Jedziemy na Euro 2016! Polscy piłkarze pokonali Irlandczyków 2:1! Brawo!

sport

piłka nożna

ARTUR STELMASIAK

Polska w Warszawie pokonała Irlandię 2:1 (2:1) w swoim ostatnim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2016. Biało-czerwoni awansowali do turnieju finałowego, który w przyszłym roku odbędzie się we Francji.

Awansowaliśmy na Mistrzostwa Europy 2016! Polska reprezentacja narodowa wygrała z Irlandią 2:1 i pojedzie w czerwcu przyszłego roku na mistrzostwa Starego Kontynentu do Francji! We wspaniały niedzielny wieczór wygraną zapewnili nam pięknymi strzałami Grzegorz Krychowiak i Robert Lewandowski. Pomocnik Sevilli uderzył pięknie nogą z 25 metrów w 13. minucie, a napastnik Bayernu znakomicie z 13. metrów pokonał bramkarza rywali głową w 42. Irlandczycy odpowiedzieli z rzutu karnego, którego sprokurował zawodnik Legii Michał Pazdan. Karnego na gola pewnie zamienił Jonathan Walters, a stało się to dosłownie minutę po pierwszej bramce dla biało-czerwonych. Irlandczycy postawili nam bardzo ciężkie warunki, ale nasi kadrowicze nie przestraszyli się walki i w pięknym stylu przeciwstawili się Wyspiarzom. Teraz pozostaje odliczać czas do naszego pierwszego meczu na Mistrzostwach Europy we Francji.

Andrzej Duda osobiście pogratulował reprezentantom Polski! Prezydent odwiedził zawodników w szatni. ZDJĘCIA Na Stadionie Narodowym obie drużyny wystąpiły osłabione.

ZOBACZ RADOŚĆ NASZYCH PIŁKARZY W SZATNI I ICH SPOTKANIE Z PREZYDENTEM DUDĄ

Polska-Irlandia

Posted by Andrzej Duda on 11 października 2015

Na trybunach pojawił się komplet widzów (w tym 2300 z Irlandii). Spotkanie oglądali na żywo m.in. obecny prezydent RP Andrzej Duda i były - Aleksander Kwaśniewski.

Oba zespoły już od kilku dni miały zapewniony udział w barażach. Drużynie Adama Nawałki bezpośredni awans zapewniał remis 0:0 lub 1:1. Irlandia potrzebowała zwycięstwa, ewentualnie remisu 2:2 lub wyższego. Wystarczyło spojrzeć na ustawienie, żeby przekonać się, kto musi bardziej atakować. Gospodarze - pod nieobecność Milika - rozpoczęli w ustawieniu tylko z jednym napastnikiem Robertem Lewandowski, tymczasem trener gości Martin O’Neill postawił na ofensywny skład, z przodu zagrali Jon Walters i Shane Long. Spotkanie poprzedziła minuta ciszy pamięci ofiar tragicznych wydarzeń z ostatnich dni - ataków bombowych w Ankarze i pożaru w Dublinie.

Na początku meczu, rozgrywanego w przenikliwym zimnie, oba zespoły grały chaotycznie i nerwowo, jakby stawka spotkania sparaliżowała ich poczynania.

Pierwsi groźną sytuację stworzyli biało-czerwoni, choć było w tym trochę przypadku. W 12. minucie w zamieszaniu podbramkowym bliski zdobycia gola był Kamil Grosicki. Po tej akcji podopieczni Adama Nawałki wykonywali rzut rożny. Piłka trafiła do będącego przed polem karnym Grzegorza Krychowiaka. Pomocnik Sevilli oddał efektowny i celny strzał, po którym kibice oszaleli z radości.

Euforia na stadionie nie trwała jednak długo. Już kilkadziesiąt sekund później po faulu Michała Pazdana na Longu arbiter podyktował rzut karny. Przez chwilę trwała przerwa (udzielano pomocy medycznej Irlandczykowi), po czym do piłki podszedł Walters i wykorzystał „jedenastkę”.

Tylko zwycięstwo!
— krzyczeli polscy kibice, ale wynik 1:1 wciąż premiował biało-czerwonych. W kolejnych minutach więcej niż składnych akcji było twardej walki, często bark w bark czy łokieć w łokieć.

Krótko przed przerwą polscy kibice znów jednak mieli ogromne powody do radości. Po dośrodkowaniu Krzysztofa Mączyńskiego efektownym strzałem głową z ok. 12 metrów bramkę zdobył Lewandowski, najskuteczniejszy strzelec eliminacji mistrzostw Europy - to jego 13. trafienie w walce o turniej we Francji. W przeszłości tylko David Healy z Irlandii Północnej strzelił tyle goli w kwalifikacjach Euro (2008).

Tuż po golu na 2:1 polscy piłkarze zrobili tzw. kołyskę (niedawno Mączyński został tatą). Od 56. minuty goście musieli radzić sobie bez Longa. Strzelec goli m.in. w marcowym meczu z Polską w Dublinie (1:1) i niedawnym z Niemcami (1:0) doznał kontuzji, a jego miejsce zajął doświadczony Robbie Keane. W 65. minucie mogło być już 3:1, ale po akcji Krychowiaka Kamil Grosicki zmarnował szansę. Kwadrans później Irlandczycy stworzyli sobie świetną okazję - po strzale głową z bliska niepilnowanego Richarda Keogha piłkę złapał pewnie grający Łukasz Fabiański.

Do końca wynik już nie uległ zmianie. Na dodatek w doliczonym czasie goście grali już w dziesiątkę - drugą żółtą kartkę zobaczył ich kapitan John O’Shea.

Po meczu piłkarze zaczęli świętowanie razem z kibicami. Nie wiemy jak wy, ale ja jestem dumny z tych chłopaków. Jedziemy do Francji. Razem zajdziemy daleko! — krzyknął przez mikrofon do kibiców Robert Lewandowski. Odpowiedziało mu z tysięcy gardeł gromkie „Dziękujemy!”.

Polscy piłkarze po raz trzeci w historii zagrają w finałach mistrzostw Europy. Do turnieju w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii awansowali dzięki udanym kwalifikacjom, a cztery lata później wystąpili bez konieczności gry w eliminacjach - jako współgospodarz (razem z Ukrainą) ME 2012. W obu przypadkach w turnieju finałowym grało 16 drużyn, we Francji będzie ich aż 24.

2015-10-12 07:34

El. MŚ 2022 - Polska - Andora 3:0

piłka nożna

Robert Lewandowski

El. MŚ 2022

PAP/Leszek Szymański

Polska pokonała Andorę 3:0 (1:0) w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata, rozegranym na stadionie Legii w Warszawie. Dwie bramki zdobył Robert Lewandowski, który łącznie ma już 66 goli w reprezentacji, a jedną debiutujący w kadrze Karol Świderski.

Polska - Andora 3:0 (1:0).