Reklama

Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

Z życia diecezji

Kolejne matury, a co za tym idzie kolejni uczniowie szkół średnich pielgrzymowali do Częstochowy, żeby prosić o łaski dobrych wyborów i wsparcie w czasie pierwszego z ważnych życiowych egzaminów. W tegorocznej diecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę uczestniczyło ponad 4 tysiące maturzystów wraz z 40 kapłanami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głogów: Klub Inteligencji Katolickiej

Czytając "Tryptyk Rzymski"...

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kaplicy przy ul. Staromiejskiej w Głogowie odbyło się kolejne spotkanie głogowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. Hubert Relich. Po zakończeniu Eucharystii w wielkanocnym duchu rozpoczęło się tradycyjne "święcone". Przy kawie i domowych wypiekach omówione zostały najbliższe, przedwakacyjne plany KIK-u. Przedstawione zostały m.in. propozycje wyjazdów: na konferencję do Warszawy i najbliższe pielgrzymki (do Częstochowy, Międzyrzecza i śladem Pięciu Braci Męczenników).
Ostatnim punktem kwietniowego spotkania była dyskusja klubowa zatytułowana: "Czytając Tryptyk rzymski Jana Pawła II...". Wykład wprowadzający wygłosił Wojciech Janisio - polonista, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie. Choć wśród uczestników dyskusji panowała zgodność, co do wartości i znaczenia tych niezwykłych papieskich medytacji, to jednak każdy z rozmówców zwracał uwagę na inne ich aspekty. Bogactwo treści zawartych w Tryptyku rzymskim, na pewno jeszcze będzie nie raz inspirować, nie tylko do dyskusji, ale i do głębszej refleksji i modlitwy...
Na zakończenie dr Mariusz Kwiatkowski zapowiedział kolejne spotkanie Głogowskiego Konwersatorium Humanistycznego, które odbędzie się 19 maja w auli I LO o godz. 18.00. Bohaterem tego spotkania będzie socjolog i terapeuta dr Jacek Kurzępa z Uniwersytetu Zielonogórskiego z wykładem "Między rozkoszą a cierpieniem. Patologie społeczne wśród młodzieży".
Następne spotkanie głogowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej będzie miało szczególny charakter, gdyż odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, w niedzielę 18 maja. Korzystając z gościnności i uprzejmości gospodarza grodowieckiego wzgórza ks. Witolda Pietscha, zaplanowano o godz. 15.00 uroczystą Mszę św. i prezentację najnowszej encykliki Jana Pawła II - Ecclesia de Eucharistia oraz uczestnictwo w nabożeństwie majowym. W drugiej części spotkania przewidziane jest wspólne grillowanie. Serdecznie zapraszamy!

Reklama

Waldemar Hass

Dotknęli Boga

Maturzyści zaangażowali się w śpiew i modlitwę prowadzoną w dwóch miejscach: w auli ks. Augustyna Kordeckiego spotkanie modlitewne poprowadził ks. Robert Patro, diecezjalny duszpasterz młodzieży z zespołem "Przystanek Jezus" i scholą wspólnoty "Przebudzenie", a w auli Jana Pawła II ks. Krzysztof Foryś z zespołem "Agnus Dei" z parafii pw. Miłosierdzia Bożego z Głogowa. Młodzież bardzo chętnie wchodziła w proponowane im animacje. Około południa maturzyści z całej diecezji spotkali się na Mszy św., której przewodniczył bp Edward Dajczak. W homilii Ksiądz Biskup podkreślał, że dojrzałość chrześcijańska oznacza kierowanie się w życiu jasnymi zasadami i wartościami. W czasie osobistych modlitw i spacerów wielokrotnie padało pytanie: co dalej, czy wybór, którego dokonałem jest słuszny, czy mam iść tą, czy inną drogą. Ważkość pytań i modlitewna atmosfera sprawiały, że młodzi zebrani na Jasnej Górze zdawali sobie, może po raz kolejny, sprawę z tego, że matura to nie tylko egzamin z umiejętności nabytych w szkole, ale to także sprawdzian, czy jesteśmy w stanie odpowiedzialnie podejść do naszych talentów, czy potrafimy podjąć ważne decyzje, czy nie boimy się nowych wyzwań. - Uczestnicząc w modlitwach, śpiewie, klęcząc przed Cudownym Obrazem i śledząc drogę krzyżową Dudy Gracza, która wywarła na mnie wielkie wrażenie, zdałam sobie sprawę, że wchodzę w inny wymiar codzienności, że mogę się tu uspokoić, nabrać dystansu do wielu spraw i prawdziwie ocenić, co jest ważne, a co nie - mówi Agnieszka z Gorzowa Wlkp.
Tegorocznym hasłem pielgrzymki były słowa z Ewangelii: "Oto jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28, 20b). - Podsumowując ten czas, mogę stwierdzić - mówi ks. Robert Patro - że największym pragnieniem Boga jest to, żeby ludzie mogli Go poznawać. Widząc reakcje i zaangażowanie młodych ludzi, mogę powiedzieć, że słowa te po raz kolejny potwierdziły się. Bóg pokazywał swoją obecność. Dla mnie wielką radością było obserwowanie młodego człowieka, który tą obecność odkrywa. Uważam, że ta pielgrzymka była jedną z najbardziej radosnych, na których byłem. Młodzi ludzie mieli okazję widzieć, dotykać i słyszeć Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Magdalena Kozieł

V Ogólnopolskie Spotkania Młodych Przyjaciół Radia Maryja

24 maja na Jasnej Górze odbędzie się V Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Przyjaciół Radia Maryja. Mszę św. odprawi i homilię wygłosi bp Edward Dajczak. W programie przewidziano: świadectwa młodzieży, koncert Tomka Kamińskiego, występ Roberta Binioli z Włoch oraz Sama Solo z Anglii.
Zapisy na wyjazd w Biurze Radia Maryja przy konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

Nowa Sól

Z okazji 260-lecia istnienia Nowej Soli 29 kwietnia w Muzeum nowosolskim otwarto wystawę poświęconą historii miasta. - Pierwszą taką wystawę otwarliśmy 10 lat temu. Było wówczas dużo mniej eksponatów niż obecnie, z tego względu, że nie było mile widziane prezentowanie zabytków poniemieckich - otwierając wystawę powiedziała dyrektor Muzeum Krystyna Bakalarz. Ekspozycja prezentuje zespół zabytkowych map z XVII i XVIII w. przedstawiających tereny Nowej Soli, Bytomia Odrzańskiego, Głogowa i Dolnego Śląska, stare fotografie kościoła pw. św. Michała Archanioła i św. Antoniego, nowosolskiego tartaku, który niegdyś znajdował się przy ul. Towarowej. Można też zobaczyć zdjęcia ulic Muzealnej i Piłsudskiego z końca XIX w. oraz miedzioryt żeglugi na Odrze i model dawnej barki. W gablotach muzealnych zostały wyeksponowane zbiory wydawnictw o mieście. Głównym punktem była prezentacja makiety Nowej Soli z 1783 r., zaraz po nadaniu praw miejskich. Panoramę tę wykonali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Nowej Soli. Osoby zaangażowane w pracę przy makiecie przez całą jesień zbierały rośliny, które następnie ucharakteryzowano na drzewa i krzewy. - Oglądając wystawę, skupiajmy się na tym, co było, ale i na tym, co będzie. Starajmy się wyobrazić sobie, co jeszcze dobrego może spotkać nasze miasto. Mam nadzieję, że nam, dzisiejszym mieszkańcom, uda się wpisać w przyszłość Nowej Soli, jednocześnie nie zapominając o przeszłości - powiedział prezydent miasta Vadim Tyszkiewicz. M. O.

Reklama

Tursk

4 maja w kościele pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Tursku - w roku 750-lecia kanonizacji Świętego ze Szczepanowa została odprawiona uroczysta Msza św. odpustowa. Tę doniosłą uroczystość dla wspólnoty parafialnej uświetnił przepięknym śpiewem liturgicznym chór "Arka" z Sulęcina. Mszy św. przewodniczył ks. Adam Lewandowski. W homilii skierowanej do licznie zgromadzonych wiernych z Turska, Małuszowa, Ostrowia i Sulęcina przedstawił on postać Świętego oraz uwarunkowania historyczne i religijno-moralne ówczesnych Ziem Polskich. - Św. Stanisław - powiedział Kaznodzieja - zaprasza nas dzisiaj, abyśmy zastanowili się nad sobą, nad swoim postępowaniem, swoimi wyborami bez względu na wiek, zajmowane stanowisko, przynależność do takiej czy innej społeczności lub opcji politycznej. S. K.

Sulechów

Stowarzyszenie "Praworządny Sulechów" jest podmiotem uprawnionym do prowadzenie kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych nadawców publicznych w formie audycji referendalnych, w związku z ogólnokrajowym referendum w prawie wyrażenia zgody na ratyfikację traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej. Stowarzyszeniu, które w kampanii referendalnej głosi hasło: "Dlaczego tak? Dlaczego nie? Dlaczego musimy głosować?" przysługuje ponadto prawo zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji do spraw referendum oraz wyznaczanie mężów zaufania i ich zastępców. Stowarzyszenie "Praworządny Sulechów" otwarte jest na współpracę z innymi stowarzyszeniami i organizacjami prawicowymi. Kontakt: Roman Bajor, tel. (0-601) 328-531. B. D.

Jednym zdaniem

27 kwietnia w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach odbył się koncert symfoniczny, w czasie którego wystąpił Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Józefa Wiłkomirskiego.

30 kwietnia w Bibliotece Wojewódzkiej prezentowali się laureaci konkursu języków obcych "Lingua Land" zorganizowanego przez Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze.

W dniach 1-3 maja grupa młodzieży z diecezji drohiczyńskiej uczestniczyła w szkoleniu informacyjno-formacyjnym zorganizowanym przez KSM naszej diecezji w domu rekolekcyjnym Emaus w Zielonej Górze.

2 maja w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzinie odbył się koncert symfoniczny w wykonaniu orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Czesława Grabowskiego. Jako solistka wystąpiła Alicja Kwiatkowska. W programie koncertu znalazły się utwory Chopina, Szymanowskiego, Schuberta, Moniuszki i Schumanna.

3 maja na pl. Kościelnym Mszą św. w intencji Ojczyzny rozpoczęły się Dni Sulęcina. Po południu mieszkańcy Sulęcina wysłuchali koncertów w ramach Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych.

3 maja w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. odbył się festyn parafialny połączony z rodzinną majówką.

4 maja Elżbieta Kuczyńska czytała ballady z różnych stron świata w Domu Kultury "Małyszyn" w Gorzowie Wlkp.

4 maja w kościele pw. św. Bartłomieja w Nowogrodzie Bobrz. odbył się koncert oratoryjny w wykonaniu polsko-niemieckiego zespołu "Cantores Viridimontani" pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. W programie znalazły się kompozycje Vivaldiego, Bacha i Haendla.

6 maja w zielonogórskim KIK-u odbył się wykład dr Anastazji Seul pt. "Tajemnice światła w twórczości Romana Brandstaettera".

Grób zmarłego 16 stycznia ks. proboszcza Jana Pikuły przy kościele przy ul. Czereśniowej w Gorzowie Wlkp. przykrył nagrobek z afrykańskiego kamienia impala. Pieniądze na pomnik dali parafianie, a wykonał go mistrz kamieniarski Dariusz Nowakowski z Łupowa.

Zaproszenia

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. zaprasza 22 maja o godz. 18.00 na wykład Lecha Dominika pt. "Historia dagerotypu - na przykładzie zbiorów Muzeum związanych z Włodzimierzem Korsakiem". Spotkanie przy ul. Warszawskiej 35.

Ośrodek Informacji o Sektach i Ruchach Destrukcyjnych w Zielonej Górze zaprasza 28 maja o godz. 18.00 na wieczór filmowo-dyskusyjny, w czasie którego odbędzie się projekcja filmu pt. Relikwie. Spotkanie przy ul. Krawieckiej 7-9.

Biuro Radia Maryja zaprasza w dniach 7-8 czerwca na V Ogólnopolską Pielgrzymkę Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci na Jasną Górę. Zapisy w Biurze Radia Maryja przy parafii pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

Biblia nauczycielką miłości bliźniego

2024-04-24 11:24

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Kolejnym przystankiem na trasie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów była bazylika katedralna w Sandomierzu. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani oraz wierni z rejonu sandomierskiego.

Uroczystego wprowadzenia relikwii do świątyni dokonał ks. Jacek Marchewka. Następnie wierni uczestniczyli w modlitwie różańcowej w intencji rodzin oraz mieli możliwość wysłuchania wykładu ks. dr. Michała Powęski pt. „Biblia w rodzinie Ulmów”. Prelegent podkreślał, że Pismo Święte w życiu Rodziny Ulmów miało bardzo ważne znaczenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję