Reklama

Święcenia kapłańskie na Pradze

Nie grozi im bezrobocie

Piotr Chmieliński
Edycja warszawska (st.) 26/2003

16 nowych kapłanów wyświęcił 14 czerwca w katedrze św. Floriana bp Kazimierz Romaniuk. - Waszym synom nie grozi bezrobocie. Już my się o to postaramy - mówił do rodziców neoprezbiterów Biskup Ordynariusz. Wszyscy nowi kapłani otrzymali święcenia tytułem służby Bogu i Kościołowi na terenie diecezji warszawsko-praskiej.

Uroczystość święceń zgromadziła w katedrze ogromną liczbę wiernych. Byli wśród nich rodziny, przyjaciele i znajomi neoprezbiterów.
Po odczytaniu Ewangelii, ks. Wacław Madej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie-Tarchominie, poprosił bp. Romaniuka o wyświęcenie na kapłanów przedstawionych kandydatów. Zaświadczył także o ich godności do przyjęcia tego urzędu.
W słowie pasterskim Biskup Ordynariusz wskazał na zadania stojące przed nowymi kapłanami. Podkreślił, że będą oni pełnili urząd posługiwania nauczycielskiego: głosili Słowo Boże, nauczali i wyjaśniali prawdy wiary. - Z nieustanną radością i prawdziwą miłością pełnijcie urząd posługiwania Chrystusa Kapłana, nie szukając korzyści własnych, lecz Jego chwały - podkreślił bp Romaniuk.
Po tych słowach kandydaci publicznie, wobec Pasterza diecezji i zgromadzonego ludu, wyrazili gotowość do przyjęcia święceń, wraz ze wszystkimi obowiązkami z tego wynikającymi. Następnie każdy z nich podszedł do Biskupa, przyrzekając jemu i jego następcom cześć i posłuszeństwo. Potem wszyscy kandydaci podczas Litanii do Wszystkich Świętych leżeli krzyżem przed ołtarzem. Po niej Biskup nakładał ręce na głowę każdego wyświęcanego kapłana. Towarzyszyła temu specjalna modlitwa konsekracyjna, będąca prośbą do Boga o wylanie Ducha Świętego i udzielenie Jego darów dostosowanych do posługi w stopniu prezbiteratu.
Następnie każdemu z nowo wyświęconych kapłanów Biskup namaścił olejem świętym ręce, wręczył stułę, a także patenę i kielich. Starsi bracia w kapłaństwie pomogli nałożyć neoprezbiterom ornaty i rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna.
- Z naszych serc wypływa dziś radosny hymn uwielbienia Trójjedynego Boga. Z wielkim zadziwieniem i wdzięcznością wpatrujemy się w oblicze Tego, który dał nam życie, powołanie i uczynił nas dziś swymi kapłanami. Zbyt małe są nasze słowa, aby mogły wyrazić wielkość i ogrom tajemnicy kapłaństwa - mówił pod koniec uroczystości przedstawiciel nowo wyświęconych kapłanów. Złożył również wielkie dziękczynienie Biskupowi Ordynariuszowi, bp. Stanisławowi Kędziorze, księżom profesorom i wychowawcom seminaryjnym: wśród nich szczególnie rektorowi ks. Wacławowi Madejowi, wicerektorowi ks. Janowi Gołąbkowi i ojcom duchownym ks. Robertowi Pawlakowi i ks. Pawłowi Sołowiejowi. Szczególne podziękowania zostały skierowane na ręce ks. prof. Marka Starowieyskiego, który wygłosił diakonom rekolekcje przed święceniami. Słowa dziękczynienia usłyszeli również rodzice, przyjaciele i współbracia klerycy, którzy towarzyszyli neoprezbiterom podczas formacji seminaryjnej.
Święcenia kapłańskie otrzymali 14 czerwca następujący diakoni: Jakub Bieliński, Krzysztof Bodecki, Leszek Duda, Marek Filipczuk, Adam Galikowski, Andrzej Jakubaszek, Rafał Kaściński, Marcin Kontraktowicz, Mariusz Korzenecki, Maciej Kosewski, Roman Kot, Maciej Miętek, Tomasz Połomski, Jerzy Skłucki, Grzegorz Walkiewicz, Dariusz Zając. Wszyscy wymienieni ukończyli Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie-Tarchominie.

Austria: poszukiwanie kompromisu wokół pracy w Wielki Piątek

2019-02-23 15:16

azr (KAI/La Croix) / Wiedeń

19 stycznia br. Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla przedstawicieli niektórych Kościołów chrześcijańskich. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które pogodzi obywateli i umożliwi świętowanie pamiątki Męki Chrystusa.

Grażyna Kołek

19 lutego ogłoszono w Austrii nowe rozwiązanie, w myśl którego Wielki Piątek ma być dla wszystkich obywateli dniem połowicznie wolnym, tj. miejsca pracy będą zamknięte od godz. 14.00. Ten kompromis zaproponowany przez konserwatywnych polityków, skrytykowały jednak wspólnoty Kościoła, a także austriackie związki zawodowe.

Sekretarz generalny austriackiego episkopatu ks. Peter Schipka określił tę propozycję jako "wielką stratę" i wyraził obawę, że w podobny sposób mogą zostać traktowane kolejne święta, co może prowadzić także do zatracenia świątecznego wymiaru niedzieli. Z kolei Bernhard Achitz reprezentujący konfederację austriackich związków zawodowych przypomniał, że dzień wolny, rozpoczynający się w piątek o godz. 14.00 nie ma sensu, ponieważ o tej porze wiele miejsc pracy i tak jest już zamkniętych i rozpoczyna weekendowy odpoczynek.

19 stycznia br. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że dotychczasowe przepisy, w myśl których przedstawiciele niektórych Kościołów chrześcijańskich mogli korzystać z prawa do pełnopłatnego dnia wolnego w Wielki Piątek były dyskryminujące względem pozostałych obywateli. Władze kraju, które muszą przyjąć to orzeczenie, poszukują pilnie rozwiązania, które pogodzi Austriaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Belwederze wystawa dokumentów z Archiwum Eissa

2019-02-23 20:54

prezydent.pl

Zaprezentowana w sobotę 23 lutego wystawa przedstawia dokumenty z Archiwum Eissa. To jeden z największych zbiorów dokumentujących pomoc polskich dyplomatów na rzecz Żydów zagrożonych Holokaustem podczas II wojny światowej. Ekspozycję współorganizował Instytut Pileckiego.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Nazwa archiwum pochodzi od nazwiska Chaima Eissa, pochodzącego z Ustrzyk zuryskiego kupca, który był członkiem tzw. Grupy Berneńskiej. Grupa ta – pod kierownictwem Aleksandra Ładosia, polskiego ambasadora w Szwajcarii – dostarczała Żydom mieszkającym w Polsce fałszywe paszporty południowoamerykańskie (m.in.: Paragwaju, Salwadoru, Boliwii, Peru, Haiti i Hondurasu). Chroniły one przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Według różnych szacunków, w sumie wydano ok. 4 tys. takich dokumentów. Liczba ocalonych pozostaje nieznana.

Chaim Eiss dostarczał polskim dyplomatom listy Żydów, a potem przemycał sfałszowane dla nich paszporty do Generalnego Gubernatorstwa. Ocalałe oryginalne dokumenty jeden z jego potomków zawiózł do Izraela. To m.in. osiem sfałszowanych paragwajskich paszportów, listy osób do uratowania oraz korespondencja polskich dyplomatów i żydowskich organizacji. W skład archiwum wchodzi też oryginalna lista z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z Zagłady. W pozyskanych materiałach jest również imienna lista dzieci z warszawskich sierocińców.

Po ponadrocznych negocjacjach zbiory te zostały odzyskane przez Polskę. Pomogła w tym m.in. opinia spadkobierców Chaima Eissa o tym, że miejsce archiwaliów jest w Polsce – w instytucjach dokumentujących Holocaust i przedwojenne życie społeczności żydowskiej. Dlatego wkrótce kolekcja trafi do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem