Reklama

Z życia diecezji

Z inicjatywy Komisji Episkopatu ds. Misji przeprowadzona została I Misyjna Olimpiada Wiedzy o Afryce. Jej celem było poszerzenie znajomości kontynentu afrykańskiego, zwłaszcza w kontekście obecności tam polskich misjonarzy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki sukces licealistki ze Wschowy

Znajomość Afryki

Do pierwszego etapu olimpiady przystąpiło ok. 11 200 uczniów ze 165 liceów ogólnokształcących z całej Polski. Na poszczególnych szczeblach rywalizacji uczniowie musieli rozwiązać testy sprawdzające wiedzę z historii, geografii i zagadnień misyjnych Afryki. Wszyscy uczestnicy potwierdzili, że była to wyjątkowo trudna problematyka. Obowiązkowa bibliografia do wszystkich etapów zawierała 52 pozycje książkowe i publicystyczne. Po eliminacjach wojewódzkich, rozegranych w Liceum Katolickim w Gorzowie Wlkp., Anna Walkowska, uczennica klasy trzeciej I LO we Wschowie zakwalifikowała się do grona 48 finalistów. Etap centralny odbył się 24 kwietnia w Warszawie. Uczestniczyli w nim najlepsi uczniowie z 16 okręgów.
Ostatecznie, po rozegraniu tego etapu Ania Walkowska wywalczyła 7. miejsce i uzyskała tytuł laureatki. Jej opiekunem jest katecheta dr Mieczysław Guzewicz, a w przygotowaniu pomagali także Janina Kucharczyk oraz Piotr Sobański.
Gratulujemy wspaniałego sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć.

Red.

Zielona Góra

"Brat Albert" - Pismo z duszą

Wydając pierwszy numer gazety parafialnej, wytyczono nowy, nieprzetarty dotąd szlak w parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze. Był to skromny druczek na niedużej kartce, którego treść składała się z kilku skromnych artykułów. Ten pierwszy egzemplarz ukazał się w czerwcu 1998 r. Potem nastąpiła mała przerwa, po której prace nad gazetą przejęła Akcja Katolicka. Rozpoczynając skład kolejnego numeru, mieliśmy sporo entuzjazmu, ale również obaw, jak zostanie on przyjęty. I tak od grudnia 1998 r. "Brat Albert" ukazuje się zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca.
Dziś, gdy z nieukrywaną radością wydaliśmy 50. numer "Brata Alberta", szlak można uważać za dobrze wytyczony. Nasze pismo niezmiennie dokumentuje najważniejsze wydarzenia z życia parafii. Nieliczne, kilkuosobowe zaledwie kolegium redakcyjne przetrwało próbę czasu. Współpraca w kolegium redakcyjnym jest dla nas wzbogacającym doświadczeniem.
"Brat Albert" dociera w ciągu miesiąca do ok. 500, a niekiedy do 800 rodzin. Staramy się go utrzymać w konwencji pism parafialnych. Wydawanie gazety to praca niespokojna, wymagająca sporo czasu, wysiłku i szczerego zaangażowania, ale jednak przynosząca satysfakcję. Zespół redakcyjny tworzą ludzie, którzy są obarczeni również obowiązkami rodzinnymi, zawodowymi, pracą w stowarzyszeniach czy inną działalnością. Całość redakcji naszego pisma pracuje nad nim społecznie.
Cieszy nas rozmaitość życia parafii, jej twórcza dynamika, której odzwierciedleniem stają się strony "Brata Alberta". Kolejne numery pisma wywołały konieczność zaproszenia do współpracy wielu nowych osób. Tych, którzy mają prawo czuć się współtwórcami naszego pisma, jest już spora gromadka.
A na koniec jeszcze o tych, którzy dla tego pisma są najważniejsi, czyli o czytelnikach. Pragnę podziękować wszystkim, którzy są stałymi czytelnikami naszego pisma, którzy chętnie dzielą się z nami swoimi uwagami i opiniami.
W jednym z ostatnich numerów "Brata Alberta" przytoczyłam słowa bp. Adama Lepy, członka Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Episkopatu Polski, który powiedział do dziennikarzy: "Nie jest sztuką zbudować nowe radio czy powołać nowe pismo. Sztuką jest sprawić, by miało w sobie duszę. Dziś media bez duszy nie mają szans przetrwania". Mamy nadzieję, że nasz "Brat Albert" to właśnie także pismo z duszą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Urszula Furtak

Nowa Sól

Z okazji święta patrona parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli zorganizowano 1 maja festyn pod hasłem "Różaniec w rodzinie". Imprezę rozpoczęto uroczystą Mszą św. odpustową, po której ks. prob. Józef Kocoł powitał wszystkich gości i podziękował przedstawicielom Urzędu Miasta i Nowosolskiego Domu Kultury za pomoc przy organizacji imprezy. Przybyłych na festyn zabawiały: Dziecięcy Zespół Polonijny z Ukrainy, Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych oraz Parafialna Orkiestra Dęta. Nowosolskie szkoły ponadgimnazjalne prezentowały stoiska reklamowe zachęcające do wyboru ich szkoły. Przygotowano loterię fantową, w której główną wygraną była pielgrzymka do Włoch, można też było wylosować rowery górskie. Zorganizowano także Otwarte Mistrzostwa Nowej Soli w Szachach, wyścigi na rolkach i rowerowy tor przeszkód. Działał bufet z żurkiem i bigosem, przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół Spożywczych w Nowej Soli. Na zakończenie festynu odbył się pokaz sztucznych ogni. M.O.

Reklama

Paradyż

"Wokół Mrożka" - to tytuł spektaklu, który 12 maja wystawili w Paradyżu klerycy z grupy teatralnej działającej w Seminarium Duchownym. Na spektakl złożyły się fragmenty czterech sztuk Sławomira Mrożka: "Zabawa", "Indyk", "Emigranci" oraz "Na pełnym morzu" w opracowaniu i reżyserii Kingi Kaszewskiej-Brawer. W spektaklu wystąpili klerycy z roku I, II i III: Arkadiusz Cygański, Przemysław Janicki, Łukasz Jurkowski, Adam Kotylak, Olek Kubiś, Łukasz Łaszkiewicz, Łukasz Malec, Piotr Ogrodowiak i Mariusz Słaboń. Opiekun artystyczny grupy Kinga Kaszewska-Brawer jest aktorką Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Zespół teatralny rozpoczął prace z początkiem bieżącego roku. Jest to pierwsza premiera tego zespołu.

Ks. A.D.

Medjugorie

Ruch Domowy Kościół naszej diecezji organizuje pielgrzymkę do Medjugorie w dniach 21 czerwca - 2 lipca na uroczystości 22. rocznicy objawień. Zaplanowano także zwiedzanie Dubrownika i Makarskiej. Zakwaterowanie w pokojach 2,3,4-osobowych z łazienką, dostęp do kuchni. Organizatorzy zapewniają sześć ciepłych posiłków. Cena: 400 zł. + 80 euro. Zgłoszenia przyjmuje Marianna Jakubowska, tel.: (0-68) 452-02-54.
Wspólnota Żywego Różańca przy parafii Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze organizuje pielgrzymkę do Medjugorie. Proponujemy dwa terminy: 7-15 lipca oraz na XIV Międzynarodowy Festiwal Młodzieży w dniach 31 lipca - 8 sierpnia. W obu pielgrzymkach udział wezmą kapłani i oba wyjazdy będą miały charakter rekolekcji w drodze. Zakwaterowanie w pobliżu kościoła parafialnego w Medjugorie, ze śniadaniem i obiado-kolacją. Cena: 102 euro oraz 250 zł. Kontakt: (0-68) 452-64-79 po godz. 21.00.

Jednym zdaniem

8 maja Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze rozpoczęły się obchody z okazji 58. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. W czasie uroczystej Mszy św. przekazano sztandar Komendzie Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP.

8 maja na Uniwersytecie Zielonogórskim odbył się wykład dr. Marka Kuczyńskiego pt. Jak skutecznie uczyć się słownictwa języków obcych. Organizatorem spotkania było koło akademickie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

10 maja bp Adam Dyczkowski uczestniczył w spotkaniu wielkanocnym w zielonogórskim KIK-u.

10 maja na cmentarzu w Otyniu ks. dziekan Józef Kocoł poświęcił nagrobek śp. ks. proboszcza Stanisława Kielara. Pomnik został postawiony w Wielki Czwartek, dzięki wsparciu parafian i staraniom obecnego proboszcza ks. Grzegorza Sopniewskiego.

10 maja w Sali Widowiskowej Żarskiego Domu Kultury "Luna" Krzysztof Franieczek wykonał monodram Elegie Duinejskie Rainera Marii Rilkiego. Przedstawienie reżyserował Andrzej Kogut.

11 maja w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gorzowie Wlkp. bp Adam Dyczkowski uczestniczył w obchodach 25-lecia święceń kapłańskich ks. kan. Ryszarda Przewłockiego.

14 maja w klubie "Arka" odbyło się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży. Najlepsze prace wykonali: Agnieszka Wieczorek, Marta Sąsiadek, Marta Markiewicz, Agnieszka Ogórek i Mateusz Sadkiewicz.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza 27 maja o godz. 19.00 na wykład o. Leona Nieścióra pt. Ojcowie Kościoła. Spotkanie odbędzie się w salce na plebanii parafii pw. Ducha Świętego przy ul. Bułgarskiej 30.

31 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu odbędzie się odpust ku czci Matki Bożej. Suma odpustowa rozpocznie się o godz. 11.00 z procesją figury Matki Bożej.

Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na Mszę św. z cyklu "Miłosierdzie Boże w rodzinie", która odbędzie się 1 czerwca o godz. 12.15 w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

W dniach 6-8 czerwca odbędą się w Rokitnie rekolekcje "Spotkania małżeńskie - Dialog we dwoje", które mają na celu odnowienie i pogłębienie więzi małżeńskiej. Zgłoszenia i bliższe informacje można uzyskać u Marioli i Piotra Narowskich z Zielonej Góry, tel. (0-68) 453 77 40.

Rusza program Wyprawka samorządowa. Rodzice, na których wyłącznym utrzymaniu jest co najmniej czworo dzieci, są uprawnieni do otrzymania wyprawki (pełen zestaw książek i ćwiczeń) dla dziecka, które w roku szkolnym 2003/2004 rozpocznie naukę w klasie I lub 0. Zgłaszać się można z dowodem osobistym do Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Miejskiego, pokój 806 do 6 czerwca.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję