Reklama

Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa na Tarnicę

KS. KAZIMIERZ BEŁCH
Edycja przemyska 13/2001

"Oto idziemy do Jerozolimy" (Mk 10, 33). Tymi słowami Jezus wzywał swoich uczniów, aby wraz z Nim przeszli drogę wiodącą do miejsca, gdzie dopełni się dzieło odkupienia. Ojciec Święty w tegorocznym Orędziu na Wielki Post przypomina, że "także dzisiaj Chrystus kieruje do ludzi naglące wezwanie, by szli do Jerozolimy. Czyni to ze szczególną mocą w czasie Wielkiego Postu".

"Droga do Jerozolimy" - to przeżywanie tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. To równocześnie wnikliwa rewizja swojego życia i nawrócenie. Słowem, jest to owocne przeżycie Wielkiego Postu.

Nie sposób tu jednak nie zauważyć, że "Droga do Jerozolimy" mocno kojarzy się zwłaszcza z jedną religijną praktyką - nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Tu również rozważamy mękę Chrystusa i podejmujemy refleksję nad swoim życiem, pobudzamy się do żalu za grzechy i uczymy się podążać za Chrystusem z własnym krzyżem. Dobrze przeżyta Droga Krzyżowa staje się szkołą życia chrześcijańskiego.

Toteż nic dziwnego, że nabożeństwo to jest dzisiaj bardzo popularne. Jak grzyby po deszczu pojawiają się liczne nowe teksty rozważań Drogi Krzyżowej, przygotowywane już nie tylko przez biskupów czy teologów, ale przez wiernych świeckich wszystkich stanów. Samo zaś nabożeństwo nie pozwoliło się zamknąć w murach świątyni. Wyszło na gwarne ulice miast, na ciche wiejskie ścieżki, a nawet na smagane wichrami szczyty gór. Odprawia się je między innymi na Tarnicy, najwyższym szczycie górskim w naszej archidiecezji (1346 m n.p.m.). Największą popularnością cieszy się tam wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. W ubiegłym roku uczestniczyło w niej ok. 2000 osób.

W bieżącym roku w Wielki Piątek również odbędzie się Droga Krzyżowa na Tarnicę. Tak jak dotychczas będzie odprawiana w niewielkich, ok. 50-osobowych grupach. Każda grupa powinna mieć swojego duszpasterza lub inną osobę przygotowaną do przeprowadzenia tego nabożeństwa. Grupy wyruszą dwoma trasami: z Ustrzyk Górnych (szlak czerwony) i z Wołosatego (szlak niebieski). W czasie drogi trzymamy się ściśle szlaku, idziemy "gęsiego", aby nie niszczyć górskiej roślinności i jej podłoża. W Ustrzykach Górnych Droga Krzyżowa będzie rozpoczynana w kościele, a w Wołosatym na szosie przed wejściem na szlak. Pierwsze grupy tak w Ustrzykach, jak i w Wołosatym powinny wyruszyć ok. godz. 8.30, a następne w odstępach przynajmniej 5-minutowych. Przewidywany czas Drogi Krzyżowej z Ustrzyk - ok. 4 godziny, a z Wołosatego - 3 godziny. Grupy, które wcześniej osiągną szczyt i zakończą nabożeństwo, mogą wracać nie czekając na grupy następne. Po zejściu z gór można będzie zaraz wracać do swoich parafii na Liturgię Wielkopiątkową, albo wziąć udział w tejże Liturgii w Ustrzykach Górnych (o godz. 16). Skorzystanie z tej drugiej możliwości zaleca się zwłaszcza tym osobom, które z powodu dużej odległości nie zdążą w porę wrócić do swoich parafialnych świątyń.

Przyjechać do Ustrzyk Górnych można w przeddzień, tj. w Wielki Czwartek po południu, albo w Wielki Piątek rano. Osoby przybywające w Wielki Czwartek będą tam miały możliwość uczestniczenia we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18 oraz we wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 20. Osobom tym organizatorzy chcą zarezerwować zakwaterowanie i nocleg. Dlatego powinny one uprzednio zgłosić swój udział. Zgłoszenia będą przyjmowane w jedenastu ośrodkach miejskich archidiecezji w terminie do 7 kwietnia br. Tam też będą podstawione autokary (jeśli będzie odpowiednia liczba zgłoszeń). Zgłoszenia przyjmuje: w Przemyślu - ks. K. Bełch, ul. Zamkowa 5, tel. (0-16) 678-80-26; w Jarosławiu - ks. A. Wąsik, ul. 3 Maja 49, tel. (0-16) 621-58-26; w Przeworsku - ks. W. Dziwik, ul. Kościelna 7, tel. (0-16) 648-70-54; w Leżajsku - ks. T. Włoch, Rynek 35, tel. (0-17) 242-67-65; w Łańcucie - ks. K. Szczygielski, ul. Farna 20, tel. (0-17) 225-29-73; w Dynowie - ks. M. Kilar, ul. Ks. J. Ożoga 8, tel. (0-16) 652-16-13; w Krośnie - ks. M. Wilk, ul. Piłsudskiego 5, tel. (0-13) 436-87-93; w Brzozowie - ks. J. Klamut, pl. Grunwaldzki 2, tel. (0-13) 434-01-90; w Sanoku - ks. J. Rawski, ul. Lipińskiego 54, tel. (0-13) 464-21-80; w Lesku - ks. K. Nawrocki, ul. Kościuszki 10, tel. (0-13) 469-65-33; w Ustrzykach Dolnych - ks. J. Cag, ul. Gombrowicza 10, tel. (0-13) 461-12-04.

Uwaga: Osoby przyjeżdżające do Ustrzyk Górnych w Wielki Czwartek powinny zabrać ze sobą śpiwór. Wszyscy zaś powinni wziąć odpowiednie obuwie i ubiór oraz zabezpieczenie od wiatru i deszczu ( w górach będzie jeszcze zimno). Trzeba też wziąć ze sobą nieco postnej żywności (w Wielki Piątek obowiązuje post ilościowy i jakościowy!), aby nie ustać w drodze.

"Oto idziemy do Jerozolimy" (Mk 10, 33).

Brońmy życia!

2019-03-22 16:40

Łukasz Krzysztofka

Nie damy się zastraszyć. Od tego nieprawomocnego wyroku sądu będziemy się odwoływać. Nie powstrzyma nas to od mówienia i pokazywania prawdy o aborcji – mówił w czasie konferencji prasowej pod Sejmem Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji Pro-Prawo do Życia.

Łukasz Krysztofka/Niedziela

Przedwczoraj Sąd Rejonowy we Wrocławiu ukarał Mariusza Dzierżawskiego grzywną w wysokości 5 tys. zł za powieszenie billboardu pokazującego szczątki zabitego w skutek aborcji dziecka. Prezes został skazany za umieszczanie nieprzyzwoitych rysunków w miejscu publicznym oraz za wywoływanie zgorszenia. Grzywna w tej wysokości to maksymalny wymiar kary za takie wykroczenia. Sąd nakazał też Dzierżawskiemu publikację wyroku na stronie fundacji. Wobec prezesa Fundacji Pro-Prawo do Życia również za pokazywanie prawdy o aborcji prywatny akr oskarżenia wytoczył niewielki warszawski Szpital Bielański, w którym rocznie zabija się tyle nienarodzonych dzieci, ile we wszystkich szpitalach województwa śląskiego.

Wyrok Sądu Rejonowego we Wrocławiu jest odosobniony z punktu widzenia analizy orzecznictwa sądów powszechnych – zauważa mec. Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej „Ordo Iuris”, który broni działaczy pro-life w toku postępowań, wszczętych wskutek prezentowana prawdy o aborcji. – Z tej analizy wynika wprost, że absolutnie wszystkie postępowania zakończyły się umorzeniem, albo w ogóle odmową wszczęcia, bądź uniewinnieniem działaczy pro-life – mówi mec. Lewandowski, przytaczając przykłady trzech postępowań zakończonych uznaniem winy, które to wyroki zostały następnie zmienione wyrokami sądów okręgowych w postępowaniu odwoławczym i działacze pro-life zostali uniewinnieni. Sprawy toczyły się w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach, w Sądzie Rejonowym w Kielcach i w Sądzie Rejonowym w Opolu. - Sądy wyższej instancji absolutnie nie miały żadnych wątpliwości co do tego, że działanie Fundacji Pro-Prawo do Życia i działaczy pro-life mieści się w ramach wolności wyrażania poglądów, jest chronione zarówno Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, jak i Europejską Konwencją Praw Człowieka – podkreśla mec. Lewandowski.

Odnosząc się do wczorajszej konferencji lewicowej partii Razem we Wrocławiu, na której jej działacze bardzo cieszyli się z wyroku na Dzierżawskiego, prezes Fundacji Pro-Prawo do Życia zaznaczył, że nie wspomnieli oni ani jednym słowem, że pięćdziesiąt innych wyroków w podobnych sprawach zakończyło się uniewinnieniami lub umorzeniami. - Wczorajsza konferencja we Wrocławiu pokazuje, że ta nagonka policyjno-sądowa, którą organizuje partia Razem ma charakter polityczny. Sędzia, który prowadził tę sprawę, uniemożliwił zadanie pytań o motywację oskarżycieli posiłkowych, wskutek czego na rozprawie nie mogliśmy dowiedzieć się, że to są działacze partii proaborcyjnej. Dowiedzieliśmy się tego z konferencji prasowej. Ten wyrok jest też niepokojący z powodu tego, że pokazuje, iż niektórzy sędziowie – na szczęście rzadko – mają skłonność do tego, żeby opowiadać się po lewicowej i aborcyjnej stronie debaty politycznej – podkreślał Dzierżawski, zapowiadając, że na stronie stopaborcji.pl będą codziennie publikowane wyroki uniewinniające lub umarzające sprawy przeciwko wolontariuszom pro-life z podaniem uzasadnienia.

- Ufam, że Sąd Okręgowy we Wrocławiu, który już wielokrotnie podzielał nasze zapatrywanie dotyczące braku odpowiedzialności karnej za prezentowanie prawdy o aborcji, utrzyma tę linię orzeczniczą i zmieni wyrok, uniewinniając pana Mariusza Dzierżawskiego – powiedział mec. Lewandowski.

Już niedługo – w Narodowy Dzień Życia 24 marca każdy z nas będzie mógł wyrazić swoje poparcie dla ochrony życia poczętego oraz sprzeciwić się agresywnej kampanii LGBT w szkołach. O godz. 13.30 na pl. Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia, który przejdzie na pl. Trzech Krzyży. Zaproszeni do udziału są młodsi i starsi, rodziny z dziećmi i wszyscy, którzy gotowi są bronić chrześcijańskich wartości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: 39. Pielgrzymka Obrońców Życia

2019-03-23 13:25

mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

Jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu „Zatrzymaj Aborcję”, realne przestrzeganie konstytucyjnych praw rodziców wobec ofensywy ideologii gender w polskich szkołach i żądań ruchu LGBT oraz promowanie naprotechnologii w miejsce in vitro - to główne tezy apelu uczestników 39. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę.

Mazur/episkopat.pl
Jasna Góra

- Wobec narastającego w świecie i w ojczyźnie zagrożenia dla wartości ludzkiego życia, prosimy dla wszystkich sumień o Bożą moc, by dojrzewało w nich poczucie odpowiedzialności za każde życie poczęte pod sercem matki – modlił się podczas Mszy św. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W kazaniu mówił o odpowiedzialności każdego z nas za kolejne pokolenia i przypominał, że „przyszłość świata idzie przez rodzinę”. Zauważył, że wbrew zapowiedziom Unia Europejska stała się strukturą o charakterze totalnym. - Wbrew deklaracjom przyjmowanym naiwnie kiedyś przez część środowisk zatroskanych o prawa człowieka, rządzący nią ideolodzy mają za nic prawa państw członkowskich do suwerennego stanowienia w kwestiach moralnych – stwierdził metropolita częstochowski.

Przeczytaj także: Apel organizacji pro-life o uchwalenie projektu Zatrzymaj Aborcję

Przypomniał, że przed referendum akcesyjnym wszystkie siły polityczne agitowały za oddawaniem głosu na „tak” przekonując, że Unia Europejska nie będzie narzucała Polsce norm w zakresie ochrony życia ludzkiego.

- Dziś wiemy, że są to słowa bez pokrycia a obrona życia ludzkiego jest dzisiaj ośmieszana i ignorowana – diagnozował duchowny. Wskazał na raport przegłosowany przez Parlament Europejski, w którym jest zapis o konieczności zagwarantowania kobietom łatwego dostępu do środków antykoncepcyjnych i bezpiecznej aborcji, bezwarunkowego dostępu do wspomaganego zapłodnienia bez względu na stan cywilny i orientacje seksualną.

Abp Depo nawoływał do odpowiedzialności i dalekowzroczności, których nauczycielami są św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński.

Podczas Eucharystii złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

- Nie możemy być obojętni na ataki na życie i rodzinę, które wciąż podejmowane są w naszej Ojczyźnie – przypomina dr Paweł Wosicki. Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) mówi o konieczności nowej strategii obrony życia.

Zdaniem Wosickiego taktyka przyjęta przez rządzących, że „tych tematów” - tzn. na przykład inicjatywy Zatrzymaj Aborcję - nie poruszamy, żeby nie drażnić społeczeństwa i strony przeciwnej, zupełnie nie zdała egzaminu. „Widać, że zostało to wykorzystane i potraktowane jako słabość i atak na wartości życia i rodziny, został podjęty z tym większa mocą i teraz trzeba się bardzo mocno temu przeciwstawić” 0 stwierdził prezes PFROŻ.

Pielgrzymka tradycyjnie odbywa się w przededniu Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia. Uczestnicy wydarzenia zaapelowali do rządu o uchwalenie blokowanego projektu ustawy Zatrzymaj Aborcję, którego celem jest delegalizacja przesłanki eugenicznej.

„Szczególnym okrucieństwem jest zabijanie w łonach matek dzieci, u których podejrzewa się poważną wadę wrodzoną. Małym pacjentom przysługuje nie tylko prawo do życia, ale również prawo do opieki medycznej świadczonej według najwyższych standardów. Apelujemy więc o jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu Zatrzymaj Aborcję” – napisali przedstawiciele ruchów obrońców życia.

Obrońcy życia odnieśli się również to kwestii demoralizacji dzieci, którą postuluje warszawski ratusz w podpisanej deklaracji LGBT+. Autorzy apelu napisali o poważnym naruszeniu „fundamentalnego prawa rodziców” oraz „gwałtem na delikatnej psychice dziecka”.

W modlitwie pamiętano o zmarłym w ubiegłym roku Antonim Ziębie organizatorze pielgrzymek na Jasną Górę, jednym z najbardziej zasłużonych i oddanych obrońców ludzkiego życia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem