Polacy pokonali Białoruś 3:0 i zapewnili sobie awans do ćwierćfinału

sport

piłka nożna

Monika Kramorz

Polska wygrała w Warnie z Białorusią 3:0 (25:13, 25:19, 25:17) w ostatnim meczu grupowym mistrzostw Europy siatkarzy w Bułgarii oraz we Włoszech i zapewnili sobie bezpośredni awans do ćwierćfinału.
Trener Stephane Antiga tym razem dał odpocząć swoim podstawowym zawodnikom i wpuścił na boisko rezerwowych. Spotkanie trwało godzinę i 20 minut. Zwycięstwo przyszło łatwo i od początkowej piłki nie było zagrożone. W pierwszym secie Polacy na drugiej przerwie technicznej prowadzili już 16:10. W końcówce zagrywką zaskoczył rywali jeszcze Michał Kubiak i było 25:13 dla biało-czerwonych.

Trochę trudniej było w drugiej partii, ale i tak ich gra wyglądała pewnie i bez większych błędów. Z powodu bólu w plecach boisko opuścić musiał Piotr Nowakowski, a jego miejsce zajął Marcin Możdżonek. Szansę dostał także Artur Szalpuk. Polacy zwyciężyli 25:19.

Ostatni set był tylko postawieniem „kropki nad i”. Od samego początku dominacja była wyraźna, a biało-czerwoni wyraźnie bawili się w siatkówkę. Wprawdzie przy stanie 11:11 Antiga wziął jeszcze czas, by uspokoić trochę emocje, ale później poszło już jak planowali. Wygrali 25:17 i cały mecz 3:0.

Teraz Polacy mają dwa dni wolnego. W poniedziałek przeniosą się autokarem do Sofii, gdzie w środę rozegrają ćwierćfinał. Ich rywal zostanie wyłoniony we wtorek. Nie ma to dla nas żadnego znaczenia, z kim zagramy, bo naszym celem jest zdobycie złotego medalu. To się dla nas liczy — powiedział Szalpuk na antenie Polsatu.

Zwycięzcy czterech grup awansują bezpośrednio do ćwierćfinału. Drużyny z drugich i trzecich miejsc zagrają w barażach. Finał odbędzie się 18 października w Sofii. Tytułu bronią Rosjanie.

2015-10-12 07:47

Historyczne zwycięstwo!

Wypełniony po brzegi Stadion Narodowy był dziś świadkiem historycznego sukcesu polskiej piłki.

Drużyna niemiecka do eliminacyjnego meczu do Euro 2016 przystępowała w osłabionym składzie, co nie zmieniało faktu, że była zdecydowanym faworytem spotkania. Już od początku meczu zaznaczyła się przewaga ekipy aktualnych mistrzów świata, ale widać było, że nasi reprezentanci nie zamierzają poprzestać tylko na kurczowej obronie własnej bramki. W 43. minucie świetną okazję miał debiutujący w drużynie Nimiec Bellarabi, jednak Szczęsny popisał się znakomitą interwencją. Do przerwy żadna z drużyn nie straciła gola. W 51. minucie z odbitej piłki dośrodkował Piszczek. Neuer źle obliczył lot piłki i Milik dał niespodziewane prowadzenie biało-czerwonym. Był to pierwszy celny strzał Polaków w tym meczu. Po straconym golu nasi rywale ruszyli do frontalnego ataku. Raz po raz ostrzeliwali naszą bramkę, ale świetnie dysponowany polski bramkarz popisywał się efektownymi paradami. W 77. minucie strzelec bramki opuścił boisko, jego miejsce zajął Sebastian Mila. Niemcy nie zamierzali rezygnować, niedawno wprowadzony do gry Podolski strzela z powietrza. Piłka mija Szczęsnego, szczęście jednak nam sprzyja, futbolówka trafia w poprzeczkę. 88. minuta meczu, grający znakomite spotkanie Lewandowski, blokuje Hummelsa, przyjmuje piłkę i wykłada ją do Mili, który nie ma problemu ze zdobyciem drugiej bramki. W tym momencie cały stadion jest już pewny historycznego zwycięstwa. Jeszcze nigdy wcześniej nie wygraliśmy z Niemcami czy to w meczu o punkty, czy nawet w spotkaniu towarzyskim. Dodatkowo pokonaliśmy dziś aktualnych mistrzów świata.
Polacy prowadzą w grupie D, bez straty punktów i bramki. W środę czeka nas kolejne spotkanie eliminacyjne ze Szkocją, która dzisiaj wygrała z Gruzją. Miejmy nadzieję, że zwycięska passa będzie trwać dalej.

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57