Reklama

Drohiczyńscy Neoprezbiterzy Anno Domini 2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koniec roku szkolnego i akademickiego - to w szkołach i na uczelniach czas składania egzaminów, zabiegania o jak najlepsze oceny na świadectwach i w indeksach, planowanie wakacji. Nieco inaczej jest w seminariach. Tam bowiem całoroczna praca kończy się udzieleniem święceń kapłańskich i diakońskich. W tym roku drohiczyńskie seminarium opuściło 12 alumnów, którzy 7 (w Bielsku Podlaskim) i 9 czerwca (w Mińsku na Białorusi) przyjęli święcenia kapłańskie. "W Święceniach kapłańskich kapłan otrzymał znamię Ducha Świętego, które uczyniło go człowiekiem naznaczonym przez charakter sakramentalny, by był na zawsze sługą Chrystusa i Kościoła" ("Dyrektorium o posłudze i życiu kapłanów", nr 8).
Przez liturgiczne włożenie swoich rąk w ręce biskupa podczas udzielania święceń diakoni i prezbiterzy oddają się na całkowitą służbę Kościołowi. Już niebawem spotkamy ich w naszych parafiach, gdyż w ślad za aktem liturgicznym pójdą kurialne dokumenty - nominaty, wyznaczające konkretne placówki duszpasterskie nowym kapłanom.
A oto krótka prezentacja tegorocznych absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Ks. mgr Yury Bykau, s. (+) Anatola i Ludmiły. Urodził się 21 lipca 1964 r. w Mińsku na Białorusi. Pochodzi z parafii Świętej Trójcy w Mińsku (Białoruś). W Mińsku ukończył w 1982 r. szkołę średnią, a potem studia - na Politechnice, kierunek ekonomia. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Praktykę diakońską odbył w Mohylewie - diecezja mińska. Studia seminaryjne uwieńczył pracą magisterską pisaną pod kierunkiem ks. dr. Sławomira Mazura pt.: Godność człowieka w nauczaniu ks. Adama Stankiewicza. Jako prymicyjne motto wybrał słowa: "Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim" (1 J 4, 16). Święcenia z rąk kard. Kazimierza Świątka przyjął 9 czerwca w Mińsku na Białorusi. Swoje prymicje odprawi również w Mińsku 15 czerwca 2003 r. Wśród zainteresowań wylicza dziennikarstwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Andrzej Falkowski, s. Mariana i Marianny, ur. 23 czerwca 1978 r. w Bielsku Podlaskim. Ma jedną siostrę i dwóch braci. Pochodzi z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku. Tam też ukończył w 1997 r. Liceum Ogólnokształcące. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Praktykę duszpasterską odbył w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dołubowie. Pracę magisterską pt.: Ład społeczny na podstawie publikacji "Tygodnika Solidarność" napisał pod kierunkiem ks. dr. Andrzeja Ulaczyka (egzamin magisterski złoży po wakacjach). Za prymicyjne motto wybrał słowa: "Skosztujcie i zobaczcie jak dobry jest Pan" (por. Ps 34, 9). Mszę św. Prymicyjną odprawił 8 czerwca w Brańsku. Pasjonuje się informatyką. Jako kapłan chciałby być przede wszystkim dobrym człowiekiem, bo wtedy, jak ufa, będzie dobrym kapłanem.

Ks. mgr Łukasz Gołębiewski, s. Tadeusza i Bożeny, ur. 10 listopada 1978 r. w Węgrowie. Ma jednego brata. Pochodzi z Węgrowa, par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 1997 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Węgrowie. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Praktykę pastoralną odbył w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach. Egzamin magisterski złożył na podstawie pracy pt.: Formacja eucharystyczna młodzieży do czynnego udziału we Mszy św. w świetle wypowiedzi maturzystów miasta Węgrów napisanej pod kierunkiem ks. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego. Na prymicyjnych obrazkach napisał: "Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham" (J 21, 16). Swoją pierwszą Prymicyjną Mszę św. odprawi 15 czerwca w bazylice mniejszej w Węgrowie. Interesuje się muzyką i architekturą. Chciałby być świętym i zawsze radosnym kapłanem.

Reklama

Ks. mgr Robert Grzybowski, s. Ignacego i Haliny, ur. 31 lipca 1977 r. w Bielsku Podlaskim. Ma trzech braci. Pochodzi z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim. Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim ukończył w 1996 r. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Praktykę diakońską odbył w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim. Pracę magisterską pt.: Pobyt w więzieniu jako sposobność do nawrócenia. Aspekt teologicznomoralny napisał na seminarium ks. dr. Sławomira Mazura. Na prymicyjnym obrazku widnieją słowa: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" (por. Mt 11, 28). Swoje Prymicje odprawił 8 czerwca w bielskiej bazylice. Interesuje się sportem i czynnie go uprawia. Jako kapłan chciałby być głosicielem Chrystusa Zmartwychwstałego, czyli szafarzem nadziei.

Ks. mgr Marcin Kowalczyk, s. Jana i Jadwigi, ur. 7 maja 1976 r. w Węgrowie. Ma jednego brata. Pochodzi z Węgrowa - z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie ukończył w 1995 r. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Praktykę duszpasterską odbywał w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dołubowie. Przez rok pracował jako wychowawca w Zakładach dla Niewidomych w Laskach k. Warszawy. Na podstawie pracy: Profilaktyczna działalność Kościoła w Polsce wobec alkoholizmu w latach 1966-2000 napisanej pod kierunkiem promotora, ks. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego złożył egzamin magisterski. Prymicyjne motto stanowią słowa: "Będziesz miłował...". Pierwszą uroczystą Eucharystię sprawował 8 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie. Jego zainteresowania to: teologia i psychologia duchowości, muzyka rockowa i jazz, wędrówki rowerowe. Jako kapłan chciałby być wiarygodnym świadkiem Jezusa Zbawiciela, Boga, który jest Miłością. Jest wdzięczny Panu Bogu za niezasłużony dar powołania, a ludziom, zwłaszcza tym, którzy przez świadectwo zmagania się z krzyżem cierpienia, niepełnosprawności czy uzależnienia - za to, że byli jego nauczycielami wiary i wspierali go modlitwą.

Reklama

Ks. mgr Marcin Oktawian Kuśmirek, s. Wojciecha i Zofii, ur. 9 lipca 1975 r. w Węgrowie. Ma jednego brata i dwie siostry. Pochodzi z Węgrowa z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie w 1994 r., a następnie przez trzy lata studiował matematykę. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Do pracy duszpasterskiej przygotowywał się poprzez praktykę w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Pod kierunkiem promotora, ks. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego napisał pracę pt. Modlitwa w życiu młodzieży na podstawie badań przeprowadzonych wśród maturzystów miasta Węgrów. Za prymicyjne motto wybrał słowa: "Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił" (por. Łk 5, 10). Swoje Prymicje odprawiać będzie 19 czerwca w rodzinnej parafii w Węgrowie. Wśród zainteresowań wylicza: muzykę, grę na instrumentach, sport, niesienie pomocy młodym, zwłaszcza narkomanom. Jako kapłan chciałbym być prawdziwym człowiekiem i świętym kapłanem. Sam wyznaje, że powołanie do kapłaństwa odkrywał "kilka ładnych lat". Dzisiaj trudno mu uwierzyć, że mógł zrezygnować ze stylu życia, który przed seminarium prowadził. Ufa, że Pan Bóg musiał bardzo chcieć, żeby on został księdzem, dlatego we wszystkich podejmowanych inicjatywach chce być razem z Nim. Tak zaczął i tak chce skończyć...

Ks. mgr Leszek Olendzki, s. Witolda i Jadwigi, ur. 10 sierpnia 1978 r. w Bielsku Podlaskim. Ma jedną siostrę i dwóch braci. Pochodzi z Olendzkich - parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Topczewie. Ukończył Liceum Zawodowe w Łapach w 1997 r. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Duszpasterską praktykę odbył w parafii Trójcy Przenajświętszej w Prostyni. Egzamin magisterski złożył na podstawie pracy: Modlitwa w życiu młodzieży na podstawie badań przeprowadzonych wśród maturzystów miasta Siemiatycze, pisanej pod kierunkiem ks. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego. Za prymicyjne motto wybrał słowa św. Piotra: "Tyś jest Mesjasz, Syn Boga żywego" (por. Mt. 16, 16). Mszę św. Prymicyjną odprawi 15 czerwca w Topczewie. Jego zainteresowania i hobby to przede wszystkim sport i zajęcia techniczne. Jako kapłan chciałby jak najwierniej naśladować Jezusa Chrystusa, a swoim życiem służyć człowiekowi oraz nieść wiarę, nadzieję i miłość.

Reklama

Ks. mgr Daniel Radziszewski, s. Marka i Anny, ur. 22 lipca 1978 r. w Wysokiem Mazowieckiem. Ma dwóch braci i dwie siostry. Pochodzi z Winnej Chroły - parafia św. Doroty w Winnej Poświętnej. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Ciechanowcu w 1997 r. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Praktykę pastoralną odbył w parafii Trójcy Świętej w Drohiczynie. Pod kierunkiem ks. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego napisał pracę pt.: Sakrament pokuty w życiu młodzieży na podstawie badań przeprowadzonych wśród klas licealnych miasta Ciechanowiec. Na prymicyjnych obrazkach widnieją słowa: "Powierz Panu swą drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał" (Ps 37, 5). Prymicyjną Mszę św. odprawił 8 czerwca w Winnej Poświętnej. Jego zainteresowania stanowią: historia, sport i podróże. Jako kapłan chciałby być dobry, wesoły i ludzki, otwarty na innych.

Ks. mgr Arkadiusz Siergiejuk, s. Włodzimierza i Lucyny, ur. 2 kwietnia 1978 r. w Warszawie. Ma jednego brata. Pochodzi z Bielska Podlaskiego - parafia Matki Bożej z Góry Karmel. Jest absolwentem Liceum Zawodowego nr 1 w Bielsku Podlaskim, które ukończył w 1997 r. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Praktykę diakońską odbył w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie. Problemem pracy magisterskiej pisanej pod kierunkiem promotora, ks. dr. Sławomira Mazura było Powołanie do świętości w materiałach formacyjnych Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Za prymicyjne motto posłużyły słowa: "Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał" (J 3, 30). Pierwszą uroczystą Mszę św. odprawił 8 czerwca w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Wśród jego głównych zainteresowań znajdują się: życie duchowe i uprawianie sportu. Jako kapłan chciałby być oddany do końca Chrystusowi, tak jak Maryja.

Reklama

Ks. mgr Walery Tomaszewski, s. Aleksandra i Leokadii, ur. 6 sierpnia 1964 r. w Nieftiegorsku (Rosja). Pochodzi z Tuapse (Rosja) - parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Szkołę średnią ukończył w Polarnych Zorzach, Rosja, w 1982 r., po czym odbył studia na Kubańskim Państwowym Uniwersytecie w Krasnodarze (Rosja), wieńcząc je dyplomem w 1989 r. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Miejscem jego praktyk diakońskich była parafia Kamionna. Pod kierunkiem ks. dr. Sławomira Mazura napisał pracę magisterską nt.: Rola prawdy i sumienia w kształtowaniu wolności człowieka w świetle "Veritatis splendor". Prymicyjne motto stanowią pokorne słowa św. Pawła: "Dzięki składam Temu, który mię przyoblekł mocą, Chrystusowi Jezusowi, naszemu Panu, że uznał mnie za godnego wiary, skoro przeznaczył do posługi mnie..." (1 Tm 1, 12). Pierwszą uroczystą Mszę św. odprawił 8 czerwca w Ostrożanach. Jego zainteresowania to literatura piękna i języki obce. Jako kapłan chciałby być dobrym uczniem Chrystusa.

Ks. mgr Adam Tur, s. Jana i Teresy, ur. 10 sierpnia 1977 r. w Bielsku Podlaskim. Ma trzy siostry. Pochodzi z Bielska Podlaskiego - parafia Najświętszej Opatrzności Bożej. Ukończył Liceum Ekonomiczne w Bielsku Podlaskim w 1996 r. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Praktykę diakońską odbył w parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach. Napisał pracę magisterską pt.: Obrona życia poczętego w przemówieniach Jana Pawła II skierowanych do Polaków pod kierunkiem ks. dr. Sławomira Mazura. W prymicyjnym motto umieścił słowa: "Pan powiedział: Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali" (2 Kor 12, 9). 15 czerwca odprawi Prymicje w Bielsku Podlaskim. Wśród zainteresowań wymienia wędrówki po górach. Chciałby być świętym i pogodnym kapłanem.

Reklama

Ks. mgr Grzegorz Mieczysław Wierzbicki, s. Franciszka i Haliny, ur. 1 stycznia 1979 r. w Rozbitym Kamieniu. Ma trzech braci i jedną siostrę. Pochodzi z Rozbitego Kamienia. Jest absolwentem Technikum Zawodowego w Sokołowie Podlaskim, które ukończył w 1997 r. Święcenia diakonatu przyjął 14 czerwca 2002 r. w Drohiczynie. Swoją praktykę duszpasterską odbył w parafii Miedza. Pod kierunkiem promotora, ks. dr. Eugeniusza Borowskiego napisał pracę magisterską zatytułowaną: Dzieje parafii rzymskokatolickiej w Rozbitym Kamieniu w latach 1446-1995. Na prymicyjne motto wybrał słowa: "Jezu, ufam Tobie!". Prymicje odprawił 8 czerwca w Rozbitym Kamieniu. Pasjonują go zajęcia z zakresu plastyki. Jako kapłan chciałbym być przede wszystkim dobrym człowiekiem, ufającym Bogu i dzielącym się wiarą, nadzieją i miłością z innymi.

* * *

O dwunastu nowych prezbiterów, którzy przeszli przez drohiczyńskie seminarium, wzbogacił się Kościół. Jan Paweł II podczas spotkania z kapłanami powiedział: "Los duchowy tylu dusz jest złączony z waszą wiarą i z waszą stałością. Takiego przeznaczenia, które dokonuje się w czasie, ale które ma za cel wieczność, wy macie być stałym znakiem, nawoływaniem, świadcząc słowem, a bardziej życiem o konieczności dążenia ku Temu, który stanowi nie dający się ominąć punkt dotarcia naszej przygody życiowej. Wasze powołanie stawia was jako wysunięte straże ludzkości, będącej w pielgrzymowaniu: w waszej modlitwie i w waszym zmęczeniu, w waszej radości i w waszym cierpieniu; w waszych sukcesach i w waszych doświadczeniach ludzkość powinna umieć znaleźć wzór i antycypację tego, do czego jest ona również wezwana, pomimo własnych obciążeń i jej kompromisów" (Bolonia, 1982). Niech te słowa Ojca Świętego będą naszymi życzeniami dla naszych Neoprezbiterów.

2003-12-31 00:00

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

2024-04-17 17:54

[ TEMATY ]

salezjanie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny Kmieć

2024-04-14 14:19

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej - czytamy w dokumencie podpisanym przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Marek Jędraszewski wydał edykt zachęcający wiernych do przekazanie do Kurii Metropolitalnej w Krakowie, jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

„Od Mokrej do Monte Cassino” – jutro wernisaż nowej historycznej wystawy na Jasnej Górze

2024-04-18 20:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wernisaż

Monte Cassino

BPJG

„Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich” - to temat najnowszej wystawy przygotowanej na Jasnej Górze, której wernisaż odbędzie się już jutro, 19 kwietnia. Na wystawie znajdą się także szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 pochodzące ze zbiorów Jasnej Góry, które dotąd nie były prezentowane. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpocznie Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, po niej w południe odbędzie się wernisaż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję