Reklama

Jasna Góra

Około 100 tys. strażaków przybyło na Jasną Górę

W duchowej łączności z biskupami zgromadzonymi w Gnieźnie na Jasnej Górze odbyła się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków. Wzięło w niej udział ok. 100 tys. przedstawicieli Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Pielgrzymka ma miejsce zawsze przed obchodzonym 4 maja wspomnieniem św. Floriana, patrona tej grupy zawodowej. Odbywa się co pięć lat. W tegorocznej wziął udział prezydent RP.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Wojciech Mścichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. na szczycie Jasnej Góry przewodniczył w południe abp Sławoj Leszek Głódź, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa strażaków.

- Służba strażaka jest czymś więcej niż swoistym powołaniem, wy tworzycie klimat zaufania do państwa – mówił w homilii abp Głódź. Przypomniał, że brać strażacką wyróżnia nie tylko mundur, ale nade wszystko poczucie zawodowej stabilności. - I nie możecie być zależni od wahadła żadnej politycznej sceny, dotyczy to zarówno straży zawodowej, jak i ochotniczej – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ZOBACZ FOTOGALERIĘ:

Nawiązując do obchodzonej dziś Niedzieli Dobrego Pasterza abp Głódź przypomniał, że „Chrystus zna owce swoje i one Go znają. On pozostaje z Nimi w chwilach zagrożenia i niepewności, zawsze”. - Dobry Pasterz jest wzorem nie tylko dla Kościoła, biskupów i kapłanów, którzy prowadzą parafialne wspólnoty. Chrystus Dobry Pasterz to wzór dla różnych grup i wspólnot, które powinny kroczyć drogą wytyczoną przez Pasterza – mówił kaznodzieja. Zauważył, że „istotą takiej drogi jest nie tylko profesjonalizm, to było by po prostu za mało, powinna z nim iść także odpowiedzialność, sumienność poczucie służby a dotyczy to etosu państwa i narodu, dotyczy to myślenia i działania, sumienia obywatelskiego”. - Nadrzędny interes Polski powinien być wartością niezbywalną dla wszystkich obywateli i to wasza droga bracia strażacy – podkreślał abp Sławoj Leszek Głódź. Kaznodzieja mówił, że dziś w Niedzielę Dobrego Pasterza musimy też zauważyć obserwowaną w Polsce niechęć do kapłanów, do biskupów i podkreślał, że „Kościół to nie tylko skarbiec wiary i historii, ale Kościół to rzeczywistość, to dynamizm, a kapłani wezwani są do nauczania i głoszenia”. Przypominając o obecności wśród strażaków kapłanów, pełniących rolę kapelanów abp Głódź podkreślał, że „nie należy się bać, że straż zostanie sklerykalizowana, tak jak nie stało się tak z wojskiem.

Reklama

Abp wzywał do troski o rozwój duchowy i religijny naszej Ojczyzny. - Polsce bardzo potrzebna jest nasza gotowość do służby, nasza odpowiedzialność. Nie może być tak, że wołamy „tam ojczyzna, gdzie jest dobrze” – mówił metropolita gdański.

Po homilii nastąpiło ślubowanie strażackie, któremu przewodniczył ks. bryg. Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków.

Jasnogórskie spotkanie było wyrazem wdzięczności Bogu za strażacką posługę ludziom i Ojczyźnie. Jak podkreślił Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, w tym roku szczególne dziękczynienie zanoszone jest za 20-lecie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Celem jego istnienia jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i inne podmioty ratownicze, głównie Ochotniczą Straż Pożarną.

- Nasza strażacka służba to Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. W duchu dziękczynienia przybywamy tu do Jasnogórskiej Pani, by podziękować za naszą społeczną i zawodową służbę dla naszej Ojczyny i obywateli – powiedział Komendant Główny PSP. Pielgrzymka upływała w łączności z wszystkimi strażakami pełniącymi dziś swoją służbę. Szczególnie pamiętano o 80-u strażakach – ratownikach, którzy dziś wylecieli do Nepalu, by tam pomagać po tragicznym trzęsieniu ziemi.

Eucharystię na szczycie Jasnej Góry celebrowali kapelani strażaków na czele z krajowym kapelanem ks. bryg. Janem Krynickim. Obecni byli m.in.: Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych; Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej; Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP; przedstawiciele kancelarii prezydenta, władz rządowych i samorządowych.

Reklama

W pielgrzymce wzięli udział członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, członkowie Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, słuchacze Szkół Pożarniczych, żołnierze i pracownicy Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, Strażacy Zakładowych Straży Pożarnych, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, pracownicy cywilni Ochrony Przeciwpożarowej.

- Potrzeba pielgrzymek istnieje na co dzień, nie tylko od święta, z racji organizowanej pielgrzymki autokarowej, ale podczas pieszych pielgrzymek, żeby modlić się w intencji strażaków i ich rodzin, wypraszać błogosławieństwa, ale przede wszystkim dziękować, że omijają nas tragedie i katastrofy – powiedział kpt. Dariusz Racinowski, emerytowany strażak z komendy OSP Płońsk. Z kolei Bogdan Śmigiel, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeszów-Drabinianka podkreślił, że „ważny jest ten przyjazd tutaj, pokazanie swoich jednostek, swoich sztandarów, będziemy się modlić o nowy sprzęt dla jednostki, bo jest potrzeba większego samochodu ratowniczo-gaśniczego”.

Ks. Józef Oleski, kapelan strażaków powiatu człuchowskiego zauważył, że „strażacy modlą się o to, żeby mogli bezpiecznie swoją służbę społeczną czynić, na chwałę Bogu i Ojczyźnie”.

Święto strażaków na Jasnej Górze rozpoczęło się od koncertu orkiestr i zespołów artystycznych OSP. Pod jedną batutą zagrało aż 140 orkiestr. Ich koncert zabrzmiał na błoniach jasnogórskich przed rozpoczęciem Mszy św.

Pierwsza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę odbyła się w 1939 roku. Wtedy to ok. 15 tysięczna rzesza ślubowała Matce Bożej Jasnogórskiej wierność służbie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. W Kaplicy strażacy złożyli ryngraf z rotą ślubowania w podziękowaniu za dotychczasową opiekę. Kolejne pielgrzymki następowały w latach: 1991, 1992 oraz 1999. Obecnie jasnogórskie pielgrzymki organizowane są co 5 lat.

2015-04-26 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kościoła św. Piotra z Kościołem św. Andrzeja

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

papież

pielgrzymka

Grzegorz Gałązka

Pielgrzymka Papieża Franciszka do Ziemi Świętej, tak jak pielgrzymki jego poprzedników, była wydarzeniem wyjątkowo ważnym i oczekiwanym. To ani nic dziwnego, ani specjalnie odkrywczego. Ten mały – malutki w skali całej planety – skrawek ziemi, bez specjalnych bogactw naturalnych, bez niczego, co powszechnie uważa się za wartość, skupia uwagę całego świata, bo w sposób bardzo wyrazisty widać tam wszystkie nasze troski i niepokoje. Papież pielgrzymował, aby pomóc różniącym się tak bardzo – i to pod wieloma względami – ludziom, aby odkryli piękno różnorodności i zdjęli z oczu klapki stworzone z tego, co ich dzieli

Powszechnie wymieniano cztery cele pielgrzymki papieża Franciszka do Ziemi Świętej. Najważniejszy, którego znakiem było spotkanie z Ekumenicznym Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I, to zbliżenie Kościoła katolickiego z Kościołem prawosławnym, chrześcijańskiego Zachodu ze Wschodem, Kościoła św. Piotra z Kościołem św. Andrzeja. Spotkanie to miało historyczny kontekst, bo okazją ku temu była 50. rocznica pamiętnego uścisku papieża Pawła VI z patriarchą Atenagorasem. Dzięki temu spotkaniu sprzed pół wieku katolicy i prawosławni odkryli potrzebę, wręcz konieczność dialogu ekumenicznego. Każdy, nawet najmniejszy postęp w tym dialogu, nawet najmniejszy kroczek jest po dziś dzień owocem tamtej chwili. Gesty papieża Franciszka w Ziemi Świętej też będą owocowały przez kilkadziesiąt lat. Zapewne myśląc o pozytywnych skutkach tego spotkania, patriarcha Bartłomiej I w przeddzień spotkania napisał na Twitterze: „Mój Bracie, nie mogę się doczekać spotkania z Tobą jutro w Jeruzalem”.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra: Wystawiono współczesne Misterium Męki Pańskiej

2024-03-18 16:51

[ TEMATY ]

Zielona Góra

misterium Męki Pańskiej

parafialna grupa teatralna

Katarzyna Krawcewicz

Przedstawienie przygotowała parafialna grupa teatralna

Przedstawienie przygotowała parafialna grupa teatralna

W parafii św. Urbana I w Zielonej Górze 17 marca wystawiono Współczesne Misterium Męki Pańskiej pt. „Wybory”.

Przedstawienie przygotowała parafialna grupa teatralna. Bohaterowie muszą dokonywać wyborów, tak samo jak każdy człowiek, tak samo jak 2000 lat temu ludzie współcześni Jezusowi. Choć wiele sytuacji zmieniło się w ciągu wieków, to jednak ostatecznie zawsze chodzi o to, czy człowiek opowie się za Chrystusem, czy przeciwko Niemu.

CZYTAJ DALEJ

Onkolog zabiera głos ws. choroby Zbigniewa Ziobry

2024-03-19 10:19

[ TEMATY ]

polityka

Karol Porwich/Niedziela

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

"Hejt czy sugestie symulacji są tu naprawdę nie na miejscu. Skoro nie naruszę już tajemnicy lekarskiej – Pan Minister nie symuluje" – napisał w mediach społecznościowych, apelując o "wyhamowanie w komentarzach" - rezydent onkologii klinicznej z Centrum Ziemi Lubuskiej Jakub Kosikowski.

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro opublikował w mediach społecznościowych obszerne informacje na temat stanu swojego zdrowia. Poinformował wówczas, że przeszedł operację usunięcia większości przełyku i części żołądka. Przyznał również, że nadal walczy z bólem i ma duże problemy z mówieniem. W kolejnym wpisie szef Suwerennej Polski poszedł o krok dalej i opublikował na platformie X swoje zdjęcie ze szpitala. W komentarzu do fotografii przekazał szczegółowo, w jaki sposób dowiedział się o nowotworze i związanych z diagnozą przeżyciach i emocjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję