Reklama

Wielki Polak

KS. IRENEUSZ STARACHOWSKI
Edycja szczecińsko-kamieńska 13/2001

Drawieński kościół w niedzielę 11 marca gościł w swoich podwojach kompanię honorową z naszej jednostki i pełniącego religijne w niej obowiązki kapelana o. Jan Dobskiego. Cóż było tego powodem? Jakaś ważna wojskowa uroczystość? To wojskowi wraz z kapłanami byli twórcami rozpoczęcia Roku Prymasowskiego w naszym dekanacie. Episkopat Polski ogłosił rok 2001 r. Rokiem Sługi Bożego Księdza Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Wraz z przygotowaniem do wprowadzenia Prymasa Tysiąclecia w poczet polskich błogosławionych Kościół w Polsce pragnie, na różne sposoby, przybliżyć sylwetkę tego wielkiego człowieka w historii naszego narodu i Kościoła.

O godz. 11.30, w asyście o. Jana Dobskiego, proboszcza z Barnimia i wikariusza z Drawna, ks. dziekan Stanisław Gulczyński rozpoczął uroczystą Mszę św., inaugurującą obchody Roku Prymasowskiego. Kolor fioletowy szat przypominał trudną drogę kapłańskiego życia Księdza Prymasa. Warto ponadto zwrócić uwagę, że obecność kompanii honorowej w czasie Mszy św. jest znacząca - wszak Ksiądz Prymas w czasie II wojny światowej był kapelanem oddziałów Armii Krajowej.

We wstępie do kazania o. Jan Dobski poruszył kwestię właściwego odczytania znaków czasu. Nadmienił, że świat zawsze przeżywał kataklizmy, ale nigdy w tak potężnym zakresie jak dzisiaj. Trzęsienie ziemi w Indiach pochłonęło setki tysięcy istnień ludzkich, potężne powodzie potrafią zatopić całe miasta, zaraźliwe choroby nie znoszą już z powierzchni ziemi pojedynczej miejscowości, jak to miało miejsce przed laty, ale potrafią wstrząsnąć całym światem. Rządzący muszą się nawrócić, ludzie muszą pokochać Boga, czas przemiany ludzkich serc się rozpoczął.

Człowiekiem danym nam, Polakom, na trudny okres rządów komunistycznych w naszym kraju był Prymas S. Wyszyński. Kaznodzieja spotkał się z nim w seminarium w Ołtarzewie, gdzie studiował. Kard. S. Wyszyński wielokrotnie odwiedzał to miejsce kształtowania misyjnych powołań. O. Jan od młodych lat zajmował się fotografowaniem. Dzięki temu uwiecznił na kliszy fotograficznej sylwetkę Prymasa wielokrotnie. O. J. Dobski żałował tylko, że w swoich choszczeńskich zbiorach nie ma wszystkich zdjęć z wielkim Człowiekiem polskiego Kościoła. Przyrzekł jednak, że postara się je przywieźć z rodzinnego domu, gdy kard. Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze jako błogosławiony.

Po kazaniu mieliśmy możliwość wsłuchać się w głos Księdza Prymasa, gdy przemawiał na forum Ojców Soborowych. Ta wielka reforma Kościoła została rozpoczęta w 1962 r., a w 1965 r. zakończono obrady. Wobec Ojców Soborowych (są to w większości kardynałowie, podejmujący decyzje później spisane w specjalnych kościelnych dokumentach, zwanych konstytucjami) uzasadniał przyznanie Maryi, Matce Bożej, tytułu Matki Kościoła. Wsłuchani byliśmy wszyscy w ten głos płynący z taśmy magnetofonowej, który został na niej uwieczniony przed ponad 35 laty!

Po Mszy św. zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia wystawy o wielkim Polaku - Stefanie Wyszyńskim. Na wystawę składały się zdjęcia z prywatnych zbiorów o. Jana, zdjęcia ksero z różnych publikacji o Księdzu Prymasie, a także książki, które napisał Sługa Boży i które o nim zostały napisane.

Propagatorem przeniesienia wystawy autorstwa kapelana jednostek choszczeńskiej i drawieńskiej - ks. mjr. Andrzeja Lemieszko był mjr Andrzej Szutowicz. Natomiast gościł nas na terenie kościoła drawieńskiego i ochotnie podjął inicjatywę przygotowania tego dnia - ks. dziekan Stanisław Gulczyński. Tym trzem osobom zawdzięczamy rozpoczęcie Roku Prymasowskiego w dekanacie Drawno.

Po wspaniałej Uczcie Eucharystycznej, jak zawsze bardzo gościnny, ks. S. Gulczyński zaprosił organizatorów święta i zaproszonych gości na posiłek. Życzę wszystkim dekanatom tak wspaniałych organizatorów i zachęcam do wspólnych dzieł na rzecz upamiętniania historii naszego kraju i Kościoła oraz ludzi, którzy zasłużyli się dla naszej Ojczyzny.

Reklama

Aktorka zaprasza na Narodowy Marsz Życia

2019-03-22 19:26

Artur Stelmasiak

Znana aktorka Dominika Chorosińska-Figurska zaprasza na ogólnopolski marsz w obronie dzieci przed aborcją oraz demoralizacją dzieci w szkołach, jak w przypadku warszawskiej Karty LGBT.

Artur Stelmasiak/Niedziela

- To jest doskonała okazja do tego, by zamanifestować nasze przywiązanie do wartości, ale także pokazać radość z tego, że życie rodzi się w naturalnej rodzinie - mówi "Niedzieli" Dominika Chorosińska-Figurska. - Nie możemy siedzieć tylko cicho w domach, ale czasem trzeba wyjść na ulice. Być uśmiechniętym i pokojowo nastawionym, ale jednocześnie stanowczo przypominać o najważniejszych wartościach jakimi są życie ludzkie i rodzina.

Narodowy Marsz Życia rozpocznie się w Narodowy Dzień Życia 24 marca na Placu Zamkowym w Warszawie o godz. 13.30. Wcześniej jego uczestnicy zaproszeni są również na Mszę św. do kościoła św. Anny o godz. 12.00 lub innych pobliskich kościołów. Trasa przemarszu wiedzie Traktem Królewskim na plac Trzech Krzyży.

Wśród postulatów marszu jest ochrona rodziny przed ideologią gender, ochrona dzieci przed szkodliwą edukacją LGBT w szkołach, a także uchwalenie przez Sejm prawa zniesienia aborcji eugenicznej. - Niestety ciągle na to czekamy. Moim zdaniem Polska opowiadając się za życiem dzieci mogłaby być wzorem dla Europy i Świata - podkreśla aktorka, która osobiście wybiera się na Narodowy Marsz Życia.

Jej zdaniem obecność na marszu jest naszym świadectwem przywiązania do wartości oraz wyrazem sprzeciwu wobec aborcji i ataków na rodzinę. - Doceniam to, że w ostatnich latach bardzo poprawiła się sytuacja rodzin, zwłaszcza wielodzietnych. Są w lepszej sytuacji ekonomicznej i w ten sposób wielu Polakom została przywrócona godność - mówi Dominika Chorosińska-Figurska, która od 2018 r. jest także radną sejmiku mazowieckiego.

Niestety wydarzenia z ostatnich tygodni pokazują, że ciągle pojawiają się nowe zagrożenia. Największe oburzenie i kontrowersje związane są z podpisaną przez prezydenta Warszawy tzw. Deklaracją LGBT+. - Tylnymi drzwiami wkrada się zła ideologia, która zagraża rodzinie i chce ją zniszczyć. Dlatego nie powinniśmy być cicho, ale głośno mówić, że nie zgadzamy się. Ja jako matka piątki dzieci nie zgadzam się na seksedukatorów w szkole - podkreśla aktorka. - My jako dorośli poradzimy sobie z tą ideologią i zagrożeniami, ale przecież jesteśmy odpowiedzialni także za bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój naszych dzieci. Idę więc na Narodowy Marsz Życia w obronie mojej rodziny, moich dzieci oraz tych dzieci, które same bronić się jeszcze nie mogą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

25 marca – Dzień Świętości Życia

2019-03-23 10:59

BP KEP / Warszawa (KAI)

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Świętości Życia. „Pasterze Kościoła w Polsce przypominają o największej wartości, jaką jest ludzkie życie” – czytamy w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Ivan Kmit/Fotolia

Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie. W okolicach tego dnia na Jasną Górę przybywają obrońcy życia z całej Polski, by modlić się w intencji ochrony życia.

Co roku z okazji Dnia Życia w całej Polsce w różnym czasie organizowane są również Marsze dla Życia i Rodziny. To wyraz publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. W tym roku 24 marca, w Narodowym Dniu Życia, ulicami Warszawy przejdzie pierwszy ogólnopolski Narodowy Marsz Życia.

W Dniu Świętości Życia wiele osób składa też przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli zobowiązuje się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Do tego, aby każda parafia włączyła się w dzieło Duchowej Adopcji, zachęcali biskupi w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym. O włączenie się w tę inicjatywę apeluje również dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg oraz Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego Beata Choroszewska.

„Chcemy zaprosić, aby wszyscy księża proboszczowie, rodzice, katecheci i nauczyciele przypomnieli dzieciom i młodzieży, ale także małżeństwom i rodzinom o tym, że każde życie ludzkie jest piękne i jest święte” – podkreśla ks. Przemysław Drąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem