Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Dąbrowica

To był naprawdę szczęśliwy dzień...

Jacek Litwin
Edycja lubelska 30/2003

Wspólnota parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy w ostatnim czasie przeżywała podniosłe uroczystości: gospodarz wspólnoty, ks. kan. Zygmunt Lipski obchodził jubileusz 40-lecia przyjęcia święceń kapłańskich, a cała społeczność radowała się konsekracją parafialnej świątyni.

Krzyż kapłańskiej doli

"Dziękuję Tobie, o Panie, dziękuję za miłość Twą. Dziękuję za powołanie, które dałeś mi. To był naprawdę szczęśliwy dzień, gdyś włożył na mnie Twe ręce..."- tą religijną piosenką Dąbrowica rozpoczęła uroczystości 40-lecia kapłaństwa i 18. rocznicy proboszczowskiej posługi ks. kan. Zygmunta Lipskiego.
Księża, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 16 czerwca 1963 r., uczestniczyli we wspólnej Mszy św. Wśród nich byli: ks. Czesław Biziorek, ks. Stefan Czerniej, ks. Józef Dobrowolski, ks. Józef Dubik, ks. Zygmunt Lipski, ks. Stanisław Rojek, ks. Jan Słoma, ks. Józef Szczypa, ks. Jan Sobczak, ks. Czesław Szuran, ks. Lucjan Szymanek, ks. Ryszard Szuran i ks. Stanisław Jargiło. Jubilaci polecali w modlitwie zmarłych kolegów z roku: ks. Edwarda Blachę, ks. Mieczysława Gacę, ks. Mariana Kłosa, ks. Edwarda Mierzwę, ks. Jana Harbuzińskiego i ks. Zbigniewa Osmołę.
Okolicznościową homilię wygłosił ks. kan. Józef Szczypa. "Łaska Boża objawia się, gdy gromadzi się Kościół na sprawowaniu Eucharystii" - podkreślił Homileta, mówiąc o więzi sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Za Listem do Hebrajczyków przypomniał, że "nikt sam sobie nie bierze tej godności" (por. Hbr 5, 4). W ten sposób posługa duchowieństwa wyrasta także w konkretnym społeczeństwie, bo kapłan jest "z ludzi brany, dla ludzi ustanawiany" (zob. Hbr 5, 1). Wielkość łaski kapłaństwa przywołana została w słowach św. Jana Vienney´a: "Kiedy to sobie uświadomi człowiek, to może umrzeć z miłości".
Po Mszy św. parafianie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, ukazujący kapłańską i życiową drogę swojego Proboszcza. Jubilat urodził się w Starzyniu 23 listopada 1939 r. Bardzo wcześnie stracił ojca, więc wychowaniem i przygotowaniem do realizowania powołania kapłańskiego zajmowała się jego mama Bibianna, która towarzysząc swojemu synowi w pracy na różnych placówkach duszpasterskich właśnie w Dąbrowicy odeszła do Pana. Ks. Zygmunt był pierwszym kapłanem z parafii w Nieledwi. Mszę św. prymicyjną sprawował w kościele w Trzeszczanach. Na jego obrazku prymicyjnym widnieje napis: "Oto idę, Boże, bym pełnił wolę Twoją". Jako młody kapłan pracował najpierw w Garbowie, potem w Puchaczowie, Nadrybiu i Nieliszu. Następnie przybył do Dąbrowicy, gdzie wraz z życzliwymi parafianami wybudował kościół i dom parafialny. Objęcie parafii Dąbrowica w grudniu 1984 r. przez ks. Lipskiego parafianie traktują jako dar Opatrzności i prezent od św. Mikołaja, co wyraźnie podkreśliły serdeczne słowa podziękowań, pieśni i burzliwe oklaski w wymarzonej i wymodlonej przez dąbrowiczan świątyni.
Kilkanaście grup duszpasterskich animowanych i prowadzonych przez ks. Zygmunta złożyło dziękczynny hołd za kapłańską posługę i obfite łaski, spływające przez sakrament kapłaństwa na wspólnotę lokalnego Kościoła. Ukazało to wielkie bogactwo darów i talentów oraz prawdziwie apostolskiej gorliwości ks. Zygmunta. Podkreślił to dziekan, ks. kan. Jan Domański, który zaznaczył, iż każdy z kapłanów może się wiele nauczyć od Jubilata. W podobnym duchu przemawiał rodak dąbrowicki, o. Ryszard Żuber z Niepokalanowa.
Z podziękowaniem przyjechali także wierni z Nadrybia, gdzie ks. Zygmunt pracował przez kilkanaście lat i położył solidne fundamenty wspólnoty duchowej dla parafii, której utworzenie stało się możliwe już w zmienionej sytuacji społeczno-politycznej. Wprawdzie "Krzyż kapłańskiej doli" stanął nad wąwozem w Dąbrowicy, ale pamięć ks. Lipskiego przywołuje te doświadczenia krzyżowe, które były udziałem jego i społeczności wiernych z Nadrybia. To tam ks. Zygmunt był kapłanem bezdomnym, gdyż władze bezpieczeństwa do ostatniej chwili uniemożliwiały wybudowanie domu parafialnego. Nie miało to jednak najmniejszego wpływu na poziom pracy Duszpasterza. Dojeżdżając motocyklem lub rowerem do punktów katechetycznych rozrzuconych do kilkunastu kilometrów od siebie, przygotowywał ogromną ilość własnych pomocy dydaktycznych, prowadził ministrantów i inne grupy duszpasterskie, a nawet grał w piłkę nożną.
Podziękowanie za duszpasterską opiekę w Dąbrowicy na ręce ks. Z. Lipskiego złożyły siostry ze zgromadzeń pracujących na terenie parafii: Franciszkanki Misjonarki Maryi i Służebnice Matki Dobrego Pasterza (Pasterzanki). Uroczystości uświetnione zostały koncertami małej i dużej scholi oraz zespołu pieśni i tańca z miejscowego domu kultury. Następnie parafianie i goście zostali podjęci wspaniałym obiadem w Domu Spotkania "Caritas".

Bogu na chwałę

"Odnajdywanie nadziei, pokoju serca, harmonii i piękna, poczucia sensu życia - oto sens poświęcania coraz to nowych świątyń. Modlę się, abyście odtąd potrafili budować niewidzialny Kościół pięknych dusz"- te znamienne słowa zakończyły homilię abp. Józefa Życińskiego w uroczystym dniu konsekracji kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy.
Niedziela Trójcy Świętej głęboko zapisze się w pamięci mieszkańców podlubelskiej miejscowości. Po trzynastu latach od poświęcenia nowo wybudowanego kościoła, po przeszło dwudziestu latach starań i trudu budowniczych, mogło dojść do uroczystości konsekracji. Licznie zgromadzeni dąbrowiczanie i mieszkańcy gminy Jastków z wójtem na czele mogli gościć m.in. ks. inf. prof. F. Greniuka, ks. dr. Stanisława Flisa z USA, o. R. Żubera OFM Cap. z Niepokalanowa i ks. prał. Józefa Szczypę, który poprowadził uroczystość jako komentator. Obecni byli także o. Jacek i o. Zbigniew z klasztoru Ojców Dominikanów w Lublinie, którzy przez siedem dni przewodniczyli duchowo-misyjnemu przygotowaniu parafian. Na zaproszenie ks. kan. Zygmunta Lipskiego przybyli: ks. dziekan J. Domański z Konopnicy wraz z duchowieństwem całego dekanatu, ks. kan. J. Jedliński ze Starościna, ks. S. Kurczek z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, siostry ze zgromadzeń pracujących w Dąbrowicy, członkowie grup duszpasterskich na czele ze współprzewodniczącym Rady Parafialnej, Józefem Grzegorczykiem. Rolę głównego celebransa i konsekratora kościoła przyjął abp J. Życiński. Metropolita dokonał namaszczenia ołtarza, ścian świątyni oraz poświęcenia wiernych. Przy okadzonym ołtarzu zapłonęły świece, a ołtarz przykryto białym obrusem.
Dąbrowicki kościół wybudowano wg projektu mgr inż. arch. Jadwigi Jamiołkowskiej, konstruktora inż. Jana Wacko i architekta wnętrz Mariana Oleszczuka. Sama świątynia, na co zwrócił uwagę wójt K. Gorczyca, składając życzenia i gratulacje proboszczowi, ks. Z. Lipskiemu, jest także wyrazem hołdu dla Trójcy Przenajświętszej w roku 40-lecia święceń kapłańskich Proboszcza. Podczas uroczystości poświęcono feretron z wizerunkiem Chrystusa Miłosiernego i Matki Bożej Częstochowskiej, której wiernym pielgrzymem i czcicielem pozostaje jubilat - ks. kan. Z. Lipski.
Uroczystościom towarzyszył koncert zespołów wokalno-tanecznych i kapeli w amfiteatrze, loteria fantowa i poczęstunek wspaniałymi ciastami, z którego do woli mogli korzystać wszyscy obecni.

Abp Skworc: kto miłuje, jest w służbie dobra

2018-06-18 18:29

ks. sk / Katowice (KAI)

Abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Alumnów zachęcał, aby w codzienności kierowali się przykazaniem miłości i codziennie rozważali słowo Boże.

Bożena Sztajner/Niedziela

W poniedziałek rano metropolita katowicki spotkał się na Eucharystii z alumnami śląskiego seminarium. W ten sposób zakończył on rok formacyjny. Podczas Mszy św. dziękował także kapłanom, którzy kończą swoją posługę w seminarium.

W homilii metropolita katowicki zachęcał alumnów do codziennego rozważania słowa Bożego. – Niech ono będzie dla was światłem na wakacyjnych ścieżkach (…). Przyjmijcie to Boże słowo z wdzięcznością – mówił w seminaryjnej kaplicy.

Odnosząc się do liturgii słowa hierarcha zachęcił alumnów, by żyli według nauczania Chrystusa. - Jezus skrócił wszystkie normy Starego Testamentu do jednego przykazania - do przykazania miłości Boga i bliźniego: "będziesz miłował" – powiedział.

- Kto miłuje, ten nie czyni zła, ten pragnie dobra, jest w służbie dobra, potrafi postawić kres każdej nienawiści. To jest to nowe prawo, prawo, którego jesteśmy świadkami i którym chcemy się kierować w naszej codzienności.

Podczas Mszy św. podziękowano także za dotychczasową posługę ks. Krzysztofowi Tomalikowi, ojcu duchownemu, który zostanie proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie-Batorym oraz ks. Ryszardowi Skowronkowi, który obejmie parafię św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Żorach.

Alumni wyjeżdżający na wakacje w ich trakcie podejmą różne posługi związane z pomocą w organizacji rekolekcji, jak również będą posługiwali przy parafiach oraz jako wolontariusze w szpitalach. Część z nich we wrześniu odbędzie staż katechetyczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Strefa kibica w ogrodach Pałacu Prezydenckiego

2018-06-19 17:55

prezydent.pl

Para Prezydencka wspólnie z młodzieżą kibicują biało-czerwonym w meczu Polska – Senagal na piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji. Polska drużyna pierwszy mecz na MŚ rozgrywa na stadionie Spartaka w Moskwie.

Jakub Szymczuk/KPRP

Wspólnie z Prezydentem i Pierwszą Damą polskich piłkarzy wspierają m.in. studenci amerykańskich uczelni, uczestnicy 2. edycji stażu prezydenckiego, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Łomiankach, zawodnicy Olimpiad Specjalnych oraz uczestnicy Oratorium im. Św. Jana Bosko.

Kolejne mecze Polaków: z Kolumbią 24 czerwca w Kazaniu oraz z Japonią 28 czerwca w Wołgogradzie.

(KG)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem