Reklama

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego przed XVI Światowym Dniem Młodzieży

Stawmy się przed Jezusem!

+ Stanisław Nowak - Arcybiskup Metropolita Częstochowski
Edycja częstochowska 13/2001

Drodzy Młodzi Przyjaciele,

Zwracam się do Was z bardzo gorącym zaproszeniem do udziału w XVI Światowym Dniu Młodzieży. Czynię to sercem Ojca Świętego, który Was szczerze, po ojcowsku i po przyjacielsku kocha, i który na Was liczy. Tyle razy Wam o tym mówi i z pewnością czujecie wraz z milionami młodych katolików, że tak jest naprawdę. Ostatnio przeżył z Wami wielki dzień wiary i objawienia wierności Chrystusowi w Rzymie na Tor Vergata. Niezapomniane to były chwile, godne wielkiego Roku Jubileuszu 2000, i trzeba do nich wciąż nawiązywać. Uczynimy to w czasie XVI Światowego Dnia Młodzieży, który obchodzimy w Kościołach partykularnych, u nas, w Kościele, który jest w Częstochowie.

Ojciec Święty poddał hasło tego Dnia: .Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!. (Łk 9, 23). Tak więc pierwszy rok naszego milenium rozpoczynać będziemy pod znakiem Krzyża. Prawda o Krzyżu, czyli o tym, że Bóg nas wyzwolił z niewoli grzechu i śmierci, umierając za nas z miłości okrutną śmiercią, jest tak ważna, że na niej opiera się całe chrześcijaństwo. Od jej przyjęcia zależy też cały sens naszego życia teraz i w wieczności. Trzeba więc, byśmy wszyscy wyznali wiarę w Odkupienie Chrystusa, w Jego śmierć i zmartwychwstanie. Godzi się, żebyśmy opowiedzieli się za życiem z krzyżem na naszej piersi, z krzyżem przed naszymi oczyma i z krzyżem w naszym sumieniu. Nie zdejmę krzyża z mojej ściany, / choćby mi umrzeć trzeba! / Nie zdejmę krzyża z mojej piersi, / nie wyrwę go z sumienia! / W obronie krzyża stanę...

Rzeczywiście, przychodzą czasy, w których trzeba zdecydowanie stanąć w obronie znaku krzyża. Zdarzają się bowiem przypadki zewnętrznego znieważania przez młodych tego znaku, który jest dla nas największą świętością. Częściej jeszcze znieważa się go przez niegodne życie, gdy żyje się, jakby Boga nie było. Miłością krzyża wynagradzajmy Bogu za to.

Dlatego zapraszam Was wszystkich, Drodzy Młodzi, powtarzam: wszystkich, których polała woda chrzcielna i których namaścił biskup w czasie bierzmowania świętym olejem, czyniąc nim na czole znak krzyża. Jesteście więc Chrystusowi, przynależycie do Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Jesteście dziećmi Krzyża. Zamanifestujmy to zdecydowanie w tym roku, na progu nowego stulecia.

Proszę zatem, abyście odprawili Drogę Krzyżową w piątek 6 kwietnia w Waszych parafiach. Młodzi z Częstochowy i okolic niech przybędą w tym dniu na godzinę 19.00 na wielkie misterium Męki Pana Jezusa, które będzie miało miejsce w Alejach Najświętszej Maryi Panny, na drodze z archikatedry na Jasną Górę. W sobotę będziecie mieli spotkania w swoich parafiach: Mszę św. w godzinach wieczornych w intencji młodych, adorację Najświętszego Sakramentu i wspólną agapę.

Centralną manifestacją wiary w Krzyż będzie liturgia Niedzieli Palmowej. Zapraszam do Częstochowy na plac przed kościołem św. Zygmunta w dniu 8 kwietnia na godzinę 13.00. O godz. 14.00 udamy się w wielkiej procesji z palmami do archikatedry. Z entuzjazmem młodzieżowym wyznawać będziemy naszą przynależność do Chrystusa, Jego Krzyża i Jego Ewangelii. Odprawimy też pasyjną Eucharystię Młodych, przyjmiemy orędzie Jana Pawła II i znaki bycia .stróżem poranka o świcie III Tysiąclecia.. Oczekuję też na prośby niektórych spośród Was o udzielenie sakramentu bierzmowania.

Umiłowani Młodzi archidiecezji częstochowskiej. Wasz biskup w imieniu Ojca Świętego i swoim czeka na Was. Liczę, że przybędziecie tłumnie. Chcę Was okazać Jezusowi jako najpiękniejszą cząstkę naszej archidiecezji. Proszę więc, kto żyw, kto młody, kto może . wszyscy stawmy się w tych dniach przed Jezusem, naszym Panem.

Niech Matka Boża Was przyprowadzi pod Krzyż swojego Syna. Błagam Ją o to, zawierzam Jej Was i na drogę z serca błogosławię.

Wasz Pasterz

Częstochowa, 22 marca 2001 r.

Reklama

Ks. prał. Paweł Ptasznik uhonorowany Medalem Fides et Ratio

2019-03-23 11:40

tk / Warszawa (KAI)

Ks. prał. Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu i bliski współpracownik Jana Pawła II, został dziś w Warszawie uhonorowany medalem Fides et Ratio. Wyróżnienie przyznawane przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego odebrał z rąk rektora uczelni ks. prof. Stanisława Dziekońskiego.

Archiwum ks. Pawła Ptasznika
Ks. prał. Paweł Ptasznik na tle Pałacu Apostolskiego w Watykanie

Rektor UKSW wskazywał, że ks. Ptasznika nagrodzono w uznaniu zasług w służbie trzem papieżom: Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi. Dziękując za wyróżnienie ks. Ptasznik wskazywał na konieczność podtrzymania pamięci o osobie i nauczaniu Jana Pawła II.

Gość z Watykanu wyraził ubolewanie, że w miarę upływu czasu pamięć o Janie Pawle II idzie w zapomnienie. Ocenił też, że „niedawny synod biskupów o rodzinie był tego smutnym dowodem”.

Nawiązując do faktu, że wręczenie medalu odbyło się na inaugurację Kongresu „W trosce o młodych” 56-letni duchowny przypomniał, że od czasów wczesnego kapłaństwa zagadnienia młodzieży, miłości, małżeństwa były kluczowym obszarem zainteresowań Karola Wojtyły. Starał się to robić poprzez słuchanie ich, a następnie prace naukowe, jak "Miłość i odpowiedzianość" i dramaty, np. „Przed sklepem jubilera”.

Ks. Ptasznik wskazał, że swojemu zafascynowaniu młodzieżą Karol Wojtyła dawał wyraz także po wyborze na Stolicę Piotrową, czego znanymi przkładami są Światowe Dni Młodzieży czy spotkania z młodymi na wszystkich kontynentach. Na zakończenie ks. Ptasznik podziękował wszystkim osobom i środowiskom, które starają się, aby głos Jana Pawła II był nadal słyszalny.

W rozpoczętym na UKSW Kongresie „W trosce o młodych” uczestniczą eksperci z różnych ośrodków uniwersyteckich oraz sam młodzież. Zaplanowano wykłady, dyskusje i warsztaty. Mszę na rozpoczęcie Kongresu odprawił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Ks. Paweł Ptasznik (ur. 15 czerwca 1962 r. Węgrzcach Wielkich) jest kierownikiem Sekcji Polskiej i Słowiańskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II, Benedykta XVI i Papieża Franciszka. Od 2007 r. rektor kościoła Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie i duszpasterz polskiej emigracji w Wiecznym Mieście.

Studiował w związanym z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Święceń kapłańskich udzielił mu 17 maja 1987 r. w katedrze wawelskiej kardynał Franciszek Macharski.

W latach 1990–1994 studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1994 r. uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej. W latach 1994–1995 pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

W 1996 r. został pracownikiem sekcji polskiej Sekretariatu Stanu, od 2001 r. jest odpowiedzialny za jej prace. Jest redaktorem m.in. serii „Dzieła zebrane Jana Pawła II” oraz watykański konsultant filmów „Jan Paweł II” oraz „Karol. Człowiek, który został papieżem”. Współscenarzysta filmu „Świadectwo”. W listopadzie 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: 39. Pielgrzymka Obrońców Życia

2019-03-23 13:25

mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

Jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu „Zatrzymaj Aborcję”, realne przestrzeganie konstytucyjnych praw rodziców wobec ofensywy ideologii gender w polskich szkołach i żądań ruchu LGBT oraz promowanie naprotechnologii w miejsce in vitro - to główne tezy apelu uczestników 39. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę.

Mazur/episkopat.pl
Jasna Góra

- Wobec narastającego w świecie i w ojczyźnie zagrożenia dla wartości ludzkiego życia, prosimy dla wszystkich sumień o Bożą moc, by dojrzewało w nich poczucie odpowiedzialności za każde życie poczęte pod sercem matki – modlił się podczas Mszy św. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W kazaniu mówił o odpowiedzialności każdego z nas za kolejne pokolenia i przypominał, że „przyszłość świata idzie przez rodzinę”. Zauważył, że wbrew zapowiedziom Unia Europejska stała się strukturą o charakterze totalnym. - Wbrew deklaracjom przyjmowanym naiwnie kiedyś przez część środowisk zatroskanych o prawa człowieka, rządzący nią ideolodzy mają za nic prawa państw członkowskich do suwerennego stanowienia w kwestiach moralnych – stwierdził metropolita częstochowski.

Przeczytaj także: Apel organizacji pro-life o uchwalenie projektu Zatrzymaj Aborcję

Przypomniał, że przed referendum akcesyjnym wszystkie siły polityczne agitowały za oddawaniem głosu na „tak” przekonując, że Unia Europejska nie będzie narzucała Polsce norm w zakresie ochrony życia ludzkiego.

- Dziś wiemy, że są to słowa bez pokrycia a obrona życia ludzkiego jest dzisiaj ośmieszana i ignorowana – diagnozował duchowny. Wskazał na raport przegłosowany przez Parlament Europejski, w którym jest zapis o konieczności zagwarantowania kobietom łatwego dostępu do środków antykoncepcyjnych i bezpiecznej aborcji, bezwarunkowego dostępu do wspomaganego zapłodnienia bez względu na stan cywilny i orientacje seksualną.

Abp Depo nawoływał do odpowiedzialności i dalekowzroczności, których nauczycielami są św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński.

Podczas Eucharystii złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

- Nie możemy być obojętni na ataki na życie i rodzinę, które wciąż podejmowane są w naszej Ojczyźnie – przypomina dr Paweł Wosicki. Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) mówi o konieczności nowej strategii obrony życia.

Zdaniem Wosickiego taktyka przyjęta przez rządzących, że „tych tematów” - tzn. na przykład inicjatywy Zatrzymaj Aborcję - nie poruszamy, żeby nie drażnić społeczeństwa i strony przeciwnej, zupełnie nie zdała egzaminu. „Widać, że zostało to wykorzystane i potraktowane jako słabość i atak na wartości życia i rodziny, został podjęty z tym większa mocą i teraz trzeba się bardzo mocno temu przeciwstawić” 0 stwierdził prezes PFROŻ.

Pielgrzymka tradycyjnie odbywa się w przededniu Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia. Uczestnicy wydarzenia zaapelowali do rządu o uchwalenie blokowanego projektu ustawy Zatrzymaj Aborcję, którego celem jest delegalizacja przesłanki eugenicznej.

„Szczególnym okrucieństwem jest zabijanie w łonach matek dzieci, u których podejrzewa się poważną wadę wrodzoną. Małym pacjentom przysługuje nie tylko prawo do życia, ale również prawo do opieki medycznej świadczonej według najwyższych standardów. Apelujemy więc o jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu Zatrzymaj Aborcję” – napisali przedstawiciele ruchów obrońców życia.

Obrońcy życia odnieśli się również to kwestii demoralizacji dzieci, którą postuluje warszawski ratusz w podpisanej deklaracji LGBT+. Autorzy apelu napisali o poważnym naruszeniu „fundamentalnego prawa rodziców” oraz „gwałtem na delikatnej psychice dziecka”.

W modlitwie pamiętano o zmarłym w ubiegłym roku Antonim Ziębie organizatorze pielgrzymek na Jasną Górę, jednym z najbardziej zasłużonych i oddanych obrońców ludzkiego życia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem