Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (2)

Dekanat radzymiński

Dekanat radzymiński z siedzibą przy parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie liczy osiem parafii. Na jego terenie mieszka ok. 31 tys. osób. W czerwcu powiększy się o dwie nowe parafie. Taki status otrzymają dwa dotychczasowe ośrodki duszpasterskie: w Mostówce oraz w Kuligowie.

Niedziela warszawska 24/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W diecezji warszawsko-praskiej dekanat radzymiński istnieje od początku, tj. od 25 marca 1992 r. Jednak dziekan w Radzyminie rezydował już w odległych czasach. Istnieje zapis z 1755 r. z wizytacji biskupiej w Radzyminie, z którego wynika, że biskup płocki (Radzymin należał wtedy do diecezji płockiej) wizytował radzymińską parafię, której proboszczem był kapłan obdarzony godnością kanonika. Bardzo możliwe, że był również dziekanem. Tym bardziej, że w archidiakonacie pułtuskim, na terenie którego znajdował się Radzymin, już w 1772 r. było jedenaście dekanatów, a wśród nich dekanat radzymiński.

Parafie i kościoły

Dekanat obejmuje osiem parafii.
1. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce
2. Miłosierdzia Bożego w Józefowie
3. św. Antoniego z Padwy w Lucynowie Dużym
4. Świętej Trójcy w Niegowie
5. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie
6. Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym
7. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Woli Rasztowskiej
8. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Załubicach

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pod względem liczby mieszkańców największa jest licząca 11 616 mieszkańców parafia dziekańska Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. Najmniejsza (1100 mieszkańców) jest parafia w Lucynowie.
Wszystkie parafie mają swoje kościoły parafialne. Najstarszy jest w parafii radzymińskiej. Został zbudowany w latach 1773-1780 i konsekrowany w 1781 r. przez księcia biskupa płockiego Michała Poniatowskiego. Natomiast najstarsza w dekanacie parafia znajduje się w Dąbrówce. Erygowana była już ok. 1442 r. z części parafii Klembów. 22 sierpnia minie 100. rocznica konsekracji kościoła w Dąbrówce.
Wkrótce w dekanacie powstaną dwie nowe parafie: w Mostówce (wydzielona z parafii Niegów) oraz w Kuligowie (wydzielona z parafii Załubice).

Duchowieństwo

Dziekanem dekanatu radzymińskiego jest ks. prał. Stanisław Kuć, od dziesięciu lat proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.
W dekanacie posługę duszpasterską pełni 8 księży proboszczów, których wspomaga 6 wikariuszy. Jest też 1 rezydent, ks. prał. Stanisław Lis, długoletni proboszcz i dziekan radzymiński, a wcześniej proboszcz w Niegowie, który jest kapłanem najdłużej przebywającym na terenie dekanatu (od 1961 r.), a zarazem najstarszym (ur. 1914 r.).
Najdłużej (od 1984 r.) funkcję proboszczów pełnią ks. kan. Witold Świeboda w Lucynowie Dużym i ks. kan. Zenobiusz Mosakowski w Rybienku Leśnym. Najkrócej (od 2002 r.) proboszczem jest ks. kan. Feliks Krystyn Chudzik z parafii św. Stanisława biskupa i męczennika w Załubicach.
Natomiast najmłodszym w kapłaństwie jest wyświęcony w 2000 r. ks. Wojciech Jaworski, wikariusz w Dąbrówce.
Średnia wieku księży proboszczów w dekanacie wynosi 58 lat, zaś księży wikariuszy - 40 lat.

Reklama

Domy zakonne

Na terenie dekanatu radzymińskiego domy zakonne znajdują się w Radzyminie i w Niegowie. W Radzyminie Siostry Elżbietanki katechizują w szkole, zaś Siostry Albertynki pracują w Domu Opieki Społecznej. Natomiast w Niegowie Benedyktynki Samarytanki, które mają tam dom generalny, poświęciły się opiece nad osobami głęboko upośledzonymi. Prowadzą też zakład dla sióstr emerytek.

Życie religijne

Ważnym wydarzeniem dla wiernych każdej parafii jest doroczny odpust. W dekanacie szczególnie uroczysty charakter ma on w kolegiacie radzymińskiej i odbywa się w uroczystość Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia). W głównym ołtarzu odsłaniany jest wtedy obraz Przemienienia Pańskiego. Uroczyste odpusty odbywają się też w święto Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku, na Świętych Piotra i Pawła w Woli Rasztowskiej, na św. Stanisława biskupa i męczennika w Załubicach i w Lucynowie, gdzie wielkiej czci doznaje św. Antoni.
Tradycją stało się, że od początku istnienia diecezji warszawsko-praskiej, 25 marca w kolegiacie radzymińskiej odprawiana jest Msza św. pontyfikalna, podczas której diecezja zawierzana jest przez Biskupa Ordynariusza Miłosierdziu Bożemu.
Radością Kościoła i kapłanów pracujących w dekanacie jest wysoki procent dzieci i młodzieży uczęszczających w szkołach na lekcje religii. Katechizacją jest objętych ponad 90% uczniów, a w takich parafiach jak Niegów, Wola Rasztowska czy Zaubice na religię uczęszcza 100% dzieci. Trochę gorsza jest sytuacja w liceach, ale wynika ona nie z powodu niechęci uczniów do Kościoła, ile raczej z lenistwa - podkreśla ksiądz dziekan. Sam ks. Kuć uczy religii w jednej z radzymińskich szkół - i jak podkreśla - dobrze sobie radzi w kontaktach z młodzieżą.
W dekanacie popularne są pielgrzymki. Co roku dwa autokary pielgrzymów przybywają we wrześniu do diecezjalnego sanktuarium w Loretto. Do Loretto pielgrzymują też wierni z parafii Niegów i Rybienko. Parafianie z Radzymina pielgrzymują też do wielu sanktuariów w Polsce (Kalwaria Zebrzydowska, Licheń, Kraków, Obory), a także do Rzymu.
Dekanat ma trzech seminarzystów. Pochodzą oni ze wsi Mokre w parafii Radzymin, ze wsi Guzowatka w parafii Dąbrówka i z Rybienka Leśnego. Diakon pochodzący z Rybienka będzie w tym roku święcony na kapłana. Są też dwa powołania do żeńskich zgromadzeń zakonnych.

O czym się mówi u Księdza dziekana?

Ojciec Święty podczas wizyty w diecezji warszawsko-praskiej zobowiązał Święty Kościół warszawsko-praski do podtrzymywania pamięci o Cudzie nad Wisłą. - Zawsze podczas spotkań dekanalnych, proszę księży, aby podgrzewali ten rozpalony ogień pamięci o Cudzie nad Wisłą - mówi ks. prał. Kuć. Szczególnie w naszym dekanacie mamy obowiązek pamiętania o bohaterach roku 1920. Myślę, że księża są tego świadomi i to czynią - podkreśla dziekan radzymiński.
Papieska pielgrzymka na cmentarz w Radzyminie na trwałe zapisała się w pamięci 30 tys. pielgrzymów z różnych stron Polski, kombatantów i dzieci pierwszokomunijnych. - Teraz - podkreśla ks. dziekan Kuć - każdego roku 13 czerwca zbieramy się na cmentarzu na Mszy św. i przypominamy to wiekopomne wydarzenie. Pozostały pamiątki, jest tablica, na której umieszczono wypowiedziane wówczas przez Papieża słowa. Planowane jest mauzoleum, w którym byłyby pamiątki z wizyty Ojca Świętego. Jan Paweł II wpisał się wtedy do księgi wizytacji, kroniki parafialnej, a jeden podpis złożył na czystym arkuszu. Jest też pióro, którym dokonywał wpisów.
W statutach I Synodu Diecezji Warszawsko-Praskiej podkreśla się, że obowiązkiem dziekana jest inicjowanie i koordynowanie działań duszpasterskich w dekanacie. W dekanacie radzymińskim udaje się wspólnymi siłami księży sprawnie organizować spowiedź w okresach świątecznych, a także przy okazji I Komunii św. czy bierzmowania. Np. w Radzyminie poza księżmi pracującymi w parafii było w Adwencie dodatkowo 14 kapłanów, a na Wielki Post 17. Część z nich była spoza dekanatu. Podczas spotkań dekanalnych koordynowane jest też duszpasterstwo pielgrzymkowe. W ramach dekanatu spotykają się ministranci i bielanki, którzy mają okazję poznać najbliższe parafie. Chłopcy uczestniczą też (często z powodzeniem) w rozgrywkach piłki nożnej ministrantów.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Wzór duszpasterza

2024-04-20 16:55

Mateusz Góra

    „Przeuroczy i kochany człowiek” – tak wspominają ks. Mieczysława Turka, a właściwie ks. Mieszka jego byli podopieczni.

W siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej przy ul. Siennej 5 w Krakowie spotkali się wychowankowie ks. Mieczysława Turka. Wieczorne spotkanie poświęcili wspomnieniom o swoim duszpasterzu. W tym roku wypada 100. rocznica jego urodzin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję