Reklama

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Stargardzie Szczecińskim

Zygmunt Piotr Cywiński
Edycja szczecińsko-kamieńska 27/2003

Dekanat: Stargard Zachód
Siedziba parafii: Stargard Szczeciński, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5
Liczba wiernych: 20 326
Proboszcz: ks. kan. Zygmunt Zawitkowski
Wikariusze: ks. Artur Czerwiński, ks. Robert Gnych, ks. Ireneusz Kucal
Wspólnoty: Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Rada Parafialna i Katechetyczna, Zespół Synodalny, Poradnictwo Rodzinne, Parafialny Zespół Caritas, Wspólnota Domowego Kościoła, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Żywy Różaniec (13 róż żeńskich i 2 róże męskie), Pomocnicy Maryi, Akcja Katolicka, Młodzieżowa Grupa Liturgiczna, Młodzieżowy Zespół Muzyczny "Genezaret", Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Podwórkowe Koło Różańcowe Dzieci, Grupa Liturgiczna Dzieci, Oaza Dzieci Bożych, Grupa Anonimowych Alkoholików, ministranci i lektorzy
Czasopisma: "Miłujcie się", "Rycerz Niepokalanej", "Apostolstwo Chorych", "Przewodnik Katolicki", "Rodzina Radia Maryja", "Gość Niedzielny", "Niedziela" - 90 egzemplarzy

W najbliższych wakacyjnych tygodniach nawiedzimy parafie dekanatu Stargard Zachód. Dekanat powstały 1 września 1993 r. obejmuje dziewięć parafii. Pięć z nich leży w granicach administracyjnych miasta, cztery to parafie wiejskie (Grzędzice, Kolin, Rzeplino i Witkowo Pierwsze). Dekanatem kieruje dziekan ks. Zygmunt Zawitkowski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Parafię tę erygował bp Kazimierz Majdański 31 grudnia 1986 r. Wiązało się to z intensywnym rozwojem miasta w kierunku zachodnim. W latach 1975-83 Spółdzielnia Mieszkaniowa była inwestorem osiedla XXX-lecia PRL, dziś zwanego osiedlem Zachód. Powstało ono w typowej wówczas oszczędnościowej zabudowie dużych bloków z "wielkiej płyty". Później, na południe od osiedla Zachód, powstały dwa kolejne, Józefa Hallera i Letnie. Wcześniej obszar ten należał do parafii pw. Świętego Ducha.
Pierwszym administratorem był ks. Mieczysław Tłamacz (1986-89). On to rozpoczął budowę kościoła, będącego dziś największym nowym kościołem w Stargardzie Szcz. Projekt świątyni wykonał architekt Andrzej Morawski ze Szczecina. Wykopy pod budowę kościoła rozpoczęto 23 sierpnia 1983 r. 16 października 1984 r. zakończono betonowanie stropu kaplicy dolnej. Do 31 lipca 1989 r. mury zewnętrzne świątyni wykonano do wysokości 5-9 m.
1 sierpnia 1989 r. nowym proboszczem został ks. Zygmunt Zawitkowski, obecnie kanonik Stargardzkiej Kapituły Kolegiackiej.
Ksiądz Proboszcz po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Choszcznie, Świętego Ducha w Stargardzie Szczecińskim, katedrze św. Jakuba w Szczecinie, był kapelanem bp. K. Majdańskiego, notariuszem Kurii. W parafii na Golęcinie w Szczecinie budował dom rekolekcyjny i dwie pustelnie Karmelu. Potem został proboszczem w Kołbaskowie, skąd przybył do Stargardu Szczecińskiego, kontynuując rozpoczęte dzieło poprzednika. 1 marca 1987 r. umieszczono tabernakulum w kaplicy dolnej kościoła.
1 października 1989 r. kaplicę tę poświęcono. W kościele górnym sprawowano liturgię od Niedzieli Palmowej 1997 r. Świątynia jest jednonawowa, konstrukcja dachu z wiązarów kratowych z rur stalowych o rozpiętości 30 m opartych na słupach żelbetowych i pokryciu z blachy miedzianej. Posiada liczne empory oraz pomieszczenie dla chóru. Wokół prezbiterium jest ambit (obejście), za nim mieszczą się zakrystie. Kościół może pomieścić 3 tys. wiernych. Jego kubatura wynosi 28 093 m3. Całkowita powierzchnia użytkowa obu poziomów 2993,7 m2. Długość wnętrza kościoła wynosi 46 m, szerokość z kaplicami bocznymi 56 m. Wierzchołek 13-metrowego krzyża wieńczącego dzwonnicę (mieszczącą trzy dzwony) wznosi się na wysokość 36 m. W prezbiterium ołtarz główny, pulpit lektorski, ambona i pulpit tabernakulum autorstwa architekta Sławomira Nowickiego ze Stargardu Szczecińskiego (całość wg koncepcji Księdza Proboszcza). W centrum prezbiterium duży wizerunek Chrystusa z napisem "Jezu, ufam Tobie", kopia obrazu wileńskiego, jaki powstał dzięki św. s. Faustynie. We wnętrzu nawy cztery rzędy po 20 ławek. Do zagospodarowania pozostają jeszcze kaplice. "Chciałbym - mówi Ksiądz Proboszcz - by były to następujące kaplice: po stronie prawej Adoracji Najświętszego Sakramentu i św. s. Faustyny Kowalskiej, po lewej - św. Jadwigi Śląskiej jako patronki budujących się kościołów. W pierwszej z kaplic powstał już witraż z motywem winnej latorośli nawiązujący do słów Chrystusa "Ja jestem krzewem winnym, a wy latoroślami". Ołtarz adoracyjny z wystawioną monstrancją ma skupiać myśli na Jezusie Eucharystycznym. Witraże dla głównych okien opracowuje prof. Kazimierz Rochecki z Torunia. Po prawej stronie prezbiterium powstanie ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z lewej strony postawiona zostanie chrzcielnica wkomponowana w krzyż, by wskazać, że źródło wody chrzcielnej wypływa z tajemnicy krzyża".
Obok kościoła połączona z nim stoi duża plebania. Trwają w niej prace wykończeniowe. Oprócz mieszkań dla księży pracujących w parafii będą tam pomieszczenia dla sióstr zakonnych i dla wspólnot.
W niedzielę Msza św. jest odprawiana w tutejszej parafii o godz. 7.00, 8.00, 9.30 (młodzieżowa), 11.00 (dla dzieci), 12.30, 14.00 (chrzcielna), 15.00 (dla dzieci pierwszokomunijnych), 16.30, 18.30,19.30. W dzień powszedni są Msze św. o godz. 7.00, 17.00 i 18.00. Frekwencja na niedzielnej Mszy wynosi około 30 %. W ubiegłym roku rozdano 205 tys. Komunii św. Regularnie nawiedza się 80 chorych.
Na terenie parafii są trzy przedszkola, Szkoła Podstawowa nr 7, Zespół Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi, Gimnazjum nr 4, Zespół Szkół nr 2. Katechizacją objętych jest 3 686 uczniów, pracuje dla nich 11 osób świeckich. Katechetki z dwóch pierwszych wymienionych szkół przygotowały z dziećmi inscenizacje. Przedstawiły je z powodzeniem na II Przeglądzie Teatralnym o Tematyce Religijnej dla szkół podstawowych, uzyskując dwa trzecie miejsca w kategorii dzieci młodszych i starszych. Organistką jest Agnieszka Sawicka. Wkrótce na chórze zamontowane zostaną nowe organy. Istniejący na terenie parafii Zakład Karny dla 600 więźniów objęty jest opieką duszpasterską przez księży z parafii. Funkcję kapelana więziennego spełniał ks. Wojciech Manelski (przeniesiony ostatnio na inną placówkę), odprawiając Mszę św. w sobotę o godz. 15.30. Uczestniczyło w niej 20 więźniów (liczba limitowana przepisami). Ogółem korzystało z tej możliwości około 180 osób.
"Jestem zadowolony z prężnej działalności wspólnot naszej parafii - relacjonuje Ksiądz Proboszcz. - Na szczególne wyróżnienie zasługuje Zespół Synodalny. Skupia 44 osoby pracujące w trzech zespołach pod kierownictwem lidera zespołu, inż. Ireneusza Jabłonki. Należą do niego przedstawiciele wszystkich zawodów z przewagą nauczycieli. Pracują systematycznie, oddając swe opracowania, które posłużą zredagowaniu dokumentów synodalnych. Ta grupa wydała okazjonalny Biuletyn Odpustowy (także dwa numery Biuletynu Parafialnego). Każdego roku organizujemy kilka pielgrzymek. W roku 2002 dzieci pierwszokomunijne nawiedziły sanktuaria w Myśliborzu i Rokitnie. Inne miejsca święte, do których się udaliśmy, to Częstochowa, Licheń i Kraków Łagiewniki. Pielgrzymujemy też do Matki Bożej Fatimskiej na osiedle Słoneczne. Z naszej parafii Bóg powołał do kapłaństwa księży Krzysztofa Wojtkiewicza, Marka Sztukowskiego, Artura Chojdę. Diakonem jest Piotr Szymczak, klerykami Marcin Sęczawa, Grzegorz Idzik, Kamil Żyłczyński. Jest też wiele powołań żeńskich Myślę, że Bóg pozwoli ukończyć szczęśliwie prace budowlane, byśmy mogli w przyszłym roku zaprosić na uroczyste poświęcenie kościoła".

Papież Franciszek kończy 82 lata

2018-12-16 20:20

tom (KAI) / Watykan

Papież Franciszek obchodzi - 17 grudnia - 82 rocznicę urodzin. Na pewno przez wiele dni będą docierały do Watykanu życzenia z różnych stron świata, od przywódców państw i rządów, osobistości religijnych, świata nauki, sztuki i oczywiście tysięcy zwykłych ludzi i wiernych. Po raz kolejny Jorge Mario Bergoglio obchodzi swe urodziny jako biskup Rzymu i jak zauważa portal "il sismografo" wydaje się, że z każdym rokiem wzrasta uczucie miłości do papieża z Argentyny.

Grzegorz Gałązka

Podobnie jak w poprzednich latach, w Watykanie nie oczekuje się niczego specjalnego. Będzie to dzień podobny do wielu innych: dzień pracy i modlitwy. Prawdopodobnie do Domu św. Marty, gdzie mieszka papież Bergoglio, dotrą liczne torty i masa słodyczy, za którymi przepada.

Franciszek zawsze obchodzi rocznicę swych urodzin z wielką prostotą i jak powiedział kiedyś, w tym dniu jego myśli "ulatują" do jego kochanych rodziców (Reginy Maria i Mario José), babci Rosy, braci (Oscara, Marty i Alberto). Z pośród rodzeństwa żyje siostra Maria Elena, ma 70 lat, mieszka w Buenos Aires i nigdy nie odwiedziła go w Watykanie. Przed wielu laty towarzyszyła mu w podróży do Rzymu, kiedy arcybiskup Bergoglio otrzymał kardynalski biret.

W ub.r. Franciszek obchodził swe 81. urodziny z dziećmi z Przychodni Pediatrycznej św. Marty w Watykanie, które przyjął prywatnie w Auli Pawła VI. Z kolei 80 rocznicę urodzin spędził z bezdomnymi, których zaprosił na śniadanie do Domu św. Marty, po czym odprawił Mszę św. wraz z kardynałami. W 2015 r. świętował z dziećmi z Akcji Katolickiej. W 2014 r. podczas audiencji generalnej kilkuset tancerzy zatańczyło dla papieża tango. W 2013 r. zaprosił kilku bezdomnych na Mszę w Domu św. Marty, po czym zjadł z nimi śniadanie.

Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta - pracownika kolei. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. 11 marca 1958 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego - nowicjat odbywał w Chile, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów humanistycznych, a następnie w Kolegium św. Józefa w podstołecznym San Miguel, gdzie uzyskał licencjat z filozofii. Studiował następnie literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires.

13 grudnia 1969 przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Córdoby Ramóna José Castellano (1903-79), po czym kontynuował studia w Hiszpanii i tam 22 kwietnia 1973 złożył śluby wieczyste w swym zakonie. Po powrocie do kraju był m.in. mistrzem nowicjatu, wykładowcą na wydziale teologicznym w swym dawnym kolegium w San Miguel, a w latach 1973-79 prowincjałem jezuitów w Argentynie. W tym czasie wyjeżdżał również kilkakrotnie na dłuższe lub krótsze pobyty do Niemiec. W latach 1980-86 był rektorem w San Miguel.

20 maja 1992 Jan Paweł II mianował 55-letniego wówczas jezuitę biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires; sakrę nowy hierarcha przyjął 27 czerwca tegoż roku z rąk ówczesnego arcybiskupa stolicy kard. Antonio Quarracino. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Miserando atque eligendo" (z łac. Spojrzał z miłosierdziem i wybrał).

3 czerwca 1997 Ojciec Święty powołał hierarchę na arcybiskupa koadiutora z prawem następstwa, a w niecały rok później – 28 lutego 1998 mianował go arcybiskupem metropolitą stolicy Argentyny. 30 listopada tegoż roku papież mianował go jednocześnie ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich w tym kraju, niemających własnego biskupa.

Na konsystorzu 21 lutego 2001 Ojciec Święty włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, przyznając mu jako kościół tytularny w Rzymie świątynię pw. św. Roberta Bellarmina. Jako biskup i kardynał hierarcha argentyński uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodami Biskupów na czele. W latach 2005-11 przez dwie 3-letnie kadencje był przewodniczącym Argentyńskiej Konferencji Biskupiej.

W dniach 18-19 kwietnia 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI, przy czym - jak się później okazało - już wówczas był jednym z najpoważniejszych kandydatów na następcę Jana Pawła II. To, co nie doszło do skutku wtedy, stało się rzeczywistością na następnym konklawe - w dniach 12-13 marca 2013, które wybrało go nowym biskupem Rzymu. Uroczyste objęcie urzędu nastąpiło 19 tegoż miesiąca.

Argentyńczyk jako pierwszy papież przyjął imię Franciszek i jest również pierwszym jezuitą na Tronie Piotrowym, a zarazem pierwszym papieżem-zakonnikiem od ponad półtora stulecia. Poprzednim biskupem Rzymu, który wcześniej należał do jakiegoś zakonu, był kameduła Grzegorz XVI (żył w latach 1765-1846, papieżem był od 1831).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Kraków: Bitwa o nadzieję - spotkanie dla mężczyzn

2018-12-17 15:38

Mężczyźni św. Józefa

19 grudnia odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. W grudniu gościem będzie Maciej Sikorski wraz z teatrem EXIT. Podejmie ważny temat: "Bitwa o nadzieję".

Mężczyźni św. Józefa

Bądźcie z nami 19 grudnia na żywo lub na łączach internetowych przez stronę mezczyzni.net.

Gość specjalny: Maciej Sikorski wraz z teatrem EXIT - mąż Aliny, ojciec 6 dzieci na ziemi i jednego w niebie. Instruktor teatralny, reżyser oraz twórca teatru Exit, w którym pracują osoby niepełnosprawne.

Środa,19 grudnia 2018 r.

18:30 Msza Święta w kościele, po Mszy spotkanie w Kamieniołomie,

Kraków – Podgórze, ul Zamoyskiego 2

Zapraszamy!


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem