Reklama

Z życia diecezji

11 maja, w Niedzielę Dobrego Pasterza, w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, odbyła się diecezjalna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża. Przybyli, by modlić się za kleryków, spotkać się z nimi, a także prosić o modlitwę za nich samych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Przyjaciół Paradyża

Powołanie to apostolstwo

Dzień Przyjaciół Paradyża rozpoczął się od Eucharystii koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. Ksiądz Biskup w homilii zwrócił uwagę na powołanie człowieka nie tylko do kapłaństwa, ale także na powołanie, do którego wezwany jest każdy z nas: do życia w rodzinie, w czystości, służąc pomocą drugiemu człowiekowi. - Powołanie - mówił Ksiądz Biskup - to apostolstwo, a jak być dziś apostołem, dobrym apostołem? Myślę, że nie jest łatwo w dzisiejszym świecie tak bardzo zlaicyzowanym, tak zagonionym. W świecie, w którym tyle kłamstwa, oszustwa. Czym więc jest powołanie? - pytał bp E. Dajczak i odpowiadał: - To wielki dar i tajemnica. Każdy z was, siostry i bracia, jest wezwany do wielkiego zadania. Oto dziś spotykamy się na tej Mszy św., by wspólnie się modlić i prosić Boga o święte powołania. Módlcie się za kapłanów, którzy nie będą patrzeć tylko na swoje wygody, by potrafili dać siebie drugiemu człowiekowi, często zagubionemu i nie widzącemu drogi rozwiązania. Każdy kapłan powinien zakochać się w Jezusie, powinien porwać się miłością do Niego. A z miłości wypływa jasny cel - droga, którą zmierza i prowadzi innych do Jezusa. Co zatem pociąga nas w Pasterzu, Dobrym Pasterzu - Jezusie? - pytał Ksiądz Biskup. - Ta wzajemna serdeczna więź miłości z Nim, która jest znakiem przyjaźni, zaufania i zawierzenia. Tego także potrzeba kapłanom, tej wzajemnej relacji z Jezusem, by być jak Jezus: przyjacielem. Bo Dobry Pasterz "zna swoje owce i życie za nie oddaje" - mówił Ksiądz Biskup do zebranych.
Kolejna część spotkania z Przyjaciółmi Paradyża to Akademia Maryjna przygotowana przez alumnów drugiego roku naszego seminarium. Wiersze ks. Twardowskiego, przeplatane śpiewem ukazywały rolę Matki - Maryi w naszym codziennym życiu. Pokazywały, ile jej zawdzięczamy i ile miłości od niej otrzymujemy. To Ona uczy nas tej matczynej miłości, która często wymaga wiele poświęcenia, wyrzeczenia i ofiary, ale właśnie dlatego, że nas kocha i kochać nigdy nie przestanie.
Po południu cała wspólnota seminaryjna wraz z Przyjaciółmi Paradyża zgromadziła się przed obrazem Matki Bożej, by za Jej wstawiennictwem podziękować Bogu za powołania kapłańskie oraz prosić o nowe, szczególnie dla naszej diecezji. Ks. rektor Ryszard Tomczak w modlitwie skierowanej do Maryi ogarnął wszystkich przybyłych gości i przyjaciół tego szczególnego domu. Polecił ich samych, ich rodziny, i znajomych. Po czym odśpiewano Litanię Loretańską, kończąc tym samym tegoroczną pielgrzymkę Przyjaciół Paradyża do Zielonogórsko-Gorzowskiej Alma Mater.

Reklama

Kl. Rafał Szkurdź

Żary: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II

Uczniowski teatr w językach obcych

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarach zorganizowała w maju już czwartą edycję Przeglądu Form Teatralnych w Językach Obcych pod hasłem "Europa". We wspólnej zabawie w teatr w języku angielskim i niemieckim uczestniczyło 8 szkół podstawowych: SP w Brodach Żarskich - 6 uczniów, Szkoła z Weißwasser - 4 uczniów, SP w Mirostowicach Dolnych - 9 uczniów, SP 3 z Żar - 14 uczniów, SP 1 z Żar - 13 uczniów, SP 5 z Żar - 5 uczniów, Społeczna Szkoła Podstawowa z Żar - 13 uczniów, Katolicka Szkoła Podstawowa - 28 uczniów oraz zespół taneczny i wokalny z tejże szkoły.
W czasie tych spotkań uczniowie mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w praktyce oraz propagowania tak niezbędnej dzisiaj nauki języków obcych. Na tegorocznym przeglądzie największym powodzeniem cieszyły się znane bajki w wykonaniu najmłodszych uczestników oraz wesołe, ludowe niemieckie piosenki. Miłych wrażeń dostarczyły też występy zespołu wokalnego i tanecznego z KSP.
Dyrektor KSP Danuta Madej, wręczając uczestnikom upominki i dyplomy, zachęcała do kontynuowania teatralnych tradycji i wytrwałej nauki języków obcych. - Budowanie mostów, przyjaźni i tolerancji to wielkie słowa, które staramy się wprowadzać w życie - powiedziała Dyrektor.
Szkolne spotkania teatralne są już wpisane do stałych lokalnych imprez kulturalnych, które odbywają się pod patronatem Urzędu Miasta Żary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Alicja Ochonczenko

Wigilia Zesłania Ducha Świętego

Wspólnota Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu zaprasza do udziału w czuwaniu modlitewnym w sobotę 7 czerwca 2003 r.

Program:
godz. 18.30 - Sakrament pokuty i pojednania
godz. 19.30 - Eucharystia
godz. 22.00 - Akatyst do Ducha Świętego

Boże, Ojcze miłosierdzia, daj nam Ducha Świętego, Ducha miłości, Ducha Twojego Syna (V Modlitwa Eucharystyczna)

Słubice

15 maja podczas słubickich Euronaliów polała się krew. Na szczęście powodem tego nie była żadna bijatyka, tylko punkt krwiodawstwa zorganizowany przez gazetę studencką Kartkówka. Podczas sześciogodzinnej akcji udało się pobrać od studentów ok. 22 litrów krwi. Do punktu zgłosiło się 55 chętnych, z czego 48 osób oddało krew. Każdy z uczestników musiał najpierw przejść szczegółowe badania lekarskie. Cała akcja została tak pomyślana, by mogło w niej wziąć udział możliwie jak najwięcej osób. Oprócz studentów w akcji wzięło udział także kilku słubiczan. Organizatorzy dziękują za pomoc w zorganizowaniu punktu krwiodawstwa: Stacji Krwiodawstwa z Gorzowa, Administracji Domów Studenckich, Radzie Mieszkańców CP, a przede wszystkim tym, którzy zdecydowali się na oddanie krwi. M. G.

Nowa Sól

26 maja w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli odbyło się nabożeństwo w intencji matek, podczas którego został zaprezentowany program pt. "Radosna Królowa Maja". Był on dedykowany wszystkim mamom w dniu ich święta. Program został przygotowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży pod kierunkiem s. Zofii SJ oraz Małgorzaty Seifert przy współudziale oazy, scholi "Totus-Tuus", lektorów oraz szkolnego chóru ZSP nr 4 pod opieką Z. Deryło i M. Chaładudy. Na program złożyła się: modlitwa Litanią Loretańską, inscenizacja Skarga Matki Bożej, poezja, muzyka oraz śpiew szkolnego chóru. Na końcu młodzież złożyła życzenia mamom wręczyła kwiaty oraz zaprosiła na dalszą część świętowania do parafialnej kawiarenki.

Sokola Dąbrowa

Po raz czwarty ks. Stanisław Stefańczyk organizuje pielgrzymkę z parafii Sokola Dąbrowa. W tym roku parafianie wyruszają na południe Polski śladami Jana Pawła II. Przewidziany termin pielgrzymki: 4-7 czerwca. - Do wyjazdu zachęcam krótko - mówi ks. Stanisław. - Tam był Papież. Planujemy odwiedzić 11 miejsc. Rozpoczniemy nasze pielgrzymowanie od Góry św. Anny. Następnie zwiedzimy obóz zagłady w Oświęcimiu, Wadowice - rodzinne miasto Papieża, Kalwarię Zebrzydowską, gdzie odprawimy Drogę Krzyżową. Kolejnymi miejscowościami na trasie będą: Ludźmierz, Zakopane, Dębno Podhalańskie, Stary Sącz, Zapora wodna na jeziorze Rożnowskim. Na zakończenie modlitewnego spotkania w drodze przewidujemy pobyt w Tropiu, gdzie znajduje się pustelnie św. Andrzeja Świerada oraz nawiedzimy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. S. K.

Jednym zdaniem

10 maja grupa studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z duszpasterzem ks. Dariuszem Denuszkiem uczestniczyła w 67. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Studentów na Jasną Górę.

16 maja w Gimnazjum nr 5 w Zielonej Górze Caritas naszej diecezji zorganizowała I Miejski Turniej Warcabów.

16 maja w kościele pw. św. Wawrzyńca w Babimoście wystąpił chór "Facett" z Danii wraz z chórem Cantus, działającym przy babimojskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji.

17 maja przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze odbył się festyn rodzinny pod hasłem "Wszystko z Maryją". W programie znalazły się występy zespołów artystycznych, konkurs plastyczny, zabawy sportowe. Organizatorem festynu było Terenowe Biuro Radia Maryja działające przy parafii i Koła Radia Maryja z miasta i okolic.

18 maja przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa we Wschowie odbył się wykład dr. Stanisława Krajskiego na temat: "Czy grozi nam kolejny rozbiór Polski?".

19 maja bp Paweł Socha wraz z około stupięćdziesięciu pielgrzymami z naszej diecezji uczestniczył w pielgrzymce narodowej do Rzymu z okazji jubileuszu 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Bp Paweł Socha odwiedził także Pragę i kilka miejscowości we Włoszech związanych z kultem Pierwszych Męczenników Polski.

20 maja w Klubie Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze odbył się wykład dr. Jerzego Godziszewskiego pt. "Unia Europejska - za i przeciw".

Terenowy Komitet Praw Dziecka przy ul. Piaskowej w Zielonej Górze zorganizował konkurs plastyczny pt. "Moje miejsce w rodzinie, szkole, świecie" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Karolina Leszkowicz (SP 8), a w grupie gimnazjalistów najlepszy okazał się Bartosz Kozłowski (Gimnazjum nr 3).

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza 3 czerwca o godz. 19.00 na wykład o. Leona Nieściora pt. "Ojcowie Kościoła". Spotkanie odbędzie się w salce parafialnej przy parafii pw. Ducha Świętego przy ul. Batorego.

W dniach 6-8 czerwca w Rokitnie odbędą się rekolekcje "Spotkania małżeńskie - Dialog we Dwoje", które mają na celu odnowienie i pogłębienie więzi małżeńskiej. Zgłoszenia i bliższe informacje można uzyskać u Marioli i Piotra Narowskich z Zielonej Góry, tel. (0-68) 453 77 40.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu zaprasza 7 czerwca od godz. 21.00 do 24.00 na nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej organizuje Dzień Skupienia pod hasłem: "Widzieć - Oceniać - Działać", który odbędzie się 7 czerwca w kościele pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

rozważanie

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Jezus spożywa ze swoimi uczniami ostatnią wieczerzę. Wie, że to, co teraz im mówi, za chwilę stanie się rzeczywistością – Jego Ciało zostanie wydane i Krew przelana w piątek, w czasie zabijania w świątyni baranków paschalnych. Wypowiada słowa, które odtąd będą powtarzane w czasie każdej Mszy św.: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje… bierzcie i pijcie, to jest Moja Krew”. „Ile razy bowiem będziecie jeść ten chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie” (1 Kor 11, 26), dodaje św. Paweł Apostoł. Mogę te słowa przyjąć jako zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył. „Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6, 53n). Takie to proste i takie trudne jednocześnie… Tajemnica Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy kiedyś jednak tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Ksiądz biskup przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej. Eucharystię koncelebrowali abp Józef Kupny, bp Jacek Kiciński oraz kapłani z diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję