Reklama

Przeczytane, zasłyszne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

22 osoby rozpoczną naukę w nowym roku akademickim w łódzkiej filii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Język polski, historia i oczywiście wiedza religijna to zakres egzaminów wstępnych, jakie musieli zdać kandydaci, aby dostać się na studia teologiczne w Łodzi. Starający się zdobyć indeks warszawskiej uczelni młodzi ludzie uważają, że egzaminy nie były trudne. Adam Kaczorowski, jeden z kandydatów, zaznacza, że najważniejsze są same studia. W tej chwili nie wie jeszcze, gdzie znajdzie pracę po teologii. Jak powiedział Radiu Plus dyrektor łódzkiej filii Uniwersytetu - ks. Andrzej Świątczak, cztery przyjęte osoby studiują już na innych kierunkach, cztery następne rozpoczną studia nie na pierwszym, ale trzecim, czwartym i piątym roku. Są to studenci, którzy studiowali już wcześniej teologię na innych uczelniach. Wszyscy rozpoczną nowy rok akademicki w pierwszą sobotę października. Natomiast 12 października odbędzie się inauguracja wszystkich uczelni katolickich Łodzi (Radio Plus Łódź).

Wakacyjną niedzielę warto spędzić w Rogowie. Dużą atrakcją jest tam arboretum, pełne rzadkich gatunków drzew i krzewów, muzeum leśne, a także stacja kolejki wąskotorowej z kolekcją zabytkowego taboru. Sama kolejka, należąca obecnie do Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, we wszystkie letnie niedzielne popołudnia wyrusza o godz. 13.00 z Rogowa do Jeżowa. Przejażdżka niewielkimi, odkrytymi wagonami pośród pól to spora przyjemność, zwłaszcza dla dzieci.

Do Rogowa, a właściwie do położonej w odległości 3 km od stacji PKP wsi Olsza można także pojechać na rekolekcje - ta forma spędzania wakacji ma coraz więcej zwolenników. Wspólnota Ogniska Miłości w Olszy zaprasza na rekolekcje podstawowe pod hasłem "Bóg jest Ojcem, który kocha" w dniach 4-10 sierpnia oraz na rekolekcje tematyczne (dla tych, którzy już uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych w Ognisku) zatytułowane "Odkryć na nowo Eucharystię" w dniach 11-17 sierpnia br. Zgłoszenia i bliższe informacje pod numerem telefonu: (0-46) 874-86-05 i fax: (0-46) 874-86-06 oraz e-mail: ognisko@archidiecezja.lodz.pl Rekolekcje prowadzi ojciec duchowy Ogniska - ks. dr Sławomir Sosnowski.

W Muzeum Sztuki w Łodzi czynna jest wystawa malarstwa i rzeźby Grupy 55 - związku twórczego ukształtowanego na przełomie 1954 i 1955 r. w Polsce, w momencie rozpadu stalinowskiego reżimu. W zespole założycielskim Grupy 55 byli Barbara Zbrożyna, Marian Bogusz i Zbigniew Dłubak. Dołączyli do nich Kajetan Sosnowski, Andrzej Szlagier i Andrzej Zaborowski. Obrazy i rzeźby tych twórców oddziałujące na widza pełną metafory formą i kolorem, a także tematyką bliską człowiekowi można oglądać w łódzkim Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36, tel. (0-42) 633-97-90,
www.muzeumsztuki.lodz.pl.

Dowody osobiste wydane w latach 1962-72 muszą być obowiązkowo wymienione na nowe do końca bieżącego roku. Tym, którzy nie dopełnią obowiązku wymiany dokumentu, grozi po 1 stycznia 2004 r. kara grzywny. Jednocześnie urzędnicy zachęcają, by nie czekać do ostatniej chwili z wizytą we właściwym urzędzie dzielnicowym.

W Borkach nad Zalewem Sulejowskim wyznaczyli sobie weekendowe spotkanie wyznawcy islamu, studiujący lub mieszkający w naszym kraju oraz polscy Tatarzy. Tegoroczny zjazd był liczniejszy od dotychczasowych, zgromadził bowiem blisko 400 uczestników.

Aresztowano dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi i jego wspólnika. Prokuratura zarzuca im oszustwa i przywłaszczenie mienia, m.in. pieniędzy pobranych z kasy teatru na delegacje i koncerty. O tym, że w łódzkiej operze dzieje się źle, ćwierkały od dawna wszystkie wróble w mieście i tylko właściwe organy kontrolne i śledcze miały przymknięte oczy. Teraz oczy sprawiedliwości się otworzyły. Dlaczego tak późno?

Dzieci piją alkohol na naszych oczach! - alarmuje prasa. Nikt nie reaguje. Sprzedawcy nie przestrzegają zakazu sprzedaży napojów alkoholowych osobom poniżej 18. roku życia. Starsi kupują alkohol i papierosy dla dzieci. To tylko jeden ze znaków czasu. Świadczy to o tym, że przestaliśmy wierzyć w przyszłość. Nie dbamy o to, jakie będzie społeczeństwo w Polsce jutra.

Od 29 czerwca w każdą niedzielę o godz. 10.30 można uczestniczyć we Mszy św. transmitowanej w Internecie z kościoła pw. św. Michała Archanioła w Łodzi. Program znajduje się na parafialnej stronie. Proboszcz parafii - ks. Marek Izydorczyk wraz ze swoimi współpracownikami planuje w przyszłości także prowadzenie rekolekcji przez Internet.

Organizowane od dziewięciu lat w Zelowie Letnie Koncerty Festiwalowe w tym roku poświęcone są 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Ucztą dla miłośników dobrej muzyki był występ słynnego ukraińskiego Kwartetu Bandurzystek ORIANA. Zespół dał koncert w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w drodze na tournée po Francji. Kwartet jest znany na całym świecie, wykonuje muzykę klasyczną, ale promuje także ludową muzykę ukraińską. W Zelowie wykonał popularne utwory Schuberta, Vivaldiego, pieśni ludowe z Ukrainy oraz - po polsku - Dumkę na dwa serca z filmu "Ogniem i mieczem".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję