Reklama

Wydarzenia z diecezji

80-lecie Pasjonistów w Przasnyszu

Anna Górniak
Edycja płocka 27/2003

22 czerwca Ojcowie Pasjoniści w Przasnyszu obchodzili jubileusz 80-lecia przybycia do tego miasta. Mimo niezbyt sprzyjającej aury świątynię wypełnili licznie przybyli na tę uroczystość parafianie oraz goście. Uroczystą Sumę w intencji Pasjonistów - tych zmarłych i tych pracujących obecnie w Przasnyszu odprawił i Słowo Boże wygłosił biskup płocki Stanisław Wielgus.

Jako pierwsze w imieniu najmłodszych parafian powitały Księdza Biskupa dzieci, które skierowały słowa powitania do Ojców Pasjonistów. Następnie głos zabrali przedstawiciele władz Przasnysza, którzy powiedzieli m.in.: "80 lat to piękny jubileusz. Pragniemy, by z naszych domów wyrastali ludzie dobrze uformowani. I to właśnie dzięki Wam, Czcigodni Ojcowie, którzy jesteście z nami w chwilach smutku i radości, inaczej idzie się przez życie. Księże Biskupie, zachęcaj do pracy i modlitwy, i wskazuj nam prawidłową drogę. Pomóż nam realizować słowa «Abyśmy byli jedno»".
Prowincjał o. Andrzej Jakimiak w imieniu wszystkich zgromadzonych podziękował Księdzu Biskupowi za przybycie na tę ważną uroczystość, a wszystkim Pasjonistom - ojcom i siostrom zakonnym - podziękował za lata pracy oraz za modlitwę. Ojcom podziękował za długie godziny spędzone w konfesjonałach, bo to dzięki ich wytrwałej służbie w modlitwie wielu mogło pojednać się z Bogiem. Ojciec Prowincjał powitał jeszcze przybyłych przedstawicieli władz samorządowych, powiatowych, miasta, straży pożarnej, wojska, policji, służby zdrowia, szkół, księży, braci zakonnych, siostry zakonne oraz zgromadzonych w świątyni wiernych.
Słowo Boże do zgromadzonych skierował Biskup płocki. Została ona nagrodzona przez zebranych burzą oklasków (pełny tekst homilii zamieszczamy poniżej). Po homilii i odmówieniu okolicznościowej modlitwy Biskup płocki dokonał odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej jubileusz 80-lecia Ojców Pasjonistów w Przasnyszu, znajdującej się w kruchcie kościoła.
Na zakończenie Eucharystii przemówił przełożony Zgromadzenia Ojców Pasjonistów o. Bogdan Kołakowski, który przedstawił historię Zgromadzenia w Przasnyszu. Następnie jeszcze raz serdecznie podziękował Księdzu Biskupowi za odprawienie tej jubileuszowej Eucharystii i za słowa wygłoszone podczas homilii. Podziękował także wszystkim przybyłym gościom, a przede wszystkim parafianom - za obecność i modlitwę w intencji Pasjonistów. Ojciec Przeor, dziękując Bogu, prosił Księdza Biskupa o udzielenie pasterskiego błogosławieństwa na dalsze lata pracy Pasjonistów w Przasnyszu. Wyjściu ze świątyni towarzyszyła muzyka w wykonaniu przasnyskiej orkiestry strażackiej.

Papież nie przyjął dymisji kard. Barbarina

2019-03-19 17:09

pb (KAI) / Watykan

Papież Franciszek nie przyjął dymisji złożonej 18 marca przez kard. Philippe’a Barbarina. Poinformował o tym tymczasowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti. Arcybiskup Lyonu i prymas Galii został 7 marca skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu za niedoniesienie o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich, jakiego dopuścił się jeden z księży jego archidiecezji. Jego adwokaci złożyli apelację od wyroku.

Grzegorz Gałązka

Gisotti dodał, że „świadom trudności, jakie obecnie przeżywa archidiecezja [lyońska - KAI], Ojciec Święty nie przyjął jego dymisji, ale pozostawił kard. Barbarinowi swobodę w podjęciu decyzji jak najlepszej dla diecezji”. Prymas Galii „postanowił na pewien czas usunąć się i poprosić ks. Yves’a Baumgartena, wikariusza generalnego, o podjęcie się kierowania diecezją”.

Jednocześnie Gisotti potwierdził bliskość Stolicy Apostolskiej „wobec ofiar wykorzystywania, wiernych archidiecezji liońskiej i całego Kościoła we Francji, którzy przeżywają szczególnie bolesną chwilę”.

Oskarżycielami kardynała było 10 ofiar ks. Bernarda Preynata, który dopuścił się przestępczych czynów w latach 1986-91. Pracując w parafii w Sainte-Foy-lès-Lyon, miał obmacywać małoletnich skautów i zmuszać ich do seksu oralnego.

Zdając sobie sprawę z bardzo poważnych oskarżeń kierowanych pod adresem tego duchownego, kard. Barbarin od początku przypominał, że w okresie, gdy doszło do tych czynów, nie był arcybiskupem Lyonu (został nim w 2002 r.) i nie krył żadnego przypadku pedofilii.

Dopiero w 2007/2008 został poinformowany o przeszłości kapłana, którego działaniami sprzed 1991 r. zajmowali się jego trzej poprzednicy. Przekonany, że „duchowny zerwał ze swą przeszłością”, kard. Barbarin potwierdził ks. Preynata w funkcji, jaką pełnił z nominacji poprzednich arcybiskupów Lyonu. Dopiero dzięki stowarzyszeniu ofiar „La Parole libérée” hierarcha uświadomił sobie, że zarzucane duchownemu czyny są „poważniejsze niż wydawało się w 2007/2008 roku”. Jednak „żaden fakt, o którym wiemy, nie jest późniejszy niż z 1991 roku”.

W 2014 r. kardynał po raz pierwszy otrzymał bezpośrednie świadectwo jednej z ofiar i - po zasięgnięciu opinii Kongregacji Nauki Wiary - w 2015 r. zawiesił duchownego w obowiązkach proboszcza. Stało się to jeszcze, zanim jedna z ofiar molestowania złożyła doniesienie do prokuratury, do czego zresztą zachęcał sam prymas Galii.

Choć pierwsze dochodzenie zakończyło się 1 sierpnia 2016 r. jego umorzeniem bez nadawania sprawie dalszego biegu, to jednocześnie prowadzono drugie śledztwo z powodu doniesienia złożonego w lutym ub.r. przez „urzędnika wysokiego szczebla” z ministerstwa spraw wewnętrznych. Zakończyło się ono w grudniu 2016 r. Kard. Barbarin wyraził wówczas radość z faktu, że wymiar sprawiedliwości „wprowadził nieco prawdy i pokoju po zażartych i niekiedy oszczerczych polemikach”.

Ponowne umorzenie dochodzenia przez prokuraturę nie zakończyło jednak sprawy. Po niepomyślnej dla siebie decyzji z sierpnia 2016 r., w maja 2017 r. stowarzyszenie „La Parole libérée” skierowało ją bowiem do sądu poprawczego w Lyonie [sądzącego wykroczenia, a nie przestępstwa - KAI]. Archidiecezja wyraziła wówczas ubolewanie z powodu „zawziętości, która obrała niewłaściwy cel” i że „przedłożono nowe kroki prawne nad dialog, który kilkakrotnie proponowały władze diecezjalne”.

7 marca prymas Galii został przez sąd uznany winnym i skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu. Zarówno adwokaci kardynała, jak i prokuratura w Lyonie, która nie domagała się dla niego żadnej kary, złożyli apelację od wyroku. Według agencji AFP, wyrokiem skazującym były zaskoczone nawet ofiary ks. Preynata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oko na gender

2019-03-20 11:54

Niedziela TV

W 2014 r. w redakcji Tygodnika Katolickiego "Niedziela" gościł ks. dr hab. Dariusz Oko. Zdaniem księdza, gender, homoseksualizm to problemy, o których trzeba mówić, ponieważ przyzwolenie na szerzenie poglądów o ''kulturowej płci'' jest szkodliwe i nie może być zgody na proceder oswajania tego typu wynaturzeń; natomiast jak najbardziej zachowujemy szacunek w stosunku do osób homoseksualnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem