Reklama

Inauguracja Roku Prymasowskiego w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Choszcznie

Alumn Maciej Pliszka
Edycja szczecińska 13/2001

"Módlmy się, drodzy bracia i siostry, o rychłą beatyfikację sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia" - tymi słowami ks. kan. Stanisław Skordecki, rozpoczynając Mszę św. koncelebrowaną, w której uczestniczyli: proboszcz parafii - ks. Andrzej Lemieszko, ks. prał. Jan Abramski, ks. Jan Chmiel TCh, zainaugurował Rok Prymasowski w Choszcznie.

Do tej uroczystości parafia przygotowywała się przez cykl katechez wieczornych, poświęconych osobie Księdza Prymasa i jego pasterskiemu nauczaniu. Młodzież z Zespołu Szkół w Choszcznie, pod opieką katechetki Katarzyny Piotrowiak-Tyc oraz przy współpracy historyka Grzegorza Brzustowicza i plastyka Edmunda Pokornieckiego, przygotowała wystawę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia. Nad głównym wejściem do kościoła, obok konturów twarzy Prymasa, umieszczono hasło szczególnego zawierzenia Matce Bożej: "Wszystko postawiłem na Maryję" . Na ścianie plebanii zawisł inny znamienny cytat Sługi Bożego "Bardziej kocham ojczyznę niż własne serce". Te elementy pozostaną przez cały rok widocznym znakiem, poświęconym pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego. Proboszcz ks. Andrzej Lemieszko, witając w parafii ks. kan. S. Skorodeckiego, naocznego świadka uwięzienia Księdza Prymasa, przytoczył fragment z Zapisków więziennych, mówiący o pierwszym spotkaniu obu kapłanów w miejscu odosobnienia: "Proszę, by Ksiądz nie uważał się za kapelana... Chcę widzieć w Księdzu tylko współbrata więźnia, jak i ja jestem więźniem. A resztę czas wyjaśni".

W czasie homilii ks. S. Skorodecki, przytaczając poszczególne fakty z życia Księdza Prymasa, zaznaczył ich ścisły związek z Matką Bożą, a także szczególne zawierzenie swojego życia i życia całego narodu Maryi. Szczególne oddanie Matce Boga pozwoliło Księdzu Prymasowi przezwyciężyć wszelkie trudności i uciemiężenia, związane z jego 3-letnim okresem internowania, a ta postawa zaowocowała w Stoczku Warmińskim 8 grudnia 1953 r., kiedy to uwięziony Prymas dokonał duchowego aktu zawierzenia swojego losu Matce Bożej. Modlitwa różańcowa, która każdego dnia towarzyszyła ich więziennej doli, w ostateczności doprowadziła do uwolnienia kard. S. Wyszyńskiego w miesiącu szczególnie poświęconym Matce Bożej Różańcowej - w październiku 1956 r.

Po Mszy św., w wygłoszonym słowie, skierowanym do licznie zgromadzonych parafian, wśród których byli przedstawiciele wojska, nauczyciele, grupa młodzieży, Ksiądz Kanonik opowiedział bliżej o warunkach, jakie panowały w miejscu internowania Księdza Prymasa, o jego stosunku do władz, a nade wszystko o głębokim życiu modlitewnym Prymasa Tysiąclecia, w którym ks. S. Skorodecki z pokorą uczestniczył. Ks. proboszcz Andrzej Lemieszko dodał natomiast, że w sposób przedziwny spełniają się teraz w całej naszej Ojczyźnie słowa kard. S. Wyszyńskiego: " Kiedyś mnie zabraknie, ale wy przypomnicie sobie o mnie". "Ta pamięć o Prymasie Tysiąclecia, nie koronowanym królu Polski , w narodzie nie zginęła i nie zginie, a wyrazem tego są wydarzenia, w których obecnie uczestniczymy" - powiedział Ksiądz Proboszcz.

Ks. S. Skorodecki otworzył wystawę poświęconą pamięci sługi Bożego Księdza Prymasa. Każdy mógł w spokoju obejrzeć stare zdjęcia, wycinki z gazet, albumy, które pokazywały drogę życiową kard. S. Wyszyńskiego od dzieciństwa aż do śmierci. Komentarzem zamykającym całość były autentyczne słowa Prymasa, wygłaszane podczas różnych uroczystości kościelnych, nagrane na taśmy magnetofonowe.

Każdy chciał otrzymać podpis ks. kan. S. Skorodeckiego jako pamiątkę tego wydarzenia, wielu chciało uwiecznić tę chwilę na fotografii. Wśród nich była osoba, której matka działała w grupie, jaką opiekował się w Ropczycach ks. Stanisław, tuż przed swoim aresztowaniem. Ksiądz Proboszcz dziękując w szczególności ks. kan. Stanisławowi Skorodeckiemu i wszystkim zebranym powiedział, że należy pamięć o Prymasie Tysiąclecia przekazywać młodemu pokoleniu, dlatego młodzież w ramach katechez przez najbliższy czas będzie zwiedzać wystawę i wsłuchiwać się w autentyczny głos Księdza Prymasa.

Kard. Dziwisz: Kamilu, jesteś radością Polski!

2018-02-17 19:41

md / Kraków (KAI)

Kamilu, jesteś radością Polski i chwałą Podhala! – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, gratulując polskiemu skoczkowi, który w Pjongczangu obronił dziś tytuł mistrza olimpijskiego. „Bóg zapłać!” – podziękował Stochowi.

Krzysztof Tadej

Pochodzący z podhalańskiego Zębu skoczek narciarski na dużej skoczni w Pjongczangu obronił tytuł i po raz trzeci w karierze został mistrzem olimpijskim. Polak uzyskał w dwóch skokach 135 i 136,5 metra. Drugie miejsce zajął Niemiec Adreas Wellinger. Na trzecim miejscu podium stanął Norweg Robert Johansson.

Kard. Stanisław Dziwisz wiernie kibicuje polskim sportowcom, „zwłaszcza tym, którzy są góralami”, jak zaznaczył w rozmowie z KAI. Dziś również z wielkimi emocjami oglądał zmagania skoczków w Pjongczangu. „Kamilu, jesteś radością Polski i chwałą Podhala! Bóg zapłać!” – powiedział, gdy Kamil Stoch obronił tytuł mistrza olimpijskiego.

Stoch jako pierwszy reprezentant Polski w sportach zimowych zdobył w karierze trzy złote medale olimpijskie. Dwa złote krążki ma Justyna Kowalczyk. To 21. medal dla Polski w historii zimowych igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rekolekcje Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

2018-02-18 20:27

O. Stanisław Tomoń OSPPE

W dniach 16-18 lutego 2018 r. doroczne rekolekcje przeżywał na Jasnej Górze Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Myślą przewodnią skupienia wielkopostnego były słowa: „Pod natchnieniem Ducha Świętego”. Kazania rekolekcyjne głosił biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha.

Krzysztof Świertok

W rekolekcjach uczestniczyło ok. 250 osób - członkowie Zakonu wraz z rodzinami. Obecny był komandor Józef Dąbrowski, zwierzchnik Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego powstał w 1099 r. w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom.

Zobacz zdjęcia: Rekolekcje Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

„Od wielu, wielu lat przyjeżdżamy do Matki Bożej, aby zaraz w pierwszy weekend po Środzie Popielcowej rozpocząć przygotowanie do tego najważniejszego wydarzenia, jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. A ponieważ jesteśmy Zakonem Rycerskim Grobu Bożego, a więc tego miejsca, z którego Chrystus powstał z martwych, jesteśmy heroldami zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, więc te rekolekcje mają dla nas szczególne znaczenie - mówił komandor Józef Dąbrowski. – Miniony rok był bogaty w różne wydarzenia, bogaty przede wszystkim tym, że kierując się prośbą naszego Wielkiego Mistrza, rozpoczęliśmy w Polsce 4 października peregrynację relikwii bł. Bartolo Longo - jedynego beatyfikowanego członka naszego Zakonu. Bartolo Longo, który dla wielu osób jest postacią

nieznaną, mimo że wielu ludzi korzysta z Nowenny Pompejańskiej, że słyszeli coś o Pompejach, ale często nie wiedzą, że w Pompejach jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego. A więc przy okazji peregrynacji, zarówno ikony bł. Bartolo Longo, jak i jego relikwii mamy okazję zapoznać wiernych z poszczególnych parafii z jego życiorysem, a jednocześnie możemy przedstawić informacje na temat naszego Zakonu, a przede wszystkim na temat tego, co się dzieje obecnie w Ziemi Świętej, z jakimi problemami spotykają się chrześcijanie tam żyjący. Apelujemy nie tylko o modlitwę, nie tylko o ‘wdowi grosz’, apelujemy o to, aby rozważyć w poszczególnych parafiach możliwość pielgrzymowania do Ziemi Świętej, aby nasi bracia chrześcijanie tam żyjący nie czuli się osamotnieni”.

„Początek Wielkiego Postu skłania nas do tego, aby podjąć jakieś postanowienie wielkopostne i nie tylko. Kiedy gromadzimy się na rekolekcjach jako Zakon Rycerki Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Biorę udział w rekolekcjach po raz trzeci, ponieważ od dwóch lat jestem kawalerem tego Zakonu Rycerskiego. Przygotowujemy się w tym roku do inwestytury, która będzie 15-16 czerwca w Katowicach - podkreśla ks. Mirosław Pstrągowski z par. św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy. - Rok 2018 jest dla nas rokiem ważnych rocznic: 50. rocznica odnowienia Zakonu przez Stolicę Apostolską, dokonane to było przez Piusa IX, 140. rocznica śmierci bł. Piusa IX, odnowiciela, reformatora naszego Zakonu, 130. rocznica oficjalnego ustanowienia klasy dam w naszym Zakonie, to dokonało się przez papieża Leona XIII w 1888 r., oraz 90. rocznica poświęcenia Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Palestyny. Sanktuarium mieści się w Izraelu, ale jest to świątynia poświęcona Matce Bożej Królowej Palestyny. Sanktuarium było poświęcone 21 marca 1928 r.”.

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego sprowadził do Polski w roku 1163 Jaksa z Miechowa. Mężczyźni noszą białe płaszcze z czerwonym krzyżem, symbolizujące pięć ran Chrystusa. Kobiety maja białe płaszcze.

Doroczne rekolekcje rozpoczęły się modlitwą Apelu Jasnogórskiego w piątek 16 lutego. Modlitwie przewodniczył bp Piotr Skucha, mówił: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam. Maryjo, jest dzisiaj przed Tobą Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, jego damy i kawalerowie, zebrani na dorocznych rekolekcjach. Maryjo, Ty jesteś pierwszą i najpilniejszą uczennicą Swojego Syna, pomóż nam, abyśmy zostali Twoimi naśladowcami”.

Rekolekcje zakończyły się w niedzielę 18 lutego Mszą św. koncelebrowaną w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Skucha.

Bp Piotr Skucha pytał w homilii: „Jakie wnioski płyną z Bożego Słowa na ten czas Wielkiego Postu? Pokonywanie zła to dla człowieka wielki wysiłek, a zwycięstwo dokonuje się przez rzeźbienie duszy. Jest to wielka praca na swoją duchowością, ale powinniśmy pamiętać, że rzeźbiarzem duszy jest sam Jezus Chrystus. Przez zwycięstwo zdążamy do życia, którym jest zmartwychwstanie (…) Pan Bóg wszystko daje za darmo, wszystko jest Jego łaską, ale to wszystko uzależnia od nas, czy zechcemy przyjąć tak wielki dar, jakim jest chrzest, pokuta i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jezu, bądź moim przewodnikiem na Wielki Post i na całe życie”.

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy dziś ok. 32 tys. członków na świecie, głównie w krajach europejskich, ale również w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz na Dalekim Wschodzie. W Polsce dam i kawalerów jest 299.

Pierwszym domem Bożogrobców w Europie był Miechów. Do Polski Bożogrobców sprowadził w 1163 r. Jaksa z Miechowa i osadził ich w swych dobrach. Miechowici, bo tak też byli nazywani, otrzymali liczne nadania od książąt, możnowładców, biskupów. Rozkwit Zakonu Bożogrobców miał miejsce w XV wieku, a miechowskie sanktuarium Bożego Grobu stało się jednym z najprężniejszych ośrodków zakonu. Bożogrobcy wprowadzili do Polski liturgię i nabożeństwa zaczerpnięte z tradycji jerozolimskiej, wcześniej w naszym kraju nieznane. Spopularyzowali m.in. budowę symbolicznego Bożego Grobu w Wielki Piątek. Organizowali uroczystości w Wielkim Tygodniu i w drugą niedzielę po Świętach Wielkanocnych. Oprócz działalności duszpasterskiej członkowie Zakonu zajmowali się szpitalnictwem, a w końcowym okresie istnienia również szkolnictwem. W wyniku działań zaborców w XVIII w. zakon uległ kasacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem