Reklama

Święcenia kapłańskie na Pradze

Nie grozi im bezrobocie

Piotr Chmieliński
Edycja warszawska (st.) 26/2003

16 nowych kapłanów wyświęcił 14 czerwca w katedrze św. Floriana bp Kazimierz Romaniuk. - Waszym synom nie grozi bezrobocie. Już my się o to postaramy - mówił do rodziców neoprezbiterów Biskup Ordynariusz. Wszyscy nowi kapłani otrzymali święcenia tytułem służby Bogu i Kościołowi na terenie diecezji warszawsko-praskiej.

Uroczystość święceń zgromadziła w katedrze ogromną liczbę wiernych. Byli wśród nich rodziny, przyjaciele i znajomi neoprezbiterów.
Po odczytaniu Ewangelii, ks. Wacław Madej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie-Tarchominie, poprosił bp. Romaniuka o wyświęcenie na kapłanów przedstawionych kandydatów. Zaświadczył także o ich godności do przyjęcia tego urzędu.
W słowie pasterskim Biskup Ordynariusz wskazał na zadania stojące przed nowymi kapłanami. Podkreślił, że będą oni pełnili urząd posługiwania nauczycielskiego: głosili Słowo Boże, nauczali i wyjaśniali prawdy wiary. - Z nieustanną radością i prawdziwą miłością pełnijcie urząd posługiwania Chrystusa Kapłana, nie szukając korzyści własnych, lecz Jego chwały - podkreślił bp Romaniuk.
Po tych słowach kandydaci publicznie, wobec Pasterza diecezji i zgromadzonego ludu, wyrazili gotowość do przyjęcia święceń, wraz ze wszystkimi obowiązkami z tego wynikającymi. Następnie każdy z nich podszedł do Biskupa, przyrzekając jemu i jego następcom cześć i posłuszeństwo. Potem wszyscy kandydaci podczas Litanii do Wszystkich Świętych leżeli krzyżem przed ołtarzem. Po niej Biskup nakładał ręce na głowę każdego wyświęcanego kapłana. Towarzyszyła temu specjalna modlitwa konsekracyjna, będąca prośbą do Boga o wylanie Ducha Świętego i udzielenie Jego darów dostosowanych do posługi w stopniu prezbiteratu.
Następnie każdemu z nowo wyświęconych kapłanów Biskup namaścił olejem świętym ręce, wręczył stułę, a także patenę i kielich. Starsi bracia w kapłaństwie pomogli nałożyć neoprezbiterom ornaty i rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna.
- Z naszych serc wypływa dziś radosny hymn uwielbienia Trójjedynego Boga. Z wielkim zadziwieniem i wdzięcznością wpatrujemy się w oblicze Tego, który dał nam życie, powołanie i uczynił nas dziś swymi kapłanami. Zbyt małe są nasze słowa, aby mogły wyrazić wielkość i ogrom tajemnicy kapłaństwa - mówił pod koniec uroczystości przedstawiciel nowo wyświęconych kapłanów. Złożył również wielkie dziękczynienie Biskupowi Ordynariuszowi, bp. Stanisławowi Kędziorze, księżom profesorom i wychowawcom seminaryjnym: wśród nich szczególnie rektorowi ks. Wacławowi Madejowi, wicerektorowi ks. Janowi Gołąbkowi i ojcom duchownym ks. Robertowi Pawlakowi i ks. Pawłowi Sołowiejowi. Szczególne podziękowania zostały skierowane na ręce ks. prof. Marka Starowieyskiego, który wygłosił diakonom rekolekcje przed święceniami. Słowa dziękczynienia usłyszeli również rodzice, przyjaciele i współbracia klerycy, którzy towarzyszyli neoprezbiterom podczas formacji seminaryjnej.
Święcenia kapłańskie otrzymali 14 czerwca następujący diakoni: Jakub Bieliński, Krzysztof Bodecki, Leszek Duda, Marek Filipczuk, Adam Galikowski, Andrzej Jakubaszek, Rafał Kaściński, Marcin Kontraktowicz, Mariusz Korzenecki, Maciej Kosewski, Roman Kot, Maciej Miętek, Tomasz Połomski, Jerzy Skłucki, Grzegorz Walkiewicz, Dariusz Zając. Wszyscy wymienieni ukończyli Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie-Tarchominie.

Gdańsk: oświadczenie Kurii ws. publikacji o ks. Jankowskim

2018-12-10 14:16

tk / Gdańsk (KAI)

Archidiecezja Gdańska wyraża gotowość podjęcia próby rzeczowego i zgodnego z prawdą zbadania wszystkich możliwych aspektów tej sprawy, w myśl Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski – czytamy w oświadczeniu gdańskiej Kurii przesłanym KAI. Oświadczenie nawiązuje do ubiegłotygodniowej publikacji w "Dużym Formacie".

ADAM RAK

Publikujemy Oświadczenie Kurii Metropolitalnej Gdańskiej:

Gdańsk, 10 grudnia 2018 r.

W związku z artykułem dotyczącym śp. ks. prałata Henryka Jankowskiego, (zm. w roku 2010), opublikowanym w „Dużym Formacie” oraz z komentarzami i trwającą dyskusją medialną, informujemy, że do Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, na przestrzeni ostatnich 10 lat (2008-2018), nie wpłynęły żadne doniesienia potwierdzające zarzuty podnoszone w mediach.

To zaś, co dotyczy pomnika śp. ks. Henryka Jankowskiego oraz honorowego obywatelstwa Miasta Gdańska, Archidiecezja Gdańska nie jest kompetentna do podejmowania jakichkolwiek decyzji, gdyż inicjatorem i budowniczym pomnika był Społeczny Komitet, a śp. ks. Henryk Jankowski wszedł w poczet Honorowych Obywateli Gdańska uchwałą Rady Miasta.

Jednocześnie, Archidiecezja Gdańska wyraża gotowość podjęcia próby rzeczowego i zgodnego z prawdą zbadania wszystkich możliwych aspektów tej sprawy, w myśl Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski (z dnia 8.10.2014 r.) dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego, a mianowicie: "Gdyby oskarżenie zostało wniesione przeciwko zmarłemu duchownemu, nie należy wszczynać dochodzenia kanonicznego, chyba że zasadnym wydałoby się wyjaśnienie sprawy dla dobra Kościoła".

Ks. Rafał Dettlaff Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kenia: zamordowano kolejnego kapłana

2018-12-10 21:21

st (KAI) / Nairobi

Dzisiaj rano w należącym do metropolii Nairobi mieście Kikuju złodzieje zamordowali ks. Johna Njoroge Muhia. To siedemnasty kapłan w Afryce, a 34 w świecie zamordowany od początku bieżącego roku.

Didgeman/pixabay.com

Zdaniem policji zabójstwo miało podłoże rabunkowe. Kapłana zawożącego do banku ofiary wiernych otoczyło 4 osobników na motocyklach, zażądało torby z pieniędzmi i otworzyło ogień. Napastnicy ukradli także telefon komórkowy kapłana. Do morderstwa doszło około 8 rano.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem