Reklama

Cuda dzieją się po cichu

Dąbrowica

To był naprawdę szczęśliwy dzień...

Jacek Litwin
Edycja lubelska 30/2003

Wspólnota parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy w ostatnim czasie przeżywała podniosłe uroczystości: gospodarz wspólnoty, ks. kan. Zygmunt Lipski obchodził jubileusz 40-lecia przyjęcia święceń kapłańskich, a cała społeczność radowała się konsekracją parafialnej świątyni.

Krzyż kapłańskiej doli

"Dziękuję Tobie, o Panie, dziękuję za miłość Twą. Dziękuję za powołanie, które dałeś mi. To był naprawdę szczęśliwy dzień, gdyś włożył na mnie Twe ręce..."- tą religijną piosenką Dąbrowica rozpoczęła uroczystości 40-lecia kapłaństwa i 18. rocznicy proboszczowskiej posługi ks. kan. Zygmunta Lipskiego.
Księża, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 16 czerwca 1963 r., uczestniczyli we wspólnej Mszy św. Wśród nich byli: ks. Czesław Biziorek, ks. Stefan Czerniej, ks. Józef Dobrowolski, ks. Józef Dubik, ks. Zygmunt Lipski, ks. Stanisław Rojek, ks. Jan Słoma, ks. Józef Szczypa, ks. Jan Sobczak, ks. Czesław Szuran, ks. Lucjan Szymanek, ks. Ryszard Szuran i ks. Stanisław Jargiło. Jubilaci polecali w modlitwie zmarłych kolegów z roku: ks. Edwarda Blachę, ks. Mieczysława Gacę, ks. Mariana Kłosa, ks. Edwarda Mierzwę, ks. Jana Harbuzińskiego i ks. Zbigniewa Osmołę.
Okolicznościową homilię wygłosił ks. kan. Józef Szczypa. "Łaska Boża objawia się, gdy gromadzi się Kościół na sprawowaniu Eucharystii" - podkreślił Homileta, mówiąc o więzi sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Za Listem do Hebrajczyków przypomniał, że "nikt sam sobie nie bierze tej godności" (por. Hbr 5, 4). W ten sposób posługa duchowieństwa wyrasta także w konkretnym społeczeństwie, bo kapłan jest "z ludzi brany, dla ludzi ustanawiany" (zob. Hbr 5, 1). Wielkość łaski kapłaństwa przywołana została w słowach św. Jana Vienney´a: "Kiedy to sobie uświadomi człowiek, to może umrzeć z miłości".
Po Mszy św. parafianie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, ukazujący kapłańską i życiową drogę swojego Proboszcza. Jubilat urodził się w Starzyniu 23 listopada 1939 r. Bardzo wcześnie stracił ojca, więc wychowaniem i przygotowaniem do realizowania powołania kapłańskiego zajmowała się jego mama Bibianna, która towarzysząc swojemu synowi w pracy na różnych placówkach duszpasterskich właśnie w Dąbrowicy odeszła do Pana. Ks. Zygmunt był pierwszym kapłanem z parafii w Nieledwi. Mszę św. prymicyjną sprawował w kościele w Trzeszczanach. Na jego obrazku prymicyjnym widnieje napis: "Oto idę, Boże, bym pełnił wolę Twoją". Jako młody kapłan pracował najpierw w Garbowie, potem w Puchaczowie, Nadrybiu i Nieliszu. Następnie przybył do Dąbrowicy, gdzie wraz z życzliwymi parafianami wybudował kościół i dom parafialny. Objęcie parafii Dąbrowica w grudniu 1984 r. przez ks. Lipskiego parafianie traktują jako dar Opatrzności i prezent od św. Mikołaja, co wyraźnie podkreśliły serdeczne słowa podziękowań, pieśni i burzliwe oklaski w wymarzonej i wymodlonej przez dąbrowiczan świątyni.
Kilkanaście grup duszpasterskich animowanych i prowadzonych przez ks. Zygmunta złożyło dziękczynny hołd za kapłańską posługę i obfite łaski, spływające przez sakrament kapłaństwa na wspólnotę lokalnego Kościoła. Ukazało to wielkie bogactwo darów i talentów oraz prawdziwie apostolskiej gorliwości ks. Zygmunta. Podkreślił to dziekan, ks. kan. Jan Domański, który zaznaczył, iż każdy z kapłanów może się wiele nauczyć od Jubilata. W podobnym duchu przemawiał rodak dąbrowicki, o. Ryszard Żuber z Niepokalanowa.
Z podziękowaniem przyjechali także wierni z Nadrybia, gdzie ks. Zygmunt pracował przez kilkanaście lat i położył solidne fundamenty wspólnoty duchowej dla parafii, której utworzenie stało się możliwe już w zmienionej sytuacji społeczno-politycznej. Wprawdzie "Krzyż kapłańskiej doli" stanął nad wąwozem w Dąbrowicy, ale pamięć ks. Lipskiego przywołuje te doświadczenia krzyżowe, które były udziałem jego i społeczności wiernych z Nadrybia. To tam ks. Zygmunt był kapłanem bezdomnym, gdyż władze bezpieczeństwa do ostatniej chwili uniemożliwiały wybudowanie domu parafialnego. Nie miało to jednak najmniejszego wpływu na poziom pracy Duszpasterza. Dojeżdżając motocyklem lub rowerem do punktów katechetycznych rozrzuconych do kilkunastu kilometrów od siebie, przygotowywał ogromną ilość własnych pomocy dydaktycznych, prowadził ministrantów i inne grupy duszpasterskie, a nawet grał w piłkę nożną.
Podziękowanie za duszpasterską opiekę w Dąbrowicy na ręce ks. Z. Lipskiego złożyły siostry ze zgromadzeń pracujących na terenie parafii: Franciszkanki Misjonarki Maryi i Służebnice Matki Dobrego Pasterza (Pasterzanki). Uroczystości uświetnione zostały koncertami małej i dużej scholi oraz zespołu pieśni i tańca z miejscowego domu kultury. Następnie parafianie i goście zostali podjęci wspaniałym obiadem w Domu Spotkania "Caritas".

Bogu na chwałę

"Odnajdywanie nadziei, pokoju serca, harmonii i piękna, poczucia sensu życia - oto sens poświęcania coraz to nowych świątyń. Modlę się, abyście odtąd potrafili budować niewidzialny Kościół pięknych dusz"- te znamienne słowa zakończyły homilię abp. Józefa Życińskiego w uroczystym dniu konsekracji kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy.
Niedziela Trójcy Świętej głęboko zapisze się w pamięci mieszkańców podlubelskiej miejscowości. Po trzynastu latach od poświęcenia nowo wybudowanego kościoła, po przeszło dwudziestu latach starań i trudu budowniczych, mogło dojść do uroczystości konsekracji. Licznie zgromadzeni dąbrowiczanie i mieszkańcy gminy Jastków z wójtem na czele mogli gościć m.in. ks. inf. prof. F. Greniuka, ks. dr. Stanisława Flisa z USA, o. R. Żubera OFM Cap. z Niepokalanowa i ks. prał. Józefa Szczypę, który poprowadził uroczystość jako komentator. Obecni byli także o. Jacek i o. Zbigniew z klasztoru Ojców Dominikanów w Lublinie, którzy przez siedem dni przewodniczyli duchowo-misyjnemu przygotowaniu parafian. Na zaproszenie ks. kan. Zygmunta Lipskiego przybyli: ks. dziekan J. Domański z Konopnicy wraz z duchowieństwem całego dekanatu, ks. kan. J. Jedliński ze Starościna, ks. S. Kurczek z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, siostry ze zgromadzeń pracujących w Dąbrowicy, członkowie grup duszpasterskich na czele ze współprzewodniczącym Rady Parafialnej, Józefem Grzegorczykiem. Rolę głównego celebransa i konsekratora kościoła przyjął abp J. Życiński. Metropolita dokonał namaszczenia ołtarza, ścian świątyni oraz poświęcenia wiernych. Przy okadzonym ołtarzu zapłonęły świece, a ołtarz przykryto białym obrusem.
Dąbrowicki kościół wybudowano wg projektu mgr inż. arch. Jadwigi Jamiołkowskiej, konstruktora inż. Jana Wacko i architekta wnętrz Mariana Oleszczuka. Sama świątynia, na co zwrócił uwagę wójt K. Gorczyca, składając życzenia i gratulacje proboszczowi, ks. Z. Lipskiemu, jest także wyrazem hołdu dla Trójcy Przenajświętszej w roku 40-lecia święceń kapłańskich Proboszcza. Podczas uroczystości poświęcono feretron z wizerunkiem Chrystusa Miłosiernego i Matki Bożej Częstochowskiej, której wiernym pielgrzymem i czcicielem pozostaje jubilat - ks. kan. Z. Lipski.
Uroczystościom towarzyszył koncert zespołów wokalno-tanecznych i kapeli w amfiteatrze, loteria fantowa i poczęstunek wspaniałymi ciastami, z którego do woli mogli korzystać wszyscy obecni.

Patrycja Hurlak: byłam bluźniercą, a Bóg wybrał mnie, abym opowiadała o Jego miłości

2018-04-05 17:36

hh / Opole (KAI)

Zawsze zastanawiało mnie jak wielkie poczucie humoru ma Pan Bóg. Wybrał mnie, a byłam bluźniercą, szydercą, oszczercą, abym opowiadała o Jego miłości – powiedziała Patrycja Hurlak podczas spotkania w kościele pw. św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Caritas Polska
Patrycja Hurlak

Swoje świadectwo rozpoczęła od zaproszenia do skorzystania ze spowiedzi, bo to, co jest najważniejsze na świecie, to stan łaski uświęcającej. Aktorka przyznała, że głoszenie rekolekcji i pisanie książek nie było jej pomysłem. „Ja bardzo nie chciałam. Nikt mnie nie pytał, czy chcę głosić. Będę błogosławić Boga za posłuszeństwo w Kościele. Gdybym nie została nakłoniona posłuszeństwem, to siedziałabym w swojej robocie zawodowej i robiłabym swoje” – dodała.

„Byłam dzieckiem zwalczającym Kościół” – wyznała Patrycja Hurlak, która wychowała się w rodzinie niepraktykującej i bez żywej wiary. Jednocześnie nie ma pretensji do nikogo, bo „te 20 lat łez powodują to, że jest teraz najszczęśliwszym człowiekiem na świecie”.

W kręgi okultyzmu wpadła nieświadomie jako mała dziewczynka. Rozpoczęła praktyki od czytania horoskopów, ale wierzyła również w zabobony, amulety, talizmany, korzystała z usług wróżek, samodzielnie wróżyła z kart i rzucała klątwy. „Naprawdę byłam dręczona makabrycznie, fizycznie i psychicznie, tylko nie wiedziałam przez kogo i dlaczego” – stwierdziła Hurlak.

Od nauczyciela muzyki otrzymała podręcznik do czarnej magii jego autorstwa. „Tam były wszystkie rytuały, włącznie z tym przywołującym szatana na podpisanie cyrografu. Przerobiłam też bioenergoterapię, homeopatię, leczenie energią na odległość, kosmiczne prawo przyciągania, potęgę podświadomości, voodoo, Feng shui i masę innych rzeczy – cała spirala grzechów przeciwko pierwszemu przykazaniu” – podkreśliła.

Ewangelizatorka zachęciła, aby w swoich rodzinach odważnie przyznawać się do wiary i praktykować razem z dziećmi. „Jeżeli wysyłacie dzieci do kościoła, a sami nie idziecie, jeżeli nie przyjmujecie Komunii św., nie liczcie, że wasze dzieci się nie pogubią” – przestrzegała. Ponadto zaleciła wspólną modlitwę i czytanie Pisma św., bo dzieci uczą się najlepiej poprzez przykład rodziców.

Patrycja Hurlak darzy szczególną zażyłością bł. Karolinę Kózkównę i przypomina, że istnieje „czystość odzyskana”. Jednocześnie przyznała, że w jej środowisku dorastania nie znała nikogo, kto żyłby i mówiłby o czystości, stąd była nieświadoma, że nieczystość jest grzechem. Obecnie, nawrócona, należy do grona żyjących indywidualną formą życia konsekrowanego.

Patrycja Hurlak – aktorka znana z ról m.in. w serialu „Klan” i „Blondynka”, a także prowadząca program „Ukryte skarby” w TVP2. Autorka książek: „Nawrócona wiedźma”, „Zakochani są wśród nas” i „O ważnych Rzeczach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Bp Dec: za mało czerpiemy z darów i łaski Ducha Świętego

2018-04-23 16:23

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Dzisiejszy świat, zaślepiony pogonią za nowoczesnością, techniką, ludzkim pięknem i szczęściem, za mało czerpie z darów i łaski Ducha Świętego” – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 23 kwietnia, przewodniczył uroczystej Mszy św. w kaplicy seminarium duchownego w Świdnicy na rozpoczęcie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: „Sakramentalne i poza sakramentalne działanie Ducha Świętego”.

Podczas homilii bp Dec podkreślał, że św. Wojciech całe życie działał w mocy Ducha Świętego i czuł się świadkiem Chrystusa, czerpiąc z darów i łaski płynącej od Boga.

„Święty Wojciech bardzo dokładnie wypełniał słowa Pana Jezusa powiedziane do pierwszych uczniów, aby działając w mocy Ducha Świętego być każdego dnia Jego świadkami” – mówił hierarcha.

Zwrócił także uwagę na fakt, że mało dzisiejszy człowiek docenia to, co miało miejsce w historii, i co zostało przekazane przez świadków Chrystusa. „Często musimy sobie uświadamiać, że tak wiele dobra pozostawili nam poprzednicy w wierze. Powinniśmy doceniać piękne dziedzictwo nam przekazane, dziedzictwo wiary. Nie możemy ulegać poprawności politycznej, poprawności medialnej, panującej opinii publicznej. Często musimy w naszym życiu iść pod prąd, aby podobać się Bogu, a nie ludziom” – podkreślał biskup świdnicki.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa została zorganizowane przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej.

Prelegentami konferencji, której przewodniczył ks. Marcin Dolak, ojciec duchowny WSD w Świdnicy, byli: ks. dr hab. prof. US Janusz Bujak (US Szczecin), który przedstawił temat: „Wybrane aspekty pneumonologii Kościoła Rzymskokatolickiego”; ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik (PWT we Wrocławiu), który zaprezentował: „Duch Święty – źródło w głoszeniu Słowa Bożego”; ks. dr hab. Andrzej Kobyliński (UKSW Warszawa), wygłosił prelekcję pt.: „Uzielonoświątkowienie katolickich grup charyzmatycznych”; o. dr Dominik Jurczak OP (PIL Rzym), przedstawił: „Obecność Ducha Świętego w liturgii” oraz ks. dr hab. prof. UO Dariusz Krok (UO Opole) zaprezentowała temat: „Rola Ducha Świętego w przemianie/ uzdrowieniu człowieka z perspektywy psychologicznej”.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Uczestnicy sympozjum doszli do ważnych wniosków dotyczących sakramentalnego i poza sakramentalnego działania Ducha Świętego w życiu człowieka. Wysunięto postulaty, że należy zrobić wszystko, aby propagować działanie Ducha Świętego we wspólnotach i grupach parafialnych oraz by nauka o Duch Świętym, nie była zakłamywana, gdyż Tradycja Kościoła stwierdza, iż Duch Prawdy działa w sercu człowieka rozbudzając ów „zmysł wiary”, poprzez który, Lud Boży pod przewodnictwem świętego Urzędu Nauczycielskiego niezachwianie trwa przy wierze raz przekazanej świętym, wnika w nią głębiej z pomocą słusznego osądu i w sposób pełniejszy stosuje ją w życiu. Zauważono także, że otwarcie się na dary Ducha Świętego pozwala całej wspólnocie Kościoła żyć i realizować zadanie ewangelizowania wszystkich, bez wyjątku. Ponieważ język Ducha Świętego, język Ewangelii oznacza głoszenie i życie, jako pojednanie, przebaczenie, pokój, jedności i wzajemna miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem