Reklama

Milenium Śmierci Pięciu Braci międzyrzeckich

Świadkowie Wiary, Nadziei, Miłości

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 21/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Andrzej Draguła: - Zacznijmy od programu uroczystości Milenium Śmierci Pięciu Braci w Międzyrzeczu. Jak wyglądał będzie przebieg uroczystości jubileuszowych?

Bp Paweł Socha: - Program uroczystości milenijnych jest bardzo bogaty. Oprócz bowiem uroczystości kościelnych, w tym samym czasie odbędą imprezy o charakterze artystycznym i sportowym, które organizuje miasto. W niedzielę, 8 czerwca o godz. 12.00, a więc tydzień przed głównymi uroczystościami, odbędzie się poświęcenie tablicy pamiątkowej we wsi Święty Wojciech. Tablicę ufundowały władze miasta Międzyrzecz. W piątek, 13 czerwca, rozpoczyna się w Seminarium Duchownym w Paradyżu 323. Plenarne Zgromadzenie Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi będą też uczestniczyć w okolicznościowej sesji naukowo-artystycznej. Złożą się na nią: wykład na temat dziejów Pierwszych Męczenników Polski oraz Kantata Milenijna o Pierwszych Męczennikach. W sobotę, 14 czerwca, w parafiach diecezji będą organizowane nabożeństwa ku czci Pierwszych Męczenników Polski.
Centralne uroczystości jubileuszowe z udziałem Episkopatu Polski, przedstawicieli Episkopatu Włoch, Czech i Niemiec, delegacji duchowych synów św. Romualda - kamedułów - z różnych krajów oraz kapłanów i wiernych odbywać się będą w niedzielę, 15 czerwca od godz. 9.00 na placu w pobliżu budującego się sanktuarium ku czci Pierwszych Męczenników Polski. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył będzie kard. Franciszek Macharski - metropolita krakowski, a kazanie wygłosi kard. Józef Glemp, Prymas Polski.

- Uroczystości jubileuszowe w Międzyrzeczu zostaną poprzedzone posiedzeniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Paradyżu. Biskupi będą obradować w Paradyżu już nie po raz pierwszy. Jakie to ma znaczenie dla naszej diecezji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Plenarne Zgromadzenie Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w diecezji naszej po raz trzeci. Pierwsze było w 1971 r., drugie w 1989 r. Wszystkie organizowane były w Seminarium Duchownym w Paradyżu. Spotkania biskupów z daną diecezją stanowią swoistą szkołę uczenia się Kościoła. Biskupi bowiem mają okazję poznawać historię diecezji, jej problemy, a szczególnie mogą cieszyć się wiarą ludu Bożego, gorliwością kapłanów i podziwiać dzieła dobroczynne i pracę ewangelizacyjną organizacji, stowarzyszeń, ruchów, a także wiernych.

- Oprócz biskupów polskich do Międzyrzecza zostało zaproszonych wielu gości z zagranicy. Zapewne wszyscy oni są jakoś związani z naszymi świętymi Patronami. Kogo więc możemy się spodziewać w Międzyrzeczu?

- Zapowiedzieli swój udział w uroczystościach jubileuszowych w Międzyrzeczu biskupi i delegacje kapłanów i świeckich z Włoch, Czech i Niemiec. Najwięcej będzie gości z Włoch. Nic dziwnego, przecież dwóch męczenników, św. Benedykt i św. Jan, byli z pochodzenia Włochami. Nie może więc zabraknąć przedstawicieli z Benewentu, skąd pochodził św. Benedykt, ani też z Wenecji, skąd pochodził św. Jan, ani z Rawenny, skąd wyruszyli w podróż z misją ewangelizacyjną do Polski. Będzie delegat Episkopatu czeskiego, a także delegacja naszych sąsiadów z Niemiec.

Reklama

- Ksiądz Biskup prowadzi ożywione kontakty z ośrodkami związanym z historią naszych Męczenników. Wiemy, że udaje się Ksiądz Biskup do Rzymu na srebrny jubileusz pontyfikatu Jana Pawła II przez Rawennę, Camaldoli, i że zamierza odwiedzić miasto rodzinne św. Benedykta - Benewent. Jak żywa jest tam pamięć o naszych Męczennikach?

- Z korespondencji, jaką prowadzimy z wymienionymi ośrodkami od trzech lat, wynika, że kult świętych rodaków odnawia się w ich lokalnych Kościołach. Przyczynił się do tego w znacznej mierze Jan Paweł II. W czasie wizyt duszpasterskich, jakie składał w miastach Benewent, Wenecja, czy Rawenna, przypominał o misji ewangelizacyjnej, jaką pełnili ich święci rodacy w Polsce 1000 lat temu. Nawet w jednym z listów skierowanych do biskupa Rawenny powiedział wprost, że jego wiara wyrastała na świadectwie wiary misjonarzy, którzy w 1001 r. wyruszyli do kraju Słowian właśnie z tego miasta. Zaznaczył równocześnie, że Bóg w swoisty sposób nagrodził tę misję skutecznością. Oto Papież z Polski po 1000 latach może głosić Ewangelię tym, którzy wydali tak wspaniałych świadków wiary. Nie można zapomnieć o tym, że kult Męczenników z Międzyrzecza rozwija się także w klasztorach kamedułów w Camaldoli koło Arezzo i wielu innych ośrodkach duchowych, gdzie żyją duchowi synowie św. Romualda.

- Najtrudniejszym zadaniem pozostaje wciąż aktualizacja charyzmatu Pięciu Braci. Wiele na ten temat zapewne mówiło się podczas peregrynacji relikwii. W jaki sposób Męczennicy mogą nam dzisiaj "pomóc" być chrześcijanami? Na jakie elementy naszego chrześcijańskiego życia wskazują?

- W czasie peregrynacji najczęściej powtarzającym się hasłem: "Święci: Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn świadkami żywej i odważnej wiary". Dla mnie natomiast Męczennicy Międzyrzeccy są świadkami nie tylko wiary, ale także nadziei i miłości czynnej. Pozwolili Duchowi Świętemu rozwinąć w sobie do nieprawdopodobnych wprost wymiarów zmysły duchowe, dzięki którym Bóg w Trójcy Świętej był dla nich bardziej realny niż otaczający świat materii i bardziej konieczny niż życie ziemskie. Jako świadkowie Boga żywego i zbawiającego, wzywają nas do naśladowania przez życie modlitwy, czyli zawierzenia się woli Boga; wsłuchiwanie się w słowo Boże i jego rozważanie w sercu swoim; karmienie się Ciałem Pańskim, by nie ustać w drodze; ducha pokuty, czyli ustawiczne nawracanie się na Boga; wreszcie miłość czynną i przebaczającą, jako odblask miłości nieskończonej i miłosiernej Jezusa Chrystusa, żyjącego w nas. Czyż może być doskonalszy program życia chrześcijańskiego?

- Jak według Księdza Biskupa można ocenić żywotność kultu Pięciu Braci? Jak przeżywana była peregrynacja ich relikwii? Czy zdaniem Księdza Biskupa wzrasta świadomość naszych diecezjan, kim są nasi Patronowie?

- Dzisiaj każdy z diecezjan wierzących i modlących się bezbłędnie wyliczy imiona Pięciu Męczenników z Międzyrzecza. Potrafi także powiedzieć, że dwóch przybyło z Włoch, a trzej pozostali to młodzi Polacy. Z peregrynacji relikwii pozostało w świadomości wierzących coś, co można by nazwać zwycięską mocą wiary i miłości do Boga i ludzi. Mam też nadzieję, że po zakończeniu budowy sanktuarium w Międzyrzeczu, wszystkie pielgrzymki, które udają się do Pani Cierpliwie Słuchającej do Rokitna, będą po drodze wstępować do Międzyrzecza, by tam wsłuchiwać się, co mają nam do powiedzenia świadkowie wiary odważnej i żywej.

- Nazajutrz po uroczystościach w Międzyrzeczu, odbędzie się poświęcenie Domu "Uzdrowienie Chorych" im. Jana Pawła II, które prowadzić będzie włoskie stowarzyszenie Cichych Pracowników Krzyża. Można powiedzieć, że ewangeliczne orędzie znów przybywa do nas z Włoch. Jakie znaczenie ma dla naszej diecezji istnienie tego dzieła w Głogowie?

- Dom ma być miejscem formacji duchowej chorych i niepełnosprawnych. Będą tam szukać wyzwalania się z cierpień duchowych i fizycznych, ale także znoszenia doświadczeń choroby, niesprawności, czy starości razem z Chrystusem przybitym do krzyża. Chorzy i niepełnosprawni będą się uczyć, jak być twórczymi i pomocnymi wobec innych, nawet wtedy, gdy się jest obarczonym cierpieniem. Jednym słowem: dla cierpiących, chorych i niepełnosprawnych ma to być szkoła Chrystusowej miłości do człowieka cierpiącego i zdrowego. Tak oto, powracają do Polski nasi włoscy bracia i siostry i przyłączają się do nich młodzi Polacy, by razem budować jedność i współpracę ewangeliczną w służbie człowieka, szczególnie cierpiącego.
Z okazji poświęcenia Domu "Uzdrowienie Chorych" w Głogowie do diecezji przybędzie blisko 200-osobowa delegacja duchownych i świeckich, zwłaszcza członków Wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża, na czele z Nuncjuszem Apostolskim we Włoszech. Wszyscy oni będą brali udział w uroczystościach jubileuszowych w Międzyrzeczu. Chciejmy uczyć się od nich miłości do Boga i ludzi, jak Polacy przed 1000 lat uczyli się miłości i wiary od braci z Włoch. Ale chciejmy też naszym siostrom i braciom z Włoch ukazać dojrzałość naszej wiary, jak swoim świadectwem ukazuje ją nasz rodak Jan Paweł II, nie tylko mieszkańcom słonecznej Italii, ale także całemu światu.

- Dziękuję za rozmowę.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję