Reklama

Z Maryją ku pogłębionej wierze (13)

Niedziela przemyska 20/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podwójne Nawiedzenie w Kraczkowej

Oczekiwanie na Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Jasnogórskiego Obrazu dla naszej parafii rozpoczęło się już w I niedzielę Adwentu 2001 r. wraz z całą archidiecezją, przez okolicznościowe adoracje Najświętszego Sakramentu odprawiane w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Kolejnym ważnym momentem był dzień 15 lipca 2002 r. i wyjazd autokarem 50 pielgrzymów do Częstochowy, aby zaprosić Maryję do archidiecezji przemyskiej. Wierni, którzy przyjechali autokarami, wyruszyli na spotkanie pieszej pielgrzymki z Przemyśla na Jasną Górę. Zaplanowana Msza św. na wałach z powodu rzęsistej ulewy została odprawiona w Bazylice Jasnogórskiej. Kilka tysięcy pielgrzymów archidiecezji przemyskiej wraz z księżmi biskupami i kapłanami zapraszało Maryję, aby przybyła do naszej archidiecezji pogłębić wiarę, obudzić nadzieję i rozpalić miłość.
A potem nadszedł pamiętny dzień 24 sierpnia 2002 r. Parafia Kraczkowa dostąpiła zaszczytu powitania Maryi w kopii Cudownego Wizerunku w granicach archidiecezji przemyskiej. Rozważając tajemnice Różańca czekaliśmy na Maryję. Matkę Bożą powitał bp Stefan Moskwa.
Aby nasze serca były dobrze przygotowane na godne przyjęcie Maryi, w parafii rozpoczęła się Nowenna Miesięcy ku czci Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Począwszy od lipca łączyliśmy ją z nabożeństwami fatimskimi i procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej po poszczególnych rejonach parafii. Po ich zakończeniu w październiku, od listopada każdego 6. dnia miesiąca, po uroczystej Mszy św. następowało wystawienie Najświętszego Sakramentu, czuwanie i adoracja przez poszczególne rejony parafii. Czuwania te kończyły się Apelem Jasnogórskim śpiewanym w łączności z Jasną Górą. Kraczkowianie tłumnie uczestniczyli w tym nabożeństwie wypraszając potrzebne łaski i zapraszając Częstochowską Panią do naszej parafii. Jednocześnie dokładaliśmy starań o wygląd parafialnej świątyni i jej otoczenia. Latem i jesienią 2002 r. zostały wybudowane nowe schody prowadzące do kościoła, które obłożono granitem, zamontowano barierki. Przed wejściem do świątyni została położona kostka granitowa. Wewnątrz wyremontowano 4 witraże w prezbiterium. We wszystkich pracach remontowych ofiarnie uczestniczyli parafianie, nie szczędząc trudu i wysiłku. Chcieliśmy, aby nasz kościół zyskał nowy, ładniejszy wygląd przed przybyciem Maryi.
W międzyczasie został opracowany jednolity wystrój trasy przejazdu Obrazu i kościoła. Pod koniec lutego do Ojca Świętego Jana Pawła II został wysłany z prośbą o błogosławieństwo obraz Matki Bożej Częstochowskiej, jako pamiątka Nawiedzenia. Obraz ten będzie nawiedzał wszystkie rodziny naszej parafii w ramach tzw. Małej Peregrynacji, a jego kopię otrzyma każda rodzina, jako pamiątkę podwójnego Nawiedzenia. Nasi kapłani codziennie podczas Mszy św. podawali intencję: o dobre przygotowanie parafii do Nawiedzenia i trwałe owoce oraz o sprzyjającą pogodę na czas Nawiedzenia.
Oczywiście wszystkie te prace i przygotowania nie przysłoniły nam sprawy najważniejszej: przygotowania naszych serc na spotkanie z Ukochaną Matką. Licznie uczestniczyliśmy w rekolekcjach parafialnych. Rekolekcjonista ks. Jan Smoła udzielał kraczkowianom praktycznych wskazówek: co mamy czynić, jak przygotować swoje serca, aby odwiedzająca nas Matka mogła uczynić cud przemiany naszego życia. Doradzał, w jaki sposób mamy pogłębić naszą wiarę, a tym samym zapełnić puste stągwie stojące przed ołtarzem. Codzienne rozważania kończył Apel Jasnogórski.
Wreszcie nadszedł wyczekiwany, wymodlony dzień 6 kwietnia. Dzień świąteczny, w którym miał do naszej parafii przybyć długo oczekiwany Gość - Matka Boga. Niespodziankę przygotowała nam aura. Niedzielny poranek powitał wszystkich grubą warstwą śniegu, który wciąż intensywnie padał. Wiezieliśmy, że Matka Naszego Pana przybędzie do Kraczkowej w zimowej scenerii. Podczas nabożeństwa oczekiwania niebo zasnuwały ciężkie, ciemne chmury i sypały grube płatki śniegu. Ale na sam moment powitania, wręcz nie do uwierzenia - chmury rozpłynęły się, przestał sypać śnieg, zaświeciło jasne słońce.
Po ceremonii powitania Jasnogórskiego Obrazu przez Księdza Proboszcza - gospodarza parafii, kopia Cudownego Wizerunku Matki wyruszyła w drogę do parafialnego kościoła. Wyruszyła na barkach strażaków, ojców, matek i młodzieży. Procesyjnie została wniesiona do świątyni i umieszczona na przygotowanym tronie. Po powitaniu przez proboszcza, ks. Mieczysława Biziora, witały Ją dzieci i młodzież. Niezwykle wzruszające było powitanie Matki przez osoby starsze i chore oraz przez rodziców, gdzie słowa powitania wypowiadane były łamiącym się głosem. Następnie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Adama Szala. Ofiarę Eucharystyczną sprawowali kapłani z dekanatu Łańcut 2 oraz księża rodacy i byli wikariusze. Kościół był wypełniony po brzegi. Wierni z nadzieją, ze łzami w oczach wpatrywali się w oblicze Czarnej Madonny. Rozmodlony tłum szeroko otwierał swe serca i słuchał słowa Bożego głoszonego przez Księdza Biskupa. Niezwykle bogata i symboliczna była procesja z darami ofiarnymi. Oprócz chleba i wina niesione były kwiaty i świeca Nawiedzenia oraz 6 stągwi kamiennych, które nieśli rodzice z czworgiem dzieci, a które symbolizowały dary duchowe rodziców, młodzieży i dzieci. Procesję zamykali małżonkowie niosący Księgę Darów Duchowych kraczkowskich rodzin dla Matki Bożej, składanych z racji Nawiedzenia.
Po sprawowanej Eucharystii rozpoczęło się czuwanie, przeplatane słowami modlitwy, rozważaniami i chwilami ciszy. Czuwanie w łączności z Bolejącą Matką. O godz. 21.00 dane nam było przeżyć niezwykłe i niezapomniane nabożeństwo - Apel Jasnogórski. Było to, po Mszy św. powitalnej, najbardziej wzruszające nabożeństwo. Nabożeństwo przy wygaszonym świetle, w półmroku prowadzone przez paulina, o. Krzysztofa. W tych chwilach szczególnie namacalnie czuliśmy obecność Maryi w naszej wspólnocie modlitewnej, czuliśmy Jej opiekę i orędownictwo. Mieliśmy pewność, że nas słucha i rozumie, że pomimo naszych wad i słabości nas kocha. Kocha tak, jak potrafi kochać tylko Matka.
Nabożeństwem o szczególnej wymowie były zanoszone do Boga modlitwy za zmarłych i procesja o godzinie 23.00 z zapalonymi lampionami na cmentarz. Procesja, która była wyrazem naszej pamięci, naszego hołdu i wdzięczności dla wszystkich zmarłych spoczywających na cmentarzu.
O północy mieliśmy możliwość zanosić do Boga za wstawiennictwem Maryi dziękczynienia i błagania w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Wtedy to księża rodacy i wikariusze, którzy pracowali w Kraczkowej sprawowali ofiarę Mszy św., której przewodniczył ks. dr Henryk Hazik, a słowo Boże wygłosił ks. dr Józef Sroka.
A później długie godziny nocne wypełnione były żarliwą modlitwą, szczerą, ufną rozmową, słowami oddania i zawierzenia w Jej opiekę. Były to chwile najszczerszych wyznań, wątpliwości i rozterek oraz ogromnej nadziei, że Niepokalana odmieni nasze życie.
Drugi dzień obecności Matki pośród nas rozpoczął się Godzinkami do Najświętszej Maryi Panny i Mszą św. dla Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Publicznego Gimnazjum, celebrowaną przez ks. Józefa Srokę - rodaka i ks. Rafała Wójtowicza - wikariusza naszej parafii. Słowo Boże wygłosił katechizujący w Szkole Podstawowej ks. Grzegorz Przewrocki.
Czas upływał bardzo szybko. Ostatnie godziny z Czarną Madonną to Msza św. dla osób chorych i w podeszłym wieku, Anioł Pański i błogosławieństwo dzieci przedszkolnych oraz matek oczekujących potomstwa. I ostatnie już chwile przeznaczone na cichą, indywidualną rozmowę z Jasnogórską Panią. O godz. 15.15 rozpoczęła się pożegnalna Msza św., poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia. Ksiądz Proboszcz wyraził w homilii nadzieję, że nadal będziemy napełniać stągwie dobrymi uczynkami, żarliwą modlitwą, prawym, przykładnym życiem, bo cud przemiany serca zależy także od woli człowieka, od posłuszeństwa i wykonania polecenia: "Napełnijcie stągwie wodą...".
Po dokonaniu zawierzenia parafii przez Księdza Proboszcza i przedstawicieli rodzin, Czarna Madonna na ramionach strażaków, matek, ojców i młodzieży wyruszyła z procesją wokół kościoła. Ostatnie chwile, ostatnie spojrzenia, ostatnie westchnienia, łzy żalu, bo moment rozstania tuż, tuż... Obraz zostaje umieszczony w samochodzie-kaplicy i odprowadzany przez kolumnę zmotoryzowanych parafian dojeżdża do Cierpisza.
Matka Boża była z nami i pośród nas dobę. Tylko 24 godziny. O wiele za krótko. Tak dużo chcieliśmy Jej jeszcze powiedzieć, o tyle łask poprosić... Żadne słowa nie są w stanie wyrazić uczuć wzruszenia, błagania, tęsknoty. Żadne słowa nie oddadzą wyrazu Jej kochających, ufnych, wyrozumiałych oczu. Czy kraczkowscy parafianie wytrwają w swych dobrych postanowieniach? Czy dotrzymają deklarowanych obietnic? Czy zmienią, uporządkują swoje życie? Czy nasze stągwie wciąż będą napełniane? Mamy nadzieję, że dzięki pomocy i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny przezwyciężymy własne słabości i zaniedbania. Że damy radę wykorzenić zło, że dotrzemy do źródeł naszej wiary. Przecież obiecaliśmy Jej... Czas pokaże, czy Jej nie zawiedziemy...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję