 21 maja 1972 r. z rąk biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej Zygfryda Kowalskiego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni.
W latach 1972-74 pracował jako wikariusz w parafii św. Marcina w Sierakowicach, po czym rozpoczął studia doktoranckie w ATK w Warszawie. Doktorem nauk humanistycznych został w 1976 r., a w następnym roku, jako stypendysta rządu francuskiego, studiował teologię na Uniwersytecie Nauk Humanistycznych w Strasburgu, gdzie uzyskał stopień licencjata.
Po powrocie do Polski w 1977 r. pracował jako wikariusz, najpierw w parafii pw. Chrystusa Króla w Toruniu (1978), a następnie w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Gdyni (1978-81), a w latach 1981-83 pełnił obowiązki proboszcza parafii pw. św. Marcina w Lignowach Szlacheckich. Był też duszpasterzem rodzin diecezji chełmińskiej (do 1989 r.) i diecezjalnym wizytatorem nauki religii (do 1990 r.).
W 1992 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, w którym od roku akademickiego 1980/81 wykładał wstęp do filozofii, metafizykę, historię filozofii i ogólną metodologię nauk oraz antropologię filozoficzną i teorię poznania. Był też lektorem języka francuskiego. W latach 1984-86 był wykładowcą w WSD w Koszalinie, a od 1994 r. w WSD w Elblągu.
W 1989 r. odznaczony został godnością kapelana honorowego i w 1994 r. godnością prałata domowego Jego Świątobliwości. W 1992 r. włączony został do Kapituły Katedralnej Pelplińskiej jako kanonik honorowy, a od 1994 r. jako kanonik gremialny.
Należał także do Kolegium Konsultorów Diecezji Pelplińskiej, do Rady Kapłańskiej, Rady Programowej Radia Głos oraz Rady Programowej Kwartalnika Pastores.
W 1996 r. ks. dr W. Mering opublikował książkę Wstęp do filozofii. Jest też autorem skryptu z metafizyki oraz ponad 200 artykułów naukowych, publicystycznych, o tematyce religijnej i światopoglądowej.
Jako dewizę posługi pasterskiej bp Wiesław Mering przyjął słowa: Iustitia, pax et gaudium zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian (14, 17): "Królestwo Boże (...) to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym".
Uroczystość przyjęcia sakry biskupiej przez nowego Ordynariusza odbędzie się w sobotę 26 kwietnia br. Tego samego dnia będzie miał miejsce ingres do katedry włocławskiej. Celebracja rozpocznie się o godz. 11.00. Już dziś zapowiadamy, że na łamach Ładu Bożego z 27 kwietnia br. zostanie opublikowany wywiad z bp. Wiesławem Meringiem, którego Biskup Nominat udzielił ks. red. Waldemarowi Karasińskiemu 27 marca podczas pobytu we Włocławku.

Kościół częstochowski wzbogacił się o 124 lektorów

2018-12-16 21:29

Kleryk Zbigniew Wojtysek

Beata Pieczykura/Niedziela
Nowi lektorzy

III niedziela Adwentu to niedziela radości, bo święta Bożego Narodzenia są coraz bliżej. W tym roku dla naszej archidiecezji była to „podwójna radość”. Właśnie 16 grudnia Kościół Częstochowski wzbogacił się o 124 lektorów. Uroczystej Mszy św. abp Wacław Depo w kościele seminaryjnym przy ul. Barbary 41.

Ową radość tak odczuwał Kuba – jeden z nowo pobłogosławionych lektorów: „Do świąt Bożego Narodzenia jeszcze ponad tydzień, ale my już teraz bardzo mocno czujemy bliskość Jezusa. Szczególnie spotkaliśmy go dzisiaj. Powiedział nam, że nas kocha i dał nam szczególne zadanie: być Jego świadkiem i głosić Jego Słowo”.

Zobacz zdjęcia: Nowi lektorzy

Ks. abp Wacław Depo, zwracając się do lektorów podczas homilii, mówił: „Jesteście Bogu potrzebni, żeby Chrystus przez was mówił do ludzi, żeby ludzie nie błądzili w ciemnościach, ale budowali swoje życie na prawdzie Bożej”. Na koniec rozważania dodał: „Proszę razem z Wami, aby Maryja, Matka Chrystusa i Matka Kościoła przybliżała Was każdego dnia do swojego Syna”.

Ks.

W trakcie obrzędu Arcybiskup pytał: Czy chcesz pełnić funkcję lektora w zgromadzeniu liturgicznym, aby przez to służyć Kościołowi i przyczyniać się do jego wzrostu? Czy chcesz gorliwie rozważać Słowo Boże i być świadkiem Chrystusa w codziennym życiu? Po każdym z pytań padło jednogłośne: „Chcę”. Tym jednym słowem stu dwudziestu czterech ministrantów wyraziło gotowość do bycia lektorami. Odpowiedzią na nią była modlitwa błogosławieństwa oraz znak otrzymania z rąk Arcybiskupa księgi Pisma Świętego. Wspólnej modlitwie towarzyszyli święci patroni ministrantów: Stanisław Kostka, Alojzy Gonzaga, Jan Berchmans, Dominik Savio, których relikwie, znajdujące się tego dnia w kościele seminaryjnym, „spoglądały” na nowych lektorów.

Uroczysta Eucharystia była zwieńczeniem rekolekcji, które kandydaci na lektorów przeżyli w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości w Olsztynie. Jak je spędzili? Paweł - tak relacjonuje ten czas: „Rekolekcje pokazały mi, że najważniejsze w byciu lektorem jest być blisko Jezusa. Uświadomiłem sobie, że Jezus potrzebuje mnie i mojego głosu, aby inni mogli o Nim usłyszeć”. Lektorów do przyjęcia tak ważnej funkcji w zgromadzeniu liturgicznym przygotowali podczas ćwiczeń duchowych ks. Paweł Wróbel i ks. Michał Zimny – diecezjalni duszpasterze ministrantów. Pomagali im w tej posłudze również klerycy z naszego seminarium.

Ks. Paweł Wróbel zapytany o podsumowanie dwóch turnusów rekolekcji (poprzedni odbył się w dniach 30 listopada - 2 grudnia), których owocem jest łącznie 245 nowych lektorów powiedział: „Był to wspaniały czas, w trakcie którego wielu młodych mężczyzn na wezwanie Jezusa odpowiedziało „Tak”. Dziękuję wszystkim księżom, którzy prowadzili kursy lektorskie w poszczególnych dekanatach oraz duszpasterzom, troszczącym się o lektorów, aby mogli uczestniczyć w rekolekcjach. Jestem też wdzięczny rodzicom za ich pomoc i wsparcie dla swoich synów. Nade wszystko dziękuję lektorom: to dzięki Wam Słowo Boże będzie rozbrzmiewać w kościołach naszej archidiecezji”.

Rekolekcje dla kandydatów tej grupy (dla dekanatów: koziegłowski, myszkowski, blachowieński, mykanowski, porajski, truskolaski, brzeźnicki, gorzkowicki, kodrąbski, pajęczański, św. Lamberta w Radomsku, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku, rozprzański, sulmierzycki, krzepicki, mokrski, osjakowski, Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu, św. Wojciecha w Wieluniu i praszkowski) odbyły się w dniach 14-16 grudnia. Prowadzili je ks. Paweł Wróbel i Michał Zimny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rekolekcje Adwentowe - Kościół jest dobry

2018-12-17 14:45

Profeto.pl

Kościół jest dobry, gdyż jest wspólnotą. Dzisiejszy odcinek jest odpowiedzią na samotność człowieka nowoczesnego, zamkniętego często w wirtualnym świecie. Jest piękną opowieścią o tym, że w Kościele nie jesteśmy sami!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem