Reklama

Sierpień miesiącem trzeźwości

Zaproszenie do udziału w pielgrzymkach oraz modlitwy o wolność od nałogów

Niedziela legnicka 31/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie

Zbliża się sierpień - miesiąc szczególnie ważny w dziejach naszego narodu. Przypomina nam bowiem wiele wydarzeń odnoszących się do obrony naszej niezawisłości państwowej i godności narodowej. Sierpniowy cud nad Wisłą w 1920 r. stał się symbolem mobilizacji i ofiarności Polaków w obronie wolności narodu. Sierpniowy zryw społeczny i powstanie ruchu solidarnościowego w roku 1980 stały się symbolem odwagi i mądrości w odnawianiu oblicza tej ziemi.
Dla nas, wierzących Polaków, miesiąc sierpień jest również czasem pogłębionej refleksji i modlitwy za Kościół i Ojczyznę. Okresem zasiewu duchowego życia w Kościele i Narodzie, rachunku sumienia nad tym, jakie jest nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne.
Szczególnym czasem dla tej modlitwy, refleksji i rachunku sumienia w naszej polskiej rzeczywistości stają się pielgrzymki. To właśnie w sierpniu tysiące pielgrzymów wyrusza na pątnicze szlaki niosąc ze sobą własne i społeczne prośby, przeproszenia i dziękczynienie. Wśród tegorocznych intencji pielgrzymów, na czoło wybija się modlitwa za Ojca Świętego w 25. roku Jego pontyfikatu. Obok tej intencji pielgrzymi zapewne będą pamiętać o prośbie Ojca Świętego, aby w Roku Różańca św. modlić się tą formą modlitwy o pokój na świecie i w rodzinach. Szczególną intencją będzie też wypraszanie światu i każdemu z nas daru Bożego Miłosierdzia, jako zadatku nowego życia. Będzie to nawiązanie do ubiegłorocznego zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu, jakiego dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II na polskiej ziemi w Krakowie Łagiewnikach i jakiego dokonaliśmy w naszych rodzinach, parafiach i diecezji. Proszę Was także, Umiłowani Diecezjanie, byście swą modlitwą ogarnęli Waszego Biskupa, który 2 sierpnia br. będzie w katedrze legnickiej dziękował za 50 lat kapłaństwa.
Wierni diecezji legnickiej wyruszą na pielgrzymie szlaki dnia 1 sierpnia o godz. 7.00. W katedrze legnickiej odprawię Mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki na Jasną Górę. Zakończy się ona 10 sierpnia o godz. 15.00 przed Jasnogórskim Szczytem. Zapraszam z całego serca do uczestnictwa w tym pielgrzymowaniu. Osoby, którym nie będzie dane brać bezpośredniego udziału w tej pielgrzymce, zachęcam do zaangażowania się w organizowane grupy duchowego uczestnictwa, które ofiarują swoje modlitwy, cierpienia, dobre czyny w intencjach podejmowanych przez pielgrzymów. Duszpasterzy i wiernych proszę o gromadzenie się w dniach pielgrzymki na parafialnych Apelach Jasnogórskich, by w ten sposób wyrażać duchową wieź z pielgrzymami. Wszystkich zaś, którzy mogą przybyć do Częstochowy autokarami i własnymi środkami lokomocji zapraszam dnia 10 sierpnia - to jest na zakończenie pieszej pielgrzymki, aby wzięli udział we wspólnej Mszy św., odprawionej w intencji naszej wspólnoty diecezjalnej.
Zgodnie z wieloletnią tradycją dnia 15 sierpnia br. pielgrzymimi szlakami z różnych miejsc naszej diecezji przybędą wierni do Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. W tym dniu obchodzony jest bowiem doroczny odpust Matki Bożej Wniebowziętej, szczególnie czczonej w naszym diecezjalnym Sanktuarium. Każdego roku na ten odpust przybywają licznie rodziny i członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, by prosić Matkę Najświętszą o opiekę nad rodzinami w dzisiejszym niełatwym życiu. Zapraszam ich z wszystkimi wiernymi i w tym roku na uroczystą Sumą na godz. 11.00. Trzeba, żebyśmy Matce Bożej Łaskawej powierzali nasze rodziny, jako domowe Kościoły i trudne problemy, jakimi żyje społeczeństwo.
6 września do grona pielgrzymów zmierzających do Krzeszowa dołączy Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych. To już po raz czwarty w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej spotkają się osoby niepełnosprawne, ich rodziny, wolontariusze, pracownicy instytucji wspomagających osoby niepełnosprawne i inne osoby z terenu diecezji legnickiej, a nawet Dolnego Śląska, aby za siebie wzajemnie się modlić, umacniać swą wiarę i budować wspólnotę żywego Kościoła. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: "Umiłować Chrystusa we wspólnocie z osobami niepełnosprawnymi". Serdecznie zapraszam na godz. 10.00 przedstawicieli każdej parafii na to przez wiele miesięcy przygotowywane spotkanie.
Wreszcie, 7 września na teren byłego obozu koncentracyjnego Gross Rosen (Rogoźnica), przybędą wierni, by w tym diecezjalnym sanktuarium martyrologii ofiar faszystowskiego totalitaryzmu uczestniczyć o godz. 12.00 w uroczystej Mszy św. w intencji pomordowanych tam naszych braci, sióstr i innych ofiar II wojny światowej. Zapraszam na tę uroczystość również wszystkich harcerzy z terenu naszej diecezji.
Powyższe pielgrzymki i związane z nimi przeżycia będą dla nas okazją do kontemplacji Oblicza Chrystusa, dostrzegania Go w drugim człowieku, dotkniętym biedą, cierpieniem będą okazją do pogłębienia więzi z Bogiem i Matką Najświętszą. Ufam, że na pielgrzymim szlaku spotkamy się, jak dotychczas, z dobrocią, gościnnością i świadectwem wiary mieszkańców miast i wsi, przez które będziemy podążali do wyznaczonych miejsc pielgrzymowania. Już dziś dziękuję wszystkim dobrodziejom, którzy organizują i w jakikolwiek sposób wspomogą te rekolekcje w drodze.

Umiłowani Diecezjanie

Na koniec pragnę podjąć jeszcze jeden ważny temat związany z miesiącem sierpniem. Jest nim troska o trzeźwość naszego narodu i przeciwdziałanie niebezpieczeństwu narkomanii, nikotynizmu i coraz bardziej rozprzestrzeniającej się pornografii. Niemal codziennie dowiadujemy się, jak wielkiego spustoszenia dokonują te nałogi, zwłaszcza w ludziach młodych; jak wiele nieszczęść sprowadzają na rodziny i stają się przyczyną krzywd wyrządzanych niewinnym. Nie możemy patrzeć na to obojętnie, nie możemy poddać się tym szkodliwym zjawiskom społecznym i poglądom fałszywych proroków, którzy zbijają na ludzkiej naiwności swój niegodziwy kapitał.
Niech miesiąc sierpień będzie dla nas, ludzi wierzących, czasem całkowitej abstynencji od alkoholu i innych szkodliwych naszemu zdrowiu używek. Niech będzie on także czasem zastanowienia się nad tym, co możemy i powinniśmy uczynić, by przyjść z pomocą osobom uzależnionym, a innym ukazywać grożące niebezpieczeństwo nałogu i wskazać drogi postępowania godne człowieka.
Świadomy tego, jak wielkiego wysiłku, odwagi i konsekwencji domaga się od nas tworzenie klimatu trzeźwości w nas samych i naszych rodzinach wzywam Was do wytrwałej modlitwy w tej intencji. Módlcie się za ludzi dotkniętych nałogami oraz za tych, którzy stają się powodem grzechu drugiego człowieka. Trwajcie na modlitwie za siebie nawzajem. Polecajcie Bogu przez wstawiennictwo Maryi osoby, którym udaje się trzeźwość zachować. Twórzcie nową kulturę życia - wolną od alkoholu i innych zniewoleń. Nie bójcie się rezygnacji z tego, co nie jest nam zabronione, ale w czasach obecnych szczególnie oczekiwane, by ratować i pomagać osobom pragnącym wyzwolić się z tego trudnego nałogu. Podejmujmy rezygnację z alkoholu z pobudek religijnych, wynagradzając Bogu za grzechy pijaństwa, wypraszając w ten sposób łaskę trzeźwości dla naszych rodzin i narodu.
Niech wszystkie nasze wysiłki i starania podjęte w miesiącu sierpniu wspiera łaska Boga bogatego w miłosierdzie i opieka Matki Bożej Łaskawej.
Wszystkim Wam, umiłowani diecezjanie, z serca błogosławię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję